کد خبر : 4801
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/لاریجانی خطاب به رسایی: تذکر را به هیئت رئیسه بدهید؛ تذکر به ملت ایران معنی ندارد

فارس/لاریجانی خطاب به رسایی: تذکر را به هیئت رئیسه بدهید؛ تذکر به ملت ایران معنی ندارد

رییس مجلس هنگامی که رسایی تذکر آیین نامه ای اش را خطاب به ملت شریف ایران اعلام می کرد،گفت: تذکر را به هیئت رئیسه بدهید؛ تذکر به ملت ایران معنی ندارد.
خبرگزاری فارس: لاریجانی خطاب به رسایی: تذکر را به هیئت رئیسه بدهید؛ تذکر به ملت ایران معنی ندارد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، بعد از موافقت نمایندگان با در دستور کار قرار گرفتن مجدد طرح تغییر نحوه سؤال از رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی حمید رسایی نماینده مردم تهران درخواست بیان تذکر کرد که علی لاریجانی رئیس مجلس هم اجازه بیان تذکر را به وی داد.

حمید رسایی نماینده مردم تهران در تذکر خود گفت: خطاب اصلی تذکر من ملت شریف ایران است که صدای ما را می‌شنوند.

لاریجانی از وی پرسید تذکر شما ماده چند است که رسایی هم خطاب به وی گفت: ماده 23 بند 11 و ماده 133 آئین نامه مجلس.

رسایی در ادامه اظهار داشت: بر اساس ماده 133 اگر طرحی مورد تصویب مجلس یا کمیسیون‌های موضوع اصل 85 واقع نشد بدون تغییر اساسی تا 6 ماه دیگر نمی‌توان آن را مجددا به مجلس پیشنهاد داد مگر با تقاضای کتبی 50 نفر نماینده و تصویب مجلس.

وی افزود: در حال حاضر که مجددا مجلس رای گیری کرده که تذکر بعدی بنده هم در مورد آن است مجددا می‌توانند طرح یاد شده را پیشنهاد کنند یعنی رئیس مجلس نمی‌تواند بگوید که موافق و مخالف حرف بزنند؛ آقایان می‌توانند امضا کنند تا این طرح با دو فوریت در مجلس مطرح و روالش را طی کند.

رسایی در ادامه اظهار داشت: برای ملت ایران این امکان وجود ندارد که به وبگاه صحن علنی مراجع کنند. اما برای بنده که این امکان وجود دارد یک سری نکات را می‌گویم؛ نمایندگان مجلس اگر آن قسمتی که تعداد رای دهندگان را گزارش می‌دهند ببینید متوجه می‌شوند که ما در ساعت 9:53 یک رای گیری کردیم در مورد بررسی یک فوریت یک موضوع که 198 نماینده حاضر بودند و 100 نفر به آن رای موافق و 21 نفر رای مخالف و 22 نفر هم رای ممتنع دادند، این یعنی اینکه 55 نفر رای نداده‌اند.

نماینده تهران اضافه کرد: البته یک امر رایج در مجلس است نمایندگان یا مشغول صرف چای هستند یا با هم مذاکره و صحبت می‌کنند و طبیعی است؛ اما یک دقیقه بعد یعنی ساعت 9:54 کلیات به رای گذاشته شد و باز هم 198 نفر تعداد حضار مجلس بود که این بار 130 نفر موافق و 17 نفر مخالف و 12 نفر هم رای ممتنع دادند؛ یعنی این بار 39 نفر رای ندادند و این نشان می‌دهد که این بار کاملا در مجلس توجه وجود داشته است و نمایندگان با توجه رای داده‌اند. ولی این رای گیری نیازمند رای دو سوم بود و رای نیاورد.

رسایی گفت: همچنین در جریان این رای گیری آقای مطهری و برخی دوستان مشغول تبلیغ بودند و می‌گفتند که رای بدهید و خود شما هم (لاریجانی) بیش از اندازه صبر کردید و حتی من به شوخی گفتم که احتمالا یک نفر در خانه مشغول لباس پوشیدن است و قرار است که بیاید رای بدهد و آقای لاریجانی منتظر آن فرد هم هست.

نماینده مردم تهران در ادامه اظهار داشت: مردم بدانند قرار است یک اتفاقاتی بیفتد و حالا نشد و این بازی با مجلس است.

به گزارش فارس، در این لحظه تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در مخالفت با سخنان رسایی دو دو کردند که رسایی هم در واکنش به این موضوع خطاب به لاریجانی گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری هر کس دو دو می‌کند باید اسمش را بگویید.

وی افزود: حضرت آقا به شما در این مورد تذکر داده‌اند و آن روز آنقدر عصبانی بودند که فرمودند آقای لاریجانی من می‌خواستم این حرف‌ها را علنی بزنم.

در ادامه علی لاریجانی خطاب به رسایی که میکروفونش خاموش شده بود گفت: شما باید تذکر را به هیئت رئیسه بدهید؛ تذکر به ملت ایران معنی ندارد.

وی افزود: مطلبی که شما می‌گویید دو بخش دارد.

به گزارش فارس در این لحظه رسایی در اعتراض به ناتمام ماندن سخنانش با صدای بلند شروع به اعتراض کرد و گفت نباید میکروفنش خاموش می‌شد.

لاریجانی خطاب به وی گفت: من که اینجا تریبون کسی را قطع نمی‌کنم، شما بعد از 4 سال چطور متوجه نشدید من اینجا شاستی ندارم که تریبون کسی را قطع کنم. اعتراضات رسایی نتیجه داد و لاریجانی از اتقاق فرمان خواست که میکروفن رسایی روشن شود.

رسایی بعد از روشن شدن مجدد میکروفنش خطاب به لاریجانی که به وی گفته بود شما 3 دقیقه وقت دارید که صحبت کنید گفت نمی‌گذارید که صحبت کنم لاریجانی خطاب به رسایی گفت شما بیشتر از 3 دقیقه صحبت کردید، رسایی خطاب به لاریجانی گفت ما یک دقیقه هم حق نداریم در مخالفت با شما صحبت کنیم.

رسایی خطاب به لاریجانی ادامه داد: این آقایان حق ندارند دو دو کنند دو گفتن طبق فرمایش رهبری در آن جلسه خصوصی نباید انجام شود و مجلس باید اسامی این افراد را اعلام کند.

رسایی افزود: اتفاقی که امروز افتاد در شان مجلس نبود لاریجانی از رسایی خواست که تذکرش را یک بار دیگر اعلام کند که رسایی هم خطاب به وی گفت من تذکرم را دادم تمام شد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر رسایی اظهار داشت: اولین موضوع این است که آیا مجلس به رای دادن یا ندادن توجه داشت یا خیر؛ آقای رسایی به من ایراد می‌گیرد که چرا تامل کردم من در اکثر موادی که این روزها بررسی می‌کنیم تامل می‌کنم چرا که نمایندگان به مواد رای دهند تا تصویب شود. چرا که ما نمی‌خواهیم کار فرمالیته انجام دهیم.

وی افزود: موضوع بعدی که مطرح شد به نظر من درست است؛ نمایندگان حق دارند که تقاضا کنند تا طرحی که تصویب نشده مجددا به رای مجلس گذاشته شود و اگر مجلس به آن رای داد دوباره در دستور کار قرار گیرد؛ در حال حاضر بیش از 50 نفر درخواستی را بر اساس ماده 133 به مجلس دادند و بیش از 100 نفر هم به آن رای دادند بر این اساس باید به آن رجوع کنیم. اما بررسی این مسئله در این جلسه امکان پذیر نیست و به نظر من باید در جلسه بعد دو فوریت این موضوع را بررسی کنیم تا مجلس به آن رای دهد.

لاریجانی گفت: به نظر من از لحاظ آئین نامه پرونده طرح قبلی بسته شد و دوباره باید نمایندگان دو فوریت این موضوع را بدهند تا در مجلس آن را بررسی کنیم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی