کد خبر : 4798
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ ماموريت لاريجاني به كميسيون‌ها جهت بررسي طرح اصلاح قانون حداكثر استفاده از توان توليدي

ایسنا/ ماموريت لاريجاني به كميسيون‌ها جهت بررسي طرح اصلاح قانون حداكثر استفاده از توان توليدي

طرح اصلاح قانون حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي در تامين نيازهاي كشور و تقويت آنها در امر صادرات به مدت دو هفته مسكوت ماند و براي بررسي بيشتر به كميسيون صنايع و معادن ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، نمايندگان مجلس در جلسه علني امروز يكشنبه با مسكوت ماندن طرح اصلاح قانون حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي در تامين نيازهاي كشور و تقويت آنها در امر صادرات با 113 راي موافق ، 36 راي مخالف و 22 راي ممتنع از مجموع 208 راي موافقت كردند تا اين طرح براي بررسي بيشتر به كميسيون صنايع و معادن به عنوان كميسيون اصلي ارجاع گردد.

محمدرضا خباز، عضو كميسيون اقتصادي مجلس، به عنوان طراح مسكوت ماندن اين طرح گفت: اين طرح در راستاي سامان دادن به توليدات داخلي و تامين نيازهاي كشور تهيه شده است اما با دقت در مواد آن اين نتيجه حاصل مي‌شود كه از پختگي لازم برخوردار نيست از اين رو اگر قرار باشد اين طرح به عنوان طرح اصلي براي حمايت از توليد و خدمات در كشور باشد به دليل نداشتن استحكام كافي نمي‌تواند هدف طراحان را محقق كند.

وي ضمن قدرداني و تشكر از تلاش طراحان طرح اصلاح قانون حداكثر استفاده از توان توليدي گفت: به نظر ما احتياج است كه مقداري ديگر كميسيون مربوطه در مورد اين طرح بررسي‌هاي لازم را انجام دهد تا اين طرح بتواند اثرگذاري لازم را داشته باشد. چرا كه به نظر مي‌رسد به دليل كمبود وقت طراحان نتوانسته‌اند انسجام واقعي را در اين طرح برقرار كنند.

نماينده مردم كاشمر با بيان اينكه طرح‌هاي مهم و ايرادات شوراي نگهبان در برخي مصوبات مجلس در دستور كار مجلس قرار دارند گفت: با توجه به قرار داشتن لايحه بودجه 91 در دستور مجلس و همچنين طرح‌هاي ديگر تقاضاي ما اين است كه طرح اصلاح قانون حداكثر استفاده از توان توليدي به مدت سه ماه مسكوت بماند گرچه با اين روند ديگر بررسي طرح مجلس نهم نمي‌رسد اما باز هم بهتر از آن است كه اين كار ابتر بماند.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني خطاب به خباز گفت: آيا مقصود شما از مطرح كردن مسكوت ماندن اين طرح آن است كه اين طرح براي اصلاح به كميسيون صنايع فرستاده شود؟ در اين صورت بهتر است كه شما مدت زمان مسكوت ماندن را كمتر كنيد تا بررسي اين طرح به اين دوره مجلس هم برسد.

خباز در ادامه در پاسخ به لاريجاني با موافقت اين موضوع گفت: با توجه به ايرادات بسيار زياد اين طرح تقاضاي ما اين است كه اين طرح به مدت دو هفته تا 10 روز مسكوت بماند تا ايرادات آن در كميسيون مربوطه رفع گردد.

به گزارش ايسنا، صادق عضو كميسيون صنايع و معادن به عنوان مخالف مسكوت ماندن طرح اصلاح قانون حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي در تامين نيازهاي كشور و تقويت آنها در امر صادرات گفت: در صورت وجود ايرادات در اين طرح بايد اين موارد در صحن بررسي شود چرا كه با توجه به نامگذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري به نام سال حمايت از توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني اين طرح بايد در اين دوره مجلس به تصويب برسد و از جمله افتخارات مجلس هشتم باشد.

وي افزود: اگر قرار باشد اين طرح سه ماه به تعويق بيفتدعملا وقت گذاشتن كميسيون صنايع براي بررسي بيشتر آن ديگر موضوعيت ندارد. علاوه بر آن اگر قرار باشد اين طرح به مدت 15 يا 20 روز به تعويق بيفتد باز هم با توجه به احتمال بررسي بودجه در مجلس ديگر امكان بررسي مجدد آن در اين دوره مجلس وجود ندارد.

نماينده مردم آستانه اشرفيه با بيان اينكه اين طرح اهميت بسياري براي توليد ملي و حمايت از سرمايه داخلي دارد گفت: مطمئنا در صورت تصويب اين طرح، بستر خوبي براي بهبود وضعيت صنعت كشور فراهم مي‌شود.اعتقاد بنده بر اين است كه به هيچ وجه اين طرح نبايد به تعويق بيفتد در صورت وجود اصلاح نمايندگان در صحن آن اصلاحات مورد نظر را انجام دهند.

به گزارش ايسنا، بعد از انجام اين مذاكرات، نمايندگان به مسكوت ماندن اين طرح به مدت دو هفته راي مثبت دادند.

علي لاريجاني رييس مجلس بعد از راي مثبت نمايندگان به مسكوت ماندن اين طرح از كميسيون‌هاي فرعي بررسي كننده اين طرح يعني كميسيون‌هاي آموزش و تحقيقات، اجتماعي، اقتصادي، امنيت ملي و سياست خارجي، انرژي، برنامه و بودجه و فرهنگي خواست تا نظرات خود را به كميسيون صنايع به عنوان كميسيون اصلي ارائه دهند.

وي همچنين از كميسيون صنايع درخواست كرد تا اين طرح را با دقت بيشتري اصلاح نمايند.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی