کد خبر : 4753
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایلنا/ تلاش غرب برای مخدوش جلوه دادن روابط مردم با نظام بی‌نتیجه ماند

ایلنا/  تلاش غرب برای مخدوش جلوه دادن روابط مردم با نظام بی‌نتیجه ماند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی کشورهایی که تاکنون جنگی را در کشورشان تجربه نکرده‌اند، قصد دارند این تجربه آتشین را به سرزمین‌های دیگر وارد کنند تا سلاح‌های خود را به فروش برسانند، اظهار داشت: این کشور‌ها نمی‌دانند که آتش این جنگ ممکن است دامن خود آن‌ها را نیز بگیرد، لذا به آن‌ها توصیه می‌کنیم که این موضوع بازی با انبار باروت است و فکر نکنند که ارسال سلاح به سوریه و به پا کردن آتش، یک تمرین ساده و بازیگوشانه است.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المنار (لبنان) در پاسخ به این سوال که انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی و مشارکت مردم چه تاثیری بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد؟ اظهار داشت: دنیای غرب هنوز با گذشت ۳۳ سال از پیروزی انقلاب، درک صحیحی از ماهیت انقلاب ایران ندارد، لذا در هر مقطع زمانی، به نحوی با حرکت‌های دموکراتیک ایران مقابله می‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: دشمن گاهی با جنگ و گاهی با راه‌اندازی کودتا به مقابله با انقلاب ایران پرداخت و به دنبال اجرای کارهای ایضایی بود.

رئیس مجلس هشتم اظهار داشت: زمانی که بوش به قدرت رسید، نعره‌های سیاسی بزرگی سر داد؛ تا به واسطه آن بر اراده ملت ایران اثر بگذارد ولی هیچ تاثیری نداشت.

لاریجانی یادآور شد: البته در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۸۸ دسیسه‌های زیادی مشاهده شد و دشمنان کوشیدند به شیوه‌های مختلف، بر ایران ضربه وارد کنند، در حالی که حضور پرشور مردم در انتخابات ۸۸ پاسخ محکمی به همه این تصورات بود.

وی تاکید کرد: البته در انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی نیز با موج سهمگینی از تحلیل‌ها و نظرات دشمنان و برخی شبکه‌ها مواجه شدیم که به القای تحریم انتخابات می‌پرداختند.


تلاش غرب برای مخدوش جلوه دادن روابط مردم با نظام بی‌نتیجه ماند

لاریجانی افزود: البته انگیزه دیگری پشت حوادث اخیر مشاهده می‌شود چرا که دشمنان تصور می‌کردند پس از تحریم‌های گسترده علیه ایران اگر بتوانند ارتباط متقابل حکومت و مردم را مخدوش جلوه دهند می‌توانند بر موج سوار شوند و فشارهای سیاسی و بین‌المللی بیشتری را به وجود آورند.

رئیس قوه قانونگذاری با بیان اینکه دشمنان از این حقیقت غافلند که مردم ایران از تیزهوشی زیادی برخوردارند و منافع ملی خود را به خوبی تشخیص می‌دهند، تاکید کرد: دشمنان نمی‌دانند هرگاه که نقشه‌ای طرح‌ریزی می‌کنند همبستگی ملت ایران بیشتر از قبل می‌شود.

وی یادآور شد: ارتباط ولی‌فقیه با مردم از خصوصیات بنیادین دینی برخوردار است، بنابراین زمانی که معظم‌له مردم را به حضور در انتخابات تشویق کردند، موج جدیدی در کشور به وجود آمد.

لاریجانی افزود: در برخی شهر‌ها که بر واگرایی‌های قومی سرمایه‌گذاری‌های زیادی صورت گرفته بود شاهد آمار ۸۵ الی ۹۰ درصدی مشارکت مردم در انتخابات بودیم، لذا این حضور حادثه‌ای عجیب بود.

رئیس مجلس هشتم با تاکید بر اینکه در برخی از شهر‌ها که زمینه‌های نژادی و قومی در آن‌ها به چشم می‌خورد و فرصت‌طلبان می‌کوشند در این مناطق سنگ‌اندازی کنند، نمایندگان آن‌ها در دوره نهم با آرای بسیار بالایی وارد خانه ملت شده‌اند.

نماینده مردم قم در مجلس هشتم افزود: حضور چشمگیر مردم در عرصه انتخابات از نظر بین‌المللی اثرگذار است و دشمنان را متوجه این حقیقت می‌کند که در ایران نمی‌توانند سنگ‌اندازی کنند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به پشتیبانی مردم از نظام در موضوع هسته‌ای و تحریم‌های صورت گرفته گفت: به زودی دشمنان نتیجه آزمون تحریم را مشاهده می‌کنند و خواهند دید که تحریم‌ها تا چه اندازه اثربخش بوده است.زمان آن رسیده که غرب رفتار خود را تغییر دهد

وی اظهار داشت: زمان آن رسیده که غرب بازتعریفی ازاقدامات خود داشته باشد و سبک و روش خود را تغییر دهند.

رئیس قوه قانون‌گذاری در پاسخ به اینکه بعد ازبرگزاری انتخابات و حضور مردم درصحنه؛ سیاست خارجی ایران با چه چالش‌هایی مواجه می‌شود؟ افزود: قطعا موضوع تاثیرگذاری است و دیگران نیز می‌دانند مجلس در دوره نهم از پشتوانه مردمی بسیار قوی برخوردار است.

لاریجانی اظهار داشت: طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس باید ساختار را منظم، سیاست‌ها را مدون و قوانین لازم را مشخص کند.

وی یادآور شد: مجلس بر رفتار حکومت و دولت و انضباط جامعه اثر گذار است لذا باید توجه بیشتری نسبت به آبادانی کشور و رفتارهای دیپلماتیک خود داشته باشد.

شرایط هسته‌ای ایران نسبت به قبل تغییر زیادی داشته است

وی درپاسخ به این سوال که شما درگذشته در شورای امنیت ملی نیز حضور داشتید و در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران قرارداشتید، روند مذاکرات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ افزود: تفاوت‌ها بسیار زیاد است و از آن زمان تاکنون شرایط ما بسیار متفاوت شده و البته برخورد آن‌ها نیز تغییرات اساسی داشته است.

وی یادآور شد: غربی‌ها در آن مقطع زمانی به دنبال فریبکاری بودند چرا که‌‌ همان زمان ۳ وزیراز کشورهای اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) به ایران آمده و اعلام کردند در صورتی که ایران چند هفته فناوری هسته‌ای خود را تعلیق کند، غرب نیز مسائل را با گفت‌وگو و مذاکره حل خواهد کرد، بنابراین ایران نیز موضوع را پذیرفت.

لاریجانی تاکید کرد: ایران به دلیل حُسن نیت تعلیق فناوری هسته‌ای را پذیرفت، ولی جهان غرب پس از گذشت دو سال هیچ اقدامی انجام نداد و اعلام کرد برای اطمینان بیشتر ایران باید فعالیت هسته‌ای خود را به طور کامل لغو کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اکنون شرایط تغییر کرده و به دلیل عدم تعهد غرب و بی‌اعتمادی که از رفتارآن‌ها نشات گرفته است ایران فعالیت هسته‌ای خود را از سر گرفته است.

وی ادامه داد: پس از این دوره غرب فشارهای خود را آغاز کرد و به تحریم علیه ایران پرداخت، لذا ایران دوره‌ای را تحت فشار و تحریم سپری کرد و سپس صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس هسته‌ای و سپس شورای امنیت صادر شد.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: ایران طی این دوره به حدی از بلوغ رسید که وقتی غرب اعلام کرد برای ادامه فعالیت سوخت رآکتور هسته‌ای تهران را تامین نمی‌کند، ایران غنی‌سازی خود را از ۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش داد، چرا که سوخت رآکتور هسته‌ای نیازمند غنی‌سازی ۲۰ درصدی بود.غرب به دنبال رفتارهای فریبکارانه نباشد/مذاکرات ۱+۵ معقولانه باشد

لاریجانی با بیان اینکه غرب می‌داند روشی که در پیش گرفته دیگر کارآمد نیست افزود: مذاکرات ۱+۵ با ایران در این مقطع زمانی از جنسی دیگر است.

وی اظهار داشت: توصیه می‌کنیم غرب مراقب رفتارخود باشد و شرایط خود را به خوبی درک کند و پس از این به دنبال رفتارهای فریبکارانه و تاکتیکی نباشند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر به مسائل هسته‌ای به‌عنوان موضوعی استراتژیک نگاه شود، می‌تواند مفید باشد، افزود: غرب باید بداند که مسیر تحریم‌ها راه به جایی نمی‌برد و نسبت به گذشته شرایط بسیار تغییر کرده است.

غرب مذاکرات استراتژیک را دنبال کند و دست از فریب کاری بردارد

وی در توصیه‌ای به غرب افزود: غرب بهتر است که مذاکرات استراتژیک را دنبال کند و در پی اقدامات فریبکارانه و صرف وقت نباشد، بنابراین در مذاکرات هسته‌ای استانبول مسیر معقول‌تری دنبال شده است.

رئیس فراکسیون اصولگرایان یادآورشد: البته قصد ندارم در حال حاضر قضاوت کاملی نسبت به این موضوع داشته باشم، ولی باید رفتار آن‌ها با حساسیت بیشتری رصد شود.

وی تاکید کرد: توجهی به الفاظ نداریم و تنها رفتار افراد را مورد توجه قرار می‌دهیم، بنابراین در صورتی که مسیر معقول مذاکرات بر پایه معاهده عدم اشاعه و NPT سامان یابد می‌تواند مسیر بهتری را پیش‌رو داشته باشند.

لاریجانی در واکنش به اینکه، در جریان مذاکرات استانبول برخی به عقب نشینی ایران از مواضع گذشته خود و برخی به عقب نشینی غرب اعتقاد دارند افزود: نباید به مذاکرات از این منظر نگاه کرد. زمانی که طرف مذاکره قصد دارد تنازعی داشته باشد، می‌تواند مسیر مذاکره را به انحراف بکشاند.

وی گفت: مهم است که یک‌سری مذاکرات استراتژیک بر پایه اصول درست را بنا کنیم و در این مسیر به دستاورد مناسبی برسیم.

غرب اعتماد از دست رفته را باز گرداند

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: البته مهم بازگشت اعتماد ایران در مقابل رفتار غرب است که دچار خدشه و بی‌اعتمادی شده است، بنابراین غرب باید این بی‌اعتمادی به وجود آمده در گفتار و رفتار را اصلاح کند.

نماینده مردم قم در مجلس هشتم با اشاره به اینکه ایران انتظار موضوع خارق‌العاده‌ای را از سوی غرب ندارد وتن‌ها به دنبال کسب حقوق قانونی خود در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در عرصه بین المل است، تاکید کرد: ایران به دنبال به دست آوردن حقوق اعطایی NPTدر زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایستادگی کرده و عقب‌نشینی نخواهد کرد.

وی با اشاره به فتوای رهبر انقلاب درخصوص انرژی هسته‌ای بیان داشت: براساس فتوای رهبر معظم انقلاب، از نظر دینی تولید سلاح‌های هسته‌ای هیچ گونه مشروعیتی ندارد و در صورتی که فردی نسبت به اهمیت این فتوا توجه کند، متوجه می‌شود این امر مهم‌ترین دستاوردی است که برای امنیت منطقه و مسلمانان می‌تواند در آینده ساماندهی شود.

لاریجانی همچنین تاکید کرد: هر قانونی که مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رساند ممکن است توسط مجلس آینده دچار تغییر شود، ولی فتوای شرعی را نمی‌توان تغییر داد، بنابراین این حکم شرعی می‌تواند زمینه‌ای برای خلع‌سلاح و ایجاد امنیت پایدار در منطقه باشد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان در پاسخ به این سوال که چرا ترکیه به عنوان کشور برگزار کننده مذاکرات ۱+۵ و ایران انتخاب شده است افزود: اینکه محل مذاکرات ۱+۵ کجا باشد براساس گفت‌وگو‌ها و مسیرهای طی شده انتخاب شده است و ترکیه کشور همسایه و دوست ایران است و مسئولان ترکیه در بسیاری از امور با ما مشارکت و رایزنی دارند.

رئیس مجلس هشتم یادآور شد: سطح روابط اقتصادی ایران و ترکیه بسیار وسیع است، البته ممکن است اختلاف‌نظراتی در برخی امور میان دو کشور وجود داشته باشد، ولی همکاری پایدار میان دو کشور حاکم است.

وی در ادامه تاکید کرد: زمانی که سران کشور ترکیه تقاضای انجام مذاکرات ۱+۵ در این کشور را خواستار شدند با وجود اینکه برخی کشورهای دیگر این تقاضا را داشتند ایران پذیرفت که مذاکرات ۱+۵ در استانبول برگذار شود.

لاریجانی افزود: البته مذاکرات دوره بعد درکشور عراق خواهد بود.

نماینده مردم قم در مجلس هشتم، در پاسخ به اینکه چرا برای ادامه مذاکرات، شهر بغداد در نظر گرفته شده است تاکید کرد: البته همین شرایط ترکیه برای کشور عراق نیز وجود دارد. عراق کشوری برجسته در منطقه است که پس از گذران یک دوره بسیار پرمشقت در دوره صدام و اشغال آمریکا در حال حاضر به سطحی از دموکراسی و آرامش رسیده است.

رئیس قوه قانون گذاری یادآور شد: زمانی که دوستان عراقی درخواست انجام مذاکرات ۱+۵ در این کشور را مطرح کردند، ایران از این موضوع استقبال کرد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم یادآور شد: این برخورد ایران با کشورهای همسایه نشان می‌دهد ایران توجهی خاص به همسایگان خود داشته و برگزاری مذاکرات در استانبول و بغداد را نشانی بر آرامش‌خواهی ایران در منطقه خواهد بود.

اختلاف نظر ایران با ترکیه درباره سوریه استراتژیک نیست

لاریجانی با تایید این مطلب که در مراودات ایران و ترکیه اختلاف نظرهایی وجود دارد اظهار داشت: همانطور که گفتید اختلاف‌نظرهایی در میان دو کشور وجود دارد و نمی‌توان گفت این اختلافات استراتژیک است.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما مسئله سوریه یک اختلاف استراتژیک و عمیق میان ایران و ترکیه است؟ افزود: ممکن است برداشت‌های متفاوتی نسبت به این مسئله وجود داشته باشد و در سوریه شرایط دموکراتیکی حاکم باشد، البته در این موضوع با ترکیه هم‌نظر هستیم و هیچ شکی وجود ندارد که باید خواست مردم مورد توجه قرار گیرد.

وی یادآور شد: ایران و ترکیه هر دو معتقد به اجرای اصلاحات در سوریه هستند بنابراین اختلاف استراتژیکی در این مورد وجود ندارد و در این باره تنها روی روش و چگونگی اجرای اصلاحات مباحثی مطرح است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ممکن است غرب از انجام کارهای خود هدف دیگری را دنبال کند و با اعمال فشار بر ترکیه محور مقاومت را تخریب کند، ولی ممکن است ترک‌ها نسبت به مسئله سوریه نظر دیگری داشته باشند، چرا که آن‌ها نسبت به موضوع فلسطین حساس بوده و نسبت به رفتار اسرائیل اعتراض کردند.

لاریجانی یادآور شد: نمی‌توان تصور کرد ترک‌ها با نظر آمریکا موافقند البته آن‌ها در انجام تاکتیک دچار لغزش و اشتباه شده‌اند ولی قصد آن‌ها با غرب مشترک نیست.

ایران خواهان اصلاحات در سوریه است/محورهای مقاومت نباید شکسته شود

رئیس قوه قانونگذاری با اشاره به پیشنهاد ایران در این راستا افزود: ایران می‌کوشد در سوریه اصلاحات رخ دهد، دموکراسی حاکم شود، نهادهای مدنی تشکیل شوند و محورهای مقاومت در این کشور شکسته نشود.

وی تاکید کرد: برخی کشورهای کوچک منطقه که همچنان به صورت دیکتاتوری اداره می‌شوند نگران اوضاع سوریه هستند در حالی که در زمان جنگ ۳۳ و ۲۲ روزه غزه و لبنان هیچ کمکی نسبت به مردم مظلوم و مسلمان فلسطین و لبنان نکردند وحتی طبق اخبار رسیده کمک‌های مخفیانه خود را به اسرائیل می‌رساندند.

رئیس قوه قانون گذاری با اشاره به تاکتیک ترکیه در خصوص سوریه یادآور شد: منطق ترکیه با زبان غرب متفاوت است، چرا که ملاحظات اسلامی دارد، البته ممکن است تاکتیک آن‌ها صحیح نباشد، ولی ایران مذاکرات خود را با آن‌ها را قطع نمی‌کند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان در بخش دوم صحبت‌های خود به تشریح اوضاع سوریه پرداخت و در پاسخ به این سوال که در هنگام سفر کوفی عنان به ایران چه مباحثی مطرح شد و انتظارات طرفین گفت‌و‌گو درباره سوریه چه بود؟ اظهار داشت: کوفی عنان درایران با برخی مسئولان ایرانی دیدار و گفت‌و‌گو کرد ولی آنچه مسلم است و در این مذاکرات برای ما مهم بود و به وی انتقال دادیم مسئله سوریه و مداخلات نظامی برخی کشور‌ها در این کشور بود.

این نماینده مجلس هشتم تاکید کرد: در صورتی که کشورهای واسطه به دنبال از بین بردن خشونت در سوریه هستند باید جلوی ارسال سلاح به این کشور را بگیرند.

لاریجانی با بیان اینکه برخی کشور‌ها به خود غره شده‌ و با پولشان سلاح نظامی به سوریه ارسال می‌کنند افزود: در صورتی که کشورهای ارسال کننده سلاح به سوریه توقع دارند دولت سوریه در مقابل این اقدامات کاری انجام ندهد، انتظار غیرمنطقی‌ای دارند و در اشتباهند.

پس از ایجاد امنیت در سوریه باید مدل سیاسی تعریف شود

وی با تاکید بر اینکه در طرح کوفی عنان نواقص بزرگی وجود دارد، یادآور شد: یکی از نواقص موجود این است که پس از ایجاد امنیت باید مدل سیاسی تعریف شود و این اصلاحات چگونه به سرانجام برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: سوریه در حال حاضر به صورت آهسته و گام‌به‌گام پیش می‌رود و ایران نیز دراین اقدام از وی حمایت می‌کند تا طرح ایجاد شده به موفقیت برسد و با رفع نواقص موجود، این روند تکمیل شود.

وی افزود: البته زمانی که امنیت حاکم شود قطعاً دموکراسی نیز به وجود خواهد آمد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که امیر قطر اظهار داشته، شانس موفقیت طرح کوفی عنان ۳ درصد است و بنابراین چرا اعراب و کشورهای غربی مطالبات زیادی از سوریه طلب می‌کنند راه حل مناسبی را پیشنهاد نمی‌کنند؟ افزود: این حرف عجیبی است و باید توجه کرد طرح کوفی عنان طرح بشار اسد نیست و خود غربی‌ها در سازمان ملل تصمیم گرفتند که چنین طرحی را در سوریه اجرا کنند. حال عجیب است که آن‌ها این طرح را فشل و اب‌تر می‌خوانند.

وی با بیان اینکه اجرای چنین رفتاری از سوی غرب صحیح نیست اظهار داشت: جالب است که خود غربی‌ها طرحی را ارائه کرده‌اند و زمانی که دولت سوریه اجرای این طرح را پذیرفته است، از ادامه آن منصرف شده و آن را فشل می‌نامند، درست مانند طرح اتحادیه عرب.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: غربی‌ها در طرح اتحادیه عرب، ناظرانی را برای نظارت تعیین کردند ولی زمانی که این ناظران گزارشی را که مطابق میل آن‌ها نبود مطرح کردند، آن را ناقص و غیرقابل اجرا خواندند.

لاریجانی با ابراز تعجب از گفته غرب نسبت به طرح کوفی عنان یادآور شد: عجیب است که طرح کوفی عنان هنوز اجرا نشده، آن را ناقص دانسته‌اند.

روشن کردن آتش جنگ در سوریه، بازی با انبار باروت است

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد برخی کشورهای جنگ طلب یادآور شد: برخی کشورهایی که تاکنون جنگی را در کشورشان تجربه نکرده‌اند، قصد دارند این تجربه آتشین را به سرزمین‌های دیگر وارد کنند تا سلاح‌های خود را به فروش برسانند.

وی اظهار داشت: البته این کشور‌ها نمی‌دانند که آتش این جنگ ممکن است دامن خود آن‌ها را نیزبگیرد، لذا به آن‌ها توصیه می‌کنیم که این موضوع بازی با انبار باروت است و فکر نکنند که ارسال سلاح به سوریه و به پا کردن آتش، یک تمرین ساده و بازیگوشانه است.

رئیس قوه قانون گذاری افزود: زمانی که شعله جنگ روشن شود دامنگیر بسیاری از کشور‌ها می‌شود.

وی با اشاره به جنگ لیبی و دخالت برخی کشورهای غربی در امور داخلی این کشور گفت: مردم لیبی خواستار برپایی دموکراسی در کشور خود هستند ولی حضور ناتو شرایط آن‌ها را تغییرداد و منابع زیرساختی آن‌ها را دگرگون کرد، البته در‌‌ همان مقطع زمانی نیز ایران با رفتار غرب مخالف بود و اعتقاد داشت باید از حرکت مسلمانان در کشورهای انقلابی حمایت کرد.

لاریجانی افزود: در انقلاب‌های ایجاد شده اخیر، ایران از مردم مسلمان مصر، لیبی، تونس و بحرین که برای احقاق حقشان به پا خواسته بودند، حمایت کرد چرا که آن‌ها خواستار دموکراسی، انتخابات آزاد و داشتن حقوق طبیعی خود بودند و البته مردم سوریه نیز همین حق را دارند، بنابراین باید اصلاحات با حداقل هزینه صورت گیرد.

با رفتار بازیگوشانه درسوریه مشق جنگ نکنیم

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هیچ کشوری حق ندارد با رفتار بازیگوشانه در خاک سوریه به تمرین جنگ پرداخته و هزینه سنگینی به مردم آن کشور تحمیل کند، بنابراین ایران با انجام اینگونه مداخلات مخالف است و آن را یک هوس سیاسی نارس می‌داند.

وی با تاکید بر اینکه باید اصلاحات در سوریه با هزینه‌ای کم محقق شود افزود: باید در سوریه اصلاحات ایجاد شده، حقوق مردم پرداخته شود، نهادهای مدنی شکل گیرد، انتخابات آزاد برگزار شود و به نحوی عمل شود که به هم‌ریختگی اقتصادی به وجود نیاید و کشتارهای وسیع در خاک این کشور رخ ندهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال خبرنگار المنار درباره اینکه آیا تاکنون با مخالفان بشاراسد دیدار و گفت‌و‌گو داشته‌اید؟ بیان داشت: این پاسخ برای همه موضوعات مشترک نیست ولی برای برخی سوالات مشترک است، این حرکتی رو به جلو است و نمی‌توانیم بگوییم این اقدام متوقف شود، بنابراین باید تا به دست آوردن پیروزی مقاومت کرد، البته حاکمیت سوریه و گروه‌های مخالف باید با چارچوب مناسبی دموکراسی سوریه را تقویت کنند.

وی در پاسخ به اینکه مذاکرات صورت گرفته طی یک‌سال اخیر درباره سوریه بسیار متنوع بوده است گفت: به صورت مستقیم و غیرمستقیم طی یک‌سال گذشته نظرات خود را به غرب اعلام کرده و سخنان آن‌ها را درباره سوریه شنیده‌ایم، بنابراین می‌کوشیم همه آن‌ها در مسیری حرکت کند که حقوق ملت‌های مذکور استیفا شود و اصلاحات در این کشور‌ها صورت گیرد.

تجویز نسخه‌های متفاوت برای کشورهای انقلابی

لاریجانی اظهار داشت: برخی کشور‌ها نسخه‌های متفاوتی برای کشورهای انقلابی تجویز می‌کنند، ولی ایران منطق خود را صریح اعلام کرده است.

لاریجانی تاکید کرد: سقوط یک نظام با ارسال سلاح از بیرون محقق نمی‌شود لذا پروسه تعدیل و اصلاح از درون همیشه موثرتراست.

ابوموسی متعلق به ایران است /کشورهای حوزه خلیج‌فارس در شطرنج دشمن بازی نکنند

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در پاسخ به اینکه ایران جزیره ابوموسی را جزء سرزمین خود می‌داند و امارات نیز مدعی مالکیت جزایر سه گانه است و نسبت به سفر احمدی‌نژاد به ابوموسی واکنش اعتراضی نشان داده است، افزود: کشورهای حوزه خلیج‌فارس در این زمینه در شطرنج دشمن بازی کرده‌اند چرا که غربی‌ها قصد دارند توان کشورهای منطقه را از بین برده و آن‌ها را به امور فرعی مشغول کنند تا از موضوعات اصلی غافل شوند.

وی همچنین تاکید کرد: مهم‌ترین نکته اینجاست که میان کشورهای منطقه، منافع مشترک وجود دارد ولی هدف کشورهای بزرگ این است که دشمن وهمی و تصنعی برای مردم منطقه ایجاد کنند و در ازای دریافت پول نفت و گاز کشورهای حوزه خلیج‌فارس سلاح‌های نظامی خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

رئیس قوه قانون گذاری تاکید کرد: طی سال گذشته آمریکا میزان قابل توجهی سلاح به کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس فروخته است بنابراین باید مراقب باشیم تا در دام این طراحی‌ها گرفتار نشویم.

گستاخی مسئولان اماراتی به صلاح آن‌ها نیست

لاریجانی با اشاره به گستاخی اخیر مسئولان کشور امارات گفت: استراتژی ایران در مقابل همسایگان خود همواره همگرایی و رفتار دوستانه بوده است ولی اقدام اخیر امارات حاکی از گستاخی است و برخی مسئولان این کشور حرف‌هایی زده‌اند که به صلاح آن‌ها نیست.

وی در توصیه‌ای به مسئولان کشور امارات گفت: باید شئونات را رعایت کنند و بدانند که سفر رئیس جمهور ایران به جزیره ابوموسی، یک سفر استانی و داخلی بوده است و در صورتی که آن‌ها موضوع مورد بحثی دارند باید براساس مسیر دیپلماتیک این اظهارات را پیگیری کنند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم در ادامه به بیانیه روز چهارشنبه نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: روز چهارشنبه ۲۹ فروردین ماه نمایندگان ملت نسبت به گستاخی اخیر امارات بیانیه‌ای صادر کرده و در صحن علنی مجلس قرائت کردند، بنابراین آن‌ها باید توجه داشته باشند که منافعشان اقتضا می‌کند در کنار ایران قرار گیرند.

ایران مقتدر به دنبال کشورگشایی نیست

وی یادآور شد: درست است که ایران کشوری بزرگ و مقتدر است ولی هرگز به فکر کشورگشایی نبوده است و به حفظ وحدت اسلامی در میان کشورهای مسلمان و برادران معتقد بوده است.

لاریجانی افزود: البته ممکن است در برخی موارد ایران با برخی کشورهای عربی اختلاف نظراتی داشته باشد ولی بنا به توصیه امام (ره) باید همه کشورهای مسلمان را برادر خود دانسته و با آن‌ها روابط حسنه داشته باشیم، لذا این موضوع را پایه کار دیپلماسی خود قرار داده‌ایم. غرب برای غارت نفت کشورهای عربی به دنبال ایجاد هراس در منطقه است

رئیس مجلس هشتم در پاسخ به موضوع سپر موشکی عربستان علیه تهدید ایران و بحث تشکیل هلال شیعی توسط ایرانیان و دخالت ایرن درموضوعات داخلی سایر کشورهای منطقه اظهار داشت: طرح این موضوع، مسئله موذیانه‌ای است که دشمنان طرح ریزی کرده‌اند. آن‌ها با ایجاد هراس تصنعی در منطقه می‌کوشند پول نفت و گازکشورهای منطقه را در ازای فروش سلاح‌های جنگی به دست آورند.

وی با اشاره به طرح موضوع هلال شیعه توسط شاه اردن یادآور شد: موضوع هلال شیعه در ابتدا توسط شاه اردن و سپس توسط سایر افراد مطرح شد که سروصدای زیادی به پا کرد، البته آن‌ها این مسئله را برای جنگ ۳۳ روزه مطرح کردند چرا که حزب‌الله شیعه بود و در برابر اسرائیل مقاومت می‌کرد بنابراین موضوع هلال شیعه را به طرح ریزی کردند.

لاریجانی افزود: البته زمانی که در جنگ ۲۲ روزه ایران در کنار لبنان قرار گرفت، دیگر نتوانستند موضوع هلال شیعه را بیان کنند بنابراین مسئله فارس بودن را پیش کشیدند که یک بازی جدیدی است.

ایران هرگز شروع کننده هیچ جنگ و نزاعی نبوده است

رئیس قوه مقننه در طرح سوالی از کشورهای عربی تاکید کرد: طی ۳۳ سال پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تاکنون کدام کشور عربی و مسلمان را مورد تعرض قرار داده است؟ دیگران صدام را تحریک به جنگ با ایران

کردند، آیا تاکنون پیش آمده ایران در مجمع بین‌المللی از خواست یک کشور اسلامی حمایت نکند؟ آیا ایران تاکنون شروع‌کننده جنگ و نزاع در هیچ کشوری بوده است؟

وی تاکید کرد: زمانی که مردم عرب لبنان مورد حمله اسرائیل قرار گرفتند، آیا ایران در کنار آن‌ها قرار نگرفت؟ زمانی که مردم مسلمان و عرب فلسطین در غزه که البته سنی هستند مورد تعرض صهیونیست‌ها قرار گرفتند، ایران به آن‌ها کمک نکرد؟ آیا تاکنون هیچ آزاری از سوی ایران نسبت به کشور مسلمان و عربی صورت گرفته است؟

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس در پاسخ به این موضوع که جنابعالی معتقد هستید ایران هراسی ذهنیت برخی افراد منطقه است و ایران تاکنون به هیچ کشوری تعرض نداشته است، در حالی که برخی کشور‌ها شما را محکوم به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه می‌کنند، توضیح شما چیست؟ تاکید کرد: کمک ایران به مردم لبنان و فلسطین درست بوده است و این تدبر غیرواقعی نیست، کمک ایران به فلسطین و لبنان حرکتی ناصحیح نبوده است، بنابراین کشورهایی که به آن‌ها کمک نکرده‌اند، باید پاسخگوی این موضوع باشند.

لاریجانی تاکید کرد: قرار گرفتن ایران در کنار مردم مصر، تونس، لیبی، عراق و افغانستان حرکت نادرستی نبوده است و کمک به مردم آن‌ها نشانگر نفوذ و تداخل نیست، چرا که ما به دنبال تشکیل امپراطوری نیستیم و نگاه کشورهایی که این حرف‌ها را بیان می‌کنند سطحی است و ایران نگاهی استراتژیک نسبت به مسئله دارد.

ایران به دنبال زدوبند قدرت و کسب نفوذ نیست

وی تاکید کرد: حکومت ایران یک نظام مسئولیت‌شناس است که به دنبال زدوبند قدرت و کسب نفوذ در منطقه نیست.

نماینده مردم قم در مجلس هشتم با بیان اینکه ایران در جنگ بحرین از منافع این کشور حمایت کرده است، گفت: ایران در انقلاب بحرین در کنار مردم این کشور و حافظ منافع آن‌ها ایستاده است و مانند سایر کشور‌ها به آن‌ها سلاح نظامی نداده است، بنابراین کشورهایی که تانک نظامی برای آن‌ها فرستاده‌اند در امور داخلی این کشور مداخله نظامی کرده‌اند.

وی اظهار داشت: البته بحرین به ایران بسیار نزدیک است و امکان ارسال سلاح نظامی برای ما وجود داشته است، ولی همه می‌دانند که ایران چنین اقدامی انجام نداده و تنها از مردم آن‌ها حمایت کرده است.


با ناشی‌گری هزینه مردم سوریه را افزایش ندهیم

لاریجانی تاکید کرد: معتقدیم کشورهایی که به سوریه سلاح نظامی می‌فرستند، ناشی‌گری کرده و هزینه مردم این کشور را زیاد می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مردم بحرین خواستار انتخابات آزاد و برقراری دموکراسی هستند، لذا ایران از منافع بحق مردم بحرین دفاع کرده است، همانطور که حفظ منافع مردم مصر و تونس و سایر کشورهای انقلابی برای ما اهمیت داشته است.

وی در ادامه تاکید کرد: همانطور که در همه کشور‌ها هر فرد دارای یک رأی است، مردم بحرین نیز خواهان انتخابات آزاد هستند و می‌کوشند کرسی‌های مجلس به طور عادلانه بین شیعه و سنی و مسیحی تقسیم شود و همه از یک رأی مساوی برخوردار شوند.

این نماینده مجلس هشتم با اعلام پیام جمهوری اسلامی ایران برای غرب یادآور شد: ایران به دنبال ایجاد دموکراسی در منطقه و به دست آوردن حق مردم است، بنابراین کسانی که اینگونه حرف‌ها را مطرح می‌کنند و ایران را متهم به دخالت در امور داخلی کشور‌ها می‌کنند به دنبال توجیه رفتار خود برای ارسال سلاح به کشورهای انقلابی هستند.

اسرائیل توان مقابله با ایران ۷۰ میلیونی را ندارد

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس درباره برخی از شایعات در خصوص احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران گفت: اسرائیلی‌ها اینقدر بی‌عقل نیستند که به می‌دانی وارد شوند که ازپیش نتیجه آن را می‌دانند، چرا که آن‌ها در برابر یک گروه کوچک لبنان (حزب‌الله) شکست خوردند بنابراین قطعا در برابر ایران ۷۰ میلیونی نمی‌توانند تاب بیاورند.

لاریجانی تاکید کرد: اسرائیل می‌داند پای هر کشوری که به ایران باز شود، به سادگی نمی‌تواند از آن خارج شود، و صدام این موضوع را به خوبی درک کرد، بنابراین آن‌ها می‌توانند با مراجعه به کتاب خاطرات مسئولان نظامی ارشد عراق، خاطرات آن‌ها را مطالعه کرده و متوجه شوند صدام در جنگ با ایران در چه مخمصه‌ای گرفتار شده بود.

وی یادآور شد: ایران به هیچ کشوری تعرض نمی‌کند و این حرکت را قبول ندارد ولی در صورتی که کشوری به خاک ما تعرض کند، تا آخرین نفس آن را می‌گیریم تا دیگر چنین تجربه‌ای را برای کشورهای دیگر تکرار نکند.

زلزله انقلاب‌های منطقه صهیونیست را به انزوا کشاند

لاریجانی در پاسخ به این موضوع که مقام معظم رهبری بیان کردند سمت و سوی انقلابهای عربی باید حول موضوع فلسطین و دفاع از قدس باشد ولی با توجه به شهرک سازی رژیم صهیونیستی آینده فلسطین را چطور می‌بینید؟ گفت: معتقدم که انقلاب کشورهای عربی زلزله‌ای بزرگ برای اسرائیل بود، لذا رژیم صهیونیستی در انزوا قرار گرفته است.

نماینده مردم قم در خانه ملت افزود: این زلزله همچنان ادامه دارد و باید با حوصله به صحنه سیاسی نگاه کنیم و البته کشورهایی که در آن‌ها انقلاب‌ها ایجاد شده‌اند، همچنان در حال شکل‌گیری هستند.

وی تاکید کرد: به کشورهایی که انقلاب در آن‌ها در حال شکل‌گیری است باید مجال داد تا ساختار خود را تشکیل دهند.

کشورهای انقلابی اجازه دخالت آمریکا به امور داخلی را نمی‌دهند

لاریجانی با ابراز نگرانی رژیم صهیونیستی و آمریکا از شرایط ایجاد شده گفت: آمریکا و اسرائیل می‌کوشند در شکل‌گیری نتایج انقلاب‌ها اثر بگذارند تا سدی در برابر زلزله ایجاد شده تشکیل دهند، ولی معتقدم معرفت و‌شناختی که در مردم انقلابی منطقه به وجود آمده است اجازه دخالت را به این کشور‌ها نمی‌دهد، بنابراین باید حوصله داشت و منتظر نتیجه بود.


بیداری اسلامی دموکراتیک در انتظار مردم خاورمیانه

به گزارش ایلنا به نقل از خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی در واکاوی آینده انقلاب‌های منطقه اظهار داشت: نتیجه انقلاب‌های ایجاد شده برای آینده مسلمانان بسیار ثمربخش است و معتقدم یک بیداری اسلامی و واقعی و دموکراتیک به وجود آمده است که از هویت اسلامی برخوردار است، بنابراین انشاالله نتایج بسیار ثمربخشی را به دنبال خواهد داشت.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی