کد خبر : 4751
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

آفتاب/ یک جامعه راکد نمی‌تواند بگوید که اقتصاد سالمی دارد/ مشکل بیکاری دردآور است

آفتاب/ یک جامعه راکد نمی‌تواند بگوید که اقتصاد سالمی دارد/ مشکل بیکاری دردآور است

علی لاریجانی گفت: اگر دولت ۳۰ درصد سهم صنعت گران و تولید کنندگان از یارانه‌ها را پرداخت می‌کرد دامداران و کشاورزان دچار مشکل نمی‌شدند.

رییس مجلس شورای اسلامی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان این مطلب که حضرت زهرا شخصیتی است که عالم و آدم در گرو وجود اوست، گفت: به فرموده رسول اکرم هر کسی حضرت زهرا را دوست بدارد در بهشت با ایشان همراه خواهد بود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به این مطلب که روحیه جهادی اهمیت ویژه‌ای دارد، اظهار داشت: حزب الله لبنان اهل جهاد است و توانسته یک رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی را که پشت آن هم آمریکا بود، به زانو درآورد و شکست بزرگی را به این رژیم تحمیل کند. اما برخی کشورهای منطقه با اینکه نفت و گاز دارند، به دلیل نداشتن روحیه جهادی وابسته هستند.

لاریجانی گفت: شکستی که حزب‌الله لبنان به رژیم صهیونیستی تحمیل کرد حالا حالا‌ها فراموششان نمی‌شود و این رژیم مجبور است حرف‌های کلفت بزند تا درد شکست را به نحوی برای خود مرتفع کند.

رییس مجلس هشتم تاکید کرد: این روز‌ها شاهد هستیم که گاهی سخنان درشتی نسبت به ملت ایران از سوی رژیم صهیونیستی مطرح می‌شود؛ رژیم صهیونیستی باید درک کند که ملت ایران ملت پیرو ائمه است و اگر صهیونیست‌ها دوست دارند که مدال تابوت کشی سربازانشان را به سینه آن‌ها نصب کنیم، بسم‌الله.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اهمیت توجه به اندیشه‌های اقتصادی شهید مطهری گفت: شهید آیه الله مطهری اقتصاد سالم را نیاز اساسی یک جامعه سلام می‌دانست و در واقع باید قابلیت رشد و نمو ثروت در جامعه دیده شود.

وی ادامه داد: یک جامعه راکد نمی‌تواند بگوید که اقتصاد سلمی دارد و نباید یک جامعه از سرمایه بخورد و باید سرمایه را افزایش دهد.

وی افزود: استاد مطهری می‌گوید از نظر اسلام، هدفهای اسلامی بدون اقتصاد سالم غیر قابل تامین است و اگر می‌خواهیم به دنبال عزتمندی جامعه باشیم و اگر به دنبال جامعه اخلاقی و جامعه حق گرا هستیم و اگر می‌خواهیم اهداف عالیه اسلامی در جامعه محقق شود به تعبیر استاد مطهری باید اقتصاد سالم داشته باشیم.

لاریجانی در ادامه سخنانش گفت: جامعه اسلامی نباید از نظر اقتصادی نیازمند جامعه غیر اسلامی باشد و هر ملتی که از نظر اقتصادی دستش به طرف ملت دیگر دراز باشد رشد نخواهد کرد.

وی با بیان این مطلب که نمی‌توان در اقتصاد یک جزیره درست کرد، تصریح کرد: امروز حرکت اقتصادی شکل بین المللی به خود گرفته است و باید با اتکاء به خود و خودکفایی از نظر اقتصادی به رشد دست یافت و کشورهای صنعتی و پیشرفته با توجه به همگرایی سیاسی که دارند و با اینکه می‌توانند با واردات نیازهای خود را تامین کند اما تلاش می‌کند در دامداری و تولید متکی به دیگران نباشند.

وی افزود: کشوری مانند ژاپن که از نظر صنعتی توسعه یافته است و با مشکل تحریم هم مواجه نیست، اما در بخش کشاورزی و دامداری با یارانه تولید کننده است برای آنکه بتواند روی پای خود بایستد.

لاریجانی با اشاره به اینکه امام خمینی همواره بر خودکفایی تاکید داشتند، ادامه داد: دشمنان مستمرا در راه ملت ایران سنگ اندازی می‌کنند و جنگ را بر ما تحمیل کردند و امروز هم در مسئله هسته‌ای و حقوق بشر برای ایران مسئله سازی می‌کنند، اما ایران قطعامی‌خواهد از نظر اقتصادی مستقل باشد، آیا توجه به تولید و رشد اقتصاد برای مقابله با دشمن اهمیت دو چندان ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این مطلب که باید با روحیه جهادی در مقابل هجمه اقتصادی دشمنان ایستاد، گفت: کشورهایی می‌توانند با عزت زندگی کنند که روحیه جهادی داشته باشند. ملتی که عنصر کلیدی جهاد را از فرهنگ خود خارج کند، ممکن است رنگ و بوی ظاهری داشته باشد اما در باطن دست نشانده است و این موضوع امروز در بین برخی کشور‌ها به خوبی مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: ملتی مستقل است که حرص جهش اقتصادی را داشته باشد و این جهش جز با کار و تلاش و تولید فراهم نخواهد شد و شکل گیری یک جامعه سالم در گرو اقتصاد سالم است.

لاریجانی با اشاره به اینکه در مسئله هسته‌ای رژیم صهیونیستی تشویق می‌شود و ایران تحریم، گفت: در رابطه با مسئله هسته‌ای رژیم غاصب اسراییل را تشویق می‌کنند و ایران را تحریم و با اینکه مقام معظم رهبری ساخت سلاح هسته‌ای را حرام اعلام کرده‌اند باز هم آن‌ها ما را تحریم اقتصادی کرده‌اند.

وی ادامه داد: دشمن در افغانستان و عراق شکست خورده است و مشکلاتی که امروز آمریکا با انقلاب‌های منطقه با آن مواجه شده است به این دلیل که کانون آن ایران است فشارهای زیادی را به آنان تحمیل می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام سال تولید ملی، افزود: امسال که سال تولید ملی است، در راه همین استراتژی آن‌ها از هر ابزاری برای ضربه زدن بهره می‌برند و ما جر تولید ملی راهی برای مقابله با آن‌ها نداریم.

وی اظهار داشت: متاسفانه مسئله گرانی و تورم دو موضوع اصلی کشور است و متاسفانه در سال گذشته شاهد گرانی و تورم بالایی بودیم و مشکل بیکاری نیز دردآور است.

لاریجانی تصریح کرد: با حمایت از تولید موضوع بیکاری و تورم حل می‌شود و امروز اگر قرار است وارداتی هم صورت گیرد باید واردات کالاهای اولیه باشد، برای حمایت از تولید اما واردات محصولات مصرفی یک ضربه به تولید و اشتغال است.

وی افزود: رشد نقدینگی در جامعه اگر به سمت تولید برود مشکلی نیست اما متاسفانه به سمت دلالی می‌رود و این موضوع اگر جدی گرفته شود موضوع اشتغال بهبود می‌یابد.
لاریجانی با اشاره به موضوع هدفمندی یارانه‌ها گفت: اگر دولت ۳۰ درصد سهم صنعت گران و تولید کندگان از یارانه‌ها را پرداخت می‌کرد، دامداران و کشاورزان دچار مشکل نمی‌شدند و این موضوع به صنعت گران مجال تحرک نداد و برخی از کارخانه‌ها تعطیل شد و دچار مشکل بیکاری شدیم.

وی تاکید کرد: اگر قانون مجلس در رابطه با هدفمندی یارانه‌ها اجرا می‌شد ما شاهد این مشکلات نبودیم.

وی ادامه داد: در مجلس هشتم موضوع بهداشت مجانی دنبال می‌شود و همچنین موضوع بیمه بیکاری پیگیری می‌شود که در یک دولت اسلامی باید برای کسی که بیکار می‌شود بتواند حداقل‌های زندگی‌اش را تامین کند.

لاریجانی تصریح کرد: تولید ملی مثل آب حیات برای ملت است و اگر این موضوع یک اصل برای دستگاههای اجرایی شود بسیاری از مسائل قابل حل است.

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: در شرایط فعلی قانون حمایت از تولید در دستور کار مجلس است و در بحث بودجه نیز با توجه به فرموده رهبری توجه ویژه‌ای به بحث تولید خواهد شد و همانگونه که امام علی خطاب به مالک می‌فرماید توجه به آبادانی باید بیش از توجه به دریافت مالیات باشد، باید ثروت ملی و نفت را در راستای آبادانی کشور مصرف کرد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی