کد خبر : 4750
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/ لاريجاني: واردات بي رويه ضد توليد است

واحدمرکزی خبر/ لاريجاني: واردات بي رويه ضد توليد است

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت نام گذاری امسال به عنوان سال quotation mark تولید ملی؛ حمایت از کار و سرمایه ایرانی quotation mark گفت: تحقق جامعه ای پیشرو در گروی اقتصادی قوی و سالم است.
علی لاریجانی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران با تکریم شخصیت متعالی حضرت فاطمه زهرا (س) افزود: همانگونه که آن حضرت فرمودند استحکام جامعه باید با نزدیکی قلوب از درون ایجاد شود که نزدیکی قلوب نیز متکی به عدالت اجتماعی است.
وی با استناد به خطبه حضرت فاطمه (س)، اطاعت از محمد و آل محمد را عامل عدالت دانست و افزود: امامت عامل نظام بخشی و انسجام جامعه است و عوامل دیگر مانند ملی گرایی، قوم گرایی و زبان گرچه تا حدی انسجام ایجاد می کند اما مودت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) موجب انسجام تام و تمام می شود.
لاریجانی همچنین روحیه جهادی را عامل عزت مندی اسلام دانست و اضافه کرد: ملتی با عزت می تواند زندگی کند که روحیه جهادی داشته باشد و ملتی که عنصر جهاد را از فرهنگ خود خارج کند ممکن است رنگ و لعاب ظاهری داشته باشد اما عزت ندارد و دست نشانده خواهد بود.
سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران گفت: امروز این را در برخی کشورها می توانید ببینید، کشورهایی که از آبادانی، نفت و گاز بسیار و صنعت برخوردارند اما چون روحیه جهادی ندارند اهل بزم هستند نه رزم.
وی تصریح کرد: این کشورها نوکری آمریکا را باید قبول کنند، گرچه ظاهری بزک کرده دارند اما نوکران شیک پوش هستند.
لاریجانی گفت: از طرف دیگر گروه کوچک حزب الله که اهل جهاد است رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی را که از حمایت آمریکا برخوردار است به زانو درآورده و شکست بزرگی بر آنان تحمیل کرده است که درد آن را همچنان احساس می کنند و مجبورند حرف هایی بزنند تا درد این شکست را رفع کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تهدیدات اخیر صهیونیست ها افزود: این روزها شاهدیم که صهیونیست ها گاه سخنان درشتی علیه ملت ایران می گویند اما باید درک کنند که ملت ایران پیرو حضرت فاطمه زهرا (س) است که فرمودند جهاد عامل عزت اسلام است.
لاریجانی ملت ایران را ملتی مجاهد دانست و به صهیونیست ها هشدار داد: اگر صهیونیست ها دوست دارند مدال تابوت کشی سربازانشان را به سینه شان نصب کنیم بسم الله.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابزارهای مختلفی که دشمنان برای کاهش توان ملی در عرصه اقتصاد کشور به کار می گیرند افزود: ما باید بدل آن را بزنیم و این بدل آن است که اتکای به خود را پیدا و زمینه شکوفایی استعدادهایمان را بیش از پیش فراهم کنیم.
به گزارش خبرنگار ما؛ علی لاریجانی در ادامه سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با بیان این که سال گذشته گرانی و تورم زیاد بود افزود: مسئله بیکاری هم مشکلیست که با توجه به تعداد زیاد فارغ التحصیلان در کشور باید هر چه سریعتر در این خصوص راه حلی پیدا و اقدامی کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که آیا با واردات اجناس مشکل بیکاری و تورم حل می شود گفت: واردات اگر به مواد اولیه و فناوری اختصاص داشته باشد کمک کننده تولید است اما اگر واردات بی رویه محصولات را داشته باشیم، ضد تولید است و کمکی به حل مسئله تورم نمی کند،‌ بلکه آن را بیشتر می کند.
لاریجانی افزود: وقتی در کشور رشد نقدینگی داریم اگر این رشد به سمت تولید رود، باعث تورم نمی شود اما اگر به سمت دلالی رود باعث تورم می شود.
وی گفت: اگر تولید داخلی جدی گرفته شود موضوع اشتغال حل می شود و مهار تورم را نیز شاهد خواهیم بود.
رییس مجلس شورای اسلامی، صرفه جویی در مصرف انرژی، بهبود تولید و آبادانی کشور را سه هدف قانون هدفمند کردن یارانه ها برشمرد و افزود: در خصوص صرفه جویی در انرژی توانستیم تا حدودی به اهدافمان برسیم اما در بهبود تولید وضع قابل توجهی مشاهده نمی شود و در بعضی موارد مانند دامداری و کشاورزی دچار رکود شده ایم.
وی درباره وضع صنعت پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها گفت: در صنعت هم تلاش هایی شده اما مشکلات اجرایی مجال تحول جدی را نداده است بنابراین دچار مشکل بیکاری هم شده ایم.
لاریجانی افزود: با پرداخت این وجوه، تقاضا را افزایش داده ایم و وقتی کارخانه های ما دچار رکود شود تورم را افزایش می دهد و مشکل بیکاری کماکان باقی می ماند.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرا نشدن درست قانون مصوب مجلس در خصوص هدفمندی یارانه ها گفت: اجرای عدالت این طور نیست که افراد دارای بیماری های صعب العلاج مانند سرطان از مزایای مساوی دیگران برخوردار شوند و این بی عدالتی است.
وی با اشاره به برنامه های مجلس هشتم در مدت باقی مانده افزود: در مجلس کاری که پی گیری می شود این است که بهداشت و درمان برای همه رایگان و بیمه بیکاری فراهم شود.
لاریجانی با اشاره به تلاش مجلس برای برقرار شدن بیمه بیکاری در کشور گفت: باید فضا طوری فراهم شود که اگر کسی شغلش را از دست داد درآمدی برای تهیه نان شب داشته باشد.
وی شعار امسال را حرکتی جدی برای مقاومت ملت در برابر تحریم ها و دسیسه های دشمنان برشمرد و افزود: اگر این شعار به درستی اجرایی شود تحریم ها به فرصت تبدیل می شود.
لاریجانی در ادامه گفت: مجلس هشتم تلاش کرد رویکرد تولید ملی را جدی بگیرد و به همین دلیل قوانینی از جمله قانون فضای کسب و کار، معادن، نفت و ده ها قانون دیگر در این راستا را تصویب کرد تا شاهد افزایش تولید ملی باشیم.
وی همچنین از برخی بد اخلاقی های رسانه ها در مورد مصوبات مجلس انتقاد و اضافه کرد: قانون حمایت از تولید ملی در دستور کار مجلس است.
رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به لایحه بودجه91 که هم اکنون در کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی است گفت: در این خصوص نیز همتمان بر این است که رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی یعنی توجه به تولید ملی به ویژه در بخش کشاورزی و دامداری اجرایی شود.
لاریجانی در ادامه با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) خطاب به مالک اشتر افزود: آبادانی سرزمین باید بیشتر از کسب مالیات و درآمد دغدغه دولتمردان باشد.
وی ابراز امیدواری کرد با همت مردم و مسئولان شعار امسال که حرکت ملی نجات بخش است، در کشور اجرا شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی