کد خبر : 4745
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

جمهوری اسلامی/ لاريجاني : گستاخي اماراتيها به صلاحشان نيست

جمهوری اسلامی/ لاريجاني : گستاخي اماراتيها به صلاحشان نيست

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: برخي كشورها نمي‌دانند كه آتش جنگ در سوريه ممكن است دامن خود آنها را نيزبگيرد، لذا به آنها توصيه مي‌كنيم كه اين موضوع بازي با انبار باروت است.

به گزارش خبرگزاري فارس، علي لاريجاني در گفتگو با شبكه تلويزيوني المنار لبنان با تاكيد بر اينكه در طرح كوفي عنان نواقص بزرگي وجود دارد، يادآور شد: يكي از نواقص موجود اين است كه پس از ايجاد امنيت بايد مدل سياسي تعريف شود و اين اصلاحات چگونه به سرانجام برسد.
رئيس مجلس تاكيد كرد: سوريه در حال حاضر بصورت آهسته و گام‌به‌گام پيش مي‌رود و ايران نيز دراين اقدام از وي حمايت مي‌كند تا طرح ايجاد شده به موفقيت برسد و با رفع نواقص موجود، اين روند تكميل شود.
وي افزود: البته زماني كه امنيت حاكم شود قطعاً دموكراسي نيز به وجود خواهد آمد.

لاريجاني در مورد موضوع هسته‌اي ايران و مذاكرات 1+5 هم با بيان اينكه غرب مي‌داند روشي كه در پيش گرفته ديگر كارآمد نيست افزود: مذاكرات 1+5 با ايران در اين مقطع زماني از جنسي ديگر است.

وي اظهار داشت: توصيه مي‌كنيم غرب مراقب رفتارخود باشد و شرايط خود را به خوبي درك كند و پس از اين به دنبال رفتارهاي فريبكارانه و تاكتيكي نباشند.

رئيس مجلس با بيان اينكه اگر به مسائل هسته‌اي به‌عنوان موضوعي استراتژيك نگاه شود، مي‌تواند مفيد باشد، افزود: غرب بايد بداند كه مسير تحريم‌ها راه به جايي نمي‌برد و نسبت به گذشته شرايط بسيار تغيير كرده است.

وي به غرب توصيه كرد بهتر است كه مذاكرات استراتژيك را دنبال كند و در پي اقدامات فريبكارانه و صرف وقت نباشد، بنابراين در مذاكرات هسته‌اي استانبول مسير معقول‌تري دنبال شده است.

لاريجاني در واكنش به اينكه، در جريان مذاكرات اسلامبول برخي به عقب نشيني ايران از مواضع گذشته خود و برخي به عقب نشيني غرب اعتقاد دارند افزود: نبايد به مذاكرات از اين منظر نگاه كرد. زماني كه طرف مذاكره قصد دارد تنازعي داشته باشد، مي‌تواند مسير مذاكره را به انحراف بكشاند.

وي گفت: مهم است كه يك‌سري مذاكرات استراتژيك بر پايه اصول درست را بنا كنيم و در اين مسير به دستاورد مناسبي برسيم.
رئيس قوه مقننه تاكيد كرد: البته مهم بازگشت اعتماد ايران در مقابل رفتار غرب است كه دچار خدشه و بي‌اعتمادي شده است، بنابراين غرب بايد اين بي‌اعتمادي به وجود آمده در گفتار و رفتار را اصلاح كند.

وي در پاسخ به اين كه چرا براي ادامه مذاكرات، شهر بغداد در نظر گرفته شده است تاكيد كرد: البته همين شرايط تركيه براي كشور عراق نيز وجود دارد. عراق كشوري برجسته در منطقه است كه پس از گذران يك دوره بسيار پرمشقت در دوره صدام و اشغال آمريكا در حال حاضر به سطحي از دموكراسي و آرامش رسيده است.

رئيس مجلس با اشاره به گستاخي اخير مسئولان كشور امارات گفت: استراتژي ايران در مقابل همسايگان خود همواره همگرايي و رفتار دوستانه بوده است ولي اقدام اخير امارات حاكي از گستاخي است و برخي مسئولان اين كشور حرف‌هايي زده‌اند كه به صلاح آنها نيست.


وي در توصيه‌اي به مسئولان كشور امارات گفت: بايد شئونات را رعايت كنند و بدانند كه سفر رئيس‌جمهور ايران به جزيره ابوموسي، يك سفر استاني و داخلي بوده است و در صورتي كه آنها موضوع مورد بحثي دارند بايد براساس مسير ديپلماتيك اين اظهارات را پيگيري كنند.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی