کد خبر : 4743
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

شرق/ علي لاريجاني : گستاخي اماراتي‌ها به صلاحشان نيست

شرق/ علي لاريجاني : گستاخي اماراتي‌ها به صلاحشان نيست

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به مواضع اخير مسوولان اماراتي گفت: استراتژي ايران در مقابل همسايگان خود همواره همگرايي و رفتاري دوستانه بوده است ولي اقدام اخير امارات حاكي از گستاخي است و برخي مسوولان اين كشور حرف‌هايي زده‌اند كه به صلاح آنها نيست. علي لاريجاني، رييس مجلس در گفت‌وگو با شبكه تلويزيوني المنار در پاسخ به اينكه ايران جزيره ابوموسي را جزو سرزمين خود مي‌داند و امارات نيز مدعي مالكيت جزاير سه‌گانه است و نسبت به سفر احمدي‌نژاد به ابوموسي واكنش اعتراضي نشان داده است، افزود: كشورهاي حوزه خليج‌فارس در اين زمينه در شطرنج دشمن بازي كرده‌اند چراكه غربي‌ها قصد دارند توان كشورهاي منطقه را از بين برده و آنها را به امور فرعي مشغول كنند تا از موضوعات اصلي غافل شوند. وي همچنين تاكيد كرد: مهم‌ترين نكته اينجاست كه ميان كشورهاي منطقه، منافع مشترك وجود دارد ولي هدف كشورهاي بزرگ اين است كه دشمن وهمي و تصنعي براي مردم منطقه ايجاد كنند و در ازاي دريافت پول نفت و گاز كشورهاي حوزه خليج‌فارس سلاح‌هاي نظامي خود را در اختيار آنها قرار دهند. رييس قوه قانونگذاري تاكيد كرد: طي سال گذشته آمريكا ميزان قابل توجهي سلاح به كشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس فروخته است بنابراين بايد مراقب باشيم تا در دام اين طراحي‌ها گرفتار نشويم.
توصيه به امارات
لاريجاني با اشاره به گستاخي اخير مسوولان كشور امارات در توصيه‌اي به آنها گفت: بايد شوونات را رعايت كنند و بدانند كه سفر رييس‌جمهور ايران به جزيره ابوموسي، يك سفر استاني و داخلي بوده است و در صورتي كه آنها موضوع مورد بحثي دارند بايد براساس مسير ديپلماتيك اين اظهارات را پيگيري كنند. رييس فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم در ادامه به بيانيه روز چهارشنبه نمايندگان در صحن علني مجلس شوراي اسلامي اشاره كرد و افزود: روز چهارشنبه ۲۹ فروردين نمايندگان ملت نسبت به گستاخي اخير امارات بيانيه‌اي صادر كرده و در صحن علني مجلس قرائت كردند، بنابراين آنها بايد توجه داشته باشند كه منافع‌شان اقتضا مي‌كند در كنار ايران قرار گيرند. وي يادآور شد: درست است كه ايران كشوري بزرگ و مقتدر است ولي هرگز به فكر كشورگشايي نبوده و به حفظ وحدت اسلامي در ميان كشورهاي مسلمان و برادران معتقد بوده است. لاريجاني افزود: البته ممكن است در برخي موارد ايران با برخي كشورهاي عربي اختلاف نظراتي داشته باشد ولي بنا به توصيه امام (ره) بايد همه كشورهاي مسلمان را برادر خود دانسته و با آنها روابط حسنه داشته باشيم، لذا اين موضوع را پايه كار ديپلماسي خود قرار داده‌ايم.
اختلاف نظر ايران با تركيه درباره سوريه استراتژيك نيست
لاريجاني در ادامه اين گفت‌وگو با تاييد اين مطلب كه در مراودات ايران و تركيه اختلاف‌نظرهايي وجود دارد اظهار كرد: همان‌طور كه گفتيد اختلاف‌نظرهايي در ميان دو كشور وجود دارد و نمي‌توان گفت اين اختلافات استراتژيك است. وي در پاسخ به اين سوال كه به نظر شما مساله سوريه يك اختلاف استراتژيك و عميق ميان ايران و تركيه است؟ افزود: ممكن است برداشت‌هاي متفاوتي نسبت به اين مساله وجود داشته باشد و در سوريه شرايط دموكراتيكي حاكم باشد، البته در اين موضوع با تركيه هم‌نظر هستيم و هيچ شكي وجود ندارد كه بايد خواست مردم مورد توجه قرار گيرد. وي يادآور شد: ايران و تركيه هر دو معتقد به اجراي اصلاحات در سوريه هستند بنابراين اختلاف استراتژيكي در اين مورد وجود ندارد و در اين‌باره تنها روي روش و چگونگي اجراي اصلاحات مباحثي مطرح است. رييس مجلس افزود: ممكن است غرب از انجام كارهاي خود هدف ديگري را دنبال كند و با اعمال فشار بر تركيه محور مقاومت را تخريب كند، ولي ممكن است ترك‌ها نسبت به مساله سوريه نظر ديگري داشته باشند، چراكه آنها نسبت به موضوع فلسطين حساس بوده و نسبت به رفتار اسراييل اعتراض كردند. لاريجاني يادآور شد: نمي‌توان تصور كرد ترك‌ها با نظر آمريكا موافقند البته آنها در انجام تاكتيك دچار لغزش و اشتباه شده‌اند ولي قصد آنها با غرب مشترك نيست.
ايران خواهان اصلاحات در سوريه است
رييس قوه قانونگذاري با اشاره به پيشنهاد ايران در اين راستا افزود: ايران مي‌كوشد در سوريه اصلاحات رخ دهد، دموكراسي حاكم شود، نهادهاي مدني تشكيل شوند و محورهاي مقاومت در اين كشور شكسته نشود. وي تاكيد كرد: برخي كشورهاي كوچك منطقه كه همچنان به صورت ديكتاتوري اداره مي‌شوند نگران اوضاع سوريه هستند در حالي كه در زمان جنگ ۳۳ و ۲۲ روزه غزه و لبنان هيچ كمكي نسبت به مردم مظلوم و مسلمان فلسطين و لبنان نكردند و حتي طبق اخبار رسيده كمك‌هاي مخفيانه خود را به اسراييل مي‌رساندند. رييس قوه قانونگذاري با اشاره به تاكتيك تركيه درباره سوريه يادآور شد: منطق تركيه با زبان غرب متفاوت است، چراكه ملاحظات اسلامي دارد، البته ممكن است تاكتيك آنها صحيح نباشد، ولي ايران مذاكرات خود را با آنها را قطع نمي‌كند. رييس فراكسيون اصولگرايان در بخش دوم صحبت‌هاي خود به تشريح اوضاع سوريه پرداخت و در پاسخ به اين سوال كه در هنگام سفر كوفي عنان به ايران چه مباحثي مطرح شد و انتظارات طرفين گفت‌وگو درباره سوريه چه بود؟ اظهاركرد: كوفي عنان در ايران با برخي مسوولان ايراني ديدار و گفت‌وگو كرد ولي آنچه مسلم است و در اين مذاكرات براي ما مهم بود و به وي انتقال داديم؛ مساله سوريه و مداخلات نظامي برخي كشورها در اين كشور بود. اين نماينده مجلس هشتم تاكيد كرد: در صورتي كه كشورهاي واسطه به دنبال از بين بردن خشونت در سوريه هستند بايد جلوي ارسال سلاح به اين كشور را بگيرند. لاريجاني با بيان اينكه برخي كشورها به خود غره شده‌ و با پولشان سلاح نظامي به سوريه ارسال مي‌كنند، افزود: در صورتي كه كشورهاي ارسال‌كننده سلاح به سوريه توقع دارند دولت سوريه در مقابل اين اقدامات كاري انجام ندهد، انتظار غيرمنطقي‌اي دارند و در اشتباهند.
ايران از سوريه حمايت مي‌كند
وي با تاكيد بر اينكه در طرح كوفي عنان نواقص بزرگي وجود دارد، يادآور شد: يكي از نواقص موجود اين است كه پس از ايجاد امنيت بايد مدل سياسي تعريف شود و اين اصلاحات چگونه به سرانجام برسد. رييس مجلس تاكيد كرد: سوريه در حال حاضر به صورت آهسته و گام‌به‌گام پيش مي‌رود و ايران نيز در اين اقدام از وي حمايت مي‌كند تا طرح ايجاد شده به موفقيت برسد و با رفع نواقص موجود، اين روند تكميل شود. وي افزود: البته زماني كه امنيت حاكم شود قطعا دموكراسي نيز به وجود خواهد آمد. نماينده قم در پاسخ به اين سوال كه امير قطر اظهار داشته، شانس موفقيت طرح كوفي عنان سه‌درصد است و بنابراين چرا اعراب و كشورهاي غربي مطالبات زيادي از سوريه طلب مي‌كنند راه‌حل مناسبي را پيشنهاد نمي‌كنند؟ افزود: اين حرف عجيبي است و بايد توجه كرد طرح كوفي عنان طرح بشار اسد نيست و خود غربي‌ها در سازمان ملل تصميم گرفتند كه چنين طرحي را در سوريه اجرا كنند. حال عجيب است كه آنها اين طرح را فشل و ابتر مي‌خوانند. وي با بيان اينكه اجراي چنين رفتاري از سوي غرب صحيح نيست، اظهار كرد: جالب است كه خود غربي‌ها طرحي را ارايه كرده‌اند و زماني كه دولت سوريه اجراي اين طرح را پذيرفته است، از ادامه آن منصرف شده و آن را فشل مي‌نامند، درست مانند طرح اتحاديه عرب. رييس قوه‌مقننه تاكيد كرد: غربي‌ها در طرح اتحاديه عرب، ناظراني را براي نظارت تعيين كردند ولي زماني كه اين ناظران گزارشي را كه مطابق ميل آنها نبود مطرح كردند، آن را ناقص و غيرقابل اجرا خواندند. لاريجاني با ابراز تعجب از گفته غرب نسبت به طرح كوفي عنان يادآور شد: عجيب است كه طرح كوفي عنان هنوز اجرا نشده، آن را ناقص دانسته‌اند.
اسراييل توان مقابله با ايران ۷۰‌ميليوني را ندارد
رييس فراكسيون اصولگرايان مجلس درباره برخي از شايعات درباره احتمال حمله نظامي اسراييل به ايران گفت: اسراييلي‌ها اينقدر بي‌عقل نيستند كه به ميداني وارد شوند كه از پيش نتيجه آن را مي‌دانند، چراكه آنها در برابر يك گروه كوچك لبنان (حزب‌الله) شكست خوردند بنابراين قطعا در برابر ايران ۷۰‌ميليوني نمي‌توانند تاب بياورند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی