کد خبر : 4735
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در ديدار نخست‌وزير عراق لاريجاني:

ایسنا/ يك عراق باثبات به آرامش منطقه كمك مي‌كند

ایسنا/ يك عراق باثبات به آرامش منطقه كمك مي‌كند

نوري مالكي، نخست‌وزير جمهوري عراق بعدازظهر يك‌شنبه با دكتر علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي ديدار و پيرامون روابط دوجانبه گفت‌وگو كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين ديدار نوري مالكي روابط و مناسبات دو كشور را در زمينه‌هاي مختلف سياسي پارلماني، اقتصادي و فرهنگي بسيار خوب و روبه رشد توصيف كرد و گفت: جمهوري عراق و جمهوري اسلامي ايران به عنوان دو كشور مسلمان و با پشتوانه‌ي غني فرهنگي و تاريخي داراي روابط برادرانه و دوستانه هستند.

او با اشاره به اشتراكات فراوان موجود براي توسعه هرچه بيش‌تر مناسبات و همكاري‌هاي دو كشور افزود: گسترش هرچه بيش‌تر روابط و همكاري‌هاي منطقه‌يي و بين‌المللي بين در كشور براي عراق حائز كمال اهميت است.

نخست وزير عراق با اشاره به تحولات منطقه‌يي به‌ويژه مسائل سوريه نيز خاطرنشان كرد: با خواهان استقرار ثبات و آرامش در سراسر منطقه هستيم و بايد به سوريه فرصت كافي براي حل مشكلات خود داده شود.

در ادامه‌ي اين ديدار هم‌چنين دكتر علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي، با ابراز خرسندي از روند رو به رشد مناسبات دو كشور در تمام زمينه‌ها گفت: وجود يك عراق باثبات و بالنده در همسايگي ايران به استقرار ثبات و آرامش منطقه كمك مي‌كند.

او با تاكيد بر ضرورت افزايش همكاري‌ها و رايزني‌ها در مسائل منطقه‌يي و بين‌المللي اظهار كرد: دو كشور مسلمان و همسايه ايران و عراق بايد نقش سازنده خود را در حل بحران‌ها و مسائل منطقه‌يي استمرار بخشند.

رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به موضوع سوريه نيز خاطرنشان كرد: برخي كشورهاي منطقه كه خود فاقد پشتوانه و پيشينه‌ي دموكراتيك هستند درصدد ايجاد دموكراسي در ديگر كشورها از طريق دخالت در امور داخلي آن‌ها هستند.

وي يادآور شد: مشكلات داخلي سوريه بايد از طريق مسالمت‌آميز و با انجام اصلاحات تدريجي در روند سياسي، اجتماعي و اقتصادي اين كشور حل و فصل شود.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی