کد خبر : 4735
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در ديدار نخست‌وزير عراق لاريجاني:

ایسنا/ يك عراق باثبات به آرامش منطقه كمك مي‌كند

ایسنا/ يك عراق باثبات به آرامش منطقه كمك مي‌كند

نوري مالكي، نخست‌وزير جمهوري عراق بعدازظهر يك‌شنبه با دكتر علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي ديدار و پيرامون روابط دوجانبه گفت‌وگو كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين ديدار نوري مالكي روابط و مناسبات دو كشور را در زمينه‌هاي مختلف سياسي پارلماني، اقتصادي و فرهنگي بسيار خوب و روبه رشد توصيف كرد و گفت: جمهوري عراق و جمهوري اسلامي ايران به عنوان دو كشور مسلمان و با پشتوانه‌ي غني فرهنگي و تاريخي داراي روابط برادرانه و دوستانه هستند.

او با اشاره به اشتراكات فراوان موجود براي توسعه هرچه بيش‌تر مناسبات و همكاري‌هاي دو كشور افزود: گسترش هرچه بيش‌تر روابط و همكاري‌هاي منطقه‌يي و بين‌المللي بين در كشور براي عراق حائز كمال اهميت است.

نخست وزير عراق با اشاره به تحولات منطقه‌يي به‌ويژه مسائل سوريه نيز خاطرنشان كرد: با خواهان استقرار ثبات و آرامش در سراسر منطقه هستيم و بايد به سوريه فرصت كافي براي حل مشكلات خود داده شود.

در ادامه‌ي اين ديدار هم‌چنين دكتر علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي، با ابراز خرسندي از روند رو به رشد مناسبات دو كشور در تمام زمينه‌ها گفت: وجود يك عراق باثبات و بالنده در همسايگي ايران به استقرار ثبات و آرامش منطقه كمك مي‌كند.

او با تاكيد بر ضرورت افزايش همكاري‌ها و رايزني‌ها در مسائل منطقه‌يي و بين‌المللي اظهار كرد: دو كشور مسلمان و همسايه ايران و عراق بايد نقش سازنده خود را در حل بحران‌ها و مسائل منطقه‌يي استمرار بخشند.

رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به موضوع سوريه نيز خاطرنشان كرد: برخي كشورهاي منطقه كه خود فاقد پشتوانه و پيشينه‌ي دموكراتيك هستند درصدد ايجاد دموكراسي در ديگر كشورها از طريق دخالت در امور داخلي آن‌ها هستند.

وي يادآور شد: مشكلات داخلي سوريه بايد از طريق مسالمت‌آميز و با انجام اصلاحات تدريجي در روند سياسي، اجتماعي و اقتصادي اين كشور حل و فصل شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی