کد خبر : 4721
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

اعتماد/ لاريجاني: مجلس دبستان نيست

اعتماد/ لاريجاني: مجلس دبستان نيست

علي لاريجاني، رييس مجلس هشتم كه به دور از هياهوهاي جبهه‌هاي مختلف در تهران به عنوان نماينده قم به مجلس نهم راه يافته، همچنان بايد انتقادات مخالفانش را پذيرا باشد كه تمامي همت خود را صرف خواهند كرد تا او دوباره بر كرسي رياست مجلس تكيه نزند. حميد رسايي با اينكه هنوز براي رفتن به مجلس نهم موفق به كسب راي مردم نشده و پيش از آن هم صلاحيتش با وقفه مورد تاييد شوراي نگهبان قرار گرفت از جمله كساني است كه در انتقاد به لاريجاني پشتكار زيادي به خرج داده است. او دو روز پيش اعلام كرد: «با توجه به عملكرد چهار ساله آقاي لاريجاني در مجلس هشتم و همچنين فتنه 88 هيچ يك از اعضاي شاخص و تاثيرگذار جبهه پايداري نسبت به رياست ايشان تمايلي ندارند و اساسا يكي از خط قرمزهاي جبهه پايداري در مجلس نهم رياست آقاي لاريجاني و تيم ايشان است.» رسايي صراحتا از رياست برادران لاريجاني بر دو قوه انتقاد كرد. اسدالله بادامچيان هم در نشست خبري ديروز خود به اين مساله اشاره كرد و گفت: «متاسفانه برخي افراد در جبهه پايداري با نگاه مطلق‌گرايانه خود در پي اين هستند كه تنها عناصر خودشان را وارد مجلس كنند. به گونه‌يي كه معتقدند حتي آيات يزدي و مهدوي كني نيز حق ندارند كساني را كه آنها ساكتين فتنه قلمداد مي‌كنند در بين خود جاي دهند، به گونه‌يي كه اظهار مي‌كنند آقاي لاريجاني و باهنر جزو اين دسته افراد هستند.آقاي باهنر شش دوره در مجلس حضور داشته و همراه با من در حزب جمهوري همواره با مواضع ميرحسين موسوي مخالف بود، بنابراين چطور مي‌توان وي را در جمع ساكتين فتنه قرار داد.» اما لاريجاني در گفت‌وگوي ديروز خود با خبرگزاري ايسنا از عملكرد چهار ساله خود دفاع كرد. او در مقابل سوال‌كننده كه مجلس هشتم را مجلسي سياسي و كم توجه به مسائل اقتصادي و معيشت مردم توصيف مي‌كرد اين ادعا را رد كرد و ضمن ارائه بيلان كاري اين مجلس در مسائل اقتصادي به نكته مهمي اشاره كرد كه مي‌توان آن را همراستا با سخنان بادامچيان و در رد نظرات رسايي دانست. او ضمن مخالفت با تك صدا بودن و اعمال يك سليقه خاص به مجلس گفت: «يك كشور و جامعه زنده آن است كه در آن حرف‌ها زده شود. بنابراين نمايندگان مجلس نيز نمايندگان ملتند و طبعا سلايق مختلف دارند. نمي‌توان گفت حرف خود را نزنند. بايد حرف خود را بزنند، چرا كه اين امر به طراوت و زنده بودن جامعه كمك مي‌كند. اينكه ما تصور كنيم اگر مجلس كم سر و صدا باشد خوب است، درست نيست. مجلس دبستان نيست كه همه روپوش بپوشند و در آن بنشينند و يك جور حرف بزنند. مجلس افكار مختلف و سلايق مختلف دارد و بايد نظرات را بگويند. فكر مي‌كنم در سنت اسلامي نيز همين‌طور بوده، در زمان اميرالمومنين (ع) نيز افرادي بودند كه مخالف بودند ولي جلوي اميرالمومنين حرف خود را مي‌گفتند. بين تبعيت كردن و نظر گفتن تفاوت وجود دارد. هر جامعه‌يي بر اساس اسلوب قانوني بايد از قانون و نظامات كشور تبعيت كند ولي بايد حرف خود را نيز بگويد. مجلس جايگاهي است كه بايد اين امر در آن به ظهور برسد و من اصولا خيلي موافق يك مجلس خاموش نيستم. معتقدم بايد صداي ملت، از سبك و سليقه‌هاي مختلف در مجلس حضور داشته باشد و حرف‌ها بيان شود.»او كه از جمله اصولگراياني است كه در حوادث بعد از انتخابات طرفدار توجه به نظرات منتقدان بود و اساسا به همين دليل به ساكت فتنه ملقب شده، تصريح كرد: «ممكن است يك عده بگويند چرا بايد مطالب گوناگون گفته شود.

يعني ممكن است نقد نيز وجود داشته باشد كه در اداره مجلس نيز بايد به آن توجه كرد، چرا كه اينجا بايد مظهر افكار عمومي بوده و در آن افكار مختلف طرح شود.» او با اعلام اينكه عملكرد مجلسي كه او رييسش بوده پدرسالارانه نبوده است عليه مساله نظارت بر نمايندگان هم موضع‌گيري كرد: «در نهادهايي كه در جامعه داريم بايد از نظر رفتاري ترتب قايل شويم.

همانقدر نظارتي كه بر كودكستان، دبستان و دبيرستان هست، نمي‌شود بر مجلس داشت. كودكستان به نحوي است كه بايد نظارت بيشتري داشت، در دبستان اين نظارت كمتر مي‌شود و در دبيرستان بايد خيلي كمتر شود.

مجلس كه يك نهاد بزرگ تصميم‌گير و در راس امور است، به اين شكل نظارت‌پذير نيست و كسي نمي‌تواند بر مجلس نظارت كند، چراكه نمايندگان امناي ملت هستند و خبرگاني هستند كه از شهرها مي‌آيند. بالاتر از اين نيست كه نظارت شود.

قوه‌يي است كه زيرنظر مقام معظم رهبري است و اين تنها جايي است كه زيرنظر ايشان است. جاي ديگري نمي‌تواند بر مجلس نظارت كند. البته مجلس نظارت بر قواي ديگر دارد آن هم به خاطر نمايندگان مستقيم مردم است.

ولي ديگران نمي‌توانند بر مجلس نظارت كنند. او در اين مصاحبه به بحث رياستش بر مجلس آينده توجه زيادي نشان نداده و آن را براي رسانه‌ها جذاب‌تر مي‌داند اما مخالفانش نظر ديگري دارند.

فارغ از اين مساله نكته مهمي وجود دارد كه نبايد به آن بي‌توجه بود و آن اين است كه چه كساني با چه تواني مي‌توانند موقعيت لاريجاني را به خطر بيندازند؟

پاسخ به اين سوال با توجه به ناشناس بودن بسياري از راه‌يافتگان و كانديداهاي مجلس كار آساني نيست اما روز گذشته به گزارش مهر،بادامچيان جزييات ارزيابي يك نهاد امنيتي از نتيجه انتخابات را در فضاي رسانه‌يي مطرح كرد. بر اساس اين ارزيابي، 178 نفراز راه‌يافتگان به مجلس اصولگرا هستند كه از ميان آنان 64 نفر كانديداي اختصاصي جبهه متحد و 9 نفر كانديداي اختصاصي جبهه پايداري بودند. 50 كانديداي مشترك جبهه متحد و پايداري و 14 كانديداي اختصاصي جبهه ايستادگي بودند.

طبق گفته بادامچيان، 33 نفر كانديداي مشترك جبهه متحد و ايستادگي و 35 نفر از اصلاح‌طلبان به مجلس نهم راه يافتند. وي همچنين به حضور 39 كانديداي مستقل و 17 كانديداي اهل سنت در مجلس نهم اشاره كرد.

توجه به اين ارقام نشان مي‌دهد كه جبهه پايداري براي گرفتن كرسي رياست از لاريجاني تا بدين لحظه مي‌تواند علاوه بر 9 كانديداي اختصاصي خودش روي 50 كانديداي مشتركش با جبهه پايداري و البته 39 كانديداي مستقلي كه به نظر مي‌رسد در مجلس نهم نقش تعيين‌كننده‌يي خواهند داشت حساب كند. اما حسين فدايي، دبيركل جمعيت ايثارگران كه حامي رياست حدادعادل بر مجلس نهم است معتقد است كه «احمدي‌نژاد و برخي حاميانش تلاش بسياري براي رياست علي لاريجاني بر مجلس هشتم انجام دادند ولي بعد از سه ماه پشيمان شدند».

او حدادعادل را كانديداي مورد نظر جبهه پايداري مي‌داند و به نقل از برخي اعضاي آن مي‌گويد «برخي از اعضاي جبهه پايداري به من گفتند كه اگر بتوانيم فردي از ميان خودمان را به عنوان كانديد رياست مجلس معرفي كنيم آن را انجام مي‌دهيم در غير اين صورت حدادعادل يكي از گزينه‌هاي جدي ماست.»

بنا بر آنچه آمد رقابت سختي ميان اصولگرايان بر سر رياست مجلس در خواهد گرفت؛ رقابتي كه شايد بتواند بيشتر از نتيجه انتخابات مجلس نهم آرايش نيروها را در اين جناح نشان دهد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی