کد خبر : 4690
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایلنا/ علی لاریجانی: دادن پول به مردم نشانه‌ي عدالت نیست

ایلنا/ علی لاریجانی: دادن پول به مردم نشانه‌ي عدالت نیست

ایلنا: علی لاریجانی(رییس مجلس شورای اسلامی) معتقد است که دو اصل عدالت و محبت باعث رشد جامعه ‌می‌شود و نهادهای مدنی باید عادلانه رفتار کنند و کانون خانواده باید با محبت شکل بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رییس مجلس شورای اسلامی که در مراسم اختتامیه اولین دوره جشنواره هنرهای تجسمی با موضوع آثار شهید مطهری سخنرانی ‌می‌کرد، گفت: تلاش هنرمندان در هر عرصه‌ای باعث ماندگاری فکر ‌می‌شود و این تلاش در راستای ماندگاری آثار شهید مطهری بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی شهید مطهری گفت: مطهری هم در زمینه کلام و فلسفه و هم درزمینه مسایل سیاسی صاحب فکر واندیشه بود. از طرف دیگر؛ وی دارای وارستگی و سلوک بود و همین ویژگی‌ها باعث شده بود تا در جامعه تاثیرگذار باشد و نهال نوپای انقلاب را به سمت بارور شدن حرکت دهد.

لاریجانی با اشاره به ویژگی‌های یک جامعه مطلوب از دیدگاه شهید مطهری گفت: آنچه که در جامعه امروز وجود دارد با آنچه که در آثار و دیدگاه شهید مطهری دیده ‌می‌شود، فاصله دارد. مطهری معتقد بود همه انسان‌ها دارای استعدادهای ذوقی هستند و همه انسان‌ها فطرتا استعداد رشد و پیشرفت را دارند اما این خود فرد و جامعه است که ‌می‌تواند استعدادهای خود را شکوفا کند.

وی با مطرح کردن ویژگی‌های انسان سعادتمند از منظر شهید مطهری ادامه داد: یک انسان سعادتمند کسی است که بتواند همه استعدادهای خود را متوازن رشد دهد و انسان کامل نیز ازنظر شهید مطهری یعنی کسی که همه استعدادهایش را بالفعل کرده باشد.

لاریجانی ادامه داد: یک جامعه وقتی ‌می‌تواند ادعا کند که سعادتمند است که بستر لازم را برای رشد و بلوغ استعدادها آماده کرده باشد. امروز در جامعه ما در بسیاری از زمینه‌ها بستر برای رشد و بلوغ فراهم نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از دیدگاه شهید مطهری ارزش‌ها باید در جامعه متوازن رشد کند، افزود: علت افول و از بین رفتن بسیاری از جوامع به دلیل آن است که تمرکز بر یک ارزش به طور مثال آزادی صورت ‌می‌گیرد و ارزش‌های دیگر رها ‌می‌شود درحالیکه باید حرکت انسان و جامعه در راستای رشد ارزش‌ها و استعدادهاي متوازن باشد.

وی عنصر وارستگی را لازمه یک هنرمند دانست و افزود: هنرمندی که قصد رشد و پرواز دارد باید قوه خیال او رشد کند. یک هنرمند اگر بخواهد پرواز کند باید از عنصر وارستگی برخوردار باشد و این وارستگی است که قوه خیال از عالم کثرت رها و بر روی یک موضوع تمرکز ‌می‌کند.

وی ادامه داد: در این میان نقش جامعه بسیار مهم است و در جامعه‌ای که پراز قيل و قال است و مساله مشکل دارد و در آن روراستی وجود ندارد، رشد هنرمند مطلوب نیست و از رشد هنرمند جلوگیری ‌می‌شود زیرا ذهن هنرمند در چنین جامعه‌ای مکدر شده و مشکلات تصنعی باعث ‌می‌شود روی قوه هنرمند خاک ریخته شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه هنرمند واقعی از درون جامعه نفس ‌می‌کشد، افزود‌: در جامعه‌ای که در آن دروغ‌، تهمت‌، فحاشی وجود داشته باشد، روح هنرمند مکدر ‌می‌شود و هرچه جامعه روراست‌تر ‌می‌باشد، هنرمند بالنده‌تر ‌می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی، برگزاری مراسم بزرگداشت برای شهید مطهری را مطلوب دانست ولی آن را کافی ندانست و ‌افزود: به صرف اینکه ما امروز فقط برای ایشان مراسم ‌می‌گیریم و بگوییم مطهری آدم خوبی بود؛ دردی از ما دوا نمی شود بلکه اگر معتقدیم که شهید مطهری ایدئولوگ انقلاب اسلامی است، باید ببینیم که جامعه امروز ما از دیدگاه ایشان چه اشکالاتی دارد و آن اشکالات را رفع کنیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مطهری معتقد بود عدالت و محبت دو اصل اساسی در یک جامعه است، افزود: عدالت باید وجود داشته باشد تا همه به حق خودشان برسند اما عدالتی که از دیدگاه شهید مطهری وجود دارد و آنچه که امروز در جامعه است و مطرح ‌می‌شود، متفاوت است. عدالت از دید مطهری یعنی اینکه زمینه رشد انسان فراهم شود‌.

وی ادامه داد: امروز درباره عدالت صحبت‌های بسیاری ‌می‌شود اما معنای عمیقی ندارد. اینکه بگوییم با دادن پول به دنبال عدالت هستیم؛ درست نیست و کرامت انسان‌ها این گونه حاصل نمی‌شود و در اقتصاد نیز باعث رکود ‌می‌شود حتی اگر بگوییم ضریب جینی ما بهتر شده است.

لاریجانی با اشاره به عنصر محبت گفت: مطهری معتقد بود خانواده را باید با محبت سروسامان داد و این خانواده را نمی‌توان مانند نهادهای مدنی با عدالت ساماندهی کرد درحالیکه نهادهای مدنی حتما باید براساس عدالت رفتار کند.

وی بر نقش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه از دیدگاه شهید مطهری اشاره کرد و افزود: چنین امری باعث ‌می‌شود تا جامعه وارستگی پیدا کند و به رشد یافتگی برسد اما در این راه باید یک احساس مشترک بین حکومت و جامعه باشد و اینکه حکومت اعلام کند در این بخش ماموریت ندارد؛ درست نیست زیر نهادهای مدنی‌، حکومت و خانواده در کسب سعادت سهیم هستند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه امروز باید آثار شهید مطهری را دسته بندی و بازخوانی کرد، افزود: یک عنصر شجاعتی در آثار مطهری وجود دارد که اگر از جامعه ما رخت بربندد باعث رشد ناراستی ‌می‌شود زیرا همین عنصر شجاعت در شهید مطهری بود که باعث شد وی قبل از انقلاب دربرابر انحرافاتی همچون خلط اسلام و مارکسیست تنها به میدان بیاید و شجاعانه و مردان بیستد.

وی ادامه داد: در این راه بسیاری افراد به وی نقد کردند و حتی کسانی که وی را ترور کردند با فکر وی مخالف بودند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم توجه به هنرمندان گفت: هنر ابزار نیست و نمی توان با هنرمند دستوری برخورد کرد بلکه هنرمند باید شجاع باشد و شجاعت در جامعه و هنرمندان عنصر مهمی است و باعث ‌می‌شود تا ناراستی‌ها در جامعه از بین برود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی