کد خبر : 4675
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: نیازمند آسیب شناسی نظام اداری هستیم

ایرنا/ لاریجانی: نیازمند آسیب شناسی نظام اداری هستیم


تهران - رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شكل گیری شورای شورای دستگاه های نظارتی كشور گفت: توصیه می كنم حال كه این نهاد نظارتی به وجود آمده در شرایط موجود آسیب شناسی واقعی در زمینه سلامت نظام اداری صورت گیرد.
    1391/02/10 - 08:52

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز یكشنبه در اجلاس ارتقای سلامت اداری در مركز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی در تهران افزود: وقتی مقام معظم رهبری و مسوولان همه بر برخورد با تخلفات تاكید دارند باید با برخی جرایم كه سد راه تولید است برخورد قاطع صورت گیرد.

وی ادامه داد: اگر قوانین خوب اجرا شده بود چرا باید رتبه كشور در زمینه فساد اداری اینگونه باشد؟

نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: باید از تعارفات دست برداریم و با رصد كردن مشكلات در بخش های حساس، توان خود را بر حل موضوعات متمركز كنیم.

رییس مجلس با بیان این كه گاهی پرهیز می كنیم از این كه واقعیت ها را درست مطرح كنیم، گفت: در این كه قوای كشور به دنبال تحقق عدالت هستند تردیدی نیست ولی باید آسیب شناسی شود كه چرا رتبه فساد اداری این گونه است؟

لاریجانی با اشاره به این كه اشكالات موجود ریشه ای است و اگر توجه نشود حل نخواهد شد، گفت: باید نگاه فرهنگی نسبت به این موضوع تغییر كند چرا كه در حال حاضر در جامعه فرار از مقررات هم در مدیران و هم در مردم قباحت خود را از دست داده است.

رییس قوه مقننه گفت: به عنوان مثال، كسی كه از پرداخت مالیات فرار می كند احساس رنجش ندارد و از طرفی مدیری هم كه از قانون فرار می كند احساس ناراحتی نمی كند و این در حالی است كه در دولت های توسعه یافته كه مزاج دینی ندارند فرهنگ رعایت قانون از كودكی به آنان آموزش داده می شود.

رییس مجلس همچنین با اشاره به این كه شفاف سازی از دیگر عوامل جلوگیری از بروز فساد اداری است، گفت: هم دستگاه ها و هم رسانه ها وظیفه دارند تا با شفاف سازی مقررات و فضا از تخلفات جلوگیری به عمل آورند.

لاریجانی تصریح كرد: دستگاه ها باید با پرهیز از عدم شفافیت مقررات و تغییرات پشت سر هم در مسیر عدالت و ثبات قرار گیرند و رسانه ها هم با اطلاع رسانی مستمر، مردم را با قوانین آشنا كنند.

رییس قوه مقننه آموزش مدیران را از دیگر عوامل كاهش فساد مالی عنوان كرد و گفت: متاسفانه نبود احزاب در كشور و عدم آموزش مدیران سبب بروز تخلفات می شود.

وی افزود: مدیران اگر آموزش ببیند و راه و رسم دیوانی را بیاموزند كمتر به سمت تخلف می روند.

رییس مجلس گفت: در انتصاب مدیران نیز باید قانونگرایی اصل باشد و مدیران هم در عمل و هم در گفتار در مسیر تحقق عدالت و قانون باشند.

وی استفاده از روش های مكانیزه در سیستم های نظارتی را از دیگر موارد جلوگیری از فساد اداری عنوان كرد و گفت: دستگاه قضایی نیز باید با پرونده های فساد برخورد قاطع داشته باشد تا به نوعی بازدارندگی در كشور ایجاد كند.

لاریجانی همچنین درباره فساد بانكی اخیر گفت: انتظار از دستگاه قضایی این است كه برخورد قاطعی در این زمینه داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس همچنین تجدیدنظر در قوانین كشور را از دیگر عوامل كاهش فساد اداری عنوان كرد و گفت: تصحیح كردن، روشن سازی و جلوگیری از این كه افراد را به سمت تخلف نكشانیم از دیگر موضوعات مرتبط با این بخش است و برای اجرای اینگونه مسایل باید تسهیلات آن فراهم شود.

رییس قوه مقننه همچنین سپردن كارها به مردم را مهمترین عامل در بحث نظام سلامت اداری عنوان كرد و گفت: با اجرای خصوصی سازی رقابت ایجاد خواهد شد و با كاهش تخلفات روبه رو خواهیم بود.

رییس مجلس با بیان ارزیابی خود از روند اجرای قانون اصل 44 تصریح كرد: باید باور كنیم اگر در كشور نظارت و هدایت باشد، بهترین سیستم را از نظر آبادانی، رشد اقتصادی و جلوگیری از تخلفات به وجود خواهد آورد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی