کد خبر : 4662
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

باشگاه خبرنگاران/ لاريجاني: دستگاه‌هاي نظارتي به دنبال مچ‌گيري نيستند

باشگاه خبرنگاران/ لاريجاني: دستگاه‌هاي نظارتي به دنبال مچ‌گيري نيستند

 رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: نبايد اينگونه استنباط شود كه دستگاه‌هاي نظارتي به دنبال مچ‌گيري هستند، بلكه بخش‌هاي نظارتي بايد فعاليت خود را طبيبانه و برادرانه با دستگاه‌هاي اجرايي داشته باشند و كارشان پندآموزانه باشد.

به گزارش خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در همايش ارتقاي سلامت نظام اداري كه ظهر امروز(يكشنبه) در مركز همايشهاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد، گفت: مشکلات موجود قدري ريشه‌اي‌تر از آن است که ما درباره آن صحبت مي کنيم و اگر به اين مشکلات توجه نشود مسئله حل نخواهد شد.


رئيس مجلس شوراي اسلامي به پيشينه تشکيل شوراي دستگاه‌هاي نظارتي کشور اشاره کرد و گفت:‌ اين شورا با تصميم سران قوا و در پي جلساتي که براي مبارزه با فساد برگزار مي شد، تشکيل شد.


لاريجاني اظهار داشت: به دنبال آن بوديم که از ظرفيت قانوني براي پيگيري کارها و نظارت بر امور استفاده کنيم و زماني که صندوق توسعه ملي تشکيل شد تجربه تشکيل شوراي دستگاه‌هاي نظارتي کشور هم به آنجا منتقل شد و به شکلي اين شورا بر صندوق توسعه ملي هم نظارت مي کرد.


رئيس مجلس گفت: از طرفي شرايط کشور اقتضا کرد تا رهبري نظام و مسئولان مختلف بر برخورد با تخلفات قانوني تاکيد کنند که مواردي همچون فرمان هشت ماده‌اي مقام معظم رهبري، قانون پولشويي و قانون ارتقاي سلامت نظام اداري ابزارهايي بودند که اين فکر را مقدر مي کردند.

*** لزوم كالبدشكافي در مبارزه با فساد اداري


وي با بيان اينكه کارهاي خوبي در زمينه مبارزه با فساد اداري صورت گرفت ولي کافي نبود، گفت: اين امر مشکلي دارد که بايد به آن دقيق‌تر پرداخت و معتقدم بيش از هر زمان ديگر نيازمند کالبدشکافي اساسي در مسائل هستيم و بايد از اين تعارفات دست برداشت.


لاريجاني با بيان اينکه همه بخش هاي نظارتي قدرت لايتناهي ندارند، گفت: البته قواي مختلف مي خواهند توليد سامان يابد وضع بهتر و عدالت محقق شود البته در اينکه عدالت چيست نظرهاي مختلفي جود دارد اما نکته مهم اين است که چرا در موضوع مبارزه با فساد اداري موفق نشديم.

*** به روز شدن ديوان محاسبات و هيئت تطبيق مقررات دولت با قوانين


رئيس مجلس شوراي اسلامي به سر و سامان دادن به دو دستگاه زيرمجموعه مجلس اشاره کرد و گفت:‌ خوشبختانه در سال هاي اخير ديوان محاسبات کشور و هيئت تطبيق مقررات دولت با قوانين به‌روزتر شده اند و اکنون گزارش‌هاي ديوان محاسبات هر سه ماه يک بار به ما مي رسد.


وي افزود: در سال‌هاي گذشته گزارش‌هاي تفريغ بودجه دو، سه سال بعد از وقوع حادثه به مجلس مي آمد و گاهي از هضم رابع هم گذشته بود و فقط مسئول متخلف به دادگاه ديوان محاسبات مي آمد و همين مسائل را هم در هيئت تطبيق مصوبات دولت با قوانين داشتيم.

لاريجاني گفت: دو سال مي گذشت که يک مصوبه دولت اجرا مي شد و بعد هيئت تطبيق متوجه مي شد که اين خلاف قانون است که در اين چند سال توانستيم وضع اين دستگاه‌ها را معقول تر کنيم.


رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود:‌ براساس گزارش هاي ديوان محاسبات و دستگاه هايي همچون سازمان بازرسي کل کشور چند موضوع را به عنوان مشکلات اساسي امروز مي دانم که اولين آن ضعف فرهنگي بين مردم و مسئولان در اجراي قانون است.

 

*** ضعف فرهنگي در بين مديران و مردم/فرار از قانون قبح خود را از دست داده است


وي افزود: اگر فردي مقررات راهنمايي و رانندگي را اجرا نکند رنجش رواني در او ايجاد نمي شود و اين مشکل فرهنگي است که هم در مديران ما ديده مي شود و هم در بين مردم وجود دارد.


رئيس مجلس گفت: اين گونه است که کسي براي حل مشکلش رشوه هم مي دهد با اين توجيه که اگر ندهيم کارمان راه نمي افتد و اين شخص احساس نمي کند که خلاف شرع انجام داده است و موضوع را توجيه مي کند كه اين مشکلات در بين مسئولان دولتي هم وجود دارد البته نه بين همه اما مشکلات زيادي وجود دارد.


لاريجاني گفت: بايد اين مسائل فرهنگي از دوران کودکي آموزش داده شود و بايد از آموزش دبستان شروع بشود ضمن آنکه سيستم هاي رسانه اي هم بايد مسئوليت اطلاع رساني در اين زمينه را بپذيرند.


وي به خاطرات سفر خود به ژاپن اشاره کرد و افزود: در آنجا با رئيس ديوان دادرسي ژاپن صحبت کردم و او گفت سالي 250 هزار پرونده در اين کشور تشکيل مي شود و من تعجب کردم که چگونه در کشور ما با جمعيتي کمتر از ژاپن سالانه هشت ميليون پرونده داريم.


رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: درباره طول مدت دادرسي پرونده ها نيز سوال کردم که توضيح دادند غالبا در مدت شش ماه و در موارد حساس يک سال پرونده بسته مي شود ولي ما پرونده هايي داريم که گاهي سيزده، چهارده سال طول مي کشد.


وي افزود: از آن مسئول ژاپني علت را پرسيدم که او گفت ما روي فرهنگ و آموزش کار کرده ايم و از کودکي فرزندانمان متوجه هستند که نبايد خلاف قانون انجام دهند ضمن آنکه وضع اقتصادي نيز بايد متعارف باشد و در اين صورت کمتر تخلف صورت مي گيرد.
 

وي در ادامه به شفاف سازي مقررات اشاره کرد و گفت: اگر مي خواهيم عدالت در کشور باشد مقررات بايد ثبات داشته باشند نه مثل تعرفه واردات که گاهي صفر و گاهي 50 مي شود .

 

لاريجاني در ادامه افزود: اگر مقررات شفاف و پايدار باشد بسياري از تخلفات کاهش مي يابد ضمن اينکه رسانه ها نيز مي توانند با آموزش قانون و مقررات به مردم در شناسايي تخلفات به آنها کمک کنند .

 

*** اگر افراد در احزاب و تشكل‌ها رشد كنند، در مسندهاي مهم كشور تاثيرگذار خواهند بود

 

نماينده مردم قم در خانه ملت بر آموزش مديران به ويژه مديران جوان تاکيد کرد و گفت: ما در کشور حزب نداريم و اگر افراد در تشکيلات و حزب ها آموزش ببينند و رشد کنند مي توانند در مسندهاي مهم کشور اداي وظيفه کنند.


وي تصريح كرد: يکي ديگر از مشکلات ما اين است که مديري که ظرفيت تاکتيکي دارد در بخش استراتژيک قرار مي گيرد .


لاريجاني ادامه داد: اين که نزديک انتخابات افراد جمع شوند تا حزب تشکيل دهند حزب نيست بلکه شلوغ کاري سياسي و روش بدلي است و کارکرد حزبي ندارد بلکه فقط ليست مي دهند .


رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر مي خواهيم دموکراسي غني داشته باشيم بايد تشکيلات مدني داشته باشيم و اگر مديري در احزاب خوب کار کرده باشد روش کار ديواني را ياد مي گيرد و دست به تخلف نمي زند.

*** تربيت مدير كارآمد با قانون‌گرايي، آموزش قوانين حوزه كاري و فعاليت در احزاب سياسي


لاريجاني افزود: با قانون گرايي و آموزش قانون محاسبات ، قانون پول شويي و قوانين حوزه کاري و نيز با فعاليت در احزاب سياسي مي توان مديراني کارآمد تربيت کرد.

 

***اجرايي‌شدن عدالت در كشور با انتخاب مديران قانون گرا


وي گفت: در انتصاب مديران هم بايد قانون‌گرايي اصل باشد نه فرار از قانون و اگر بخواهيم مقدمات عدالت را در کشور اجرا کنيم بايد در انتخاب مديران به قانون‌گرا بودن آنها توجه کنيم.


لاريجاني همچنين تاکيد کرد: دستگاه هاي نظارتي ما تا جايي که بتوانند بايد از روش‌هاي مکانيزه و IT استفاده کنند و روزآمد باشند ، بايد بخش هاي نظارتي طبيبانه با بخش هاي اجرايي کار کنند و قرارنيست مچ کسي را بگيرند بلکه بايد پندآموز تذکر دهند و با استفاده از روش هاي نوين و راهنمايي هاي بموقع از تخلفات جلوگيري کرد.

***لزوم قاطعيت قوه قضاييه در برخورد با تخلفات


وي در ادامه با بيان اينكه قوه قضاييه بايد قاطع باشد تا کسي جرات اين تخلفات را به خود ندهد، خاطرنشان كرد: در جلوگيري از تخلفات برخورد قضايي بايد قاطع باشد يعني بازدارندگي ايجاد کند مثل همين پرونده فساد بزرگ مالي که در قوه قضاييه با جديت دنبال مي شود.


رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر تجديد نظر در مقررات کشور گفت: بايد برخي قوانين تصحيح و نيز روشن سازي شود به اين صورت که مردم را به دردسر نيندازيم و با اجراي قوانين براي آنها تسهيلات فراهم کنيم .


لاريجاني همچنين بر سپردن کارها به مردم تاکيد کرد و افزود: تا وقتي که تمرکز کارها در دست دولت باشد از اين گونه تخلفات داريم، اگر در کشور رقابت نباشد نمي شود جلوي تخلف را گرفت و تا وقتي انحصار کارها در دست دولت باشد اين مشکلات وجود دارد .

***ارائه سهام عدالت، مردم‌سالاري نيست


وي گفت: اگر مي خواهيم ريشه اي به اين مساله بپردازيم بايد اقتصاد را به طور واقعي به مردم بسپاريم نه مثل سهام عدالت که کسي به آن حس مالکيت ندارد چون نقشي در مديريت آن ندارد چرا كه اين مردم سالاري نيست و فلسفه اصلي اصل 44 اين نبود بلکه قرار بود خود مردم مشارکت کنند .


رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: بايد دستگاه هاي نظارتي قوي تر شوند و با آسيب شناسي دقيق ، موانع عمده را رفع کنيم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی