کد خبر : 4654
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایلنا/لاریجانی: برخي مسئولان دولتی هم رشوه مي‌دهند

ایلنا/لاریجانی: برخي مسئولان دولتی هم رشوه مي‌دهند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سال‌ها پیش در جلسه سران قوا این بحث مطرح شد که دستگاه‌های نظارتی هر یک ظن خود را دنبال می‌کنند بنابراین تصمیم بر این شد که تمهیدی برای همگرایی بیشتر نهادهای نظارتی ایجاد شود؛ بدین ترتیب که شورای مسئولین قوای سه گانه تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در اجلاس ارتقاء سلامت نظام اداری، تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کشور و تاکید رهبری و قوای مختلف بر کاهش تخلفاتی که در سر راه تولید قرار گرفته‌اند تصمیم گرفتیم که نهادهای نظارتی به نوعی تقسیم کار كنند تا با این تخلفات برخورد قاطع صورت گیرد به گونه‌ای که می‌توان گفت فرمان ۸ ماده‌ای رهبری نیز یکی از ابزارهای عملی این طرح بود.

وی ادامه داد: اگر چه کارهای خوبی نیز برای کاهش تخلفات صورت گرفته است اما سوالی که مطرح است این است که اگر آن‌ها اقدامات خوبی بود چرا ما باید چنین رتبه‌ای را در فساد اداری داشته باشیم که در شان جمهوری اسلامی نیست. بنابراین تصور من در این است که امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند کالبدشکافی و آسیب‌شناسی دقیق این مساله هستیم.

وی با بیان اینکه باید در برخورد با تخلفات اداری دست از تعارفات برداشت، تاکید کرد: نباید در کشور از بیان واقعیت‌ها پرهیز کنیم. اگرچه در تحقق سلامت کشور میان دستگاه‌های مختلف اتفاق نظر وجود دارد اما وضعیت رتبه فساد اداری کشور نیز باید صراحتا مشخص شود.

رئیس مجلس در ادامه یادآور شد: از مجموع گزارشات دیوان محاسبات و برخی از نهادهای امنیتی می‌توان چنین گفت كه عملکرد دستگاه‌های نظارتی هم اکنون تا حدی به روز شده است به گونه‌ای که در سال ۹۰ دیوان محاسبات هر سه ماه یک بار گزارش خود را تقدیم مجلس می‌کرد در حالی که در گذشته این اقدام دو سال به طول می‌انجامید اما باید گفت اشکالات قدری ریشه‌ای‌تر است که بدون توجه عمیق به ان غیر قابل حل است.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نخستین بحث مهمی که مطرح است نگاه فرهنگی جامعه ایران است به گونه‌ای که می‌توان گفت هم اکنون فرار از مقررات هم در میان مدیران و هم در میان مردم کشور قباحت خود را از دست داده بنابراین فردی که از پرداخت مالیات خود فرار می‌کند هیچ رنجشی در وجدان خود ندارد و از طرفی مدیری که قانون را به راحتی دور می‌زند هم شب آسوده می‌خوابد. به طور کلی این چنین می‌توان گفت که در کشور ما حتی مسئولین دولتی نیز برای حل کارهای پیش افتاده تا بزرگ خود هم رشوه می‌دهند که این مشکل فرهنگی در کشورهای توسعه یافته که از دوران کودکی روی فرهنگ خود کار می‌کنند وجود ندارد.

وی ادامه داد: اگر از دوره دبستان این اموزش‌ها را بدهیم و از طرفی سیستم رسانه‌ای به درستی اطلاع رسانی کند شاهد چنین تخلفاتی نخواهیم بود.

رئیس مجلس همچنین خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر وضع اقتصادی کشور است که اگر به شکل متعارف باشد کمتر تخلف صورت می‌گیرد ضمن اینکه بحث بعدی شفاف سازی مقررات کشور است که در این رابطه دستگاه‌های مختلف کشور و رسانه‌ها وظیفه اصلی را دارند به گونه‌ای که دستگاه‌ها باید از ایجاد مقررات مبهم و بی‌ثبات پرهیز کند چراکه اگر بخواهیم به شکل معقول حکومت کنیم مقررات کشور باید ثبات داشته باشند و گرنه منشاء فساد خواهند شد.

وی با تاکید براینکه اگر مقررات از طریق رسانه‌ها به شکل بهتری به مردم منتقل شوند سطح تخلفات کاهش می‌یابد اذعان داشت: بحث اموزش مدیران کشور نیز از دیگر نکات مهم است که متاسفانه باید گفت فقدان حزب در کشور مشکلات بزرگی را در این زمینه ایجاد کرده است.

لاریجانی افزود: با توجه به اینکه احزاب وظیفه تربیت نیرو و تولید برنامه را در کشور دارند به خوبی می‌توانند مدیران لایق را گلچین کنند در حالی که متاسفانه هم اکنون مدیرانی که ظرفیت تاکتیکی دارند برای مدیریت استراتژیک گماشته می‌شوند که این ناشی از فقدان احزاب در کشور است.

رئیس مجلس با اشاره به سخنان شهید بهشتی یادآور شد: شهید بهشتی خوب تشخیص داده بود که کشور بدون حزب نمی‌تواند سازمان اداری درستی داشته باشد بنابراین اینکه برخی همزمان با شروع انتخابات اقدام به درست کردن احزاب می‌کنند اما بعد از ان هیچ چیزی از این احزاب وجود ندارد به معنای شلوغ کاری سیاسی است چرا که کار حزب تنها به دادن لیست و ایجاد سروصدا در صدا و سیما و اذهان عمومی خلاصه نمی‌شود.

وی با تاکید براینکه دموکراسی در کشور نباید خام باشد اظهار داشت: دموکراسی کشور باید با تشکیلات مدنی متناسب باشد.

لاریجانی همچنین یادآور شد: اگر امروز در کشور حزب نداریم باید تلاش کنیم تا دوره‌های آموزشی برای تدریس قوانین به مدیران گذاشته شود.

وی با بیان اینکه در انتصاب مدیران باید اصل بر قانون گرایی باشد و نه فرار از قانون خاطرنشان کرد: شنیدم که یکی از افرادی که مناقشات زیادی در مورد وی هست گفته است که قانون چند من است بنابراین تصور من بر این است که چنین افرادی نه تنها به درد مدیریت نمی‌خورند بلکه جایگاه آن‌ها در اماکنی همچون میدان تره بار است چرا که در غیر اینصورت باید فاتحه مدیریت کشور را خواند.

رئیس مجلس اضافه کرد: برای ایجاد مقدمات عدالت در کشور افراد باید حداقل بگویند که طرفدار قانون هستند در حالی که برخی از مدیران فکر می‌کنند که برای پیش برد کارهای خود باید مقررات دست و پا گیر را کنار بگذارد که این باعث بروز ده‌ها مشکل ریشه‌ای‌تر می‌شود حتی گاهی نیز بر این تصمیم خود می‌بالند وآن را ترویج می‌کنند که این اثر سویی در کشور می‌گذارد.

لاریجانی خطاب به سیستم‌های نظارتی کشور یادآور شد: سیستم‌های نظارتی باید تاجایی که می‌توانند به روز باشند و در اسرع وقت کار‌ها را هدایت کنند به ویژه با مشکلاتی که ما در مقررات با آن مواجه هستیم.

وی با تاکید براینکه نباید این استنباط را داشت که دستگاه‌های نظارتی به دنبال مچ گیری هستند، اظهار داشت: دستگاه‌های نظارتی باید قاطعانه با دستگاه‌های اجرایی برخورد کنند چرا که ما به دنبال سیستم مجرم ساز نیستیم و خواهان کاهش تخلف در کشور هستیم.

رئیس مجلس ضمن تشکر از قوه قضاییه برای پی گیری جدی پرونده فساد مالی اخیر عنوان کرد: برخوردهای قضایی با پرونده‌های فساد باید قاطع باشد به گونه‌ای که ایجاد بازدارندگی کند البته این معنی‌اش این نیست که با شدت عمل و مستمرا ادامه داشته باشد بلكه به اين معنی است که کسی که فساد ایجاد کرد بداند قوه قضاییه به شکل قاطع با وی برخورد خواهد کرد.

لاریجانی با اشاره به ۳ هزار میلیارد فساد مالی اخیر یادآور شد: اگرچه من نمی‌خواهم در این مورد قضاوت کنم اما فسادی که چندین وزارتخانه و سیستم مالی را درگیر کند فساد کوچکی نخواهد بود بنابراین باید به گونه‌ای با ان برخورد شود که دیگر کسی هوس چنین تخلفاتی را نکند.

وی با اشاره به تجدید نظر در مقررات کشور تاکید کرد: مقررات کشور باید بعد از تسهیل و روشن سازی و جلوگیری از کشاندن افراد به سمت جرم اصلاح شود. بنابراین باید دید کجا فقر فرهنگی وجود دارد تا قسمت‌های متعارض قانون را حذف کنیم.

وی همچنین با اشاره به اصل ۴۴ یادآور شد: یکی از اهداف ما در کشور سپردن امور به مردم است بنابراین تا وقتی که تمرکز کار در دست دولت باشد شاهد چنین تخلفاتی خواهیم بود چراکه وقتی رقابتی در کشور وجود نداشته باشد نمی‌توان جلوی تخلفات را گرفت ضمن اینکه آبادانی کشور نیز کاهش می‌یابد.

رئیس مجلس افزود: دولت می‌بایست نقش نظارتی و هدایتی خود را در کشور به خوبی ایفا کند چراکه در غیر این صورت چرخ تولید راه نمی‌افتد و تخلفات نیز کاهش نخواهد یافت.

وی با اشاره به سهام عدالت تاکید کرد: اگرچه این سهام حدود ۱۲۰ هزار تومان سود می‌دهد اما هیچگاه حفظ مالکیت را به کسی نداده است چراکه مردم در مدیریت ان نقشی ندارند به گونه‌ای که تنها عده‌ای ان را اداره می‌کنند بنابراین خلاف اصل ۴۴ و خلاف مردمی سازی است.

وی در پایان توصیه کرد: هم اکنون که نهاد نظارتی با کمک همه دستگاه‌های کشور تشکیل شده است باید آسیب‌شناسی دقیقی صورت گیرد تا جلوی فساد اداری در کشور به شکل معقولی گرفته شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی