کد خبر : 4649
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/ باید 90 نماینده زن در مجلس باشند/ مجلس "پدرسالار" نمی‌خواهد

فارس/ باید 90 نماینده زن در مجلس باشند/ مجلس "پدرسالار" نمی‌خواهد

 رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه مجلس، پدرسالار نمی‌خواهد، گفت: برخی احساس می‌کنند که باید نمایندگان را در قبضه خود بگیرند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش در همایش جبهه متحد اصولگرایان که عصر امروز در حسینیه فاطمیون تهران برگزار شد، ضمن تقدیر از زحمات آیات عظام مهدوی کنی و یزدی، اظهار داشت: این بزرگواران وقت گذاشتند تا گروه‌های اصولگرا وحدت کنند.

وی افزود: ما در این مجلس در شئونات مختلف افراد صاحب‌نظر نیاز داریم البته در مجلس هشتم هم این افراد وجود داشتند.

رئیس مجلس گفت: بنده در مجلس هشتم می‌دیدم که برخی نمایندگان در مجلس چیزی نمی‌گویند البته بیرون سخنرانی سیاسی زیاد می‌کنند؛ من موردی را سراغ دارم که یک نماینده در طول 4 سال دوره خود حتی در مورد یک ماده هم سخن نگفت.

وی با بیان اینکه در اکثر مواقع خودم مجلس را اداره می‌کنم، ادامه داد: من ندیدم که آن نماینده حتی در مورد یک ماده هم اظهارنظر کرده باشد؛ ما آدم وقت‌گذار برای مجلس می‌خواهیم.

وی اظهار داشت: آقای مصباحی مقدم در این دوره برای طرح‌ها و لوایح تلاش می‌کرد و ما نیازمند چنین نیرویی هستیم.

لاریجانی گفت: آقای باهنر هم از شخصیت‌های با سابقه کشور است و خلق و خویی هم مثل شهید باهنر دارد و در کارهای مجلس هم با احساس مسئولیت عمل می‌کند؛ من ندیدم که باهنر اهل زد و بند باشد و خیلی جاها هم جلوی خیلی از مسائل ایستاد ولی حالا که موقع انتخابات شده تیرها به سمت وی می‌رود؛ باهنر معاون نظارت مجلس است و وظیفه داشته با تخلفات برخورد کند و بر همین اساس نباید با وی تسویه حساب کنند.

لاریجانی ادامه داد: آقای بادامچیان هم از نیروهای باسابقه است که با انقلاب رو راست است.

لاریجانی در خصوص بذرپاش هم اظهار داشت: وی آدم باسابقه‌ای در کارهای اجرایی بوده و آدم‌هایی که کار اجرایی کرده‌اند، می‌توانند در مجلس کار کنند.

رئیس مجلس حبیبی را از استوانه‌های انقلاب معرفی کرد و اظهار داشت: حبیبی از افرادی است که می‌تواند جزو ستون‌های مجلس باشد.

وی تاکید کرد: افرادی که ذکر کردم نمی‌توان با لابی نظرشان را عوض کرد؛ باید نمایندگانی انتخاب شوند که با لابی دست از حقوق مردم بر ندارند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: خانم رهبر و خانم افتخاری هم جزو نیروهای خدوم و سرمایه‌های مجلس هستند، لذا باید روی کاردانی این افراد توجه لازم انجام شود.

لاریجانی گفت: آقای مطهری هم که اسمش اینجا نیست من او را می‌پسندم چرا که در بزنگاه‌ها نشان داده که پای انقلاب می‌ماند.

وی همچنین توصیه کرد که مردم در انتخابات حتما به خانم‌ها رای دهند و گفت: تعداد خانم‌ها در مجلس کم شده در حالی که خانم‌ها باید در مجلس حضور داشته باشند.

رئیس مجلس افزود: در مجلس هشتم ما 8 خانم داشتیم و در مجلس بعدی تعدادشان کم شده و این نامردی است به خانم‌ها رای ندهیم.

وی ادامه داد: خانم امین‌زاده هم که در مجلس هفتم حضور داشت، خانمی پرکار بود که در مجلس هشتم ما توفیق همکاری با وی را نداشتیم.

لاریجانی تاکید کرد: حتما به خانم‌ها رای دهید چرا که بخش زیادی از مسائل کشور مربوط به خانم‌ها است.

وی در عین حال گفت: البته یک کمی هم اشکال از جبهه متحد و پایداری است چرا که جنس‌شان مردانه است و از خانم‌ها کم کاندیدا معرفی کردند.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: برای مجلسی که 290 نماینده دارد، باید 90 نماینده زن باشند چرا که نصف ملت ما را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

لاریجانی همچنین گفت: حضور روحانیون هم در مجلس ضروری است چرا که ما احتیاج به متخصص در امور اسلامی داریم، لذا توجه به روحانیت برای حضور در مجلس بسیار ضروری است.

وی اظهار داشت: خیلی مهم است که نمایندگان برای مجلس وقت بگذارند و طرح‌ها و لوایح را مطالعه کنند تا حواشی به متن غلبه پیدا نکند.

لاریجانی گفت: گاهی فریادهای سیاسی افرادی که کمتر در مجلس حضور دارند، در بیرون بلند می‌شود؛ این افراد مجلس را با منطقه حزبی عوضی گرفته‌اند؛ با دعواهای حیدری نعمتی که مشکلات مردم حل نمی‌شود.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: دوران سر و صداهای پوپولیستی در کشور سر آمده و مردم نیازمند افرادی هستند که مشکلاتشان را حل کنند.

وی با بیان اینکه ما نباید به قیل و قال‌ها توجه کنیم، اضافه کرد: ما در مجلس احتیاج به پدرسالار نداریم؛ برخی‌ها تصور می‌کنند که باید همه نمایندگان را در قبضه خود بگیرند که این اشتباه است؛ مجلس را نباید خفه کرد و باید اجازه داد که مجلس حرفش را بزند.

لاریجانی در پخش پایانی سخنانش ضمن تمجید از شخصیت شهید مدرس، گفت: وی عالمی بود که درد مردم را می‌شناخت و برای حل آن تلاش می‌کرد.

رئیس قوه مقننه افزود: امروز شرایط کشور ما طوری است که نیاز به آدم کاردان داریم، لذا باید نمایندگانی انتخاب شوند که می‌توانند مشکلات را حل کنند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی