کد خبر : 4648
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی در همایش جبهه متحد اصولگرایان:

مجلس محل حزب بازی نیست/نمایندگان بایدوکیل ملت باشند

مجلس محل حزب بازی نیست/نمایندگان بایدوکیل ملت باشند

دکترعلی لاریجانی عصر امروز یکشنبه – ۱۰ اردیبهشت با حضور در همایش بزرگ جبهه متحد اصولگرایان که در حسینیه فاطمیون برگزار شد، تصریح کرد:‌ اوایل مجلس هشتم ملاقاتی با رهبری داشتیم که ایشان یک نکته‌ای را درباره مجلس فرمودند که فکر می‌کنم می‌تواند مبنای کار ما برای تصمیم‌گیری باشد رهبری فرمودند که مجلس باید مظهر حکمت نظام باشد و به مسائل توجه کند و اوضاع را ببیند و بر اساس منافع ملی کشور تصمیم بگیرد که این نکته، نکته مهمی است.
 

نماینده مجلس نباید خریده شود

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ‌گاهی برخی مجلس را با محل حزب‌بازی عوضی می‌گیرند؛ البته درست است که در مجلس افراد مختلفی هستند اما مجلس یک نهاد حکومتی است و وظیفه نمایندگان این است که وکیل ملت باشند افزود:‌ نماینده مجلس نباید خریده شود یا در لابی‌ها نباید تأثیرپذیر باشد؛ اگر نمایندگان درد ملت را شناختند مناسب خانه ملت خواهند بود.


نوک اصلی حملات دشمن به مسائل اقتصادی معطوف است

وی با تاکید بر اینکه ما در شرایط حساسی هستیم و البته مجلس همیشه برای کشور حساس بوده ولی امروز شرایط کشور حساس‌تر از گذشته است ادامه داد: در چند سال اخیر مخصوصا فشارهای بین‌المللی بر ملت ما زیاد شده و تحریم‌ها نهایت خصومت دشمنان را علیه ما نشان می‌دهد. البته گاهی دشمنان جیغ‌های بنفش می‌کشند و نعره‌ها و غرش‌هایی هم سر می‌دهند که از سر ترس است چرا که از هیبت ملت ایران می‌ترسند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم اظهار داشت:‌ در چند سال اخیر نوک اصلی حملات دشمن به مسائل اقتصادی معطوف است و تحریم‌ها را هم دشمنان به همین دلیل اعمال می‌کنند. تا فشار اقتصادی بر ملت افزایش پیدا کند.

لاریجانی با بیان اینکه  اگرچه دشمنان می‌گویند که تحریم‌ها به خاطر مسئله هسته‌ای است ولی دروغ می‌گویند گفت: در زمانی که من مذاکرات هسته‌ای را دنبال می‌کردم یکی از وزرای کشورهای همسایه پیغامی از سوی یکی از وزرای غربی آورد و در جلسه‌ای به من گفت که غربی‌ها می‌گویند حتی اگر ایران به دنبال سلاح هسته‌ای هم باشد، مشکلی نداریم ولی مشکل ما این است که ایران نقشه ما را در منطقه به هم می‌زند.

 
آمریکایی ها فقط شعار دمکراسی خواهی می دهند

رئیس قوه مقننه افزود:‌ وقتی آمریکایی‌ها عراق را اشغال کردند، فقط جمهوری اسلامی بود که کنار عراق ایستاد که این صلابت و قدرت ما را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد:‌ در جنگ ۳۳ روزه هم که تمام غرب رژیم صهیونیستی را حمایت می‌کرد و بقیه هم خود را به خواب زده بودند ما پشت سر حزب‌الله قرار گرفتیم و از آنها حمایت کردیم و به مدد خداوند رژیم صهیونیستی شکست خورد.

نماینده مردم قم در مجلس  با بیان اینکه یکی از مسئولین آمریکایی اخیرا گفته که کشورهای دیگر نمی‌توانند نقش ایران را کمرنگ کنند تصریح کرد:‌ دشمن همواره با ما لجبازی می‌کند در منطقه ما طی یک سال اخیر تحولات کم‌نظیری رخ داده است که برای غربی‌ها خیلی سنگین بود درست است که آمریکایی‌ها شعار دموکراسی‌خواهی می‌دهند ولی همه جا بر سر راه دموکراسی خواهی سنگ‌اندازی می‌کنند.

لاریجانی ادامه داد:‌ چرا آمریکایی‌ها بر سر مسئله سوریه متمرکز شده‌اند، آنها به دنبال مأموریت خود هستند و می‌خواهند که حتی اگر می‌شود وضعیت سوریه را حتی با ارسال سلاح به هم بریزند تا از تحولات منطقه استفاده کنند.

 
با حمایت از تولید داخل مشکل اشتغال و گرانی حل می شود


وی در ادامه با اشاره به گرانی ها در داخل کشور گفت: ما در داخل کشور نقایصی از نظر اقتصادی داریم؛ گرانی‌ها مسئله آشکاری است که وجود دارد و باید این نقص را جبران کنیم.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه  نکته‌ای که رهبری برای شعار سال فرموده‌اند، بسیار لازم و بجا بود تا اوضاع کشور درست شود این سؤال را مطرح کرد که چرا در کشور ما مدیریت منابع باید طوری باشد که تحصیل‌ کرده‌ها شغل نداشته باشند. اگر همه تحریم‌ها وجود داشته باشد ولی ما بتوانیم تولید داخل را سامان دهیم، هم اشتغال و هم گرانی‌ها حل می‌شود.

 
 مردم نامزدهای صاحب نظر را راهی مجلس کنند


لاریجانی با اشاره به برگزاری دور دوم مجلس اصل حضور مردم در انتخابات را بسیار مهم و مؤثر دانست و افزود: مجلس یا رئیس جمهور به واسطه مردم انتخاب می‌شوند و اگر افراد درست انتخاب شوند، می‌توانند وقت خود را صرف امور کشور کنند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه مردم باید انتخاب درستی داشته باشند تصریح کرد:‌افرادی باید برای مجلس انتخاب شوند که صاحب نظر باشند و تجربه لازم را هم در امور داشته و مشکلات مردم را بشناسند.

وی ضمن تقدیر از زحمات آیات عظام مهدوی کنی و یزدی، اظهار داشت: این بزرگواران وقت گذاشتند تا گروه‌های اصولگرا وحدت کنند.

لاریجانی  با بیان اینکه ما در این مجلس در شئونات مختلف افراد صاحب‌نظر نیاز داریم البته در مجلس هشتم هم این افراد وجود داشتند گفت: بنده در مجلس هشتم می‌دیدم که برخی نمایندگان در مجلس چیزی نمی‌گویند البته بیرون سخنرانی سیاسی زیاد می‌کنند؛ من موردی را سراغ دارم که یک نماینده در طول ۴ سال دوره خود حتی در مورد یک ماده هم سخن نگفت.

وی با بیان اینکه در اکثر مواقع خودم مجلس را اداره می‌کنم، ادامه داد: من ندیدم که آن نماینده حتی در مورد یک ماده هم اظهارنظر کرده باشد؛ ما آدم وقت‌گذار برای مجلس می‌خواهیم.

وی اظهار داشت: آقای مصباحی مقدم در این دوره برای طرح‌ها و لوایح تلاش می‌کرد و ما نیازمند چنین نیرویی هستیم.

لاریجانی گفت: آقای باهنر هم از شخصیت‌های با سابقه کشور است و خلق و خویی هم مثل شهید باهنر دارد و در کارهای مجلس هم با احساس مسئولیت عمل می‌کند؛ من ندیدم که باهنر اهل زد و بند باشد و خیلی جاها هم جلوی خیلی از مسائل ایستاد ولی حالا که موقع انتخابات شده تیرها به سمت وی می‌رود؛ باهنر معاون نظارت مجلس است و وظیفه داشته با تخلفات برخورد کند و بر همین اساس نباید با وی تسویه حساب کنند.

لاریجانی ادامه داد: آقای بادامچیان هم از نیروهای باسابقه است که با انقلاب رو راست است.

لاریجانی در خصوص بذرپاش هم اظهار داشت: وی آدم باسابقه‌ای در کارهای اجرایی بوده و آدم‌هایی که کار اجرایی کرده‌اند، می‌توانند در مجلس کار کنند.

رئیس مجلس حبیبی را از استوانه‌های انقلاب معرفی کرد و اظهار داشت: حبیبی از افرادی است که می‌تواند جزو ستون‌های مجلس باشد.

وی تاکید کرد: افرادی که ذکر کردم نمی‌توان با لابی نظرشان را عوض کرد؛ باید نمایندگانی انتخاب شوند که با لابی دست از حقوق مردم بر ندارند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: خانم رهبر و خانم افتخاری هم جزو نیروهای خدوم و سرمایه‌های مجلس هستند، لذا باید روی کاردانی این افراد توجه لازم انجام شود.

لاریجانی گفت: آقای مطهری هم که اسمش اینجا نیست من او را می‌پسندم چرا که در بزنگاه‌ها نشان داده که پای انقلاب می‌ماند.

 
مردم در انتخابات حتما به خانم‌ها رای دهند

 وی همچنین توصیه کرد که مردم در انتخابات حتما به خانم‌ها رای دهند و گفت: تعداد خانم‌ها در مجلس کم شده در حالی که خانم‌ها باید در مجلس حضور داشته باشند.

رئیس مجلس افزود: در مجلس هشتم ما ۸ خانم داشتیم و در مجلس بعدی تعدادشان کم شده و این نامردی است به خانم‌ها رای ندهیم.

وی ادامه داد: خانم امین‌زاده هم که در مجلس هفتم حضور داشت، خانمی پرکار بود که در مجلس هشتم ما توفیق همکاری با وی را نداشتیم.

لاریجانی تاکید کرد: حتما به خانم‌ها رای دهید چرا که بخش زیادی از مسائل کشور مربوط به خانم‌ها است.

وی در عین حال گفت: البته یک کمی هم اشکال از جبهه متحد و پایداری است چرا که جنس‌شان مردانه است و از خانم‌ها کم کاندیدا معرفی کردند.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: برای مجلسی که ۲۹۰ نماینده دارد، باید ۹۰ نماینده زن باشند چرا که نصف ملت ما را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

 
حضور روحانیون در مجلس ضروری است

لاریجانی همچنین گفت: حضور روحانیون هم در مجلس ضروری است چرا که ما احتیاج به متخصص در امور اسلامی داریم، لذا توجه به روحانیت برای حضور در مجلس بسیار ضروری است.

وی اظهار داشت: خیلی مهم است که نمایندگان برای مجلس وقت بگذارند و طرح‌ها و لوایح را مطالعه کنند تا حواشی به متن غلبه پیدا نکند.

 
دوران سر و صداهای پوپولیستی در کشور سر آمده  است

لاریجانی گفت: گاهی فریادهای سیاسی افرادی که کمتر در مجلس حضور دارند، در بیرون بلند می‌شود؛ این افراد مجلس را با منطقه حزبی عوضی گرفته‌اند؛ با دعواهای حیدری نعمتی که مشکلات مردم حل نمی‌شود.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: دوران سر و صداهای پوپولیستی در کشور سر آمده و مردم نیازمند افرادی هستند که مشکلاتشان را حل کنند.

وی با بیان اینکه ما نباید به قیل و قال‌ها توجه کنیم، اضافه کرد: ما در مجلس احتیاج به پدرسالار نداریم؛ برخی‌ها تصور می‌کنند که باید همه نمایندگان را در قبضه خود بگیرند که این اشتباه است؛ مجلس را نباید خفه کرد و باید اجازه داد که مجلس حرفش را بزند.

لاریجانی ضمن تمجید از شخصیت شهید مدرس، گفت: وی عالمی بود که درد مردم را می‌شناخت و برای حل آن تلاش می‌کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی  افزود: امروز شرایط کشور ما طوری است که نیاز به آدم کاردان داریم، لذا باید نمایندگانی انتخاب شوند که می‌توانند مشکلات را حل کنند.

در ابتدای جلسه سیدرضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ستاد نماز جمعه و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران درباره چرایی تشکیل جبهه متحد اصولگرایان با محوریت جامعتین گفت: ریل‌گذاری کشور با مجلس است و قطار کشور روی این ریل حرکت می‌کند، بنابراین قوه مقننه در دوره نهم باید قدرتمندتر و کارآمدتر از گذشته فعالیت کند.
 

کلید واژه :

دکترلاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی