کد خبر : 4642
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني: غربي‌ها با دشمن‌تراشي فرضي، مي‌خواهند نفت و گاز منطقه را تاراج كنند

ایسنا/ لاريجاني: غربي‌ها با دشمن‌تراشي فرضي، مي‌خواهند نفت و گاز منطقه را تاراج كنند

رييس‌ مجلس شوراي اسلامي گفت: انتظار اين است كه زمينه‌هاي همفكري منطقه‌اي و بين‌المللي فراهم شود تا روابط بين‌الملل عميق‌تر و بر اساس صلح و دوستي و ارتقاي سطح فرهنگي بنا شود.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، علي لاريجاني در دومين نشست مجمع عمومي مجمع نمايندگان مجالس آسيا و اقيانوسيه براي آموزش با اشاره به دستور اين نشست مبني بر تحقق اهداف هزاره آموزش براي همه گفت: با توجه به نقش پارلمان‌ها در اداره كشورها كه با فراز و فرودهايي روبرو بود انتظار اين است كه پارلمان‌ها بتوانند قوانين و سياست‌هاي لازم را براي ارتقاي سطح آموزش همگاني فراهم كنند.

وي گفت:‌ البته برخي از پارلمان‌ها در سطح منطقه جنبه مشورتي دارند و تاثيرگذار بر رفتار دولت‌هايشان نيستند، از اين پارلمان‌ها بايد بخواهيم كه لااقل در اين سطح نيز تاثيرگذار باشند اما پارلمان در برخي ديگر از كشورهاي دموكراتيك منطقه در تصويب قوانين مهمي چون بودجه و سياست‌هاي كلان موثرند لذا بايد پارلمان‌ها، دولت‌ها را براي آموزش همگاني به قيام فرا بخوانند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به بودجه وزارت آموزش و پرورش كشور گفت: در لايحه بودجه سال جاري بودجه آموزش و پرورش حدود 12 درصد كل بودجه را به خود اختصاص داده است، البته بودجه وزارت علوم با وزارت بهداشت جداي از اين افزايش است، مجلس در سطوح مختلف توجه ويژه‌اي به نظام آموزشي دارد.

لاريجاني با بيان اينكه بايد پذيرفت در شرايط امروز با چالش‌هاي زيادي روبرو هستيم، افزود: چالش‌هايي كه در غرب وجود دارد تا حدي متفاوت از شرق است در غرب ممكن است چالش‌ها متاثر از ساختار نظام ليبراليسم باشد كه نظامي تك‌ارزشي است و بحران‌هاي اجتماعي، اخلاقي و اقتصادي زاييده اين نظام است.

نماينده مردم قم با اشاره به مشكلات كشورهاي شرق و تاثيرگذاري آنها از مشكلات به وجود آمده از سوي كشورهاي غربي گفت: مشكلات كشورهاي شرق هم از مشكلات غرب متاثر است و هم چالش‌هاي دست‌سازي است كه غربي‌ها هر از گاهي در منطقه به وجود مي‌آورند، وقتي سطح فرهنگ بالا مي‌رود انتظار است كه رفتارهاي اخلاقي و انسان دوستانه فراگير شود اما در دهه اخير تعداد زيادي جنگ در سطح منطقه به ويژه در عراق، لبنان، افغانستان و غزه رخ داد و هنوز صداي طبل جنگ شنيده مي‌شود.

نماينده مردم قم در ادامه با اشاره به مشكلات كشورهاي شرق و تاثيرپذيري آنها از مشكلات به وجود آمده از سوي كشورهاي غربي گفت: مشكلات كشورهاي شرق هم از مشكلات غرب متاثر است و هم چالش‌هاي دست‌سازي است كه غربي‌ها هر از گاهي در منطقه به وجود مي‌آورند. وقتي سطح فرهنگ بالا مي‌رود انتظار است كه رفتارهاي اخلاقي و انسان دوستانه فراگير شود اما در دهه اخير تعداد زيادي جنگ در سطح منطقه به ويژه در عراق، لبنان، افغانستان و غزه رخ داد و هنوز صداي طبل جنگ شنيده مي‌شود. اين اتفاق نشان مي‌دهد كه علم‌آموزي منجر به اخلاق و فرهنگ نشده، بلكه منجر به چپاول بيشتر كشورهاي شرق شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه دومين نشست مجمع عمومي نمايندگان مجالس آسيايي و اقيانوسيه براي آموزش گفت: سمت‌گيري كشورهاي بزرگ به جاي جنگ بايد به سمت افزايش سطح علمي و دانش كشورهاي منطقه سوق يابد كه متاسفانه اينطور نيست. در آخرين آمار درباره هزينه‌هاي اشغال عراق گفته شد هزار ميليارد دلار به اضافه پنج هزار كشته هزينه اين اشغال بوده است. علاوه بر آن يك ميليون نفر از مردم عراق كشته و مجروح شده‌اند و تعداد زيادي از شهرها، مدارس و خانه‌ها ويران شد. به جاي گسترش مدارس، پايگاه‌هاي نظامي زيادي ساخته شد البته مردم رشيد عراق، نيروهاي آمريكايي را از اين كشور اخراج كردند ولي آيا بهتر نبود اين پول صرف آموزش و ساخت مدارس مي‌شد.

وي افزود: در افغانستان نيز همين مشكل وجود دارد. طي يازده سالي كه از اشغال اين كشور مي‌گذرد چند مدرسه و دانشگاه ساخته شده است؟ مردم مظلوم و فقير افغانستان احتياج به پايگاه ندارند.

لاريجاني دعواهاي دروغين فرقه‌اي را از ديگر چالش‌ها برشمرد كه كشورهاي غربي در سطح منطقه به آن دامن مي‌زنند.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: وحدت ملت‌هاي منطقه به ضرر كشورهاي غربي است به همين دليل دشمن‌سازي فرضي به راه مي‌اندازند تا نفت و گاز آنان را به تاراج ببرند و مقداري سلاح به آنان مي‌دهند. در آمارها بيان شده است كه طي دو سال گذشته بيش از صد ميليارد دلار سلاح در سطح منطقه فروخته شد. كشورهاي منطقه با هم اختلاف نظر دارند ولي در پي كشورگشايي نيستند. كشورهاي غربي به چيزي به جز رونق كارخانجات تسليحات‌سازي خود نمي‌انديشند به همين دليل با سياست دشمن‌تراشي فرضي، بر رونق اين بازار مي‌افزايند.

وي افزود: كشورهاي مدعي اداره جهان بايد به كشورهاي فقير كمك كنند تا علم گسترش يابد، البته گاهي اوقات كارهاي نمايشي انجام مي‌دهند و ژست علمي و فرهنگي مي‌گيرند ولي بر زخم مردم منطقه نمك مي‌پاشند.

شوراي امنيت نسبت به ترور دانشمندان هسته‌اي ما اخم هم نكرد

نماينده مردم قم ترور دانشمندان هسته‌يي ايران از سوي رژيم صهيونيستي و بي‌تفاوتي مجامع بين‌المللي را مورد اشاره قرار داد و افزود: ترور دانشمندان هسته‌يي ايران بازتابي در مجامع بين‌المللي به ويژه سازمان ملل نداشت. شوراي امنيت اين سازمان حتي نسبت به اين رفتار غيرانساني رژيم صهيونيستي اخم هم نكرد. آيا اين كار جز تحقير دانش معناي ديگري دارد؟ كار ترور، كار مشكلي نيست ولي كار بسيار غيراخلاقي است. سازمان‌هاي اطلاعاتي دست به طراحي اين ترورها مي‌زنند،‌ گروه‌هاي تندرو در منطقه به وجود مي‌آورند كه كاري جز كشت و كشتار نمي‌دانند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به گوشه‌اي از اظهارات نخست‌وزير سابق پاكستان گفت: از خانم بوتو پرسيدند چرا طالبان را ايجاد كرديد كه وي پاسخ داد ما را تحقير نكنيد،‌ اين گروه ترويستي زاييده سه ضلع آمريكا و انگليس، با پشتيباني مالي سعودي و امارات و پرورش آن از سوي پاكستان است. اگر سخنان وي درست باشد خسران به وجود آمده است.

لاريجاني ويژگي دنياي مدرن را چالش‌هاي غيراخلاقي و غيرفرهنگي برشمرد و افزود: با همه ستم‌هايي كه بر مردم شرق مي‌رود گام‌هاي بلندي از سوي كشورهاي منطقه برداشته شده است، به طور مثال در همگاني كردن آموزش كه نمونه‌اي از آن در ايران اتفاق افتاده است. پيشرفت‌هاي خوبي در علم و دانش مثل دانش هسته‌يي،‌ بايوتكنولوژي و نانوتكنولوژي اتفاق افتاده است. در حقيقت بايد گفت سنگ‌اندازي‌ها تاثيري بر اراده ايران به ويژه در حوزه آموزش نداشته است.

رييس دومين نشست مجمع عمومي نمايندگان مجالس آسيا و اقيانوسيه، با اشاره به اقدامات انجام گرفته طي دو سال گذشته گفت: طي دو سال گذشته توجه‌مان را معطوف آموزش عمومي كشورهاي منطقه كرده‌ايم. به پارلمان‌هاي كشورهاي عضو توصيه مي‌كنم هرگونه تحول در نظام آموزش و پرورش و همگاني كردن آن كه نيازمند مباني فلسفي است و بايد سند آن مدون شود را متناسب با شرايط كشورها تهيه كنند چرا كه پارلمان‌ها و دولت‌ها تغيير مي‌كنند ولي اسناد آموزشي مانع از تغيير در نظام آموزشي مي‌شود.

لاريجاني تاكيد كرد: نيازهاي اقتصادي و جاري و مشكلات محيط زيست نوعا براي دولت‌ها و پارلمان‌ها اولويت دارد و موضوع آموزش و پرورش در درجه دوم و سوم قرار مي‌گيرد از اين رو پيشنهاد مي‌كنم موضوع آموزش را به عنوان مساله‌اي زيربنايي نگريسته به طوري كه حتي در شرايط سخت از آموزش و پرورش چيزي نكاهيم.

وي در توصيه ديگري تاكيد كرد:‌ مردم غزه، فلسطين و كرانه باختري با مشكلات آموزشي شديدي روبرو هستند و از خدمات آموزشي محرومند لذا مجالس و پارلمان‌ها هر كدام دولت‌هايشان را مجبور به برداشتن گام‌هاي عملي براي آموزش فرزندان فلسطيني كنند.

لاريجاني از آمادگي مجلس شوراي اسلامي براي اجراي اين پيشنهاد سخن گفت.

رييس مجلس شوراي اسلامي در توصيه ديگري تاكيد كرد: از نظر اجرايي، اگر پارلمان‌هاي كشورهاي عضو هر كدام فردي را مسئول هماهنگي در زمينه فسپد (آموزش) كنند كار مجمع نمايندگان مجالس آسيا و اقيانوسيه براي آموزش بهتر پيش مي‌رود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی