کد خبر : 4641
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

آریا/ سخنان رئيس مجلس شوراي اسلامي در دومين مجمع عمومي مجالس آسيا و اقيانوسيه

آریا/ سخنان رئيس مجلس شوراي اسلامي در دومين مجمع عمومي مجالس آسيا و اقيانوسيه

خبرگزاري آريا - رئيس مجلس شوراي اسلامي در دومين نشست مجمع عمومي مجالس آسيا و اقيانوسيه براي آموزش، در تهران، بر همکاري مجالس کشورهاي عضو براي اجراي برنامه‌هاي آموزشي عمومي تاکيد کرد.
به گزارش خبرگزاري اريا ، لاريجاني که رياست دومين مجمع عمومي نمايندگان مجالس آسيا و اقيانوسيه را نيز بر عهده دارد، جهت گيري يونسکو را در زمينه همکاري آموزشي مجالس کشورهاي عضو دقيق دانست و گفت: بايد عزمي عمومي براي آموزش به منظور تعالي کشورها به وجود آيد.
وي افزود: انتظار ما از اين نشست اين است که زمينه همفکري منطقه‌اي و بين‌المللي را فراهم آورد تا روابط بين‌الملل عميق‌تر و بر اساس صلح و دوستي و ارتقاي سطح فرهنگي صورت گيرد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اين موضوعي بسيار کليدي براي جهش فکري مردم در عصر حاضر است.
وي افزود: با توجه به نقش مجالس در کشورها انتظار اين است که بتوانند قوانين، اصول و سياست‌هاي لازم را براي ارتقاي سطح آموزش همگاني فراهم کنند.
لاريجاني گفت: برخي پارلمان‌ها در منطقه ما جنبه مشورتي دارند و تأثيري در رفتار دولت‌ها نمي‌گذارند، از آنها بايد بخواهيم تلاش کنند حداقل در مقام مشورت تأثيرگذار باشند.
وي اضافه کرد: برخي از مجالس تأثيرگذاري بسياري دارند و در تدوين قوانين بودجه و انتخاب مسئولان نقش ايفا مي‌کنند که بايد دولت‌ها را به اجراي آموزش‌هاي همگاني ملزم کنند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در جمهوري اسلامي حرکت خوبي را سامان داده‌ايم گفت: در بودجه سال 1391 فقط در بخش آموزش و پرورش 12 درصد کل بودجه کشور اختصاص داده شده که اين رقم نسبت به سال گذشته رشد داشته است.
لاريجاني افزود: مجلس شوراي اسلامي توجه خاصي به بحث آموزش در سطوح مختلف دارد که براي گسترش اين امر برنامه پنج ساله‌اي تدوين شده است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تفاوت چالش‌هاي موجود در غرب و شرق يادآور شد: چالش هاي غرب متأثر از ساختار نظام ليبراليسم است که يک نظام تک ارزشي است لذا بحران هاي اجتماعي، اخلاقي و اقتصادي که در چند سال اخير مشاهده مي کنيم در فرهنگ و آموزش آنها تأثيرگذار بوده است.
لاريجاني در ادامه سخنان خود در دومين مجمع عمومي مجالس کشورهاي آسيا و اقيانوسيه براي آموزش افزود: مشکلاتي که در شرق داريم متأثر از مشکلاتي است که غرب براي شرق فراهم کرده و چالش هاي دست سازي است که غربي ها در منطقه ما به وجود آورده اند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر ايجاد دوستي، صلح و رفتارهاي عاقلانه ميان کشورها، به وقوع جنگ هاي اخير در منطقه و حملات امريکا به عراق، افغانستان و نيز تجاوزات رژيم صهيونيستي به مناطق فلسطين اشاره کرد و گفت: اين تجاوزات هرگز علم اندوزي و فرهيختگي را فراهم نياورده بلکه توانمندي را براي چپاول فراهم ساخته است.
لاريجاني افزود: بايد حق داد که مردم عراق، افغانستان و فلسطين دردمندانه از سازمان هاي بين المللي بخواهند که چرا سمت‌گيري کشورهاي بزرگ به جاي علم و دانش کشورهاي منطقه، به سمت جنگ و خونريزي است.
وي با اشاره به آخرين آمار مربوط به تعداد کشته ها و خرابي هاي ناشي از تجاوز نظاميان امريکايي به عراق گفت: در اشغال عراق به دست نظاميان امريکايي، حدود يک ميليون نفر از مردم عراق کشته و مجروح شدند و بسياري از مدارس، منازل، شهرها و تاسيسات زيربنايي اين کشور از بين رفت.
لاريجاني اظهار داشت: سوال اين است که اگر اشغالگران هزينه اين همه جنگ و خونريزي و ويراني را صرف آموزش مي کردند بهتر نبود تا اينکه هزينه پايگاه سازي و تخريب و دامن زدن به مسائل ديگر شود.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با طرح اين سوال که طي 11 سال اشغال افغانستان اشغالگران چه تعداد مدرسه و دانشگاه در اين کشور ايجاد کردند گفت: مردم افغانستان به پايگاه نياز ندارند آنها به دانشگاه و مدرسه احتياج دارند.
لاريجاني دعواهاي دروغين فرقه اي را از ديگر چالش‌هاي منطقه دانست و افزود: دشمنان کشورهاي اسلامي هرازگاهي براي از بين بردن وحدت مسلمانان اين مسير را دنبال مي کنند و دشمنان فرضي مي تراشند تا پول نفت و گاز را بگيرند و سلاح به آنها بدهند.
وي با اشاره به اينکه غربي‌ها ظرف دو سال اخير بيش از 100 ميليارد دلار سلاح در منطقه خليج فارس به فروش رساندند گفت: کشورهاي منطقه با يکديگر دوست هستند و مشکلي ندارند و دنبال کشورگشايي و جنگ نيز نيستند اما غربي‌ها براي اينکه کارخانه هاي سلاح سازي‌شان متوقف نشود دعواهاي فرقه اي راه مي اندازند و سلاح‌هاي خود را به فروش مي رسانند.
لاريجاني افزود: کشورهاي بزرگ که ادعاي مديريت جهاني مي کنند بايد به کشورهاي در حال توسعه کمک کنند در حالي که عملاً سد راه آنها مي شوند.
وي گفت: گاهي هم کارهاي نمايشي انجام مي دهند و ژست‌هاي فرهنگي و علمي مي گيرند اما نمي خواهند درد مردم منطقه را درک کنند و آنها را به جان هم مي اندازند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود در جمع نمايندگان مجالس کشورهاي آسيا و اقيانوسيه، ترور دانشمندان هسته‌اي کشورمان را از اقدامات موذيانه رژيم غاصب و ياغي صهيونيستي دانست و با انتقاد از مجامع بين المللي در محکوم نکردن اين رژيم گفت: شوراي امنيت سازمان ملل متحد به عنوان يک نهاد بين‌المللي در قبال ترور دانشمندان هسته‌اي کشورمان به دست رژيم صهيونيستي واکنشي از خود نشان نداد.
لاريجاني اين اقدامات تروريستي را رفتارهاي جنايتکارانه، غيراخلاقي و غيرحقوقي و زشت دانست که موجب تحقير علم و دانش در جهان مي شود.
رئيس دومين نشست مجمع عمومي مجمع نمايندگان مجالس کشورهاي آسيا و اقيانوسيه براي آموزش، اقدامات تروريستي را اقداماتي غيراخلاقي و چالش هايي غيرطبيعي دانست که سازمان‌هاي اطلاعاتي رژيم صهيونيستي و برخي کشورها آن را طراحي مي‌کنند و با کمک گروه‌هاي تندرو که خود آنها را به وجود آورده‌اند، انجام مي دهند.
لاريجاني با اشاره به وجود مشکلات و چالش هاي مختلف براي کشورهاي اسلامي و منطقه تصريح کرد: با وجود اين، اين کشورها در زمينه آموزش همگاني و فناوري از جمله نانو و بيو قدم‌هاي خوبي برداشته اند که جمهوري اسلامي ايران نمونه بارز اين کشور هاست.
رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين آمادگي کشورمان را براي انتقال تجربيات در زمينه آموزش همگاني به کشورهاي عضو مجمع اعلام کرد.
وي با اشاره به وجود سند مدون براي آموزش در ايران بر مطالعه اين سند و استفاده از راهبردهاي آن براي کشورهاي آسيا و اقيانوسيه تاکيد کرد.
لاريجاني از نمايندگان مجالس کشورهاي آسيا و اقيانوسيه همچنين خواست دولت هاي خود را به اولويت دادن به آموزش همگاني ملزم کنند.
رئيس دومين نشست مجمع عمومي مجمع نمايندگان مجالس کشورهاي آسيا و اقيانوسيه براي آموزش در بخش ديگري از سخنان خود نگاهي به وضع نابسامان آموزش کودکان فلسطيني داشت و در اين زمينه از مجالس کشورهاي عضو مجمع خواست دولت‌هاي خود را به برداشتن گام هاي عملي در زمينه آموزش کودکان فلسطيني ملزم کنند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی