کد خبر : 4640
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مجلس نیوز/ لاریجانی: کشورهای منطقه به دنبال کشورگشایی و جنگ نیستند

مجلس نیوز/ لاریجانی: کشورهای منطقه به دنبال کشورگشایی و جنگ نیستند

رئیس مجلس با اشاره به اینکه مشکلات موجود در شرق بسیار متفاوت‌تر از چالش‌های موجود در غرب است، ریشه این چالش‌ها را متاثر از مشکلات غرب و همچنین تلاش‌ها و دست‌اندازی‌های غرب در منطقه ارزیابی کرد.

به گزارش  مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی) ، علی لاریجانی پیش‌ از ظهر امروز (دوشنبه ۱۱ اردیبهشت) در دومین نشست مجمع نمایندگان مجالس آسیا- اقیانوسیه برای آموزش با اشاره به چالش‌های موجود در غرب و شرق و ریشه‌های آن گفت: چالش‌های غرب بیشتر متاثر از ساختار نظام لیبرالیستی که تک‌ارزشی می‌باشد، است که بر بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی‌شان اثر می‌گذارد.

 

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این میان مشکلات شرق متفاوت است چرا که هم متاثر از مشکلات غرب و هم ناشی از چالش‌هایی است که غربی‌ها بر اثر دست‌اندازی در منطقه به وجود آورده‌اند.

 

لاریجانی با بیان اینکه انتظار است وقتی سطح آموزش و فرهنگ کشوری بالا می‌رود، در جهت بالا رفتن سطح آموزش و فرهنگ دیگر کشورها کمک کنند، ادامه داد: این در حالی است که شاهد بودید که در دهه اخیر تعداد زیادی جنگ در منطقه رخ داد و هنوز سروصدای جنگ و کوبیدن بر طبل آن شنیده می‌شود. این افزایش دانش، علم‌اندازی و فرهیختگی را به دنبال نداشته و تنها چپاول را بیشتر کرده است.

 

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس نمونه این مسئله را بحران‌های پیش‌آمده در فلسطین، عراق و لبنان ارزیابی کرد که باعث شده است آمریکا حدود یک‌هزار میلیارد دلار در بحران عراق هزینه کند و یک میلیون نفر را کشته و مجروح نماید.

 

وی در همین زمینه مشکلات موجود در افغانستان را مورد اشاره قرار داد که به جای ساختن دانشگاه و مدرسه در این کشور، پایگاه نظامی ساخته می‌شود.

 

نماینده مردم قم در مجلس هشتم خاطرنشان کرد: ظرف ۲ سال اخیر بیش از یکصد میلیارد دلار سلاح در منطقه خلیج‌فارس فروخته شده است، این در حالی است که کشورهای منطقه به دنبال کشورگشایی و جنگ نیستند، اما کشورهای بزرگ که ادعای مدیریت جهانی می‌کنند به جای کمک به گسترش علم به ستیزه‌جویی دعوت می‌کنند.

 

لاریجانی ترور دانشمندان هسته‌ای ایران توسط رژیم یاغی صهیونیستی را نیز کاری غیراخلاقی، غیرحقوقی و جنایتکارانه توصیف کرد و از واکنش مجامع بین‌المللی و سکوت شورای امنیت انتقاد کرد.

 

وی در بخش دیگری  از اظهارات خود خواستار توسعه و گسترش نقش پارلمان‌ها در بحث آموزش همگانی شد و گفت: پارلمان‌ها باید دست دولت‌ها را برای آموزش همگانی باز کنند. در جمهوری اسلامی ایران این حرکت ساماندهی شد و در بودجه سال ۹۱ حدود ۱۲ درصد از کل بودجه کشور به آموزش و پرورش اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته این سهم بسیار بالا رفته است.

 

لاریجانی در بخش پایانی اظهارات خود در توصیه به کشورهای عضو مجمع مجالس آسیایی خواستار تدوین سند آموزشی در این کشورها و تبدیل شدن آموزش به اولویت اول آنها شد.

 

وی ادامه داد: به موضوع آموزش کودکان فلسطینی نیز باید توجه شود و پارلمان ایران نیز آمادگی دارد در این زمینه فعالیت کند، ضمن اینکه باید آموزش رایگان را برای عمومی افراد در کشورهای آسیایی و اقیانوسیه فراهم کرد.

 

در این نشست پیش از اظهارات لاریجانی، علی عباس‌پور طهرانی‌فرد رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات، کیانگ تانگ مدیر آموزش یونسکو، حاجی‌بابایی رئیس آموزش و پرورش و نادری‌منش معاون آموزشی وزیر علوم به ایراد سخنرانی و گزارشی در مورد حوزه‌های عملکردی خویش پرداختند.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی