کد خبر : 4624
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ريیس مجلس تأکید کرد:

لزوم توجه حوزه و متكلمان حوزوی به نسل جوان

لزوم توجه حوزه و متكلمان حوزوی به نسل جوان

دکترعلی لاریجانی، در ششمین مجمع عمومی انجمن کلام اسلامی که در سالن همایش‌های انجمن حوزه علمیه قم برگزار شد، با بیان این که از مباحثی كه حوزه و متكلمان حوزوی بايد به آن توجه داشته باشند توجه به نسل جوان و تحصيل كرده امروز است، گفت: سال‌ها پيش در كشور ما هيچ متكلمی با این موضوع مواجه نبود؛ اين نسل در يك رشته علمی تحصيل كرده‌اند و بالطبع سؤالاتی پيرامون علم خود كه به نوعی به مباحث دينی و اعتقادی مرتبط شده است برای او بوجود می‌آيد كه بايد اين سؤالات توسط متكلمان حوزوی پاسخ داده شود؛ ولی با اين كتب تخصصی، چيزی عايد آنان نمی‌شود زيرا آنان نمی‌توانند ارتباط مؤثری با اين كتب تخصصی و فنی برقرار كنند.

ريیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهميت مباحث فنی كلامی در حوزه، تصریح كرد: اين مباحث فنی و تخصصی بايد در درون جامعه متكلمان ساری و جاری باشد ولی خروجی اين مباحث كه قرار است در دست مردم و به خصوص نسل جوان قرار گيرد بايد به شكلی بيان شود كه برای همه آنان قابل فهم باشد؛ دقيقا كاری كه شهيد مطهری به آن اعتقاد داشت و با همين شيوه توانست تحولی عميق در عرصه علمی و دانشگاهی و معرفت‌شناسی جامعه به وجود آورد. به عنوان مثال كتاب عدل الهی ايشان به همين زبان برای فهم جوانان نوشته شد در حالی كه اين كتاب می‌توانست در بيست صفحه كاملا فنی نوشته شود ولی به درد كسی نيز نخورد.

وی با اشاره به اینکه شهيد مطهری به قشر ميانی جامعه توجه بسياری داشت گفت: در اين زمينه تلاش‌های علمی فاخری انجام دادند كه متكلمان حوزوی ما نيز بايد امروز با درك صحيح از اين ضرورت، در اين مسير گام بردارند و مفاهيم عميق كلامی را به زبانی ساده و جوان‌فهم در محيط دانشگاهی و علمی و اجتماع منتشر كنند تا سيل شبهاتی كه از هر سوی بر جوانان ما وارد می‌شود، تبديل به فرصتی برای معرفت شناسی بيشتر نسبت به اعتقادات اصيل اسلامی و شيعی شود.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که اگر در شخصیت شهید مطهری تاملی بشود صبغه کلامی در آثار ایشان دیده می شود، اظهار کرد: این موضوع به تلقی ایشان در قبال مسئولیتی که قبول کرده، برمی گردد و نکته مهم‌تر این است که وی تشخیص صحیحی را از شرایط اجتماعی داشته است.

وی ادامه داد: شهید مطهری از یک دیدگاه آن هم علم کلام، به عنوان علمی که می‌خواهد حقایق اسلامی را روشن ساخته، اثبات کرده و دفاع کند.

ريیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان شهید مطهری در خصوص علم کلام گفت: ایشان در سخنی می فرمایندکه"علم کلام علمی است از عقاید اسلامی در مقابل نظریات مارکوبی دفاع می کند" این بیان نشان دهنده آن است که در ديد ايشان نگاه حرفه‌ای به علم کلام وجود دارد.

وی با بیان این که برخی ورود علم کلام را پس از ورود اندیشه اسلامی به حوزه اسلامی می‌دانند، افزود: شهید مطهری رای دیگری در این خصوص دارد و یک تفاوت را در بحث کلام شیعی مطرح می کند و آن این است که تفکر شیعی اصولا تفکر فلسفی و برهانی بوده و در تقابل با آرای منتقدین بسیار متنوع است.

لاریجانی با بیان این که بحث منتقدین روش جدلی است افزود: این در حالی است که تفکرات شیعی راه قرآن کریم را پیش گرفته است و ریشه در احادیث ائمه اطهار دارد.

وی ادامه داد:اگر مبنای فکری شهید مطهری را بررسی کنیم دو مساله پیش روی ما قرار دارد نکته اول این است که با همین تفکر، علم کلام با موضوعات جدیدی درگیر می شود که در متون گذشته ما نیست و به نحوی وارد حوزه کلام الله شده است.

نماینده مردم قم در مجلس اظهار کرد: بحث های پلورالیسم دینی در گذشته چندان مطرح نبوده اما می‌بینیم در آثار شهید مطهری به این موضوع پرداخته شده است.

وی گفت: زمانی که مساله هرمونتیک مطرح می شود می‌بینم که با مباحث کلامی ارتباط دارد ضمن آن که در این زمینه رگه‌هایی از اندیشه های شهید مطهری دیده می شود.

لاريجاني با بیان این که باید کار آکادمیک و دقیقی در بحث علم کلام به صورت حرفه‌ای انجام شود، افزود: نیاز است تا موضوعاتی که جدیداً وارد شده و به نحوی با مساله دین و ارزش‌های دینی مرتبط است به صورت عالمانه مورد بررسی قرار گیرد.

ريیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات جامعه ايراني پس از مشروطه، بابیان این که بعضا ارتباط افراد تحصيل‌كرده با حوزه دین گسترده نیست، خاطر نشان کرد: آن‌ها نمی‌توانند از کتب کلامی اسلامی استفاده کنند و اين درحاليست كه آنها گاه با موضوعاتی برخورد می‌کنند که اگر برایشان روشن نشود به مشکل برخواهند خورد.

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی،

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی