کد خبر : 4622
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاريجاني:

باشگاه خبرنگاران/حوزه و متكلمان حوزوی به نسل جوان و تحصیل‌کرده امروز توجه بيشتري كنند

باشگاه خبرنگاران/حوزه و متكلمان حوزوی به نسل جوان و تحصیل‌کرده امروز توجه بيشتري كنند

ريیس مجلس شورای اسلامی با بيان اينكه نسل جوان و تحصي كرده امروز سوالاتي دارد كه بايد توسط متكلمان حوزوی پاسخ داده شود، گفت: حوزه و متکلمان حوزوی بايد به نسل جوان و تحصیل کرده امروز توجه بيشتري كنند.

به گزارش حوزه پارلمان باشگاه خبرنگاران علی لاریجانی رييس مجلس شوراي اسلامي در ششمین مجمع عمومی انجمن کلام اسلامی که در سالن همایش‌های انجمن حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به اینکه شهيد مطهری به قشر ميانی جامعه توجه بسياری داشت گفت: در اين زمينه تلاش‌های علمی فاخری انجام دادند كه متكلمان حوزوی ما نيز بايد امروز با درك صحيح از اين ضرورت، در اين مسير گام بردارند و مفاهيم عميق كلامی را به زبانی ساده و جوان‌فهم در محيط دانشگاهی و علمی و اجتماع منتشر كنند تا سيل شبهاتی كه از هر سوی بر جوانان ما وارد می‌شود، تبديل به فرصتی برای معرفت شناسی بيشتر نسبت به اعتقادات اصيل اسلامی و شيعی شود.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که اگر در شخصیت شهید مطهری تاملی بشود صبغه کلامی در آثار ایشان دیده می شود، اظهار کرد: این موضوع به تلقی ایشان در قبال مسئولیتی که قبول کرده، برمی گردد و نکته مهم‌تر این است که وی تشخیص صحیحی را از شرایط اجتماعی داشته است.

وی ادامه داد: شهید مطهری از یک دیدگاه آن هم علم کلام، به عنوان علمی که می‌خواهد حقایق اسلامی را روشن ساخته، اثبات کرده و دفاع کند.

وی با بیان این که برخی ورود علم کلام را پس از ورود اندیشه اسلامی به حوزه اسلامی می‌دانند، افزود: شهید مطهری رای دیگری در این خصوص دارد و یک تفاوت را در بحث کلام شیعی مطرح می کند و آن این است که تفکر شیعی اصولا تفکر فلسفی و برهانی بوده و در تقابل با آرای منتقدین بسیار متنوع است.

لاریجانی با بیان این که بحث منتقدین روش جدلی است افزود: این در حالی است که تفکرات شیعی راه قرآن کریم را پیش گرفته است و ریشه در احادیث ائمه اطهار دارد.

وی ادامه داد:اگر مبنای فکری شهید مطهری را بررسی کنیم دو مساله پیش روی ما قرار دارد نکته اول این است که با همین تفکر، علم کلام با موضوعات جدیدی درگیر می شود که در متون گذشته ما نیست و به نحوی وارد حوزه کلام الله شده است.

نماینده مردم قم در مجلس اظهار کرد: بحث های پلورالیسم دینی در گذشته چندان مطرح نبوده اما می‌بینیم در آثار شهید مطهری به این موضوع پرداخته شده است.

رييس مجلس گفت: زمانی که مساله هرمونتیک مطرح می شود می‌بینم که با مباحث کلامی ارتباط دارد ضمن آن که در این زمینه رگه‌هایی از اندیشه های شهید مطهری دیده می شود.

لاريجاني با بیان این که باید کار آکادمیک و دقیقی در بحث علم کلام به صورت حرفه‌ای انجام شود، افزود: نیاز است تا موضوعاتی که جدیداً وارد شده و به نحوی با مساله دین و ارزش‌های دینی مرتبط است به صورت عالمانه مورد بررسی قرار گیرد./س

کلید واژه :

لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

  پایبندی طرفین برجام برای آینده امنیت جهانی و منطقه مفید است

  رئیس مجلس به رشت سفر می کند

  درخواست تشکیل شورایاری‌ها در قالب ماده الحاقی به قانون شوراها مغایر قانون اساسی است

  پیشنهاد تمدید سه ساله اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده/ دولت تعهدات خود را در مالیات بر ارزش افزوده به درستی انجام نمی دهد

  کمیته فنی بررسی طرح‌های آبی استان چهارمحال و بختیاری تشکیل شود/ استفاده از فاینانس برای اتصال استان به راه‌آهن

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی