کد خبر : 4621
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی تأکید کرد:

مهر/حوزه علمیه با روش شهید مطهری به سئوالات قشر تحصیل کرده پاسخ دهد

مهر/حوزه علمیه با روش شهید مطهری به سئوالات قشر تحصیل کرده پاسخ دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی از انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه خواست تا با استفاده از روش شهید مطهری به سئوالات مختلف جامعه تحصیل کرده کشور پاسخ دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی شامگاه سه شنبه در ششمین مجمع عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه با بیان اینکه سبقه کلامی در آثار شهید مطهری برجستگی بیشتری نسبت به سایر شئون دارد افزود: شهید مطهری علم کلام را به عنوان علمی که می‌خواهد عقاید اسلامی را اثبات کند می‌داند و در جایی دیگر نیز گفته است که علم کلام عقاید اسلامی را بدرستی بیان، اثبات و از آن دفاع می‌کند.

وی با بیان اینکه بعد از بوجود آمدن مشروطه در ایران وضع متفاوتی در صنوف جامعه ایجاد شد افزود: در گذشته تنها دو صنف در جامعه وجود داشتند که یکدسته از آنها علما و اندیشمندان دینی بوده که در حوزه‌های علمیه و در رشته‌های مختلف مشغول فعالیت بودند و صنف دیگر نیز عامه مردم بودند که از طریق تقلید، مسائل دینی خود را دنبال می‌کردند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عامه مردم به عمق مباحث دینی توجه چندانی نداشتند و تنها بر حسب وظیفه در حوزه احکام و با استفاده از منابر علما، معرفت دینی خود را افزایش می‌دادند و در واقع نگاه عمیق به چنین مسائلی در این صنف کمتر دیده می‌شود.

وی گفت: از عصر مشروطه به بعد با ایجاد دانشگاه، تحولی در زندگی اجتماعی مردم پدید آمد و با طرح موضوعات جدید حجم کار افراد تحصیل کرده نیز افزایش یافت.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: این دسته از افراد که حد واسط بین علما و عامه مردم قرار دارند با استفاده از روش‌های علمی جدید به تخصص‌هایی دست یافتند، اما پیگیری مسائل دینی در آنها چندان قوی نیست و به همین دلیل با اصطلاحات کلامی آشنایی ندارند و نمی‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

علم کلام امروز باید برای قشر دانشگاهی و روشنفکر قابل فهم باشد

وی تصریح کرد: با این وضعیت امروز نیازمند علم و مکتب کلامی هستیم که دارای اصطلاحات کمتری باشد و موضوعات در قالبی ساده و روان برای این دسته از تحصیل کنندگان قابل فهم باشد.

لاریجانی با بیان اینکه وقتی شهید مطهری در مجامع دانشگاهی حضور پیدا کرد با این حادثه اجتماعی آشنا شد و در پی پاسخ به این نیاز‌ها برآمد افزود: در کتاب عدل الهی شهید مطهری تنها کمتر از 15 صفحه مسائل کلامی وجود دارد و ایشان این موضوع مهم را در 400 صفحه و با زبان قابل فهم که دارای اصطلاحات تخصصی این علم نیست، برای نسل تحصیل کرده جامعه ارائه کرده است.

انجمن کلام اسلامی روش شهید مطهری را الگو قرار دهد

وی تاکید کرد: جامعه دانشگاهی امروز بیش از گذشته نیازمند چنین رویکردی است و انجمن کلام اسلامی نیز در این راستا باید روش شهید مطهری را الگو قرار دهد و در این زمینه دغدغه ذهنی داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امروز در محیط‌های دانشگاهی مجموعه وسیعی از سئوالات با مبانی اعتقادی و همچنین سایر موضوعات مطرح است و در واقع این سئوالات مشتریان زیادی دارد.

وی ابراز داشت: در عین حالی که باید به صورت تکنیکی به علم کلام پرداخته شود باید صد برابر این میزان، کتاب‌های کلامی تدوین شود تا اقشار متوسط که دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های مختلف هستند بتوانند از این کتاب‌ها بهره‌مند شوند.

لاریجانی در ادامه تأکید کرد: نگاه و روشی که شهید مطهری نسبت به این موضوع داشت بهتر از روش تکنیکی علم کلام است.

تجلیل از متکلمین ضروری است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه تجلیل از متکلمین امری ضروری است افزود: باید از کسانی که عمر خود را در این راه صرف کردند تجلیل کرد و تجلیل از دکتر جهانشاهی نیز بسیار به جا و شایسته است چرا که ایشان در حوزه و دانشگاه فعالیت‌های بسیار زیادی در عرصه علم فلسفه و کلام داشته است و از نظر اخلاقی نیز انسان وارسته‌ای است.
 

کلید واژه :

علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی