کد خبر : 4613
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

باشگاه خبرنگاران/ رئيس مجلس از نظر هيئت اختلاف قوا خبر داد؛ هرگونه تغيير در پرداخت يارانه ها بايد به تصويب مجلس برسد

باشگاه خبرنگاران/ رئيس مجلس از نظر هيئت اختلاف قوا خبر داد؛ هرگونه تغيير در پرداخت يارانه ها بايد به تصويب مجلس برسد

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نظر هيئت اختلاف قوا درباره اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها گفت: براساس نظر اين هيئت هر گونه تصميم گيري براي پرداختها در هدفمندي بايد به تصويب مجلس برسد.

به گزارش خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز پنج‌شنبه با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص انتخابات دور دوم نهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ملت ایران ملت باهوش و با تدبیر و با بصیرتی است و حساسیت انتخابات مرحله دوم را کاملاً دریافته است و احتیاج به توصیه ندارد.

وی افزود: به نظر من انتخابات مرحله دوم در سه وجه اهمیت دارد؛ وجه اول این است که پروژه انتخابات ناقص است و مرحله اول که با حضور پرشور مردم انجام شد ولی هنوز حدود 65 نماینده تکلیفشان معلوم نشده است البته ممکن است یک زمانی قانون انتخابات تغییر کند و انتخابات یک مرحله‌ای شود، ولی در حال حاضر انتخابات دو مرحله است و  65نفر مجلس کاستی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبعاً و عقلاً مرحله دوم باید رخ دهد تا مجلسی که متشکل از نمایندگان ملت هستند، تشکیل شود.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: وجه دیگر این است که هرچقدر حضور مردم در انتخابات بیشتر شود هم نمایندگانشان واقعی‌تر می‌شوند و هم اینکه نمایندگان از پشتوانه بیشتری برخوردار هستند تا بتوانند مسائل و حقوق آنها را استیفاء کنند؛ مثلاً در تهران که تکلیف 25نماینه معلوم نشده است، اگر حضور مردم در این شهر که حدود 10میلیون جمعیت دارد، چشمگیر باشد و هر یک نماینده با بیش از 1میلیون پشتوانه وارد مجلس شود، یک جور می‌توانند در مجلس دفاع کنند ولی اگر همین نماینده با 150هزار رأی وارد مجلس شود، اوضاع طور دیگری است یعنی هم حضور مردم نمایندگان را واقعی‌تر می‌کند و هم اینکه از پشتوانه بزرگتری آنها را برخوردار خواهد کرد تا بتوانند از حقوق آنها دفاع کنند.

لاریجانی گفت: وجه سوم مربوط به شرایطی است که ما در آن قرار داریم یعنی ما در وضعیتی هستیم که نگاه‌ها به انتخابات و حضور مردم بسیار متمرکز است؛ هم از بعد منطقه‌ای و هم از بعد ملی و بین‌المللی تمرکز روی نحوه رفتار مردم در انتخابات وجود دارد.

وی تصریح کرد: کم‌هزینه‌ترین کاری که با آن می‌شود حریف را از سنگ‌اندازی در جلوی پای ملت ایران منصرف کرد، این است که ملت اراده خودشان را نشان دهند و این باعث می‌شود که حریف پس زده شود.

لاریجانی افزود: نتایج حضور اولیه مردم نشان می‌دهد که چگونه رفتار دشمنان تعدیل شده و قاعدتاً در مرحله دوم هم چنین بازخوردهایی می‌تواند وجود داشته باشد که از جمله آن می‌توان به بحث هسته‌ای و برخی لجبازی‌های دیگر اشاره کرد که برخی قدرت‌ها از خود نشان می‌دهند؛ رفتار ملت ایران با هزینه کم حریف را یا منصرف می‌کند و یا به عقب می‌راند.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: فکر می‌کنم که اگر مردم متحمل زحمت شوند و در انتخابات مرحله دوم هم شرکت کنند، از جهات مختلفی به نفع خود ملت است؛ هم از بعد بیرونی و هم از بعد کارآمدی مجلس و اینکه نمایندگان پشتوانه داشته باشند، لذا توصیه ما این است که مردم قبول زحمت کنند و همگان در انتخابات شرکت داشته باشند و با هر رأی و نظری که هستند انتخابات پرشکوهی را داشته باشیم.

‌خبرنگاري از رئیس قوه مقننه پرسید که اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه هیئت‌عالی حل اختلاف قوا نظرش را به صورت رسمی به سران قوا در مورد نامه‌ای که شما به رهبری نوشته بودید، اعلام کرده، که لاریجانی در پاسخ اظهار داشت: بله؛ نظر مقام معظم رهبری در این زمینه اعلام شد؛ نظر هیئت‌حل اختلاف جنبه مشورتی دارد و نظر این هیئت‌هم به رهبری ارائه و رهبری هم نظرشان را اعلام فرمودند و فکر می‌کنم که مسأله کاملاً روشن شده است.

وی گفت: جایگاه رهبری در قانون اساسی برای همین تعبیه شده تا اگر اختلاف نظری بود، مشکل رفع شود.

لاریجانی ادامه داد: بر اساس نظر اعلام شده هرگونه تصمیم‌گیری برای پرداخت‌ها در کشور باید در بودجه سالانه و با مصوبه مجلس شورای اسلامی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص جلسه شب گذشته اعضای کمیسیون تلفیق با رئیس‌جمهور گفت: آنقدری که من اطلاع دارم، این جلسه بیشتر برای رایزنی در مورد هدفمند کردن یارانه‌ها بود.

وی ادامه داد: تعدادی از دوستان کمیسیون تلفیق در این جلسه شرکت کرده بودند و می‌خواستند استدلال‌های رئیس‌جمهور را بشنوند و همچنین این دوستان دغدغه‌های خودشان را در مورد بحث هدفمندی مطرح کردند.

لاریجانی تصریح کرد: ‌این گفت‌وگوها برای دو طرف مفید است و برای مسائلی برای قانون هدفمند یارانه‌ها باید بین مجلس و دولت مسائل پخته شود تا در لایحه بودجه بیاید و برداشت من این است که گفت‌وگوی شب گذشته سازنده و مفید بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: البته در خود کمیسیون هم چندین نظر وجود دارد و باید ببنیم که ظرف یکی دو روز آینده چه اتفاقی می‌افتد؛ هدفمند کردن یارانه‌ها نباید پروژه ناقصی باشد و باید راه حلی برای آن وجود داشته باشد و هم‌چنین عوارضی که در گذشته در خصوص حمایت از تولید وجود داشت باید رفع شود.

لاریجانی در مورد گزارشی که رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص حساب ذخیره ارزی به آن اشاره کرده بود، اظهار داشت: من در جریان آن نیستم و اگر آقای پورمحمدی گزارشی دهند، باید پروسه آن در مجلس طی شود، یعنی در کمیسیون مطرح و بعد به صحن بیاید.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی