کد خبر : 460
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جمع معلمان نمونه سراسر کشور:

ریشه افشاگری‌های اخیر برگرفته از تفکرات مارکسیست‌های ابتدای انقلاب است/ سهم آموزش‌وپرورش از بودجه کم نیست

ریشه افشاگری‌های اخیر برگرفته از تفکرات مارکسیست‌های ابتدای انقلاب است/ سهم آموزش‌وپرورش از بودجه کم نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با استراتژیک دانستن آموزش و پرورش گفت: برخی دستگاه‌ها مانند آموزش و پرورش زیربنایی هستند و چشم انداز دراز مدت دارند.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار امروز (سه شنبه، 14 اردیبهشت ماه) با معلمان نمونه سراسر کشور که در تالار مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار شد با تشکر از ارائه گزارشی پیرامون وضعیت معلمان از سوی مسئولان مربوطه گفت: با همه مشکلاتی که در شغل معلمی وجود دارد، عشقی در آنهاست که سبب شده همه سختی ها را دوام آورده و به ادامه کار بپردازند چرا که آنها می توانند انسان تربیت کنند و همه شما لذت تربیت انسان را چشیده اید و بسیاری از این افرادی که توسط شما تربیت می شوند در آینده افراد مهمی خواهند شد و این دستاورد شماست که می توانید به آن مفتخر باشید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به خاطره ای در جریان سفر به نیویورک بیان کرد: چندی پیش طی سفر به نیویورک در جمع ایرانیان، هر یک نقطه نظراتی بیان کردند که در این بین جوانی به بیان وضع شغلی و تحصیلی خود پرداخت که خوب هم بود و گفت در دانشگاه شاگرد شما بودم که این اظهار نظر برای من بسیار لذتبخش بود.

توفیق تدریس در دانشگاه را داشتم/تدریس در دانشگاه بسیار عزیز و قابل احترام بود

وی افزود: زمانی که توفیق تدریس در دانشگاه را داشتم این شغل برای من بسیار مهم، عزیز و قابل احترام بود چرا که لذت مهمی است که بتوانیم افرادی کارآمد تربیت کنیم و به همین دلیل معتقدم کار شما عاشقی است؛ سخت اما لذتبخش است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه شغل معلمی یکی از شغل‌های زیربنایی در کشور محسوب می شود، گفت: آموزش و پرورش از سازمان های استراتژیک کشور است چرا که باید به برخی از دستگاه ها نگاه درازمدت داشت که این دستگاه ها پایه های کشور را شکل می دهد و ممکن است به ظاهر کارشان روزآمد نباشد و به درد امروز و فردا نخورد اما آنها با افق درازمدت کار می کنند و در این اصل نباید لحظه ای تردید کرد.

رشد 3درصدی بودجه آموزش و پرورش

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه بودجه آموزش و پرورش از 9 به 12 درصد رشد داشته، عنوان کرد: بودجه فعلی آموزش و پرورش 31 هزار میلیارد تومان است مگر سهم بودجه کل کشور چقدر است لذا باید بگویم بودجه کل کشور در سال 95، 220 هزار میلیارد تومان بسته شده و سهم 31 هزار میلیاردی آموزش و پرورش سهم کمی محسوب نمی شود.

وی با بیان اینکه بودجه کشور بسیار محدود است گفت: برخی از نمایندگان مجلس معلم بودند و درد معلمان را به خوبی درک می کنند و دلسوز این افراد هستند و به یقین این سوال برای  شما مطرح است که چرا با تمام این توجهات مشکل فرهنگیان عزیز حل نمی شود.

وی ادامه داد: این مشکل به چند مسئله مربوط می‌شود یکی آنکه کشور ما از یک اقتصاد زاینده برخوردار نیست بخش از آن باید در آموزش و پرورش باید حل شود، به همین دلیل بسیاری از کارها روی  زمین می ماند به عنوان مثال حدود 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی طراحی و کلنگ خرده شده اما تنها 20 هزار میلیارد تومان بیشتر  بودجه عمرانی نداریم.  

دکتر لاریجانی همچنین گفت: این پروژه ها باید طی 4 الی 5 سال تمام شوند اما با این شرایط 30 سال طول خواهند کشید. درواقع مطابق مشکل شما معلمان را پرستاران و بسیاری دیگر از اقشار جامعه دارند و هرگاه در  جمع های آن‌ها حضور پیدا می‌کنیم درخواست‌های مشابه را دارند.

 اقتصاد ایران زاینده نیست

رئیس قوه مقننه با تاکید براینکه مشکل اصلی این است که اقتصاد ایران زاینده نیست، عنوان کرد: به دلیل دستگاه عریض و طویل اداری پول‌های حاصل از نفت و گاز خرج کارهای اداری میشود، اگر در سیاست‌های کلی گفته شده دستگاه‌های اداری باید کوچک‌سازی شود به این دلیل است که پولی برای  آبادانی کشور باقی نمی‌ماند.  

وی در ادامه تاکید کرد: تربیت افراد کارافرین برای کوچک سازی دستگاه‌های اداری ضروری است  در حالی که دستگاه های اموزشی در تولید مدرک مسابقه می‌دهند،  باید ساختار کلی  اقتصاد کشور تغییر کند و افرادی در مدارس تربیت شوند که توانایی استفاده از امکانات را داشته باشند و کارآفرین باشند و باید مفاهیم عمیق اقتصادی را از کودکی در ذهن کودکان شکل داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از کشورها از ضایعات خود را نیز تبدیل به پول می‌کنند، افزود: در کشور ما مصرف‌گرایی ترویج داده می‌شود، در این زمینه باید نسبت به محصولات تولید داخلی همچون ژاپنی‌ها حساس بود و گرایش به محصولات داخلی باید از طریق رسانه‌ها مدارس آموزش داده شود اما این دغدغه جود ندارد بنابراین باید از آن به عنوان اشکال فرهنگی یاد کرد.

اگر دنبال سرافراز ملی هستیم باید 20 سال مجاهدت کنیم/ نمی‌توان فقر را توزیع کرد

وی با بیان اینکه باید دست به دست هم دهیم و نظام اقتصادی  کارآمد و ثروت‌زا شکل دهیم، گفت: در غیر این صورت به اهداف خود نمی رسیم و پاسخ سوال معلم عزیز که گفتند چرا میان نگاه استراتژیک که به آموزش و پرورش و منابع تفاوت وجود دارد این است منابع به اندازه کافی وجود ندارد، ما نمی توانیم فقر را توزیع کنیم، درواقع یک اشکال اصولی وجود دارد و در حالی که چهره  معلمان حاضر در این جمع نشان می‌دهد افراد با تجربه‌ای هستند بنابراین برادران و خواهران عزیز اگر دنبال سرافراز ملی هستیم باید 20 سال مجاهدت کنیم تا یک اقتصاد قوی و برون‌زا ایجاد شود و صاحب صادرات و تولید شویم که بخشی از این وظیفه برعهده شما و بخشی بر عهده ما مدیران است.

مجلس آینده اقتصادزاینده را جدی بگیرد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه با این فکر که باید تمرکززدایی کرد موافق است، ادامه داد: متاسفانه ساختار قانون اساسی تمرکزگرا است و اگر بخواهیم این ساختار را تغییر دهیم حتما شورای نگهبان ایراد خواهد گرفت. باید ساختاری تنظیم شود که بخش ها و مناطق مدیریتی قدرت تصمیم گیری و مانور داشته باشند و من فکر می‌کنم مجلس آینده اگر بخواهد بر روی موضوعات مهم تمرکز کند باید اقتصادزاینده را جدی بگیرد و ساختار کشور را تا جایی ممکن است به مردم واگذار شود. این کار  مشکل است اما راهکار  دارد مثلا از مجمع تشخیص استفاده کنیم یا ساختار های دیگر را امتحان کرد.  

وی خطاب به معلمان حاضر در این مراسم، بابت اینکه در برنامه ششم توسعه تعداد ماده‌های مرتبط با آموزش و پرورش کم است، نگران نباشید چراکه هم این است همین ماده ها به درستی اجرا شوند و اگر شما پیشنهادی دارید ما حتما پیگیری خواهیم کرد. هرچند برای ما خیلی سخت است که معلمان عزیز مشکلات متعدد اقتصادی داشته باشند و اینکه می‌گویند حقوق، پاداشپایان خدمت و مزایایی خود را به درستی دریافت نمی‌کند یا به آنها قطره چکانی پرداخت میشود مشکل مهمی است اما امید است در پی تحولات اقتصادی وضع اقتصادی کشور در سال 95 بهتر خواهد شد.  

طبق فرمایشات رهبری با ادب بودن بسیار مهم است

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت حوزه رفتاری در مناسبات مختلف، گفت: رفتار درست و مبتنی با دیگران را باید جدی گرفت در حالی که ما کشور اسلامی هستیم اما متاسفانه رفتارهای ما با دیگران برگرفته از سنت‌های ایرانی و اخلاق اسلامی نیست و همان طور که حضرت آقا در دیدار اخیر خود با جامعه معلمان فرمودند؛ با ادب بودن بسیار مهم است چراکه انسان با ادب در جامعه سبب هم‌افزایی بیشتر می‌شوند و به اصطلاح جلوی هم در نخواهند آمد و با هم درگیر نمی‌شوند.

عقل، دین، ادب، حیا و خوش خلقی انسان را به سعادت می‌رساند

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) فرموده اند 5 ویژگی انسان را به سعادت خواهد رساند و این ویژگی‌ها باید در مدارس آموزش داده شوند، افزود: نخست: عقل؛ در این کسب سعادت اهمیت دارد چراکه انسان جاهل و نادان نمی‌تواند به رشد برسد، دوم: دین؛ چراکه دین انسان را به جایی می‌برد که علم هم نخواهد برد، سوم: ادب، چراکه ادب روابط را سهل و دل‌ها را به هم نزدیک می‌کند، چهارم: حیا؛ در حالی که اگر پرده‌ها دریده شوند خانواده و جامعه از هم خواهد پاچید.

افشاگری‌های سال های اخیر برگرفته از رویکرد و عمل چپ‌ها در  اوایل انقلاب  است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: ریشه بسیاری از افشاگری‌های سال های اخیر برگرفته از رویکرد و عمل چپ‌ها یا همان مارکیست‌ها در اوایل انقلاب است و آن‌ها آغازگر این رفتار غیراسلامی بودند در حالی که خداوند ستارالعویب است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: پنجمین ویژگی که امام حسین(ع) به آن تاکید داشتند خوش خلقی است، جامعه باشد بشاش باشد چراکه جامعه منقبض و در خود فرو رفته نمی‌تواند پیشرفت کند. در این رابطه برخی سوال میکنند با مخالف باید چگونه رفتار کرد؟، رفتار با مخالف باید توام با تعامل و ملاطفت باشد نه آنکه با مشت به سینه آن بکوبند.

وی با بیان اینکه سند تحول آموزش و پرورش چند رکن دارد، افزود: برخی از ارکان عبارتند از؛ تربیت افراد متدین و انقلابی، تربیت افراد کارآفرین و  اینکه معلمان فرهنگ تعامل بالایی داشته باشند، این نکات از منظر بررسی آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم است.

دکتر لاریجانی خطاب به معلمان حاضر در جمع بیان کرد: تردید نکنید که همه شما مورد توجه ما هستید و باید دست به دست هم دهیم تا ایران را با اقتصادی شکوفا مواجه کنیم ، این در حالی است که باید تعاریف درستی از برخی واژه ها همچون عدالت داشته باشیم، عدالت چند رکن اساسی دارد.

وی افزود: در حالی که شهید مطهری فرمودند؛ یکی از مسائل مهم این است که ابهام در مسائل و ارکان مهم نظام وجود نداشته باشد ، عدالت عبارت است از اینکه قانون باید برای همه علی السویه باشد .

دکتر لاریجانی همچنین افزود: همه ارکان کشور باید رقابت وجود داشته باشد چراکه اگر رقابت نباشد تحول و شکوفایی ایجاد نخواهد شد در حالی که مارکسیست ها معتقدند همه باید در یک سطح باشند اما این در یک سطح بودن پیشرفت را به همراه ندارد.

وی ادامه داد: ایجاد رقابت در جامعه و اموزش و پرورش بسیار مهم است از این جهت  شما معلمان با ما همفکری کنید و بگویید عدالت را چگونه می توان شکل داد؟، ممکن است بگویید مدارس را در اختیار خودمان قرار دهید تا رقابت ایجاد شود، این پیشنهاد و بسیاری دیگر از پیشنهادات از سوی شما استماع و بررسی خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برخی از مفاهیم در جامعه ما ریشه یابی نمی شود، گفت: قطعا در برنامه ششم و لوایح دیگر به دنبال انجام کارهایی آموزش و پرورش هستیم تا کارآمد شده و مشکلات آن حل شود.

تغیر ساختار برای شکوفایی بیشتر مهم تر از ارتقاء منابع مالی است

دکتر لاریجانی خاطر نشان کرد: با همه تلاش ها باید گفت؛ منابع محدود است و امید است این منابع در سال های آینده افزایش یابد هرچند تغییر ساختار اقتصادی ، کارآمدتر و موثرتر است.

وی در پایان گفت: از پیشنهاد تمامی دوستان و معلمان برای حل مشکلات آموزش و پرورشی ها بهره خواهم برد و بسیاری از آن ها را در ذهن دارم در حالی که برای همه شما آرزومند شرایط بهتر هستم.

بنابراین گزارش دکتر علی لاریجانی ، در این مراسم از یک دانش آموز که تلاوت قران مراسم را برعهده داشت، مورد تفقد قرار داد و وزیر اموزش و پرورش نیز هدیه ای به او اهدا کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی