کد خبر : 4587
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی با اشاره به بخش نامه ابلاغی رییس جمهور:

رئیس مجلس مرجع اعلام موارد تخلف از قانون است

رئیس مجلس مرجع اعلام موارد تخلف از قانون است

دکترعلی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۷اردیبهشت ماه) با تشکر از حضور مردم در مرحله دوم انتخابات مجلس اظهار داشت: انجام مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعیین نمایندگان باقیمانده، توفیقی برای ملت ایران بود که با همت آنها رقم خورد و ساختار مجلس نهم شکل گرفت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ضمن سپاس از خداوند متعال یادآور شد: از حضور ملت ایران در انتخابات صمیمانه تشکر دارم و به نمایندگان برگزیده تبریک می‌گویم و امیدوارم رای اعتماد ملت به نمایندگان نهم با توکل به خدا عزم آنها را معطوف به حل مشکلات ملت و پیشبرد اهداف انقلاب ظل رهنمودهای رهبری کند و از درگاه خداوند برای آنها توفیق روزافزون خواستاریم.

لاریجانی افزود: از وزارت کشور، شورای نگهبان، رسانه‌های جمعی و احزاب و شخصیت‌هایی که در این مهم نقش داشته‌اند، سپاسگزاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بخشنامه ریاست جمهوری یادآور شد: طبق اصول ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی تصویب‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های دولت و مصوبات کمیسیون‌های مذکور در اصل ۱۳۸ و کلیه بخشنامه‌ها که دولت مجاز به ابلاغ آنها است نباید با متن و روح قوانین مخالف باشد و مرجع تشخیص آن رئیس مجلس شورای اسلامی است.

وی تاکید کرد: طبق قوانین مصوب ۲۶ /۱۰/۶۸ و ۸/۱۲/۷۸ و ۳۰/۱۱/۸۸ مجلس شورای اسلامی رئیس مجلس موارد تخلف از قانون را اعلام می‌کند و پس از پایان مدت مذکور مصوبه مورد ایراد ملغی الاثر می‌شود، لذا مساله روشن و جای هیچ ابهامی در آن وجود ندارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چنانچه دستگاهی پس از اعلام نظر رئیس مجلس درباره این گونه مصوبات اصرار بر مصوبه خلاف قانون داشته باشد متخلف محسوب شده و دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی موظف به پیگیری هستند.

لاریجانی با بیان این که مبنای موافقت یا مخالفت قانون مصوب مجلس با قانون اساسی وفق اصول ۷۲، ۹۴ و ۹۶ قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است، گفت: براساس اصل ۹۸ قانون اساسی تفسیر قانون اساسی نیز بر عهده شورای نگهبان است بنابراین این بخشنامه فاقد وجاهت قانونی است و به هیچ وجه رافع مسوولیت قانونی مسوولان اجرایی نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس مایل به ادامه کشمکش‌های حاشیه‌ای نیست و معتقد است وقت مسوولان کشور باید مصروف  حل مشکلات معیشتی مردم شود و تذکر بنده صرفا در این راستا صورت گرفت که  رویه خلاف قانون در کشور ایجاد نشود و اداره کشور بر پایه قانون سامان یابد.

لاریجانی با اشاره به انتفاضه اعتصاب غذای اسرای فلسطینی یادآور شد: اسرای فلسطینی به جهت رفتار غیرانسانی و وحشیانه رژیم صهیونیستی، انتفاضه اعتصاب غذا به راه انداختند بنابراین مجلس ایران ضمن حمایت از این حرکت غیرتمندانه فلسطینی دربند، به مجامع حقوق بشر بین‌المللی اعلام می‌کند بد نیست در پس طرفداری بیش از حد آنها در دفاع از دیکتاتورهای منطقه نیم نگاهی نیز به جنایات رژیم صهیونیستی داشته باشند تا ژست دروغین آنها در زمینه حقوق بشر توجیه نیم‌بندی پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید به تحرکات اخیر قدرت‌های جهانی در مقابل اراده ملت مصر و بحرین اظهار داشت: آمریکا و برخی ایادی آنها در منطقه هنوز به این هدف هوشیاری نرسیده‌اند که انقلابی در منطقه رخ داده است.

این نماینده مجلس هشتم تاکید کرد: خواسته‌های ملت‌های مصر و بحرین براساس خواسته‌های متعارف دنیا است و سختگیری و کشتن و زخمی کردن تعداد زیادی از مردم مصر به خاطر پیگیری حقوق مدنی، و ارائه طرحهای فریبکارانه در بحرین جهت انحراف اراده ملت‌ها دست و پا زدن در مسیری است که در آن فلاحی نیست بلکه باعث فرو رفتن بیشتر در آتش غضب ملت‌ها می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس هشتم تاکید کرد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی  خود را همراه و حامی مردم و مجاهدین مصر و بحرین می‌داند و به آمریکا و ارتجاء منطقه هشدار می‌دهد مقابله با ملت‌های انقلابی منطقه دامن زدن به آتش است که یافتن راه‌حل برای آن بسیار مشکل خواهد بود./
 

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران و آذربایجان همیشه دوست یکدیگر خواهند ماند/خزر بستر صلح و آرامش و همکاری ها خواهد شد

  منابع مالی جهت تکمیل پروژه های آبرسانی تحت فشار تأمین شود/ ضرورت هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و کشاورزی برای حل معضل دریاچه ارومیه

  افزایش ایمنی خودروها پیش شرط مجلس برای حمایت از صنعت خودروسازی/تولید و صادرات رونق نیابد،اشتغالزایی افزایش نمی‌یابد

  بازدید دکتر لاریجانی از گروه صنعتی ایران‌خودرو / افتتاح خط تولید دنا پلاس توربو و پژو ۲۰۷i صندوقدار

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

  پایبندی طرفین برجام برای آینده امنیت جهانی و منطقه مفید است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی