کد خبر : 4582
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ علی لاریجانی: ساختار مجلس نهم با همت ملت ایران تكمیل شد

ایرنا/ علی لاریجانی: ساختار مجلس نهم با همت ملت ایران تكمیل شد

تهران - رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی و مشخص شدن منتخبان باقیمانده، توفیقی برای ملت عزیز ایران بود كه با همت آنان رقم خورد و ساختار مجلس نهم تكمیل شد.
 

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، \'علی لاریجانی\' در جلسه علنی امروز - یكشنبه - مجلس شورای اسلامی با تبریك به منتخبان مجلس نهم اظهار امیدواری كرد: رای ملت به منتخبان مجلس نهم، عزم آنان را با توكل به خداوند، معطوف به مشكلات ملت و پیشبرد انقلاب اسلامی، ظل رهنمودهای رهبر معظم انقلاب كند.

رییس مجلس هشتم از وزارت كشور، شورای نگهبان، رسانه های گروهی، احزاب و شخصیت هایی كه در این مهم نقش داشتند، سپاسگزاری كرد.

*** انتفاضه اعتصاب غذای اسرای فلسطینی

رییس مجلس شورای اسلامی درباره اعتصاب غذای اسرای فلسطینی در چند روز اخیر گفت: اسرای فلسطینی به جهت فشارهای غیرانسانی و وحشیانه رژیم صهیونیستی، انتفاضه اعتصاب غذا را به راه انداخته اند.

لاریجانی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از این حركت غیرتمندانه فلسطینیان مظلوم در بند، به مجامع حقوق بشر بین المللی اعلام می دارد، بد نیست در پس حرافی های زیاد از آنان و دفاع از دیكتاتورها در منطقه، نیم نگاهی هم به جنایات رژیم صهیونیستی كنند تا بلكه حداقل، ژست قلابی آنان در زمینه حقوق بشر توجیه نیم بندی داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تحركات اخیر قدرت های جهانی در مقابل اراده ملت های مصر و بحرین را یادآور شد و تصریح كرد: هنوز آمریكا و برخی ایادی آنان در منطقه نیز این هوشیاری را نیافته اند كه انقلاب هایی در منطقه رخ داده است و خواسته های ملت ها براساس مبانی متعارف دنیای امروز خواسته های اولیه است.

لاریجانی ادامه داد: سختگیری، كشتن و زخمی كردن عده زیادی از مردم مصر به خاطر پیگیری حقوق مدنی و ارائه طرح های فریبكارانه در بحرین جهت انحراف اراده ملت، دست و پا زدن در مسیری است كه در آن صلاحی نیست بلكه باعث فرورفتن بیشتر در آتش غضب ملت ها می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی خود را همراه و حامی مجاهدت مردم مصر و بحرین می دانند و به آمریكا و مرتجعان منطقه هشدار می دهند مقابله با اراده مردم مجاهد منطقه، دامن زدن به آتشی است كه یافتن راه حل برای آن بسیار مشكل و پرهزینه خواهد بود.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره بخشنامه اخیر رییس جمهوری نیز گفت: طبق اصول 85 و 138 قانون اساسی تصویب نامه ها، آیین نامه های دولت و مصوبات كمیسیون های مذكور در این اصل - اصل 138 قانون اساسی - و تمام بخشنامه هایی كه دولت مجاز به ابلاغ آنها است، نباید با متن و روح قوانین مخالفت داشته باشد و مرجع تشخیص، رییس مجلس شورای اسلامی است.

لاریجانی گفت: طبق قوانین مصوب 26 دی ماه 1368، 18 اسفندماه 1378 و 30 بهمن ماه 1388 مجلس شورای اسلامی، رییس مجلس موارد تخلف از قانون را اعلام می كند و پس از پایان مدت مذكور، مصوبه مورد ایراد، ملغی الاثر می شود.

وی افزود: چنانچه دستگاهی پس از اعلام نظر رییس مجلس در مورد اینگونه مصوبات، اصرار بر اجرای مصوبه خلاف قانون كند، متخلف بوده و دیوان محاسبات و سایر دستگاه های نظارتی موظف به پیگیری هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: مبنای قضاوت در موافقت و مخالفت مصوبه مجلس شورای اسلامی طبق اصول 72، 94 و 96 قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است و طبق اصل 98 قانون اساسی، تفسیر قانون نیز به عهده شورای نگهبان است؛ بنابراین بخشنامه فاقد وجاهت حقوقی است و رافع مسوولیت قانونی مسوولان اجرایی نیست.

وی اظهار داشت: مجلس مایل به اینگونه كشمكش های حاشیه ای نیست و بر این نظر است كه وقت مسوولان كشور باید صرف حل مشكلات معیشتی مردم شود و این تذكر برای آن است كه رویه نادرست و خلاف قانون در كشور ایجاد نشود و اداره كشور بر اجرای قانون سازمان یابد.

دكتر \'محمود احمدی ن‍ژاد \' رییس جمهوری، هفته گذشته در بخشنامه ای به تمام دستگاه‌های اجرایی كشور اعلام كرد: مكاتبات مجلس شورای اسلامی با دستگاه‌های اجرایی برای لغو برخی مصوبات دولت و مراجع و مقامات دولتی، خلاف نص صریح قانون اساسی و فاقد وجاهت حقوقی است.

رییس جمهوری در این بخشنامه با استناد به اصول 113 و 121 قانون اساسی و به عنوان وظیفه اعلام كرده است كه علاوه بر ایرادات متعدد به این اقدام و رویه، هیچ یك از اصول قانون اساسی چنین اختیاری را صراحتاً و یا تلویحاً به رییس محترم و حتی مجلس شورای اسلامی اعطا نكرده است.

رییس جمهوری در این بخشنامه آورده است: نظرات رییس محترم مجلس شورای اسلامی محترم است، لیكن درج در روزنامه رسمی مجوز اجرا یا عدم اجرای مصوبات دولت در دستگاه های اجرایی قلمداد نمی شود؛ بنابراین مكاتبات مذكور بر خلاف نص صریح قانون اساسی بوده و فاقد وجاهت حقوقی است و نمی تواند مناط عمل باشد.

در بخشنامه رییس جمهوری همچنین آمده است: بدیهی است كه اصلاح، تغییر و یا لغو مصوبات و بخشنامه های دولت و یا رییس جمهور توسط خود دولت و مقامات و مراجع ذیصلاح دولتی امكان پذیر بوده و از طریق سلسله مراتب مقامات یاد شده ابلاغ خواهد شد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی