کد خبر : 4576
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

خانه ملت/بی‌اخلاقی دنیای غرب به برخی سیاستمداران ما سرایت کرده است

خانه ملت/بی‌اخلاقی دنیای غرب به برخی سیاستمداران ما سرایت کرده است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکیدات امام راحل(ره) مبنی بر ضرورت خودسازی افراد، بی‌اخلاقی میان سیاستمداران غربی را به دلیل پررنگ بودن مسائل نفسانی در میان آنها دانست و گفت: متاسفانه بی‌اخلاقی دنیای غرب به برخی سیاستمداران ما سرایت کرده است.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در نشست علمی «مفاخر ایران و اسلام در اندیشه شهید مطهری» که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانواده استاد مطهری و استاندار تهران برگزار شد، علی لاریجانی به بررسی ابعاد گوناگون شخصیت شهید مطهری پرداخت و ادامه داد: آنچه مطهری را به یک پدیده در قرن اخیر تبدیل می کند فراگیری و ماندگاری فکر اوست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، افزود: در تاریخ معاصر ما افرادی بوده اند که افکار عمیقی داشته اند و علامه طباطبایی از آن جمله است که فکری بلند و عمیق در مسائل عرفانی و فلسفی دارد و شهید مطهری نیز از شاگردان او است، اما افکار این شهید بزرگوار بسیار فراگیرتر است.

وی با اشاره به تفکرات شریعتی، بیان کرد:‌ مطهری به افکار شریعتی نقد اساسی داشت و اگرچه فکر شریعتی در دوره ای فراگیر شد اما ماندگاری و گستردگی تفکرات مطهری را نداشت، چرا که تفکر شریعتی تنها در دانشگاه ها و محافل روشنفکری حضور داشت، اما اندیشه های مطهری به طور همزمان مورد توجه دانشگاه ها، توده مردم و حوزه علمیه بود.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس اعلام کرد: با این همه بیش از ۳۰ سال از شهادت استاد مطهری و ۵۰ سال از تألیف آثار وی می گذرد اما رجوع به افکار او به صورت جدی در بین اساتید و دانشجویان وجود دارد.

وی ادامه داد: اقبال به آثار مطهری از روی اجبار نداده و کتاب او از طریق حکومت به عنوان کتاب درسی ارائه نشده است، بلکه این استقبال به صورت طبیعی وجود دارد و بنابراین ضرورت مطالعه درباره او به عنوان یک پدیده از نظر اجتماعی و جامعه شناسی وجود دارد.

لاریجانی به بیان ویژگی هایی از شخصیت مطهری پرداخت و با تأکید بر ضرورت کالبدشکافی شخصیت او اضافه کرد: مطهری قائل به تحولات فرهنگی و اجتماعی در جامعه بود و برای رویارویی با این مسائل خود را آماده کرده بود چرا که در یک قرن اخیر جامعه ما از حالت دو قطبی خارج شد و ما با قشر تحصیل کرده ای در جامعه روبرو شدیم که در رشته های تخصصی سررشته دارد اما در حوزه دین تأملاتی نداشته است.

وی با بیان اینکه مطهری مواجهه با چنین نسلی را دریافت کرده بود اضافه کرد: آثاری که مطهری تألیف کرد متوجه چنین قشری در جامعه بود زیرا درک کرده بود که این افراد نمی توانند با آثار و نوشته های قدما در این باره ارتباط برقرار کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسئله اصلی فضلای کشور در آن زمان توجه به این تحول اجتماعی نبود، بیان کرد: فکر مطهری از این جهت فراگیر است که تحولات اجتماعی و فرهنگی جامعه خویش را درک کرد و متناسب با این قشر که طالب اطلاعاتند اما اهل اصطلاح نیستند کتاب نوشت.

 

سیاستمداری که تحولات اجتماعی را به موقع درک نکند دچار عقب افتادگی فکری است

لاریجانی افزود: اگر سیاستمداران و عالمان به تحولات جامعه توجه نداشته باشند از صحنه واقعی اجتماع عقب خواهند بود و در حوزه سیاست نیز باید چنین رصدی صورت گیرد. در غیر این صورت آن سیاستمداری که تحولات اجتماعی را به موقع درک نکند دچار عقب افتادگی فکری نسبت به اجتماع  است.

وی تعامل فکری و فرهنگی مطهری با دنیای غیر اسلام را ویژگی دیگر او برشمرد و گفت: همچنان که در کشور ما تحولات و توسعه و رشد علمی وجود دارد سایر کشورها نیز در حوزه های مختلف پیشرفت دارند و اگر فکر کنیم رشد علمی و فرهنگی ما در یک قالب بسته و درونی صورت می گیرد اشتباه است.

نماینده مردم در مجلس هشتم تصریح کرد:‌ مطهری آثار بزرگان فکری در غرب را می شناخت و با سنجش آنها بر مبنای تفکر اسلامی یا مبانی دقیق تری از آنها عرضه می کرد و یا به رد آن می پرداخت که نمونه آن نظریه حقوق طبیعی انسان است که مطهری آن را از متفکرین غربی گرفت و براساس آن، نظریه فطرت در تعالیم اسلامی تبیین کرد.

 

مطهری به آزادی فکر و اندیشه اعتقاد داشت

لاریجانی در ادامه با اشاره به اعتقاد مطهری به آزادی فکر و اندیشه گفت: شهید مطهری به آزادی فکر در چارچوب نظری خاص خودش قائل بود و اعتقاد داشت انسان ها دارای استعدادهای متنوعی هستند و آزادی فکر نباید مانع از بی توجهی به سایر ارزش ها و استعدادها شود و فلسفه بودن آن برای این است که سایر استعدادها نیز رشد کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مطهری نظریه آزادی فکر را پذیرفت و آن را بر اساس تفکر اسلامی شکل تازه ای بخشید چرا که او به یک تعامل سازنده و کمال یافته با سایر تفکرها اعتقاد داشت.

 

ارتقاء جامعه اسلامی در گرو وجود افکار مختلف است

لاریجانی با اشاره به تأکید مطهری مبنی بر اینکه نباید از طرح افکار مختلف در جامعه هراسید، گفت: ‌رشد جامعه اسلامی در گرو برخورد با افکار مختلف است زیرا در حوزه فکر باید آزادی وجود داشته باشد و نه تنگ نظری.

وی به تنفر مطهری از فریب کاری در حوزه اندیشه اشاره کرد و افزود:‌همانقدر که فریب کاری در عالم سیاست مشمئز کننده است در حوزه فکر نیز همین گونه است، زیرا نباید فکری را که ماهیت خاصی دارد در قالب پوشش و زرورقی که جامعه تقاضای آن را داشته و نسبتی با ماهیت و محتوای آن فکر ندارد، ارائه کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:‌ بسیاری از اعواجاجات در مسیر تفکر دینی از فریب کاری در حوزه اندیشه نشأت می گرفت و دلیل مخالفت مطهری با گروه فرقان نیز همین بود که می خواستند ادبیات مارکسیستی را با واژگان اسلامی همسان کنند.

وی ادامه داد: اگر چه مطالب اسلامی را باید با شرایط روز عرضه کرد اما نباید به دنبال فریب کاری بود و اگر شرایط جامعه اقتضا می کند که یک مدل فکری خاص جریان داشته باشد، دلیل بر آن نمی شود که سطح اسلام را پایین آورد و آن را در یک بسته بندی خاص که نسبتی با ماهیت این دین ندارد، ارائه کرد.

 

ادبیات آثار مطهری به ماندگاری فکر او کمک کرد

لاریجانی همچنین به جامعیت و شمول فکری مطهری در حوزه های اسلامی و علمی اشاره کرد و گفت: این استاد بزرگوار در مسائل مختلف اجتماعی صاحب نظر بود و براساس نیاز جامعه اثری خالص، فاخر و متناسب با زبان زمان ارائه می کرد به گونه ای که هیچ یک از آثار مطهری با اصطلاحات سنگین و ثقیل نوشته نشده است و این ویژگی به ماندگاری فکر او کمک می کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به خصوصیات معنوی مطهری پرداخت و تصریح کرد: اگر فکری از یک نفس مطهر برخواسته باشد از ماندگاری برخوردار می شود و کمتر کسانی اهل فلسفه ازچنین ویژگی ای برخوردارند. مطهری یک سلوک معنوی دقیق در زندگی خودش داشت چنانچه در دهه آخر عمر خود با علامه سیدمحمدحسین تهرانی قرابت فکری نزدیکی بسیاری داشت.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به تواضع علمی و اجتماعی مطهری یادآور شد: گاهی در جامعه خصوصیات نفسانی تلاطم ایجاد می کند و البته در یک خانه و خانواده نیز به این صورت است که اگر آراستگی معنوی وجود نداشته باشد، حرکت در مسیر درست و شرایط استوار صورت نخواهد گرفت.

وی ادامه داد:‌ دلیل آنکه امام راحل(ره) تأکید می کردند افراد خود را بسازند، این بود که بی‌اخلاقی‌هایی که در دنیای غرب در میان سیاستمداران وجود دارد به دلیل پررنگ بودن مسائل نفسانی در بین آنهاست.

رئیس قوه قانونگذاری ادامه داد:‌ گاهی در کشور ما نیز از این روش ها اقتباس می شود و سیاستمداران ما فکر می کنند چنین روش هایی که برخی از آنها تحت عنوان افشاگری بیان می کنند، مفید و جذاب است در حالی که این مشی با سنت‌های دینی ما نسبتی ندارد و مخل آرامش فکری جامعه است.

وی بیان کرد: بسیاری از نزاع ها که در کشور صورت می گیرد از منظر نفسانی است و نه بر پایه‌های معرفتی و دلیل ماندگاری مطهری توجه او به معنویت بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه در شرایط فعلی کشور شخصیتی مانند مطهری وجود ندارد، مسئله ای است که باید ما را به چگونگی مختصات و ویژگی های فکر مطهری که باعث ماندگاری و فراگیری او شده بود، هدایت کند. زیرا با این کالبدشناسی می توان روی نسلی کار کرد که واجد این ویژگی ها باشند./
 

کلید واژه :

لاریجانی:

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی