کد خبر : 4575
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در مراسم رونمایی از نرم‌افزار آثار شهید مطهری

فارس/ لاریجانی: برخی افشاگری ها مخل آرامش روانی جامعه است

فارس/  لاریجانی: برخی افشاگری ها مخل آرامش روانی جامعه است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که روش‌هایی که برخی افراد تحت عنوان افشاگری از آن استفاده می‌کنند، مخل آرامش فکری در جامعه است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه) طی سخنانی در نشست علمی مفاخر ایران و اسلام در اندیشه‌های شهید مطهری اظهار داشت: در باب شخصیت شهید مطهری در سال‌های گذشته جلساتی برگزار شده و مطالبی در مورد وی و افکارش در این جلسات مورد بررسی قرار گرفته است؛ این توجه نشان از این دارد که فکر شهید مطهری در جامعه فکر زنده‌ای است.

وی افزود: در تاریخ ایران شاهد حضور اندیشمندان مختلفی بودیم ولی در مورد شهید مطهری ما با یک پدیده مواجه هستیم که فکر فراگیر و ماندگاری دارد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در تاریخ ما افرادی بودند که فکر بلندی داشتند اما افکارشان فراگیر نبود؛ افرادی مثل شریعتی که فکرشان با افکار شهید مطهری زاویه داشت، افکارشان ماندگاری و فراگیری افکار شهید مطهری را نداشت.

لاریجانی با بیان اینکه در حوزه‌های علمیه توجه به فکر شهید مطهری بسیار جدی بود، گفت: رجوع به افکار شهید مطهری در دانشگاه و بین اساتید و دانشجویان به طور جدی وجود دارد و توده مردم هم توجه ویژه‌ای به آثار وی دارند.

لاریجانی اظهار داشت: اقبال به افکار شهید مطهری طبیعی است، اگر ما امروز طالب شخصیت‌هایی نظیر شهید مطهری هستیم باید چنین شخصیت‌هایی را کالبدشکافی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شهید مطهری قائل به تحولات اجتماعی و فرهنگی بود و به اجرای آن در جامعه باور داشت.

وی با ذکر این مسئله که آثار شهید مطهری در حوزه کلام و فلسفه در گذشته نوشته شده، گفت: در 100 سال اخیر ارتباطات با دنیای اطراف برقرار شد و قشری به وجود آمد که این قشر در یک رشته تخصص داشت اما در حوزه دین خیلی تخصص نداشت که شهید مطهری این مسئله را کشف کرد و به آن پرداخت.

لاریجانی گفت: در حوزه سیاست هم باید مسائل مثل تحولات اجتماعی رصد شود که در غیر این صورت سیاستمدار دچار عقب‌ماندگی فکری می‌شود.

وی افزود: شهید مطهری قائل به نوعی تعامل فکری و علمی با دنیای غیراسلام بود یعنی افکار دیگران را رد نمی‌کرد و این مسائل باعث باروری فکر وی می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همانطور که در کشور ما تحول و رشد وجود دارد در سایر نقاط دنیا هم این تحول وجود دارد؛ اگر ما فکر کنیم که رشد علمی و فرهنگی در قالب بسته درونی شکل می‌گیرد، اشتباه است.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ما در نصوص اسلامی چیزی به نام حق طبیعی نداریم ولی وقتی شهید مطهری در آثار غربی‌ها به این موضوع برخورد آن را رد نکرد؛ شهید مطهری براساس نظریه فطرت شکل جدیدی به حق طبیعی انسان داد.

لاریجانی با بیان اینکه شهید مطهری به وجود آزادی فکر و اندیشه اعتقاد داشت، اضافه کرد: شهید مطهری مبانی نظری و دینی برای آزادی قائل بود و می‌گفت که آزادی فکر نباید باعث شود که انسان سایر حقوقش مغفول بماند.

وی خاطرنشان کرد: شهید مطهری اعتقاد راسخی به آزادی فکر داشت و آزادی فکر را از آزادی عقیده جدا می‌دانست.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: امروز نباید از این موضوع هراس داشته باشیم که افکار مختلف در جامعه مطرح شود؛ در حوزه فکر نباید تنگ‌نظری کرد و افراد باید نظرات‌شان را بیان کنند.

لایجانی با بیان اینکه شهید مطهری از فریبکاری در حوزه فکر متنفر بود، افزود: منظور از فریبکاری این است که یک فکری که ماهیت دارد آن را با پوشش متفاوت که به هیچ وجه با اصل آن فکر تطابق دارد ارائه دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تمجید از شخصیت معنوی شهید مطهری گفت: همسر شهید مطهری نیز شخصیتی مانند خودشان داشت و ما هم ارادت خاصی به ایشان داریم.

وی در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: برخی مواقع یک دریدگی میان سیاست‌مداران غربی وجود دارد که این به خاطر نداشتن معنویت فردی است که این مسئله در کشور ما نیز برخی مواقع بروز پیدا می‌کند و افراد از این روش‌ها تحت عنوان افشاگری بهره می‌گیرند که این مخل آرامش فکری در جامعه است.

کلید واژه :

لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی