کد خبر : 4574
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

باشگاه خبرنگاران/ارتقاء جامعه اسلامی در گرو وجود افکار مختلف است

باشگاه خبرنگاران/ارتقاء جامعه اسلامی در گرو وجود افکار مختلف است

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تأکید مطهری مبنی بر اینکه نباید از طرح افکار مختلف در جامعه هراسید، گفت: ‌رشد جامعه اسلامی در گرو برخورد با افکار مختلف است زیرا در حوزه فکر باید آزادی وجود داشته باشد و نه تنگ نظری.

به گزارش خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در نشست علمی «مفاخر ایران و اسلام در اندیشه شهید مطهری» که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانواده استاد مطهری و استاندار تهران برگزار شد به بررسی ابعاد گوناگون شخصیت شهید مطهری پرداخت و گفت: آنچه مطهری را به یک پدیده در قرن اخیر تبدیل می کند فراگیری و ماندگاری فکر اوست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در تاریخ معاصر ما افرادی بوده اند که افکار عمیقی داشته اند و علامه طباطبایی از آن جمله است که فکری بلند و عمیق در مسائل عرفانی و فلسفی دارد و شهید مطهری نیز از شاگردان او است، اما افکار این شهید بزرگوار بسیار فراگیرتر است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در تاریخ ما افرادی بودند که فکر بلندی داشتند اما افکارشان فراگیر نبود؛ افرادی مثل شریعتی که فکرشان با افکار شهید مطهری زاویه داشت، افکارشان ماندگاری و فراگیری افکار شهید مطهری را نداشت.

لاریجانی با بیان اینکه در حوزه‌های علمیه توجه به فکر شهید مطهری بسیار جدی بود، گفت: رجوع به افکار شهید مطهری در دانشگاه و بین اساتید و دانشجویان به طور جدی وجود دارد و توده مردم هم توجه ویژه‌ای به آثار وی دارند.

لاریجانی اظهار داشت: اقبال به افکار شهید مطهری طبیعی است، اگر ما امروز طالب شخصیت‌هایی نظیر شهید مطهری هستیم باید چنین شخصیت‌هایی را کالبدشکافی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شهید مطهری قائل به تحولات اجتماعی و فرهنگی بود و به اجرای آن در جامعه باور داشت.

وی با ذکر این مسئله که آثار شهید مطهری در حوزه کلام و فلسفه در گذشته نوشته شده، گفت: در 100 سال اخیر ارتباطات با دنیای اطراف برقرار شد و قشری به وجود آمد که این قشر در یک رشته تخصص داشت اما در حوزه دین خیلی تخصص نداشت که شهید مطهری این مسئله را کشف کرد و به آن پرداخت.

لاریجانی گفت: در حوزه سیاست هم باید مسائل مثل تحولات اجتماعی رصد شود که در غیر این صورت سیاستمدار دچار عقب‌ماندگی فکری می‌شود.

وی افزود: شهید مطهری قائل به نوعی تعامل فکری و علمی با دنیای غیراسلام بود یعنی افکار دیگران را رد نمی‌کرد و این مسائل باعث باروری فکر وی می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همانطور که در کشور ما تحول و رشد وجود دارد در سایر نقاط دنیا هم این تحول وجود دارد؛ اگر ما فکر کنیم که رشد علمی و فرهنگی در قالب بسته درونی شکل می‌گیرد، اشتباه است.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ما در نصوص اسلامی چیزی به نام حق طبیعی نداریم ولی وقتی شهید مطهری در آثار غربی‌ها به این موضوع برخورد آن را رد نکرد؛ شهید مطهری براساس نظریه فطرت شکل جدیدی به حق طبیعی انسان داد.

لاریجانی به بیان ویژگی هایی از شخصیت مطهری پرداخت و با تأکید بر ضرورت کالبد شکافی شخصیت او اضافه کرد: مطهری قائل به تحولات فرهنگی و اجتماعی در جامعه بود و برای رویارویی با این مسائل خود را آماده کرده بود چرا که در یک قرن اخیر جامعه ما از حالت دو قطبی خارج شد و ما با قشر تحصیل کرده ای در جامعه روبرو شدیم که در رشته های تخصصی سررشته دارد اما در حوزه دین تأملاتی نداشته است.

وی با بیان اینکه مطهری مواجهه با چنین نسلی را دریافت کرده بود اضافه کرد: آثاری که مطهری تألیف کرد متوجه چنین قشری در جامعه بود زیرا درک کرده بود که این افراد نمی توانند با آثار و نوشته های قدما در این باره ارتباط برقرار کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسئله اصلی فضلای کشور در آن زمان توجه به این تحول اجتماعی نبود، بیان کرد: فکر مطهری از این جهت فراگیر است که تحولات اجتماعی و فرهنگی جامعه خویش را درک کرد و متناسب با این قشر که طالب اطلاعاتند اما اهل اصطلاح نیستند کتاب نوشت.

لاریجانی افزود: اگر سیاستمداران و عالمان به تحولات جامعه توجه نداشته باشند از صحنه واقعی اجتماع عقب خواهند بود و در حوزه سیاست نیز باید چنین رصدی صورت گیرد. در غیر این صورت آن سیاستمداری که تحولات اجتماعی را به موقع درک نکند دچار عقب افتادگی فکری نسبت به اجتماع است.

نماینده مردم در مجلس هشتم تصریح کرد:‌ مطهری آثار بزرگان فکری در غرب را می شناخت و با سنجش آنها بر مبنای تفکر اسلامی یا مبانی دقیق تری از آنها عرضه می کرد و یا به رد آن می پرداخت که نمونه آن نظریه حقوق طبیعی انسان است که مطهری آن را از متفکرین غربی گرفت و براساس آن، نظریه فطرت در تعالیم اسلامی تبیین کرد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اعتقاد مطهری به آزادی فکر و اندیشه گفت: شهید مطهری به آزادی فکر در چارچوب نظری خاص خودش قائل بود و اعتقاد داشت انسان ها دارای استعدادهای متنوعی هستند و آزادی فکر نباید مانع از بی توجهی به سایر ارزش ها و استعدادها شود و فلسفه بودن آن برای این است که سایر استعدادها نیز رشد کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مطهری نظریه آزادی فکر را پذیرفت و آن را بر اساس تفکر اسلامی شکل تازه ای بخشید چرا که او به یک تعامل سازنده و کمال یافته با سایر تفکرها اعتقاد داشت.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکیدات امام راحل(ره) مبنی بر ضرورت خودسازی افراد، بی‌اخلاقی میان سیاستمداران غربی را به دلیل پررنگ بودن مسائل نفسانی در میان آنها دانست و گفت: متاسفانه بی‌اخلاقی دنیای غرب به برخی سیاستمداران ما سرایت کرده است.

وی به تنفر مطهری از فریب کاری در حوزه اندیشه اشاره کرد و افزود:‌همانقدر که فریب کاری در عالم سیاست مشمئز کننده است در حوزه فکر نیز همین گونه است، زیرا نباید فکری را که ماهیت خاصی دارد در قالب پوشش و زرورقی که جامعه تقاضای آن را داشته و نسبتی با ماهیت و محتوای آن فکر ندارد، ارائه کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:‌ بسیاری از اعواجاجات در مسیر تفکر دینی از فریب کاری در حوزه اندیشه نشأت می گرفت و دلیل مخالفت مطهری با گروه فرقان نیز همین بود که می خواستند ادبیات مارکسیستی را با واژگان اسلامی همسان کنند.

وی ادامه داد: اگر چه مطالب اسلامی را باید با شرایط روز عرضه کرد اما نباید به دنبال فریب کاری بود و اگر شرایط جامعه اقتضا می کند که یک مدل فکری خاص جریان داشته باشد، دلیل بر آن نمی شود که سطح اسلام را پایین آورد و آن را در یک بسته بندی خاص که نسبتی با ماهیت این دین ندارد، ارائه کرد.

 

رئیس قوه قانونگذاری ادامه داد:‌ گاهی در کشور ما نیز از این روش ها اقتباس می شود و سیاستمداران ما فکر می کنند چنین روش هایی که برخی از آنها تحت عنوان افشاگری بیان می کنند، مفید و جذاب است در حالی که این مشی با سنت‌های دینی ما نسبتی ندارد و مخل آرامش فکری جامعه است.

وی بیان کرد: بسیاری از نزاع ها که در کشور صورت می گیرد از منظر نفسانی است و نه بر پایه‌های معرفتی و دلیل ماندگاری مطهری توجه او به معنویت بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه در شرایط فعلی کشور شخصیتی مانند مطهری وجود ندارد، مسئله ای است که باید ما را به چگونگی مختصات و ویژگی های فکر مطهری که باعث ماندگاری و فراگیری او شده بود، هدایت کند. زیرا با این کالبدشناسی می توان روی نسلی کار کرد که واجد این ویژگی ها باشند.

لایجانی با بیان اینکه شهید مطهری از فریبکاری در حوزه فکر متنفر بود، افزود: منظور از فریبکاری این است که یک فکری که ماهیت دارد آن را با پوشش متفاوت که به هیچ وجه با اصل آن فکر تطابق دارد ارائه دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تمجید از شخصیت معنوی شهید مطهری گفت: همسر شهید مطهری نیز شخصیتی مانند خودشان داشت و ما هم ارادت خاصی به ایشان داریم.

وی در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: برخی مواقع یک دریدگی میان سیاست‌مداران غربی وجود دارد که این به خاطر نداشتن معنویت فردی است که این مسئله در کشور ما نیز برخی مواقع بروز پیدا می‌کند و افراد از این روش‌ها تحت عنوان افشاگری بهره می‌گیرند که این مخل آرامش فکری در جامعه است./س

کلید واژه :

لاریجانی:

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی