کد خبر : 4571
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

برنا/ افکار استاد شهید مطهری همیشه ماندگار است

برنا/ افکار استاد شهید مطهری همیشه ماندگار است

به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، در حاشیه نشست علمی مفاخر ایران و اسلام در اندیشه‌های فرزانه شهید آیت الله مرتضی مطهری، در شامگاه روز گذشته، رییس مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در مورد شخصیت شهید بزرگوار در سال‌های گذشته هر بار در سالگرد شهادت ایشان جلساتی برگزار شده و مطالبی در مورد افکار و مختصات فکری ایشان در ابعاد گوناگون گفته می‌شود.
 
لاریجانی در ادامه افزود: این مساله نشان می دهد که فکر ایشان فکر زنده ای در جامعه است که البته این موضوع باید ما را به یک مساله مهمتری رهنمون کند. در تاریخ ایران شاهد حضور اندیشمندان مختلف بودیم حتی در قرن اخیر، ولی در مورد شهید مطهری با پدیده‌ای مواجه هستیم که همان فکر فراگیر و ماندگار مطهری است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به این نکته که دانشمندان و فیلسوفان زیادی در تاریخ و خصوصا ایران وجود داشته‌اند، افزود: افرادی بوده اند که تدابیر عمیقی داشتند مثل علامه طباطبایی که شهید مطهری از شاگردان ایشان بودند و یا افرادی مثل شریعتی که مطهری نقدهای اساسی به حرف‌های وی داشت. در محافل روشن فکری، افکار شریعتی حضور داشت اما امروزه آنقدر حضور جدی و فراگیر وجود ندارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در مورد اندیشه‌های شهید مطهری با پدیده فراگیری مواجه هستیم. در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها توجه به افکار ایشان بوده و هست؛ بعد از گذشت سالیان دراز هم هنوز به افکار ایشان مراجعه می‌شود و این مساله در بین اساتید، دانشجویان، معلمین، روحانیون و همچنین در سطح قشر عموم مردم مورد توجه است.

لاریجانی در ادامه با تاکید بر این که از نظر اجتماعی و جامعه شناسی مساله فراگیری و ماندگادی افکار استاد شهید مطهری، یک موضوع قابل مطالعه است، برداشت خود را از خصوصیاتی که باعث آن شده است، اینگونه بیان کرد: مساله نخست این است که این مرد بزرگ و الهی نایل به تحولات فرهنگی و اجتماعی در جامعه بوده است؛ مخصوصا در قرن اخیر که با موضوع دو قطبی نبودن جامعه روبرو هستیم. ما در گذشته دو قشر مردم و روحانیون و فضلا را داشتیم، اما بعد از مشروطه که ارتباط با غرب زیاد شد و دانشگاه ها در کشور تاسیس شدند با قشر جدید تحصیل کرده روبرو شدیم که دانشمند و جستجو گر هستند و در علوم مختلف علمی تحصیل کردند ولی در علم حوزه و دین تاملاتی ندارند.

وی افزود: آثاری که در حوزه کلان و فلسفه و دین نوشته شده بود آثاری بود که در بین خود فضلا گردش داشت و در بین مردم نبود. ولی در قرن اخیر، که ارتباط ما با دنیای جدید برقرار شد از نکاتی که باعث ماندگاری فکر شهید مطهری شد این است که دریافت با چنین قشری مواجه هستیم. لذا باید آثاری تالیف کنیم که این قشر متوجه آن شوند. یعنی یک تحول فرهنگی و اجتماعی ایجاد شد که مطهری آن را دریافت و متناسب با این تحول، مطلب نوشت و قلم او برای رفع نیازها بود. مطهری دریافت که باید تحول فرهنگی صورت گیرد و با توجه به آن کار فرهنگی انجام شود.

لاریجانی در ادامه گفت: نکته دیگر این است که شهید مطهری مقید به نوعی تعامل علمی و فرهنگی با دنیای غیر اسلام بود. اگر تصور کنیم که رشد علمی و فرهنگی ما در یک قالب بسته و درونی صورت بگیرد یک اشتباه بزرگ است. مطهری دریافت که باید افکار مختلف را شناخت و بررسی کرد. کاری که شهید مطهری کرد این بود که به حقوق طبیعی انسان بر اساس فطرت شکلی جدید داد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه نکته دیگر از عوامل ماندگاری افکار شهید مطهری بحث اعتقاد راسخ ایشان و آزادی فکر بود، افزود:استاد شهید مطهری آزادی فکر را از آزادی عقیده جدا می‌کرد و معتقد بود که رشد جامعه اسلامی در برخورد با عقاید مختلف می‌تواند ارتقا پیدا کند، حتی اگر باطل باشد

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نکته دیگر تنفر ایشان از فریب کاری در حوزه اندیشه بود، یعنی فکری را که ماهیتی دارد با پوششی عرضه کنند که نسبتی با محتوای آن نداشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: نکته دیگرجامعیت و شمول فکری وی در حوزه‌های مختلف اسلامی بود. آثارشان اصولاً با ادبیات ساده‌ای نوشته شده، ولی محتوای عمیقی دارد . همچنین نکته آخر نیز خصوصیات معنوی ایشان است، اگر فکری از نفس مطهری برخواسته باشد از ماندگاری برخوردار می‌شود.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی