کد خبر : 4570
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/ رئیس مجلس:شهید مطهری اعتقادی راسخ به آزادی فکر داشت

واحدمرکزی خبر/ رئیس مجلس:شهید مطهری اعتقادی راسخ به آزادی فکر داشت

 رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : شهید مطهری اعتقاد راسخی به آزادی فکر داشت و آزادی فکر را از آزادی عقیده جدا می دانست .

به گزارش واحد مرکزی خبر ، علی لاریجانی در نشست علمی مفاخر ایران و اسلام در اندیشه های فرزانه شهید آیت الله مطهری در بیان علل ماندگاری و فراگیری آثار شهید مطهری ؛ اعتقاد به آزادی فکر را دیگر خصوصیت وی دانست .

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز نیز نباید  از این مسئله هراس داشته باشیم که افکار مختلف در جامعه مطرح شود .
وی افزود : در حوزه فکر نباید تنگ نظری کرد و افراد باید آزادانه نظراتشان را مطرح کنند .

لاریجانی گفت : البته شهید مطهری برخلاف برخی اندیشمندان حوزه اجتماعی در غرب که آزادی اندیشه را تا حدی جایز می دانند که به امنیت اجتماعی لطمه وارد نکند معتقد بود که آزادی فکر تا حدی جایز است که مانع رشد استعدادها نشود .

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : مطهری برای آزادی ، مبانی نظری و دینی قائل بود و معتقد بود که آزادی فکر نباید باعث شود انسان از سایر حقوقش مغفول بماند .

وی تعامل فکری وعلمی شهید مطهری با دنیای غیراسلام را دیگر دلیل ماندگاری و فراگیری اثار شهید مطهری دانست  و گفت : وی افکار دیگران را رد نمی کرد واین مسائل باعث باروری فکرش می شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : همانطور که در کشور ما تحول و رشد وجود دارد در سایر نقاط دنیا هم این تحول وجود دارد و اگر ما فکر کنیم رشد علمی و فرهنگی در قالب بسته درونی شکل می گیرد اشتباه است.

لاریجانی گفت : ما در نصوص اسلامی چیزی به نام حق طبیعی نداریم اما زمانی که شهید مطهری در اثار غربیها به این موضوع برخورد کرد ان را رد نکرد و این موضوع را بر اساس نظریه فطرت شکل جدیدی داد و موضوع حق طبیعی انسان را از نگاه اسلامی مطرح کرد که خود یک نوآوری در این اندیشه بود .

در این مراسم همسر شهید مطهری و فرزندان وی آقایان علی مطهری ، مجتبی مطهری و محمد مطهری نیز حضور داشتند .

اقای سید محمد حسینی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی نیز در ابتدای این جلسه با اشاره به برخی آثار شهید مطهری مانند خدمات متقابل اسلام و ایران گفت : شهید مطهری در مقابل تفکرات برخی افراد که کتابهایی مانند دو قرن سکوت را نوشتند ایستاد و معتقد بود اسلام و ایران با هم گره خورده اند.

وزیر ارشاد افزود :امروز اگر مفاخر ایران را گرامی می داریم به معنی ان است که مفاخر اسلام را گرامی داشته ایم .
در این مراسم همچنین از نرم افزار جامع آثار  استاد شهید مرتضی مطهری که به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران تهیه شده است رونمایی شد و لوح تقدیر این انجمن با اهداء رئیس جمهور به خانواده شهید مطهری تقدیم شد .

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی