کد خبر : 4547
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

نور نيوز/ لاریجانی: مجلس هشتم در نظارت پیشرو بود

نور نيوز/ لاریجانی: مجلس هشتم در نظارت پیشرو بود

مجلس هشتم با ثبت فعالیت‌های ناظرین مجلس در مجامع و شوراها گام مهمی در امر نظارت برداشت. مجلس نهم نیز باید با پیگیری جدی‌تر موضوع نظارت، بحث انتقال نظرات ناظرین و استفاده از آن در اجرا را پیگیری کند.

 
به گزارش نور نيوز، علي لاريجاني رئيس مجلس هشتم در جلشه غيرعلني صبح امروز مجلس، اين مطالب را بيان کرد. محمدرضا باهنر معاون نظارتي وي نيز گزارشي مبسوط از انجام وظايف نظارتي مجلس ارائه داد و از سوي رئيس مجلس مورد تقدير قرار گرفت.

 


لاريجاني که مي​گفت «پيش از مجلس هشتم بحث نظارت دو مرحله را طي كرده بود» اظهار داشت: مرحله اول آن مربوط به انتخاب ناظرين مجلس و حضور آنها در مجامع مختلف بود ولي نتايج نظارت اين افراد در جايي ثبت نمي‌شد و به هيچ فرد ديگر انتقال نمي‌يافت. اين رويكرد مصداق بارز هدر رفتن فعاليت‌هاي نظارتي اين افراد بود كه به عنوان ناظر در مجامع مختلف حضور پيدا مي‌كردند. يكي ديگر از نتايج انتقال نيافتن تجربيات ناظرين اين بود كه مشاهدات آنها به مسوولان اجرايي منتقل نمي‌شد و آيين‌نامه‌اي براساس نظرات آنها نوشته نمي‌شد، در نهايت كسي از مجلس نيز پيگير اين موارد نبود.

 


وي با بيان اينكه مجلس هشتم با تشكيل معاونت نظارت بر قوانين گام دوم خود را براي اين امر برداشت، گفت: در همين راستا مجلس موضوع تنقيح قوانين را پيگيري و تصويب كرد با اين رويكرد همه قوانين مورد بررسي قرار گرفت.

 


رئيس مجلس با بيان اينكه مجلس هشتم با تشكيل معاونت نظارت تمام كارهاي ناظرين خود در شوراها را ثبت و ضبط كرد، گفت: اين رويكرد باعث انتقال نظرات ناظرين به ديگران شد و براساس آن آيين‌نامه‌ها در زمان خود نوشته و به دولت ارائه شد. با رويكرد مجلس هشتم موضوع تطبيق قوانين به‌روز شده است.

 


لاريجاني با بيان اينكه گام سوم نظارت بايد در مجلس نهم برداشته شود، افزود: در اين گام بايد نتايج نظارتي به موقع اجرايي شود و بايد اين موضوع را در مجلس نهم پيگيري كنيم. نزديك شدن بخش نظارت به اجرا به تغييرات آيين نامه اي احتياج دارد كه بايد اين موضوع در مجلس نهم پيگيري شود.

 


وي با اشاره به طرح برخي موارد مد نظر ناظرين در جلسه سران قوا گفت: بر اين اساس در اين جلسه مقرر شد كه دو نفر از هر قوه بحث‌هاي نظارتي دنبال كنند تا موضوع نظارت در قوا هم‌پوشاني نداشته باشد كه بر اين اساس ساز و كار قانوني نيز در مجلس تصويب شد.
به گزارش نور نيوز، در اين جلسه غيرعلني از ناظرين فعال ملي تقدير شد که عبارت بودند از: آوايي، پزشكيان، ثروتي، جمشيدزهي، فاطمه رهبر، شعباني، غضنفر‌آبادي، قاضي‌زاده، قوامي، كريمي قدوسي، محمدياري، مقيمي، نكونام و علي مطهري.
کلید واژه :

لاریجانی ,مجلس هشتم در نظارت پیشرو

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی