کد خبر : 4523
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: مدل شهرسازی باید برگرفته از تاریخ و فرهنگ كشور باشد

ایرنا/ لاریجانی: مدل شهرسازی باید برگرفته از تاریخ و فرهنگ كشور باشد

رییس مجلس شورای اسلامی به فقدان مدل شهرسازی شایسته نظام جمهوری اسلامی در كشور اشاره و تاكید كرد، در این زمینه باید مدلی را طراحی كنیم كه برگرفته از تاریخ و فرهنگ كشور باشد.
 

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، \'علی لاریجانی\' عصر چهارشنبه در نخستین همایش شوراها و مدیریت شهری در افق چشم‌انداز كه در محل تالار ایوان شمس برگزار شد ، به تقویت مدیریت شهری در كشور اشاره كرد و گفت: یكی از مشكلات كشور این است كه مدیریت شهری به درستی تعریف نشده است.

وی افزود: در برخی از مدیریت‌های شهری باید به گونه‌ای عمل كرد تا دراین بخش ضمن كاهش هزینه، از بودجه‌های دولت و نفت كمتر استفاده شود.

لاریجانی با بیان اینكه در قانون بودجه سال 91 به مدیریت شهری نیز توجه شده است نیز گفت: در قانون بودجه سال 91بیش از 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای هزینه‌های شهری همچون مترو در نظر گرفته شده است.

وی تصریح كرد، گردانندگان مدیریت شهری باید سازوكاری را فراهم كنند كه مدیریت شهری روی پای خود بایستند.

رییس مجلس در ادامه با یادآوری اینكه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هزینه‌های زیادی برای عمران و آبادی كشور صرف شده است، گفت: به جای اینكه در شهرها و روستاها هزینه كنیم باید بیشتر در شهرها و روستاها چرخه اقتصاد ایجاد نماییم زیرا به هزینه كردن عادت كرده‌ایم.

لاریجانی همچنین با بیان اینكه مدل شهرسازی در كشور شایسته نظام جمهوری اسلامی ساخته نشده است، خاطرنشان كرد: با نگاهی به هر نقطه از شهرها، مدلی از الگوی شهرسازی شایسته كشور دیده نمی‌شود.

وی با تاكید بر اینكه مدل‌های شهرسازی دركشور نباید برگرفته از مدل‌های سایر كشورها باشد، گفت: هنوز در كشور یك مدل تعریف شده و برگرفته از فرهنگ و تاریخ ایران در بافت‌های شهری نداریم.

به گفته رییس مجلس فقط در دوران صفویه مدلی از بافت شهری در كشور ایجاد شده بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری همزمان انتخابات شوراهای شهر با ریاست جمهوری در سال آینده اشاره كرد و گفت: هرچند انتخابات شوراهای شهر و ریاست جمهوری در یك سال و انتخابات مجلس شورای اسلامی مجلس خبرگان رهبری نیز در یك سال برگزار می‌شود اما برخی نسبت به این همزمانی گلایه دارند.

لاریجانی افزود: باتوجه به اینكه انتخابات مجلس شورای اسلامی از تنوع بیشتری برخوردار است دلیلی نمی‌بینیم انتخابات شورای شهر نیز در یك زمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شود زیرا انتخابات شوراهای شهر از تنوع بسیاری برخوردار است.

وی ادامه داد: به همین منظور انتخابات مجلس شورای اسلامی با انتخابات مجلس خبرگان رهبری كه از تنوع كمتری برخوردار است در یك زمان و انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شورای شهر با تنوع بیشتر نیزدر یك ردیف قرار گرفته‌اند.

لاریجانی با یادآوری اینكه جمهوری اسلامی ایران از معدود كشورهایی است كه هر سال در آن انتخابات برگزار می‌شود، افزود: این مساله حضور و اهمیت مردم در صحنه را نشان می‌دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش و جایگاه نخبگان محلی نیز اشاره كرد و گفت: باتوجه به اینكه شوراهای شهر با نخبگان محلی در ارتباط هستند باید مكانیزمی را برای ارتباط بین نخبگان محلی با نخبگان ملی ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه در كشور با فقدان احزاب قوی با تشكیلاتی منسجم مواجهیم، خاطرنشان كرد، ایجاد یك حزب با ساختار منسجم و تشكیلات درست می‌تواند نخبگان محلی و ملی را گردهم آورده و گردشی را ایجاد كند كه منجر به چرخه تولید در كشور شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی