کد خبر : 4522
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی مطرح کرد:‌

مجلس هشتم؛مستقل بانگاهی طبیبانه، دلسوزانه و برادرانه

مجلس هشتم؛مستقل بانگاهی طبیبانه، دلسوزانه و برادرانه

دکترعلی لاریجانی اقدامات دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و مسکن مهر را مثبت ارزیابی و توصیه هایی را نیز به نمایندگان مجلس نهم کرد.

مجلس هشتم برای کمیسیون ها استراتژی تعریف کرد
رییس مجلس شورای اسلامی در ارزیابی خود از عملکرد از مجلس هشتم گفت: یکی از نکات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی داشتن استراتژی مدون بود.
لاریجانی افزود: از ابتدای این دوره یک استراتژی تدوین شد و براساس آن اولویت هایی برای کمیسیون های مجلس مشخص شد، با تجربه ای که در کارهای اجرایی داشتم، می دانستم که آنقدر کارهای روزمره زیاد است که اگرکسی برای خود برنامه مدون نداشته باشد کارهای روزمره آن را به سمت خود می کشاند.
وی تصریح کرد: البته در اجرای این استراتژی ها برخی از کمیسیون ها موفق بودند وبرخی کمتر موفق بودند.
 
تشکیل معاونت نظارت دستاورد مجلس هشتم بود
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بعد نظارت مجلس هشتم با این سیاست که مجلس مستقل و کارآمد وقوی باشد چند اقدام انجام شد.
لاریجانی، نخستین گام را اصلاح آیین نامه داخلی مجلس بیان کرد و گفت: آیین نامه مسیر کاری مجلس را روان می کند و شیوه تعامل مجلس با دیگر قوا را سامان می دهد و اگر مباحث نمایندگان در کمیسیون ها ثبت وضبط نشود از بین می رود بنابراین در مجلس هشتم معاونت نظارت شکل گرفت .
نماینده مردم قم در مجلس با بیان ایرادهایی که پیش از تشکیل معاونت نظارت وجود داشت، یادآور شد: پرسش هایی که از وزیران پرسیده می شد همه از یک جنس بود درحالی که بخشی از ماهیت آنها سوال های منطقه ای و بخش دیگر سوال های ملی بود که در اصلاح آیین نامه داخلی مجلس این دو بخش ازهم جدا شدند.
لاریجانی افزود: در طرح سوال های منطقه ای کمیسیون تخصصی از وزیر مربوطه می خواست که با حضور در این کمیسیون به پرسش نمایندگان پاسخ دهد ودر صحن مطرح نشود تا وقت کل مجلس گرفته نشود ودر صورتی که حل نشد به صحن ارجاع شود.
وی ادامه داد: درطرح سوال های ملی نیز مقرر شد وزیر با حضور در کمیسیون مربوطه به سوال ها پاسخ دهد واگر دفاع وی پذیرفته نشد برای رسیدگی به صحن علنی مجلس ارایه شود
و در صورت قانع نشدن نماینده سوال کننده در صحن علنی رای گیری شود.
رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در گذشته وزیر به سوال پاسخ می داد و می رفت ولی در حال حاضر مجلس نظر خود را نسبت به اظهارات وزیر مربوطه اعلام و داوری می کند .
لاریجانی یادآور شد: حسن این نظارت براین است که کمیسیون تخصصی مربوطه و وزیر باید دقیق بررسی کنند و کمیسیون متقاعد شود ودر صورتی که وزیر سه بار نتوانست مجلس را متقاعد کند زمینه برای استیضاح فراهم می شود.
 
در گذشته در تقنین وتنقیح قوانین ضعف وجود داشت
رییس مجلس هشتم همچنین اظهارداشت: در ادوار گذشته مجلس قوانین زیادی تصویب شده بود و گاهی از این قوانین نص صریح و گاهی نص ضمنی وجود داشت..
لاریجانی افزود: با این وجود، مجریان با انبوهی از قوانین مواجه بودند که گاهی برخی تخلفات ناشی ازحجم زیاد قوانین بود.
وی یادآورشد: اداره تقنین و تنقیح قوانین مجلس با همکاری دیگر نهادها از جمله سازمان بازرسی کل کشور فعال شدند و در حال حاضرتنقیح قوانین در ۱۰ حوزه از نظر کارشناسی انجام شده است و تنها باید آن قوانینی که نص ضمنی دارد در صحن علنی مجلس بررسی شوند، این اقدام در مجلس نهم نیز ادامه خواهد داشت.
 
در گذشته گزارش جلسات کمیسیون ها با وزیران قابل ارسال به صحن علنی مجلس نبود
رییس مجلس هشتم همچنین خاطرنشان کرد: در گذشته کمیسیون های تخصصی مجلس نمی توانستند گزارشی از جلسات خود با وزیران و تخلف یا نقض قانون را به صحن مجلس ارایه دهند.
لاریجانی ادامه داد: این ایرادها با اصلاح ماده ۲۳ و ۲۳۳ آیین نامه داخلی مجلس برطرف شد .
وی همچنین گفت: در ماده ۲۳۳ آیین نامه داخلی مجلس گفته شده اگر تعدادی از نمایندگان یا کمیسیونی نقض یا استنکاف از قانون مشاهده کردند باید گزارش کنند و مجلس در این موضوع باید قضاوت وبه رای بگذارد و رای خود را به قوه قضاییه ارسال کند.
رییس مجلس خاطرنشان کرد: همچنین با اصلاح ماده ۲۳ آیین نامه داخلی مجلس مقرر شد ابتدا معاونت نظارت، اشکال های ارسالی از سوی کمیسیون ها را با حضور ۶ نفر بررسی و رفع کند و گزارش نهایی خود را به مجلس ارایه دهد.
لاریجانی افزود: روش دیگر این است که کمیسیون مربوطه گزارش خود را تهیه و به صحن علنی مجلس تقدیم می کند.
 
در مجلس هشتم شور دوم از تدوین قوانین گرفته شد
لاریجانی با اشاره به دو شوری بودن برخی طرح ها و لوایح اظهارداشت : طرح ها و لوایح در برخی اوقات به صورت دو شوری رسیدگی می شود که هیات رییسه مجلس در این زمینه مختار است اگر موضوعی را حساس و مهم تشخیص داد ۲ شوری کند.
یعنی کلیات و جزییات آن در جلسات جداگانه بررسی و تصویب شود.
وی یادآور شد: اقدام گذشته مجلس برای بررسی دو شوری طرح ها و لوایح زمان بر بود و این اصلاحات کار مجلس را روان کرد.
 
برخی قوانین اساسی کشور در مجلس هشتم تدوین وتصویب شد
وی با اشاره به قانون وزارت نفت گفت: طی ۳۰ سال گذشته به این قانون توجهی نشده بود و در مجلس هشتم اساسنامه شرکت نفت به تصویب رسید که در شورای نگهبان این مصوبه تایید وابلاغ خواهد شد .
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: قانون تجارت نیز از جمله قوانینی بود که در دوره های گذشته به مجلس ارسال شده بود ولی به خاطر این که این لایحه دارای مواد بسیاری بود هیچ مجلسی موفق نشد آن را به تصویب برساند که این قانون در مجلس هشتم تصویب شد.
لاریجانی، قانون مجازات اسلامی، قانون نظارت برعملکرد قضات ،آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ، قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز ، قانون برنامه پنجم توسعه را از دیگر قوانینی ذکر کرد که در مجلس هشتم تصویب شدند.
نماینده مردم قم در مجلس همچنین گفت: کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز برای نخستین بار در کشور قانون ایمنی زیستی و نظام بهره وری کشاورزی را بررسی و تصویب کرد.
 
ضرورت حفظ استقلال مجلس
لاریجانی با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال قوه مقننه، تصریح کرد: طبق قانون اساسی قوای مقننه، مجریه و قضاییه باید از یکدیگر مستقل باشند واین به نفع نظام دموکراسی و پیشرفت امور در کشور است ولی به معنای تضاد نیست.
وی یادآور شد: مشابه آن است که چند برادر هستند که یکی از آنها اشکال ها را می گوید و کمک کننده است. دوستی این است که اگر اشکال مشاهده شد، بگوید.
 
نگاه مجلس در اجرای هدفمندی یارانه ها آسیب شناسانه بود
وی با بیان این که دراجرای قانون هدفمندی یارانه ها چند نظریه وجود داشت،گفت: برخی ها معتقد بودند که مجلس کل لایحه را بپذیرد وبرخی بدشان نمی آمد که یک جا تمام لایحه دولت پذیرفته شود ولی اشکال های زیادی در آن وجود داشت و ممکن بود معضلاتی برای کشور بوجود بیاید و رویکرد دیگر این بود که جلوی کار گرفته شود.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت : رویکرد مجلس نگاه آسیب شناسانه و عاقلانه بود که مشکلات تولید، حمل ونقل و اینکه چه مقدار به مردم پرداخت شود را بفهمد واز طرفی هم دست وبال دولت را نبندد.
لاریجانی ادامه داد: قانون هدفمندی یارانه ها با این رویکرد تدوین و سهم بخش های مختلف نیز تعیین شد ولی این که در اجرا مشکلاتی داشت، موضوع دیگری است .
وی تصریح کرد: یک مجلس ذلیل به نفع نظام نیست و یک مجلس قوی همانطور که امام راحل (ره) فرمودند &#۳۹;مجلس در راس امور قراردارد&#۳۹; به نفع نظام است.
رییس مجلس هشتم یادآور شد: مجلس قوی می تواند به دیگر قوا کمک کند ولی اگر ذلیل باشد برخی تصور خواهند کرد که هرچه دولت و دیگر قوا گفتند را اجرا کند که در این صورت نمی تواند نگاه حمایتی را از حقوق ملت داشته باشد واین به نفع نظام نخواهد بود.
لاریجانی خاطرنشان کرد: البته ممکن است برخی اختلاف نظرها با دیگر قوا وجود داشته باشد که آن هم برای خود سازوکار دارد واین نکته ای بود که در مجلس هشتم به آن توجه شد اگر چه برخی این را برنمی تابند وتوقع دیگری داشتند ولی استراتزی مجلس هشتم دفاع از حقوق ملت و بیان اشکال ها بود.
 
در فتنه ۸۸ نگاه مجلس قاطع و طبیبانه بود
رییس مجلس شورای اسلامی درمورد موضع مجلس هشتم در جریان فتنه سال ۸۸ گفت: مجلس هشتم در یک دوره حساس قرارداشت بویژه بعد از جریان فتنه سال ۸۸ حوادث سیاسی مهم دیگری در داخل کشور رخ داد که خانه ملت نیز نسبت به آنها حساس بود و در موضوعات بین المللی مانند هسته ای، انقلاب های منطقه ای و چالش های بین المللی نیز مجلس موضع گیری های قاطعی داشت .
لاریجانی افزود:هرگاه مذاکرات هسته ای مطرح بود مجلس از تمام توان و قدرت خود استفاده می کرد تا پیام خود را برساند ودر برابر برخی زیاده خواهی ها همانند سپر عمل کرد و در فتنه سال ۸۸ نیز گاهی حرف های قلدرمابانه کشورهای غربی یا برخی &#۳۹;سُفلگان منطقه ای&#۳۹; زده می شد که مجلس موضع قاطع داشت .
وی افزود: در حوادث داخلی از ابتدا که انتخابات سال ۸۸ برگزار شد یک &#۳۹;اعوجاجاتی&#۳۹; در کشور بوجود آمد وعده ای در داخل و برخی جریان های خارجی هم سوار این موج شدند ولی نگاه و مواضع مجلس هشتم قاطع و طبیبانه بود.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رویکردهای مختلف در فتنه ۸۸، اظهارداشت: برخی افراد به دنبال این بودند که آتش را شعله ورتر کنند و دائما فحاشی می کردند ، برخی به موضوع دقیق نگاه می کردند وبه دنبال آرام کردن کشور بودند.
لاریجانی ادامه داد: به عنوان مثال در موضوع کهریزک همانطور که می دانید رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند که &#۳۹; دلم خون شد از این قضیه&#۳۹; و یا در مساله کوی دانشگاه و مجتمع سبحان مجلس گروه هایی را برای بررسی موضوع تشکیل داد واین نقطه افتخار مجلس هشتم بود.
وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی با این اقدام در صحنه بین المللی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران نظامی است که خودش می تواند خودش را اصلاح کند.
رییس مجلس هشتم همچنین گفت: اشتباه هم در نظام فاسد و هم در نظام صالح قابل رخ دادن است ولی نظام فاسد از کنار آن عبور می کند و نظام صالح آن را اصلاح می کند.
لاریجانی افزود: مجلس نشان داد این ظرفیت وجود دارد که اگر در نظام اشکالی وجود دارد آن را می توان اصلاح کرد.
 
طرف مقابل در فتنه ۸۸ نظر مجلس وشورای نگهبان را نپذیرفت
وی ادامه داد: مجلس پس از حوادث انتخابات به دنبال آن بود که قضیه به خیابان ها کشیده نشود و افرادی که این مساله را به خیابان ها کشاندند، اقدام اشتباه مرتکب شدند در این میان اعضای شورای نگهبان نیز تلاش کردند و گروهی مشخص شد.
رییس مجلس تصریح کرد: شورای نگهبان قبول کرد سه نفر این موضوع را رسیدگی کند ولی طرف دیگر قبول نکرد و این اشتباه آن طرف بود.
لاریجانی افزود: با آقایان صحبت کردم که در روزهای اول این سه نفر مسوولیت را بپذیرند و گزارش آن را به شورای نگهبان بدهند ولی متاسفانه طرف های مقابل قبول نکردند ودر این بین نگاه مجلس کاملا روشن و طبیبانه بود که نباید در بحران داخلی روی آن بنزین ریخته شود.
وی یادآور شد: البته عده ای با قضیه فتنه ۸۸ کاسبی کردند و نام و نشان کسب کردند که البته حتما خود را برای حضور در محضر الهی آماده کرده اند که در آن شرایط سخت و دشواری که در کشور می گذشت به بحران دامن زدند تا کسب موفقیت کنند و فداکاری و از خود گذشتگی نکردند.
 
نمایندگان در قبال کل ملت مسوول هستند
رییس مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که هیات رییسه برای مشارکت نمایندگان در رای گیری ها چه تدابیری اندیشیده است، گفت: این اشکال وارد است ولی مجلس کار پرتلاش و مستمری است و نمایندگان باید قوانین را مطالعه و اظهارنظر کنند.
لاریجانی تاکید کرد: نمایندگان باید احساس کنند که در قبال کل ملت مسوول هستند و توجه داشته باشند که کار مجلس را نمی شود با کارهای دیگر ضمیمه کرد.
 
نمایندگانی که در دوره چهارساله حتی یک مورد اظهار نظر نکرده اند
وی همچنین درمورد مشارکت برخی نمایندگان در مباحث مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر نمایندگانی در مجلس حضور دارند که دردوره مجلس هشتم ۷۰۰ الی ۸۰۰ مورد اظهار نظرکرده اند واز طرفی نماینده ای هم وجود دارد که در این دوره اصلا اظهار نظری نداشته است واین اشکال است چراکه از میان ۳۰۰ الی ۴۰۰ قوانینی که در مجلس هشتم به تصویب رسیده اگر برای هر کدام ۲۰ ماده در نظر بگیریم نماینده مذکور حتی یک مورد اظهار نظر نداشته باشد.
 
احزاب از لوازم دموکراسی هستند
رییس مجلس شورای اسلامی، وجود احزاب در کشور را ازموضوع های اساسی دانست و گفت: مجلس در توفان های سیاسی قرار دارد واز طرفی رایزنی های سیاسی به مجلس کشیده می شود و برخی اشکال ها به شرایط بیرونی بازمی گردد.
لاریجانی با تاکید بر این که از لوازم دموکراسی داشتن احزاب است، افزود: کار احزاب تربیت کادر و تولید برنامه است تا گردش نخبگان را دارای مکانیزم کنند.
وی اظهارداشت: امروزه شاهد هستیم که در زمان انتخابات عده ای جمع می شوند و نامی را به عنوان تشکل سیاسی تعیین می کنند و پس از پایان انتخابات این فعالیت تمام می شود.
رییس مجلس هشتم تصریح کرد:این کار خوبی نیست البته شاید با تصویب قانون نظارت این بی نظمی ها حل شود.
 
نگاه مجلس هشتم ضمن حفظ استقلال ، طبیبانه ، دلسوزانه وبرادرانه بود
لاریجانی درپاسخ به این که تعامل مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم با دولت چگونه بوده است؟ گفت: رفتار مجلس هشتم با دیگر قوا دارای مشخصه بود، مجلس می خواست مستقل باشد و همان که مورد توجه امام راحل (ره ) و رهبر معظم انقلاب که &#۳۹; مجلس از قدرت برخوردار باشد &#۳۹; را عمل کند، در همان اوایل کار مجلس هشتم رهبر فرزانه انقلاب اسلامی فرمودند &#۳۹; مجلس باید نقش یک حکیم را داشته باشد وبا حکمت با موضوعات برخورد کند&#۳۹;.
وی تاکید کرد که نگاه مجلس هشتم طبیبانه، دلسوزانه وبرادرانه بود و اگر اشکالی می دید می گفت و این به نفع نظام ، دموکراسی و حقوق ملت و دیگر قوا است.
رییس مجلس هشتم اظهارداشت : اگر ایرادات در جمع ۲۹۰ نفر نماینده گردش کند، نظرات پخته تر می شود البته در برخی مواقع اختلاف نظر وجود دارد و گاهی هم عده ای افراط وتفریط می کنند ولی نباید موج های سیاسی بر کارهای تخصصی سایه بیاندازد.
لاریجانی افزود: در مجلس هشتم عده ای طرفدار دولت بودند و دیدگاه های مجلس را دقیق نمی دانستند، عده ای هم چون با دولت مخالفت می کردند با هر دیدگاهی از دریچه تخریب اقدام می کردند ولی داشتن یک موضع اعتدالی ومنصفانه اقدام مناسبی بود.
 
مسکن مهر و هدفمندی یارانه اقدام درستی بود
رییس مجلس شورای اسلامی، اقدام دولت در اجرای طرح مسکن مهر را اقدام درستی دانست و گفت: اگر چه در سازوکار اجرایی ایرادهایی وجود دارد ولی اصل موضوع که مسکن در کشور کم است و باید از بورس خارج شود تصمیم درستی بود.
لاریجانی همچنین با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها افزود: هدفمندی یارانه ها هم کار درستی بود چراکه باید در مصرف انرژی صرفه جویی می شد در غیر این صورت کشور ضرر می کرد ولی باید درست اجرا شود.
وی خاطرنشان کرد: برخی می گفتند که همان لایحه دولت عمل شود و برخی از ابتدا گارد گرفتند ولی مجلس هشتم می خواست نه ذلیل باشد و نه با قوای دیگر ستیز کند بلکه می خواست مانند برادری دلسوز باشد.
 
درآیین نامه جدید مجلس استیضاح ها دقیق تر وغیر قابل برگشت خواهد بود
وی درپاسخ به این سوال که در دوره مجلس هشتم استیضاح های زیادی مطرح شد که تنها چند مورد به برکناری وزیر انجامید و در دیگر استیضاح ها زمان زیادی از قوه مجریه و مقننه گرفته شد، اظهارداشت: استیضاح جزو حقوق نمایندگان است وباید به آن احترام گذاشت ولی هرچه این مکانیزم دقیق تر و شسته، رفته تر باشد با کیفیت تر انجام می شود.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، لاریجانی یادآور شد: در مجلس هشتم هر زمان استیضاحی مطرح می شد، روشم این بود که طرح استیضاح را با تامل دریافت کنم وگاهی زمان می دادم که استیضاح کنندگان با وزیر مربوطه بنشینند واشکالات را رفع کنند و گاهی خودم جلسه می گذاشتم با اعضای جلسه تا موضوع رفع شود.
وی ادامه داد: این اقدامات برای این بود که اگر طرح استیضاح قبل از ورود به صحن قابل حل است، مرتفع شود و وارد مجلس نشود ولی اگرنمایندگان اصرارداشتند حتما در صحن مطرح می شد.
وی افزود: البته برخی استیضاح ها دقیق وبرخی نادقیق بود و گاهی استیضاح انجام می شد و رای نمی آورد واین هم طبیعی است چرا که استیضاح حتما نباید منجر به عزل وزیر شود.
رییس مجلس هشتم تصریح کرد: طرح استیضاح برای آن است که سوال های نمایندگان یک بار دیگر در صحن مطرح و برای نمایندگان روشن شود.
لاریجانی گفت: براساس آیین نامه جدید مجلس، نمایندگان باید یا استیضاح را انجام دهند و پای آن بایستند یا دیرتر استیضاح کنند و از روش های دیگر استفاده کنند. همچنین نمایندگان دیگر نمی توانند به سادگی استیضاح خود را پس بگیرند.
لاریجانی تصریح کرد: پس گرفتن استیضاح از نظر مجلس خوشایند نیست و سبب متلاطم شدن افکار عمومی می شود و در هر صورت در جامعه تاثیر گذار است.
وی خاطرنشان کرد که این اشکال با اجرای آیین نامه جدید مجلس برطرف می شود.
 
مجلس نهم دارای منتخبان فرهیخته ای است
رییس مجلس همچنین در ارزیابی خود از چشم انداز مجلس نهم گفت: تا آنجایی که منتخبان مجلس نهم را شناخته ام افرادی فرهیخته، تحصیل کرده ،باتجربه اجرایی وسابقه کار در بخش های دولتی و خصوصی، استاد دانشگاه، قضات ، جامعه شناس و متخصص و پزشک هستند که این برای مجلس مفید است.
 
توصیه به منتخبان مجلس نهم
لاریجانی در این گفت و گو توصیه هایی را نیز به منتخبان مجلس نهم کرد.
وی اظهارداشت: نمایندگان، خانه ملت را جدی بگیرند چرا که قانونگذاری با امور دیگر متفاوت است و قابل جمع شدن با دیگر کارها نیست. وی افزود: من استاد دانشگاه تهران هستم و در زمان ریاست صدا و سیما هفته ای ۲ واحد تدریس داشتم ولی در زمان ریاست مجلس از ساعت ۶ صبح الی ۲۲ در ساختمان بهارستان هستم و فرصتی برای تدریس ندارم، احساس می کنم جمعه ها هم باید کار کنم، واقعا حجم کار زیاد است.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در مجلس هشتم برای هر کمیسیون مشاورانی معرفی شدند تا اگر نماینده ای در موردی نیاز به مشاوره داشت، استفاده کند ولی باید سازوکارآن را درست کرد تا نمایندگان در شهرهای خود با نخبگان مشورت کنند واین به گردش فکر نخبگان ملی ومنطقه ای کمک می کند.
لاریجانی یادآورشد: نمایندگان مجلس نهم باید به قانون اساسی ، آیین نامه داخلی مجلس و قوانین مهم مسلط باشند و از سوی دیگر انضباط را از روزهای اول رعایت کنند چرا که تمام افرادی که توفیقاتی را در مسایل علمی وسیاسی داشته اند نظم را سرلوحه کار خود قرارداده اند .
وی همچنین گفت: نمایندگان شهرستان ها یک بخش منطقه ای دارند که باید برای آن برنامه ریزی کنند وبخشی از وقت خود را به آن اختصاص دهند، بخشی را نیز به امور ملی و کشوری اختصاص دهند.
 
ارتباط با وزیران باید سازنده ومفید برای کشور و منطقه باشد
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مخالف ارتباط نمایندگان با وزیران نیستم، اظهارداشت: ارتباط باید مثبت باشد، یعنی ممکن است نماینده ای به وزیری مراجعه کند ونسبت به منطقه خود مشکلی را مطرح کند و بخواهد که وزیر مربوطه کمک کند. این خوب است ولی اگر ارتباط منفی و در جهت منافع شخصی باشد، مضر است.
لاریجانی افزود: در مجلس هشتم یکی دو مورد ارتباط منفی داشتیم که هیات رییسه با این دو مورد شدیدا برخورد کرد.
 
حضور زنان در مجلس نهم
منتخب مجلس نهم با اشاره به این که در مجلس آتی یک نفر به تعداد نمایندگان زن افزوده شده است، گفت : در مجلس نهم تعداد زنان نسبت به مجلس هشتم یک نفر افزوده شد و در مجلس آتی ۹ نماینده زن حضور دارند.
وی از نمایندگان مجلس نهم خواست تا از پرداختن به موضوعات حاشیه ای پرهیز کنند وقبل از پرداختن به موضوع ترکیب هیات رییسه که درحال حاضر در رسانه ها مطرح است باید به دنبال یک استراتژی باشند و این به استقلال و فعال بودن در صحنه و حل مشکلات اقتصادی کمک می کند.
رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: سال جاری موضوع تولید در اولویت خواهد بود ونمایندگان باید با برنامه ریزی و رفع نقایص قانونی کمک کنند.
لاریجانی افزود:از سوی دیگر دارا بودن روحیه اعتدالی و استقلالی و تشخیص درست مسایل منطقه ای وبین المللی وکلان کشور باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با یادآوری شرایط تحریم و اعمال فشار اقتصادی دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران،اظهارداشت: وقتی حوادثی را که آمریکا ودیگر کشورها دنبال می کنند، رصد شود معلوم است که آنان به دنبال تخریب بنیه اقتصادی و مذهبی ایران هستند و برآیند ذهنی مجلس باید بر روی این دو کانون متمرکز باشد.
وی افزود: نباید موضوع های داخلی مجلس به مسایل بیرونی پیوند بخورد و دیگر دستگاه ها در این زمینه دخالت کنند.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رییس مجلس هشتم یادآور شد: در حال حاضر مشاهده می شود عده ای که مسوولیتی در درون مجلس ندارند نسبت به رییس، نایب رییس وحتی روسای کمیسیون های مجلس اظهار نظر می کنند.
لاریجانی گفت: از سوی دیگر این به نوعی ناشی گری است چراکه به جای یرداختن به موضوعات اساسی مانند برنامه ریزی واستراتزی و نقشه راه برای مجلس آینده به موضوعات دیگر می پردازند شاید هم مقاصد دیگری دارند ولی نباید یک نهاد را دستمایه پروژه سیاسی دیگر کنند.
 
دستگاه های دیگر به جای دخالت در امور داخلی مجلس، کمک نرم افزاری کنند
لاریجانی تصریح کرد: همانطور که استقلال قوه مقننه نسبت به دیگر قوا مهم است باید به نمایندگان احترام بگذارند تا خودشان مسوولان را انتخاب کنند.
 
نباید در شطرنج دشمن بازی کرد
وی افزود: در کارهای اجرایی فراز و فرود بسیاری وجود دارد، در شرایط فعلی هرچه به آرامش کشور کمک شود، بهتر است و مسایلی که در حاشیه وجود دارد کمتر مطرح شود البته نقش رسانه ها نیز موثر است وباید به جای پرداختن به حاشیه ها به متن توجه کنند.
منتخب مجلس نهم اضافه کرد: در حال حاضر در بخش های کشاورزی، دامداری، خدماتی و تجارت مشکلاتی وجود دارد که مقداری از آن به هدفمندی یارانه بازمی گردد وبرخی به مسایل دیگر که باید برای حل آن تلاش شود.
لاریجانی افزود: اگر در مجلس می بینیم دشمن در مسیر تحریم حرکت می کند و اختلاف افکنی در داخل را شروع کرده وهر فردی را با انگی تخریب می کند نباید در شطرنج دشمن بازی کرد.
وی یادآور شد: در حال حاضر مشاهده می کنیم عده ای مسوولیت شرعی آنها این است، صبح که از خواب بیدار می شوند بهانه بگیرند و دیگران را تخریب کنند، این چه وضعی است؟
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رجال سیاسی و دینی سرمایه های کشور و دارای نقاط مثبت ومنفی هستند، این که دائما رجال سیاسی را تخریب کنند چه نفعی دارد؟ این بی هنری است که عده ای وظیفه آنها تخریب است.
لاریجانی افزود: این همان موردی است که دشمن می خواهد، اگر همه نیروهای نخبه کشور جمع شوند انرژی زیادی تولید می کند که در شرایط بین المللی می تواند به پیشبرد کشور کمک کند.
وی ادامه داد: وقتی همدیگر را تخریب می کنند زمینه برای کار با دیگران فراهم نمی شود وحواشی به متن غلبه می کند.
لاریجانی در گفت و گو با ایرانا خاطرنشان کرد: حکومت خوب آن است که تنوع فکری را بپذیرد و همه افرادی را که صاحب فکر هستند در آغوش بگیرد و اگر اختلاف نظر هم دارند در بستر متعارف حل کنند .
وی یادآور شد: سیاستمداران قطعا با یکدیگر اختلاف نظرهایی دارند ولی لازم نیست از ریشه یکدیگر را بزنند، بلکه می توانند حرف های خود را مطرح کنند ضمن این که اختلاف نظر های آنان ممکن است تا آخر حل نشود ولی تا جایی که ممکن است باید با هم همکاری کنند.
پایان پیام

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی