کد خبر : 4518
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در پاسخ به تذکر خباز اعلام کرد

فارس/مذاکره مجلس با شورای نگهبان برای حل مشکل لایحه تجارت

فارس/مذاکره مجلس با شورای نگهبان برای حل مشکل لایحه تجارت

رئیس مجلس از مذاکره مجلس با شورای نگهبان برای حل مشکل لایحه تجارت خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمدرضا خباز نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای سالامی، در جلسه علنی عصر امروز پارلمان در تذکری خطاب به هیئت رئیسه، اظهار داشت: یکی از افتخارات مجلس هشتم تصویب لایحه تجارت بود که این لایحه، لایحه مهمی در جهت رونق کسب و کار و اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: این لایحه اکنون به شورای نگهبان رفته است، لذا از هیئت رئیسه تقاضا دارم با توجه به اینکه لایحه تجارت بسیار با اهمیت است، آنرا در دستور کار قرار دهید تا زحمات مجلس هشتم و هفتم بررسی این لایحه پر اهمیت که 10 سال در حال رفت و آمد بود، هدر نرود.

این نماینده مجلس در ادامه تاکید کرد: اگر این لایحه در مجلس هشتم به سرانجام نرسد، معلوم نیست در مجلس نهم چه سرنوشتی خواهد داشت، لذا از هیئت رئیسه می‌خواهم تا هرچه زودتر آن را در دستور کار قرار دهد.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر خباز گفت: این یک تذکر بسیار کامل و جامع است و اکنون در حال گفت‌وگو با شورای نگهبان هستیم تا این موضوع را حل کنیم.

وی افزود: بنابراین ما این لایحه را فعلا در دستور نمی‌گذاریم تا به مجمع تشخیص نرود چراکه قصد داریم با گفت‌وگو با شورای نگهبان این موضوع حل شود.

در ادامه این جلسه احمد توکلی نماینده مردم تهران در تذکری به بررسی ایرادات شورای نگهبان در خصوص لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: در قانون نویسی حتی یک ویرگول نیز می‌تواند مفهوم جمله را عوض کند.

وی اضافه کرد: یکی از عباراتی که در بودجه به درستی اصلاح شد، کلمه تولیدی در بند 53 لایحه بودجه است چراکه اینگونه در کمیسیون تصویب شده بود که نفت و گاز مخازن و تولیدی که به این معنا بود که نفت و گاز تولیدی نیز مشمول این حکم می‌شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: بهتر بود که دستور دهید این گزارش چاپ شود و اگر مشکل مفهوم بود نمایندگان اعتراض خود را اعلام کنند بنابراین باید گزارش کمیسیون چاپ و تکثیر می‌شد تا اگر نماینده‌ای اعتراض داشت، آن را مطرح کنند.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر توکلی گفت: ما در این مرحله هیچ کار تقنینی جدیدی انجام نمی‌دهیم و آن جا که متن روشن نبوده، ما یک اصلاح ویرایشی و شکلی را پذیرفتیم اما از لحاظ آئین‌نامه نمی‌توانیم اصلاح محتوایی بپذیریم.

در ادامه همچنین حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان نیز با اشاره به اصل 55 قانون اساسی گفت: اخطار من مربوط به کمیسیون تلفیق در خصوص صندوق فولاد که تبصره ذیل بند 4-8 را حل کردند، به استناد ایراد شورای نگهبان در رابطه با اصل 53 بوده است.

وی افزود: ایراد شورای نگهبان در رابطه با اصل 53 بوده است و پیشنهاد ما این بود که با یک اصلاح عبارتی این ایراد برطرف شد و لزومی نداشت اصلاح دیگری صورت بگیرد و آن تبصره حذف شود.

انتهای پیام/
 

کلید واژه :

لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی