کد خبر : 4512
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر علی لاریجانی:

سپاه برخون های مجاهدان فی سبیل الله بنا شده است/حرمت پاسداران عزیز باید حفظ شود

سپاه برخون های مجاهدان فی سبیل الله بنا شده است/حرمت پاسداران عزیز باید حفظ شود

دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲ خرداد) با بیان این که در آستانه میلاد باسعادت ولی خدا امام محمد باقر (ع) و حلول ماه مبارک رجب هستیم گفت: این ایام فرخنده به ملت عزیز و نمایندگان محترم تبریک و تهنیت عرض می کنم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: امام محمد باقر (ع) از فرصت تاریخی زمانه خویش بهره گرفت و دانش راستین اسلامی را در محافل علمی خود مدون نمود به طوری که فقه اسلامی ریشه در مدرسه علمی امام محمد باقر (ع) دارد.

وی با بیان این که ایشان می فرمایند خاوران و باختران را بکاوید بی گمان دانش استوار و راستین جز نزد ما اهل بیت نخواهید یافت٬ افزود: امروز حوزه های علمیه تشعی مدیون مجاهدت های علمی آن ولی خداست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه این مجلس در سال های اخیر در کمک به احیای مدرسه علمیه امام باقر و امام صادق گام های خوبی در بودجه سالانه برداشته است و این اقدام از حسنات مجلس هشتم است و انشاءالله مورد توجه آن امام قرار گیرد که فرمود خدا رحمت کند آن کس که امر ما را زنده سازد.

لاریجانی ادامه داد: امیدوارم در ماه رجب که به تعبیر رسول الله ماه خداست با روزه داری و استغفار که توصیه پیغمبر در این ماه است باعث خشنودی خداوند شویم.

این نماینده مردم قم در مجلس هشتم به سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: فتح خرمشهر در سوم خرداد ۱۳۶۱ که به حق روز مقاومت٬ ایثار و پیروزی نام گرفته است و همچنین روز چهارم خرداد که روز مقاومت و پایداری نام گرفته است بر همه سلحشوران دفاع مقدس و ملت مبارز مبارک باشد.

لاریجانی ادامه داد: فتح خرمشهر صرفا یک پیروزی در میدان دفاع مقدس نبود بلکه یک تغییر استراتژیک در معادلات منطقه ای را رقم زد چرا که آمریکا و نوکران منطقه ای ایالات متحده با سراسیمگی٬ جنگ افروزی دیگری را در منطقه ایجاد نمودند تا شاید حرکت عظیم ملت قهرمان ایران را متوقف کنند.

وی متذکر شد: ریشه های این پیروزی استراتژیک از تحولات درونی کشور در عرصه سیاسی و دفاعی آغاز شد. تا وقتی فرماندهی کل قوا در دست بنی صدر خائن بود او مجالی به نیروهای جان برکف سپاه و بسیج نمی داد تا صحنه دفاع مقدس را تغییر دهد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: با وجود تاکید امام (ره) به شکستن حصر آبادان در ۱۴ آبان سال ۵۹ این دستور به خاطر کج فهمی بنی صدر روی زمین ماند٬ بنی صدر حاضر نبود از نیروهای مجاهد سپاه و بسیج در جنگ استفاده کند. چهار عملیات طراحی شده در زمان بنی صدر برای آزادسازی مناطق اشغالی همگی شکست خوردند. بنی صدر به دلیل نداشتن فکر راهبردی از این نیروی عظیم بهره نگرفت.

لاریجانی توصیح داد: بنابراین نتیجه چهار عملیات شکست خورده امیدواری نیروهای عراقی برای استمرار بر مواضع اشغالی را زیاد کرد و همچنان آبادان در محاصره و خرمشهر در اشغال بود.

وی ادامه داد: از طرفی بنی صدر با ماجراجویی در عرصه سیاست داخلی با کمک منافقین و برخی عناصر پیرامونی خود همه علاقه مندان به انقلاب را نگران کرده بود. بنی صدر بعد از شکست هایش بحران داخلی را کلید زد و از ۱۴ اسفند سال ۵۹ این بحران شدت گرفت ومنافقین جبهه ملی به بهانه لایحه قصاص آشوب در داخل را دامن زدند.

لاریجانی با بیان این که عزل بنی صدر توسط مجلس شورای اسلامی شرایط را هم در عرصه سیاست داخلی متحول کرد و هم وحدت و تحرکت در جبهه ها را باعث شد٬ تصریح کرد: منافقین که امروز به فلاکت افتاده اند در آن زمان دست به ترور وسیع در داخل زدند٬ امام با تکیه بر توان سپاه و بسیج و گشت ثارالله بحران داخلی را مهار و کنترل نمود و افراد مطلع امنیتی اهمیت اقدام سلحشورانه سپاه در سرکوب منافقین را فوق العاده می دانند که کمتر نظامی می تواند به این سرعت چنین نیروی تروریسمی را از صحنه خارج کند.

رییس قوه مقننه ادامه داد: آرامش در صحنه سیاسی داخلی و پیروزی نیروهای مکتبی و حزب اللهی در امور اجرایی کشور پشتوانه ای قوی برای پیروزی در جبهه ها شد. وقتی نیروهای مردمی و عاشق ولایت به جبهه آمدند با فاصله اندکی حصر آبادان شکسته شده و ضربه کاری به دشمن وارد شد اما هنوز دشمن درک درستی از تحول راهبردی در جبهه ها نداشت.

لاریجانی با بیان این که فتح خرمشهر در سوم خرداد سال ۶۱ آنقدر محیرالعقول و برق آسا رخ داد که باعث دستپاچگی صف متحدان غربی شد٬ افزود: جدای از خسارات سنگین نظامی به دشمن و غنائم عظیمی که حاصل شد شیرازه کار از دست ارتش صدام خارج شد.

وی تاکید کرد: نقطه عظیم در این پیروزی بزرگ اولا نفوذ معنوی فرماندهی کل قوا و ثانیا ورود نیروهای فداکار سپاه و بسیج در صحنه دفاع مقدس و ثالثا استفاده از تاکتیک های غیرمتعارف جنگی بود٬ فتح خرمشهر آغاز قدرتمندی جمهوری اسلامی و آغاز سرافرازی ملت ایران گردید که تا به امروز عزتمندی ملت را بیمه کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گرچه وحشت استکبار غرب و شرق آنان را بسیج نمود که توطئه های دیگری را برای جمهوری اسلامی رقم بزنند اما شاید برای شما جالب باشد که یکی از مسوولان منطقه ای در سالهای اخیر اذعان داشته است که در حمایت از صدام اشتباه کرده است البته وی سخن خود را ادامه داد که فقط ۴۰ میلیارد دلار ناقابل به صدام کمک کرده است.

نماینده مردم قم افزود: تصور کنید از شعار قادسیه صدام که فکر می کرد ظرف یک هفته تهران را فتح می کند تا فرار پرهراس از عملیات بیت المقدس چقدر فاصله است؟ این فاصله پرمعنا نتیجه همت بلند رهبر فقید جمهوری اسلامی حضرت امام (ره) و استواری ملت و مجاهدت نیروهای مسلح ارتش٬ سپاه و بسیج و پایمردی مردم خوزستان به خصوص مردم شهرهای آبادان٬ خرمشهر٬ اهواز و دزفول است.

لاریجانی متذکر شد: امروز وظیفه ماست که اولا قدر نفوذ معنوی ولایت فقیه را بدانیم که همیشه عامل عزتمندی ملت و حافظ حقوق ملت بوده است و امروز هم در بحران های داخلی و خارجی مخصوصا ماجراجویی های استکبار در پرونده هسته ای تدابیر رهبری معظم این عزتمندی را رقم زده است.

وی ادامه داد: ثانیا باید به پاس پایمردی مردم عزیز جنوب همت مجلس و دولت در حل مسائل مربوط به مردم این منطقه صرف شود و مشکلات آنان به خصوص حل مساله آب آبادان و خرمشهر و توجه به مساله اشتغال در این مناطق جدی گرفته شود.

لاریجانی با بیان این که باید در مقابل عظمت روح شهدا و مجاهدان عملیات بیت المقدس ادای احترام نمود٬ گفت: باید قدر نیروهای مسلح ارزشمند کشور اعم از ارتش٬ سپاه و بسیج را بدانیم و مبادا فداکاری ها و جان نثاری های نیروهای مجاهد پاسدار که امام فرمود بر بازوان آنها بوسه می زنم در فضای سیاسی کشور مشوح شود.

رئیس قوه مقننه در این باره گفت: بنده که سالها سعادت داشتم در کسوت پاسداران خدمت کنم فرهنگ رایج در بین پاسداران عزیز را شهادت طلبی و مکتبی بودن و ولایی بودن یافتم که بسیار برای ملت پرارزش است. امروز وظیفه ما هم حمایت معنوی و هم حمایت مادی از ارتش٬ بسیج و سپاه است.

لاریجانی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در سال های اخیر انصافا در کمک به بنیه دفاعی کشور و حمایت از ایثارگران و بسیجیان عزیز تلاشی چشمگیر داشته است و امیدواریم این مسیر در مجلس نهم قوی تر دنبال شود.

وی با بیان این که توصیه ای به همکاران عزیز دارم٬ گفت: در بیان مطالب خود با توجه به شرایط کشور و ارزش نهاد سپاه که بر خون های مجاهدان فی سبیل الله بنا شده است طوری عمل کنند که حرمت پاسداران عزیز در جامعه حفظ شود و همچنین شان و احترام مسوولان در قوای سه گانه که خدمت می کنند مخصوصا در موقعیت فعلی کشور و ضرورت حفظ وحدت ادبیات مطالب اگر انتقادی است با متانت ادا شود تا تاثیر آن به اندازه باشد.

لاریجانی ادامه داد: مخصوصا با توجه به شرایط کشور و مذاکرات هسته ای همه سخن ها و همه تحرکات باید به ایجاد همبستگی بیشتر داخلی منجر شود.

رئیس قوه مقننه با بیان این که این روزها دور دیگر مذاکرات هسته ای در بغداد انجام می گیرد٬ گفت: ملت ایران هر چند نسبت به برخوردهای دوگانه برخی کشورها در ورود به مساله هسته ای دچار بی اعتمادی و ابهام جدی است اما از آنجا که مشی جمهوری اسلامی ایران همیشه حل و فصل مسائل در مذاکراتی عادلانه و واقعی  است٬ این مذاکرات را ادامه می دهد.

وی متذکر شد:  اما ۱+۵ باید بداند ملت ایران امروز انتظار  دارد که آنان  رفتار گذشته خود را اصلاح کند و دست از بازیگری های موزیانه بردارد. نمی شود در مذاکرات لبخند زد و در پشت صحنه دنبال اقدامات ایضایی بود. ملت ایران از مذاکراتی واقعی و منصفانه استقبال می کند و البته بر حقوق مصر است.

لاریجانی تاکید کرد: رویکرد اصلاحی ۱+۵ می تواند منافع جدی برای امنیت و آرامش منطقه ای و در صحنه بین الملل داشته باشد که امید است در این باره توجه داشته باشد.

رئیس قوه قانونگذاری ادامه داد: مسیر تحولات منطقه حکایت از روشن بینی اسلامی دارد. در مصر٬ تونس٬ لیبی و بحرین و یمن این موضوع مشهود است و زمان بازی های تاکتیکی سیاسی به پایان رسیده است./

 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی