کد خبر : 4511
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/لاریجانی: غربی ها از بازیگری موذیانه دست بردارند

ایرنا/لاریجانی: غربی ها از بازیگری موذیانه دست بردارند

رییس مجلس شورای اسلامی در آستانه مذاكرات ایران با گروه 1+5 گفت: ملت ایران انتظار دارد غربی ها رفتار گذشته خود را اصلاح كنند و از بازیگری موذیانه دست بردارند چراكه زمان بازی های تاكتیكی مفلوكانه سیاسی به پایان رسیده است.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، \'علی لاریجانی\' در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس در سخنانی با اشاره به مذاكرات ایران و گروه 1+5 كه فردا /چهارشنبه/ در بغداد انجام می شود، اظهار داشت: این مذاكرات كه در شرف انجام در بغداد است، اگرچه برخوردهای دوگانه كشورهای زورگو موجب بی اعتمادی است ولی مشی جمهوری اسلامی ایران حل و فصل در مذاكرات عادلانه است.

وی تصریح كرد: گروه 1+5 باید متوجه باشد ملت ایران انتظار دارد كه رفتار گذشته خود را اصلاح كنند و از بازیگری موذیانه دست بردارند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ملت ایران از مذاكراتی واقعی استقبال می كند البته بر حقوق خود اصرار دارد.

لاریجانی ادامه داد: مذاكره كنندگان حضور ذهن دارند كه سیر تحولات منطقه در مسیر روشن بینی اسلامی قرار دارد و زمان بازی های تاكتیكی مفلوكانه سیاسی به پایان رسیده است.

**سوم خرداد سال 61، روز مقاومت، ایثار و پیروزی

وی با اشاره به سوم خرداد، سالروز فتح خرمشهر، اظهارداشت: سوم خرداد سال 1361 به حق روز مقاومت، ایثار و پیروزی نام گرفته است و چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری دزفول قهرمان است.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به این كه فتح خرمشهر صرفا یك پیروزی به حساب نمی آید بلكه تغییر استراتژیك در مبادلات منطقه ای را رقم زد، خاطرنشان كرد: پس از فتح خرمشهر نوكران آمریكایی در منطقه سراسیمه، جنگ افروزگی های دیگری را آغاز كردند تا حركت ملت را متوقف كنند.

لاریجانی ادامه داد: در آن دوران فرماندهی كل قوا در دست بنی صدر بود و مجال به نیروهای بسیج و سپاه نمی داد تا شرایط را تغییر دهند و تاكید و دستور امام راحل بر شكست حصر آبادان به دلیل كج فكری بنی صدر روی زمین ماند.

وی یادآور شد: چهار عملیات برای آزادسازی مناطق اشغالی طراحی شده بود كه با شكست روبه رو شد و نتیجه آن اظهار امیدواری نیروهای عراقی برای پیشروی بود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: از طرفی بنی صدر با ماجراجویی در عرصه داخلی وكمك منافقین علاقه مندان به انقلاب را نگران كرد و بحران داخلی را كلید زد و منافقین و جبهه ملی، آشوب را در داخل كشور رقم زدند.

لاریجانی تصریح كرد: عزل بنی صدر در مجلس در عرصه داخلی و خارجی تاثیر گذاشت و بلافاصله منافقین دست به ترور وسیع زدند ولی امام (ره) با تكیه بر توان سپاه و بسیج بحران داخلی را كنترل كردند و آرامش در صحنه سیاسی داخلی و حضور نیروهای مكتبی در امور اجرایی كشور پشتوانه قوی برای تحرك در جبهه ها شد.

وی همچنین گفت: با فاصله اندك حصر آبادان شكسته شد اما هنوز دشمن درك درستی از تحول راهبردی در جبهه ها نداشت و فتح خرمشهر آنقدر برق آسا بود كه باعث دستپاچگی متحدان صدام شد و شیرازه كار از دست ارتش عراق خارج شد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: نقطه اصلی این اتفاق نفوذ معنوی فرماندهی كل قوا، ورود نیروهای فعال بسیج و سپاه و استفاده از تاكتیك های غیرمتعارف جنگی بود كه آغاز قدرتمندی جمهوری اسلامی ایران شد كه تا امروز عزتمندی كشور را بیمه كرده است.

لاریجانی افزود: فتح خرمشهر مرهون رهبری امام راحل، استواری ملت در راه انقلاب، مجاهدت نیروهای ارتش، سپاه و بسیج و پایمردی مردم دلاور خوزستان است.

وی ادامه داد: امروز وظیفه ما است كه قدر عظمت و نفوذ ولایت فقیه را بدانیم كه حافظ حقوق ملت بوده است و در بحران های داخلی و خارجی مخصوصا با ماجراجویی استكبار در موضوع هسته ای تدابیر رهبری این عزتمندی را رقم زده است.

لاریجانی همچنین درمورد مشكلات آب خرمشهر و آبادان گفت: مجلس شورای اسلامی باید حل مساله آب خرمشهر و آبادان و مساله اشتغال آنان را جدی بگیرد و در مقابل عظمت روح شهدا ادای احترام كند و قدر نیروهای بسیج، ارتش و سپاه را بداند و جانفشانی های آن مجاهدان را ارج نهد.

وی افزود: فرهنگ رایج در سپاه پاسداران، ولایی بودن و شهادت طلبی است و وظیفه ما حمایت مادی و معنوی از آنان است و مجلس در كمك به بنیه دفاعی كشور و حمایت از ایثارگران تلاش چشمگیر داشته است و امیدواریم در مجلس نهم نیز قوی تر دنبال شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: مدیران طوری به مطالب خوب با توجه به شرایط كشور عمل كنند كه حرمت پاسداران در جامعه حفظ شود و شان و احترام مسوولان در قوای سه گانه مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی افزود: توصیه من به برخی مدیران این است كه در شرایط فعلی شان و احترام مسوولان و قوای سه گانه ضروری است و باید در ادبیات و مطالبی كه ارایه می شود اگر انتقادی است با متانت و اندازه باشد.

وی تصریح كرد: با توجه به شرایط كشور و مذاكرات هسته ای همه سخن ها باید در جهت همبستگی داخلی باشد.

رییس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با تبریك حلول ماه رجب و میلاد با سعادت امام محمد باقر (ع) اظهارداشت: امروز حوزه های علمیه تشیع مدیون مجاهدت های علمی آن بزرگوار است و مجلس در سال های اخیر در بودجه سالانه در كمك به احیای مدرسه علمیه امام باقر(ع) و امام صادق (ع) گام های خوبی برداشته است.

کلید واژه :

علی لاریجانی\'

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی