کد خبر : 4509
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

باشگاه خبرنگاران/لاريجاني: نمايندگان حرمت پاسداران عزيز و سران سه قوه را حفظ کنند

باشگاه خبرنگاران/لاريجاني: نمايندگان حرمت پاسداران عزيز و سران سه قوه را حفظ کنند

رييس دستگاه قانونگذاري گفت: 5+1 بايد متوجه باشد که ملت ایران انتظار دارد آنها رفتار گذشته خود را اصلاح کنند و دست از بازی‌های موذیانه بردارند چرا که نمی‌شود در مذاکرات لبخند زد و در پشت صحنه دنبال اقدامات ایذایی بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران علی لاریجانی رئیس دستگاه قانونگذاري در نطق پیش از دستور خود در جلسه علني امروز (سه شنبه) خانه ملت با تبريک پيشاپيش ميلاد با سعادت امام محمد باقر (ع) و حلول ماه مبارک رجب، گفت: امام محمد باقر (ع) از فرصت تاريخي زمانه خويش بهره جست و دانش راستين اسلامي را در محافل علمي خود مدون کرد به طوري که فقه اسلامي ريشه در مدرسه علمي امام باقر (ع) دارد که فرمود: «خاوران و باختران را بکاويد ، بي گمان دانش استوار و راستين را جز نزد ما اهل بيت نخواهيد يافت».

وي در ادامه با بيان اينكه امروز حوزه هاي علميه تشيع مديون مجاهدت علمي ان ولي خدا هستند،‌افزود: خوشبختانه مجلس شوراي اسلامي در سالهاي اخير در کمک به احياي مدرسه علمي امام باقر و امام صادق عليهم السلام گام هاي خوبي در بودجه سالانه برداشت و اين اقدام از حسنات مجلس هشتم است و ان شاء الله مورد توجه ان امام قرار گيرد که فرمودند:«خدا رحمت کند ان کس که امر ما را زنده سازد».

*** حرمت پاسداران در مجلس حفظ شود

نماينده مردم قم در مجلس همچنين تصريح كرد: همکاران در بيان مطالب خود با توجه به شرايط کشور و ارزش نهاد سپاه، طوري عمل کنند که حرمت پاسداران عزيز در جامعه حفظ شود.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: توصيه اي به همکاران عزيز دارم که در بيان مطالب خود با توجه به شرايط کشور و ارزش نهاد سپاه که بر خون  مجاهدان في سبيل الله بنا شده است، طوري عمل کنند که حرمت پاسداران عزيز در جامعه حفظ شود.

***‌احترام مسئولان قواي سه‌گانه در جهت حفظ وحدت حفظ شود

وي گفت: همچنين شان و احترام مسئولان در قواي سه گانه که خدمت مي کنند مخصوصا در موقعيت فعلي کشور و ضرورت حفظ وحدت، ادبيات مطالب اگر انتقادي است با متانت ادا شود تا تاثير آن انگونه که در روش امر به معروف و نهي از منکر توصيه شده به اندازه باشد، مخصوصا با توجه به شرايط کشور و مذاکرات هسته اي همه سخن ها و همه تحرکات بايد ايجاد همبستگي بيشتر داخلي باشد.

*** ملت ايران به غرب اعتماد ندارد

لاريجاني افزود: اين روزها دور ديگر مذاکرات هسته اي در بغداد انجام مي گيرد، ملت ايران هر چند نسبت به برخوردهاي دوگانه برخي کشورهاي زورگو در مورد مسئله هسته اي دچار بي اعتمادي و ابهام جدي است اما از انجا که مشي جمهوري اسلامي هميشه حل و فصل مسائل در مذاکرات عادلانه و واقعي است، اين مذاکرات را ادامه مي دهد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اما بايد 1+5 متوجه باشد ملت ايران انتظار دارد انان رفتار گذشته خود را اصلاح کنند و دست از بازيگري هاي موزيانه بردارند.

***‌نمي شود در مذاكرات لبخند زد و در پشت صحنه اقدامات ايذايي كرد

لاريجاني افزود: نمي شود در مذاکرات لبخند زد و در پشت صحنه دنبال اقدامات ايضايي بود. ملت ايران از مذاکراتي واقعي و منصفانه استقبال مي کند، البته بر حقوق خود مصر است.

وي گفت:رويکرد اصلاحي پنج بعلاوه يک مي تواند منافع جدي براي امنيت و ارامش منطقه اي و در صحنه بين الملل داشته باشد که اميد است بر اين نکته توجه داشته باشند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: قطعا آنها حضور ذهن دارند که مسير تحولات منطقه حکايت از روشن بيني اسلامي دارد. در مصر، تونس، ليبي، بحرين و يمن و زمان بازي هاي تاکتيکي مفلوکانه سياسي به پايان رسيده است.

با اشاره به دور دوم مذاکرات با 1+5 اظهار داشت: این روزها دور دوم مذاکرات هسته‌ای در بغداد انجام می‌گیرد و ملت ایران هر چند نسبت به برخوردهای دوگانه برخی کشورهای زورگو در مورد مسئله هسته‌ای دچار بی‌اعتمادی و ابهام جدی هستند اما از آنجا که مشی جمهوری اسلامی ایران و همیشه حل و فصل مسائل در مذاکرات عادلانه و واقعی است، این مذاکرات را ادامه می‌دهد.

*** ملت ايران بر حقوق خود اصرار دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تأکید کرد: ملت ایران از مذاکرات واقعی و منصفانه استقبال می‌کند البته بر حقوق خود نیز مصر است.

لاریجانی همچنین ادامه داد: رویکرد اصلاحیه 1+5 می‌تواند منافع جدی برای امنیت و آرامش منطقه‌ای و در صحنه بین‌الملل داشته باشد که امید است بر این نکته توجه داشته باشند چراکه قطعا حضور ذهن دارند مسیر تحولات منطقه حکایت از روشن‌بینی اسلامی دارد؛ در مصر، تونس، لیبی، بحرین و یمن و زمان بازی‌های تاکتیکی مفلوکانه سیاسی به پایان رسیده است.

*** تلاش آمريكا و نوكران منطقه‌ايش براي توقف حركت ملت ايران

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: فتح خرمشهر صرفا يک پيروزي در ميدان دفاع مقدس نبود بلکه يک تغيير راهبردي در معادلات منطقه اي را رقم زد که آمريکا و نوکران منطقه اي اش با سراسيمگي ، جنگ افروزي ديگري را در منطقه ايجاد کردند تا شايد حرکت عظيم ملت ايران را متوقف کنند.

وي در ادامه همچنين با گراميداشت روز چهارم خرداد به عنوان روز مقاومت و پايداري و روز دزفول افزود: ريشه هاي اين پيروزي هاي راهبردي از تحولات دروني کشور در عرصه سياسي و دفاعي آغاز شد.

وي گفت: تا وقتي فرماندهي کل قوا در دست بني صدر خائن بود او به نيروهاي جان برکف سپاه و بسيج اجازه نمي داد تا صحنه دفاع مقدس را تغيير دهند.

لاريجاني افزود: با وجود تاکيد حضرت امام بر شکستن حصر آبادان در 14 آبان سال 59 اين دستور به خاطر کج فکري بني صدر روي زمين ماند چرا که وي حاضر نبود از نيروهاي مجاهد سپاه و بسيج در جنگ استفاده کند.

رئيس مجلس گفت: چهار عمليات طراحي شده در زمان بني صدر براي آزادسازي مناطق اشغالي همگي شکست خورد و بني صدر به دليل نداشتن فکر راهبردي از اين نيروي عظيم بهره نجست و خداوند نيز نصر خود را نازل نفرمود.

وي افزود: نتيجه چهار عمليات شکست خورده ، اميدواري نيروهاي عراقي را براي استقرار در مواضع اشغالي زياد کرد و همچنان آبادان در محاصره و خرمشهر در اشغال بود.

لاريجاني گفت: از طرفي بني صدر با ماجراجويي در عرصه سياسي داخلي با کمک منافقين و برخي عناصر پيراموني خود همه علاقه مندان به انقلاب را نگران کرد و پس از شکست هايش ، بحران داخلي را کليد زد و از 14 اسفند 59 اين بحران شدت گرفت و منافقين و جبهه ملي به بهانه لايحه قصاص ، آشوب در داخل را دامن زدند .
رئيس مجلس ادامه داد: اقدام مجلس شوراي اسلامي در عزل بني صدر شرايط را در عرصه سياست داخلي متحول کرد و وحدت و تحرک را در جبهه ها موجب شد.

وي گفت: منافقين که امروز به روزگار فلاکت افتاده اند در آن زمان به ترور وسيع در داخل دست زدند و امام با تکيه بر توان سپاه ، بسيج و گشت ثارالله بحران داخلي را مهار و کنترل کرد و افراد مطلع امنيتي ، اهميت اقدام دقيق و سلحشورانه سپاه در سرکوب منافقين را فوق العاده مي دانند چرا که کمتر نظامي مي تواند به اين سرعت چنين نيروي تروريستي جنايتکاري را از صحنه خارج کند.

لاريجاني افزود: آرامش در صحنه سياسي داخلي و تفوق نيروهاي مکتبي و حزب اللهي در امور اجرايي کشور پشتوانه اي قوي براي تحرک در جبهه ها شد؛ نيروهاي مردمي و عاشق ولايت به جبهه ها گسيل شدند و با فاصله اندکي حصر آبادان شکسته و ضربه کاري به دشمن وارد شد اما هنوز دشمن درک درستي از تحول راهبردي در جبهه ها پيدا نکرد.

*** فتح خرمشهر، موجب دستپاچگي صف متحدان غرب و شرق صدام شد

وي گفت: فتح خرمشهر در سوم خرداد سال 61 آنقدر محيرالعقول و برق آسا رخ داد که موجب دستپاچگي صف متحدان شرق و غرب صدام شد و جداي از خسارات نظامي سنگين به دشمن و غنائم عظيمي که به دست آمد شيرازه کار از دست ارتش صدام خارج شد.
لاريجاني افزود: نقطه اصلي در اين پيروزي بزرگ نفوذ معنوي فرماندهي کل قوا ، ورود نيروهاي فداکار سپاه و بسيج در صحنه دفاع مقدس و استفاده از تاکتيک هاي غير متعارف جنگي بود.

*** فتح خرمشهر آغاز قدرتمندي و سرافرازي ملت ايران بود
وي گفت: فتح خرمشهر آغاز قدرتمندي جمهوري اسلامي ايران و آغاز سرافرازي ملت ايران شد که تا امروز عزتمندي ملت را بيمه کرده است.

لاريجاني افزود: اگرچه وحشت بي مقداران منطقه و استکبار غرب و شرق آنان را بسيج کرد که توطئه هاي ديگري را براي جمهوري اسلامي ايران رقم بزنند اما جالب است بدانيم که يکي از مسئولان منطقه اي در سال هاي اخير اذعان داشت که در حمايت از صدام اشتباه کردند و سخن خود را ادامه داد که فقط چهل ميليارد دلار ناقابل به صدام کمک کردند.

***‌امروز وظيفه ما حمايت معنوي و مادي از ارتش، سپاه و بسيج است

وي گفت: تصور کنيد از شعار قادسيه صدام که فکر مي کرد ظرف يک هفته تهران را فتح مي کند تا فرار پر هراس از عمليات بيت المقدس چقدر فاصله است و اين فاصله پرمقدار مرهون همت بلند امام راحل ، استواري ملت در راه انقلاب ، مجاهدت نيروهاي مسلح ارتش ، سپاه ، بسيج و پايمردي مردم مقاوم خوزستان به ويژه مردم شهرهاي خرمشهر ، آبادان، دزفول و اهواز است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز وظيفه ما ، حمايت معنوي و مادي از ارتش، سپاه و بسيج است.

*** لزوم اهتمام دولت و مجلس براي حل مسئله آب خرمشهر و آبادان و اشتغال اين دو منطقه

لاريجاني افزود: امروز وظيفه ماست که قدر عظمت و نفوذ معنوي ولايت فقيه را بدانيم که هميشه عامل عزتمندي و حافظ حقوق ملت بوده است.
وي گفت: امروز هم در بحران هاي داخلي و خارجي به خصوص ماجراجويي هاي استکبار در مسئله هسته‌اي ، تدابير رهبر معظم انقلاب اسلامي اين عزتمندي را رقم زده است.

لاريجاني افزود: بايد به پاس پايداري مردم عزيز جنوب ، همت مجلس و دولت در حل مسائل مردم اين منطقه باشد و مشکلات آنها به خصوص حل مسئله آب خرمشهر و آبادان و توجه به مسئله اشتغال در اين مناطق بايد جدي گرفته شود.

وي گفت: بايد در مقابل عظمت روح شهدا و مجاهدان عمليات بيت المقدس اداي احترام کنيم و قدر نيروهاي مسلح ارزشمند کشور اعم از ارتش، سپاه و بسيج را بدانيم و مبادا که فداکاري ها و جانثاري‌هاي آن مجاهدان پاسدار که حضرت امام فرمودند بر بازوان آنها بوسه مي زنم در فضاي سياسي کشور مشوه شود.

لاريجاني افزود: بنده که سال ها سعادت خدمت در کسوت پاسداران را داشتم فرهنگ رايج در ميان آنها را شهادت طلبي، مکتبي و ولايي بودن يافتم که بسيار براي ملت پرارزش است.

وي گفت: مجلس شوراي اسلامي در سال‌هاي اخير در کمک به بنيه دفاعي کشور و حمايت از ايثارگران و بسيجيان تلاش چشمگير داشته است و اميدوارم اين مسير در مجلس نهم قوي تر دنبال شود.

کلید واژه :

علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی