کد خبر : 4504
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارش دکتر لاریجانی از عملکرد مجلس هشتم؛

حفظ استقلال مجلس ضامن مردم‌سالاری در کشور است

حفظ استقلال مجلس ضامن مردم‌سالاری در کشور است

دکتر علی لاریجانی در آخرین نشست علنی امروز (چهارشنبه سوم خرداد ماه) در نطق پیش از دستور میلاد امام محمد باقر اول ماه رجب و پیروزی درخشان ملت سرافراز خرمشهر و روز مقاومت سرافرازی دزفول که در آستانه آن هستیم به مردم قهرمان دزفول تبریک گفت.

در ادامه افزود: گرچه دیروز در آخرین نشست مطبوعاتی دوره هشتم مجلس شورای اسلامی  از این باب سخن گفتم ولی جایز می دانم مجددا این ایام فرخنده را به ملت سرافراز ایران تبریک عرض کنم و همچنین سالروز شهادت سیدمحمدباقر حکیم به ملت عراق و خانواده محترم ایشان تسلیت می گویم.

لاریجانی در ادامه صحبت های خویش افزود: جلسه امروز آخرین جلسه رسمی در دوره هشتم است گرچه مجلس مسوولیت خود را تا پایان صبح هفتم خردادماه بر عهده دارد.

وی اظهار داشت: شما سروران گرامی از جمله کسانی هستید که هم عطر خردمندی خویش را پراکندید و هم ما از بوی خوش دانش و همت بهره مند شدیم و از این جهت بر خود واجب می دانم در مقابل از صمیم قلب تعظیم و عرض ارادت نمایم.

رئیس مجلس هشتم اظهار داشت: از آغاز مشروطه تا الان ۳۲ دوره مجلس در کشور برگزار شد و از جهت دموکراسی و تشکیل مجلس پیش رو بودیم و قطعا ثمرات انقلابی و افتخاری روحانیان ملت مردم سالاری نهادینه شد و گاه دچار رکود فرودستی هم شده ایم  برای ما ایرانیان.

وی با اشاره ای به تاریخ تحولات مجلس گفت: اگرچه رضا خان و محمدرضا پهلوی در تاریخ ایران نقطه سیاهی را ایجاد کردند، از مجلس اول تا ششم یعنی از زمان انقلاب مشروطه تا پایان قاجار مجلس زنده بود البته دخالت های کشورهای دیگر و قدرت های بزرگ هر کدام به سنگر دموکراسی در کشور آسیب زد.

رئیس قوه مقننه گفت: اما نمایندگان در دوره هایی تا حدودی آزاد انتخاب شدند در میان آنها افراد نخبه فراوانی دیده می شود که می توانیم یادی از شهید مدرس کنیم.

لاریجانی افزود: مجلس در این دوره زنده و متحرک است و سرنوشت کشور را عوض می کند.

وی ادامه داد: از دیگر وقایعی که در حول و حوش سال ۱۹۱۹ رخ داد و مدرس در برابر آن موضعی مخالف گونه و سخت گرفت این بود که بسیاری از امور کشور در اختیار انگلیس قرار گرفت و مدرس در آن زمان با نمامی افراد تماس گرفت که چنین مجوزی را چه کسی به انگلیسی ها داده است. وی در آن زمان با وثوق الدوله صحبت می کرد که وثوق به او گفت که اگر ما چنین اجازه‌ای را به انگلیسی‌ها بدهیم آنها استقلال ما را به رسمیت می شناسند و این اقدام خشم مدرس را برانگیخت.

لاریجانی افزود: در همان زمان مدرس به وثوق گفت شما ایران را ارزان فروختید؛ چندی پیش نیز که برای حل مسائل هسته ای خدمت رهبری معظم انقلاب رفته بودیم شبیه چنین مساله ای روی داده بود و غربی ها اعلام کرده بودند که اگر از حقوق هسته ای خود کوتاه بیایید شما را به رسمیت می شناسیم. در همان زمان بود که رهبری انقلاب سخنی شبیه به مدرس فرمودند که اگر این حقوق٬ حقوق حقه ملت ایران است چرا باید از آن کوتاه بیاییم.

دوره هفتم تا دوازدهم دوره سیاه مجلس بود

رییس مجلس دوره مجالس هفتم تا دوازدهم را که دوره رضا خان است دوره سیاه مجلس نامید و یادآور شد: این دوره، دوره اطاعت از دستورات رضا خان است و هر چه رضا خان اراده می کرد بی کم و کاست در مجلس تصویب می شد. یکی از نمایندگان مجلس شانزدهم درباره این دوره که معروف به دوره رضا شاهی است می گوید از دوره هفتم به بعد وکلای تهران را هم دولت انتخاب می کرد و زمینه را برای تصویب لوایحی که مورد نظر رضا خان بود فراهم می کرد.

وی ادامه داد: از دوره سیزدهم تا هفدهم مجلس که از شهریور ۱۳۲۰ آغاز می شود مجددا شرایط عوض شد به طوری که از شهریور ۱۳۲۰ تا کودتای ۱۳۳۲ دوره ای است که شاه نمی تواند مجلس را در کنترل خود درآورد. در این دوره افراد فرهیخته ای همچون آیت الله کاشانی بر مجلس ریاست داشتند.

ملی شدن صنعت نفت با پیوند روحانیت و شخصیت‌های ملی انجام شد

لاریجانی با بیان این که از کارهای مهم مجلس شانزدهم ملی شدن صنعت نفت بود، تاکید کرد: این اقدام به دلیل قدرتمندی مجلس صورت گرفت که البته بحث درباره این که چه کسی ملی شدن صنعت نفت را کلید زد بسیار است. برخی آیت الله کاشانی و برخی مصدق را عامل ملی شدن نفت می دانند ولی مهم این است که این کار بزرگ با همکاری روحانیت و رجال ملی در مجلس صورت گرفت.

لاریجانی ادامه داد: از مجلس هفدهم تا مجلس بیست و چهارم یعنی بعد از کودتای ۱۳۳۲ تا انقلاب اسلامی مجددا مجلس به صورت کالبدی بیجان و دست به فرمان درآمد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که دوره شکوفایی مجلس و آزادی فکر و اندیشه که عنصر اصلی انقلاب است زمینه ساز تشکیل چنین مجالسی است. حضور شخصیت های ممتاز انقلاب در مجلس اول تا هشتم از جریان های مختلف فکری٬ گفت وگوهای جدی در مسائل کشور و شجاعت مجالس ایران در برابر زیاده خواهی های آمریکا و غرب٬ تدوین قوانین مهم با ویژگی های اسلامی از ویژگی های برجسته این دوران است.

حرکات سنجیده مجالس بعد از انقلاب

لاریجانی عزل بنی صدر٬ رسیدگی به مسائل لانه جاسوسی٬ حمایت از رزمندگان در دفاع مقدس و دفاع از حقوق هسته ای و مقابله با فتنه گران پس از انتخاب ۸۸ و پیگیری تدابیر رهبری انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب را از اقدامات سنجیده مجالس بعد از انقلاب برشمرد.

رییس قوه مقننه یادآور شد: از نظر تصویب قوانین و قانونگذاری پس از انقلاب در این هشت دوره برابر دوره ۷۵ ساله پیش از انقلاب قانون تصویب شد که نشانگر پرکاری مجالس بعد از انقلاب است. در مجلس هشتم ۶۸۷ فقره طرح و لایحه در مجلس ارائه شد که ۳۲۵ طرح و ۳۵۴ لایحه بوده است. مصوبات مجلس که ابلاغ شده است، ۳۲۸ قانون بوده و در حال حاضر ۱۰ طرح قانونی مجلس در مجمع تشخیص مصلحت بررسی می شود تا مراحل قانون شدن را طی کند.

لاریجانی یکی از اقدامات مهم در مجلس هشتم را تنقیح و تدوین قوانین در مجلس هشتم برشمرد و افزود: به دلیل انباشتگی فراوان قوانین پس از انقلاب ساختار اجرایی چنین معاونتی در مجلس دیده شد و نص صریح قوانین به طور کامل مشخص و به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

وی دیگر اقدام مهم مجلس هشتم تاسیس معاونت نظارت دانست و گفت: تشکیل چنین معاونتی به بهتر شدن پیگیری نمایندگان برای نظارت بر قوه مجریه کمک می کند. همچنین اصلاح آیین نامه در ماده ۳۳ و ۲۳۳ مشکل بُرندگی بُعد نظارت را برطرف کرد و با این اصلاحات می تواند تخلفات مختلف را به قوه قضائیه ارجاع دهد.

لاریجانی طرح نظارت بر رفتار نمایندگان که با راهنمایی های رهبری معظم انقلاب به تصویب رسید روش نوینی دانست که می تواند به انضباط مجلس کمک فراوانی و ابلاغ آن صورت گرفته و در مجلس نهم اجرایی خواهد شد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم از دیگر ویژگی های مجلس هشتم ولایی بودن آن دانست و گفت: مجلس هشتم در عمل چنین ویژگی را به اثبات رساند به طوری که بارها نظرات مقام معظم رهبری در مجلس نهادینه می شد.

وی ادامه داد: رهبری معظم انقلاب آن قدر برای مجلس احترام قائلند که هیچگاه نمی خواهند از اصل ۵۷ قانون اساسی حکمی به مجلس بدهند و عموما نظرات ایشان برای مجلس ناصحانه بوده است. بنده شهادت می دهم بدون استثنا نمایندگان با فهم نظرات ایشان تبعیت نموده اند.

لاریجانی افزود: از دیگر خصوصیات مجلس هشتم حفظ استقلال مجلس بود چرا که مجلس ضعیف و ذلیل اگر هم قصد خیرخواهانه داشته باشد نمی تواند کمکی به سایر قوا کند و عملا فعالیت آن مجلس آنگونه که در قانون اساسی آمده است اجرایی نمی شود.

وی تشکیل هیات تطابق مصوبات دولت با قوانین کشور را از دیگر نقاط برجسته مجلس هشتم دانست و یادآور شد: این هیات تقریبا به روز مسائل و مصوبات دولت را با قوانین ساری و جاری در کشور تطابق می دهد و اگر خللی در قوانین باشد به آن رسیدگی می کند.

در اجرای قانون کم مشکل نداریم

لاریجانی با بیان این که در دوره چهار ساله مجلس هشتم گاه اختلافاتی بین قوا بروز کرده است تصریح کرد: راه روشن است قانون برای اجرا تصویب می شود و ضامن حقوق ملت و ایجاد عدالت در کشور قانون است. باید به این نکته اشاره کنم که گاه بحث هایی بین قوا به عنوان تقابل ایجاد می شود ولی این تفکر مانع رشد کشور در مسائل مختلف کشوراست.

وی تاکید کرد: در بسیاری از مسائل اختلاف نظرها باعث کمال پختگی مسائل و مباحث می شود به طور مثال در لایحه هدفمند کردن یارانه ها بین دولت و مجلس بحث های چالشی فراوانی مطرح شد که در پایان ماحصل آن تدوین لایحه بودجه ۹۱ به شکلی مطلوب و معقول بود که به کیفیت بهتر و مطلوب تر قانون کمک کرد.

از اختلافات درون پارلمان و بین قوا نباید هراسید

لاریجانی بحث های جدی بین نمایندگان در درون مجلس را که شکل دعوا پیدا نکند باعث بالندگی مردم سالاری در کشور دانست و یادآور شد: چنین نعمتی از برکات انقلاب اسلامی است. نمایندگان در جایگاهی که دارند می توانند در تمامی مسائل مختلف داخلی و خارجی اظهارنظر کنند لذا از اختلافات چه در درون پارلمان چه بین قوا نباید هراسید و باید آن را بخشی از نعمت مردم سالاری در کشور دانست.

رئیس مجلس تصریح کرد: گاه گفته می شود که مجلس هشتم در چند مورد نظر خود را عوض کرده است که البته این مساله هم ضعف به شمار نمی آید چرا که ممکن است برخی نهادها تصمیم درستی نگیرند. وقتی در مجلس ۳۳۸ قانون تصویب می شود ممکن است دو یا سه قانون آن به غلط و اشتباه باشد و اتفاقا این که مجلس به محض درک اشکال به فکر اصلاح آن می افتد حکایت از شجاعت لازم در اصلاح امور در مجلس دارد.

در ادامه رئیس مجلس به تعدادی از قوانین مصوب مجلس هشتم اشاره کرد و گفت: قانون برنامه پنج ساله توسعه، هدفمند کردن یارانه ها، قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، قانون حمایت از تولیدات داخلی، قانون تولید کیفی خودرو، قانون نفت، قانون نظام جامع دامپروری، قانون افزایش بهره وری کشاورزی، قانون استخدام ناظرین کشاورز و قوانین بودجه ای، قانون تجارت، قانون مجازات اسلامی، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، قانون رسیدگی به تخلفات قضات، قانون عدالت آموزشی و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، قانون ارتقای سلامت نظام اداری، قانون حمایت از مشاغل خانگی، قانون بهسازی یا نوسازی بافت های فرسوده از جمله مواردی است که در این مجلس به تصویب رسیده و طبعاً نمی توان یک یک آنها را ذکر کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از ویژگی های برجسته مجلس هشتم رصد به موقع حوادث بین المللی و منطقه ای و ورود به موقع در این صحنه بوده است چه در مسئله هسته ای و چه در مسئله پراهمیت انقلاب های منطقه ای مجلس فعال و پیشتاز در موضع گیری بوده و با شجاعت کافی در این میدان ظاهر گردیده است؛ مخصوصاً در دیپلماسی پارلمانی چه با کشورهای دیگر و چه حضور در بین المجالس و بین المجالس آسیایی حضور و فعالیت تأثیرگذاری داشته به طوری که در حمله رژیم صهیونیستی به غزه مجلس ایران با تحرک خود زمینه تشکیل اجلاس بین المجالس اسلامی را فراهم کرد. همچنین در مجلس هشتم دو اجلاس مهم برای فلسطین با حضور رؤسا و شخصیت ها و هیأت های پارلمان های کشورها تشکیل گردید.

وی افزود: در مجلس هشتم برای امرهای مهمی چون طرح های تحول اقتصادی، هدفمندی یارانه ها، اجرای سیاست های اصل ۴۴ و امر جهاد اقتصادی با اهتمام ویژه ای کمیسیون ویژه تشکیل شد که از همه آنها و اقدامات آنها تشکر می کنم.

لاریجانی در ادامه با تشکر از اقدامات دیوان محاسبات بیان کرد: تحول چشمگیری در این دیوان در دوره مجلس هشتم صورت گرفت؛ حسابرسی ها به روز شد و گزارش تلفیق بودجه که معمولاً با فاصله چند ساله ارائه می شد امروز به روز شده است و تلاش شد با سرمایه گذاری و استفاده از قابلیت های فناوری رایانه ای نظارت بدون فوت وقت انجام شود. برای اینکه ریشه تخلفات در کشور کاهش یابد دوره های آموزشی برای مدیران مالی دستگاه ها گذاشته شد که به قوانین تسلط پیدا کنند در واقع سیاست این سازمان سیاست پیشگیرانه بود نه مچ گیری در تخلفات.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس همچنین با تشکر از اقدامات مرکز پژوهش های مجلس در این دوره ادامه داد: این مرکز در این چهار سال تلاش ویژه ای داشته اعضای این مرکز حضور فعالانه ای در کمیسیون های تخصصی مجلس داشتند؛ همچنین در این دوره یعنی در مجلس هشتم کتابخانه مجلس نیز تحول چشمگیری داشت اقدامات ارزنده هم از نظر حفظ اسناد مجلس و انتشار آن و افزایش کتب خطی و ارائه فصلنامه های تخصصی و تشکیل همایش های تخصصی از جمله اقدامات این مرکز است که از تمامی آنها نیز تشکر می کنم.

لاریجانی با اشاره به اقدامات کمیسیون های مجلس تصریح کرد: کمیسیون های مجلس بستر اصلی فکر مجلس محسوب می شوند لازم می دانم از همت عزیزان در کمیسیون های تخصصی که کار اصلی تدوین مصوبات را بر عهده داشتند تشکر کنم و همچنین از کمیسیون آیین نامه که در این دوره تلاش جدی نیز داشت لازم است از این کمیسیون نیز سپاسگزاری شود.

رئیس قوه مقننه بیان داشت: از همه همکاران در معاونت های مجلس، معاونت قوانین، معاونت اجرایی، معاونت نظارت و همه واحدهای مربوطه به هیأت رئیسه، تدارکات، بخش فنی، روابط عمومی، ترابری، بخش مالی و اداری، حراست، حفاظت، پدافند غیر عامل و امور بهداشت و تربیت بدنی و سایرین تشکر و قدردانی می کنم که با خدمات خود باعث شدند نمایندگان توانمندی لازم را برای حرکت قانونگذاری داشته باشند.

رئیس مجلس گفت: اینک مجلس هشتم به پایان کار رسید و مختصات ارائه شده در این مجلس این بود که از ابتدای کار استراتژی و اولویت های مشخصی را به عنوان نقشه راه تدوین نمود که این امر کمک شایانی داشت که همه کمیسیون ها برای خود برنامه داشته باشند البته همه کمیسیون ها به یک میزان موفق نبودند؛ تردید نیست که با تلاش همه نمایندگان بود که منظومه حرکت مجلس بهره مند از خردمندی شد اما در انجام این وظایف باید خدا را شاکر بود و جدای از همه این مباحث آنچه که بنده منت دار آن هستم دوستی و علاقه شخصی است که شخصیت جذاب همکاران به جای گذاشته است.

وی ادامه داد: توفیقات مجلس هشتم مرهون تدبیر و همت والای شماست و نقایص آن از مدیریت حقیر است که امیدوارم به بزرگواری خود از قصورات و تقصیرات این بنده بگذرید.

رئیس فراکسیون اصولگرایان تأکید کرد: گاه در برخی از مباحث مجلس برای پیشبرد کار مجبور بودیم تقاضا کنیم نمایندگان از برخی تذکرات عبور کنند که قطعاً حق شما عزیزان بود و نقص تدبیر این بنده که امید عفو دارم.

لاریجانی در ادامه نام درگذشتگان مجلس هشتم را برد و یادآور شد: آقایان مرحوم فاکر، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین اسلامی، مرحوم حیاتی، مرحوم حیدریان که در مجلس هشتم به رحمت ایزدی پیوستند را گرامی می‌داریم.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: آنچه که از یاد شما عزیزان در قلب من نقش بسته لطف و محبت و بزرگواری شماست و من مفتخرم به اعتماد شما دوستان در این ۴ سال.

رئیس مجلس در پایان سخنرانی خود را با خواندن این شعر به پایان رساند.

آنچنان مهر توام در دل و جان پای گرفت                                         که اگر سر برود از دل و از جان نرود/
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی