کد خبر : 4503
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارش رييس‌مجلس از عملكرد چهار‌ساله مجلس هشتم

ایسنا/اختلافات دروني مجلس از بركات انقلاب است/ 338 قانون در مجلس هشتم تصويب شد

ایسنا/اختلافات دروني مجلس از بركات انقلاب است/ 338 قانون در مجلس هشتم تصويب شد

رييس مجلس شوراي اسلامي در آخرين روز كاري مجلس هشتم، گزارشي از عملكرد اين مجلس در چهار سال فعاليتش ارايه كرد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در آغاز سخنانش با تبريك تولد امام محمد باقر، سوم خرداد و روز دزفول و مقاومت گفت: اگرچه روز گذشته تبريك گفتم اما ادب اقتضا مي‌‌كند كه اين مناسبات تكرار شود، ضمن اينكه سالروز شهادت آيت‌الله حكيم را به ملت عراق و خانواده ايشان تسليت مي‌گويم.

وي با اشاره به آخرين جلسه رسمي دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي است، گفت: مجلس مسئوليت را تا هفت خرداد و تقديم آن به نمايندگان دوره بعد همچنان به عهده خواهد داشت.

وي با اشاره به روايتي از حضرت رسول (ص) گفت: مساله نمايندگان ما، مساله عطرفروش است كه هم عطر خردمندي خود را به ملت مي‌دهد و هم از بوي خوش دانش و حكمت‌شان بهره‌مند مي‌شويم.

رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: از ابتداي مشروطه تا امروز 32 مجلس داشته‌ايم كه اين باعث مي‌شود ايران در زمينه دموكراسي و مردم‌سالاري در منطقه پيشرو باشد كه قطعا اين از ثمرات انقلاب مشروطه بوده است كه اين حركت مردم‌سالاري ادامه پيدا كرده است.

لاريجاني اظهار كرد: البته در تاريخ مجالس ايران فراز و نشيب‌هاي بسياري وجود داشته است، ديكتاتورهايي مانند رضاشاه و محمدرضا نقطه سياهي را در كارنامه مجلس ايجاد كرده‌اند و باعث شدند در مقاطعي مجلس بي‌محتوا شود.

رييس قوه مقننه با اشاره به تاريخ مجلس گفت: از مجلس يكم تا ششم روي هم رفته كشور داراي يك مجلس زنده بود البته نه يكسان چرا كه مداخله داخلي و خارجي هر كدام به نحوي به كار مجلس آسيب زدند اما در مجموع انتخابات آزاد برگزار مي‌شد و افراد نخبه زيادي وارد مجلس مي‌شدند كه نماد آنها مدرس بود.

وي با اشاره به جريان داشتن جنگ جهاني اول در آن زمان و درگير بودن ايران در اين جنگ، اظهار كرد: با وجود اينكه ايران در اشغال بود، اما مجلس زنده با تصميمات خود گاهي سرنوشت كشور را تغيير داد، قشون روسيه مهاجم در قزوين مستقر شده بودند و اولتيماتوم داده بودند كه اگر دولت هزينه‌هاي قشون را پرداخت نكند تهران را فتح مي‌كنند.

لاريجاني افزود: در اين شرايط دولت از مجلس خواست كه با اين اولتيماتوم موافقت كند اما مدرس در صحن مجلس سخنراني كرد و گفت اگر بناست از بين برويم چرا بايد سند نابودي خودمان را امضا كنيم، اگر قرار است آزادي ما سلب شود نبايد خودمان زير آن را امضا كنيم، ما مقاومت مي‌كنيم.

لاريجاني ادامه داد: مدرس در اين شرايط دست به روي مردم دراز كرد و مردم به خيابان‌ها ريختند تا كابينه صمصام سقوط كند و كابينه بعدي اولتيماتوم را قبول نكرد.

وي با اشاره به نقش مجلس در جريان لغو قرارداد 1919 اظهار كرد: در جريان قرارداد 1919،‌كليه امور مملكت شامل اين قرارداد شده بود كه موجب خشم مردم شد، مدرس با سران دولت در آن زمان صحبت كرد، وثوق‌الدوله را احضار كرد و گفت اين چه قراردادي بود؟ وثوق‌الدوله در جواب گفت به جاي اين قرارداد، انگليس استقلال ما را به رسميت خواهد شناخت، مدرس در جواب گفت مشكل همين جاست، انگليس كيست كه استقلال ما را به رسميت بشناسد، آقاي وثوق ارزان فروخته‌ايد.

رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه به وقايع چند سال گذشته، به جريان مذاكرات هسته‌يي اشاره كرد و گفت: چند سال پيش در خلال مذاكرات نمايندگان، غربي‌ها مي‌گفتند شما غني‌سازي را متوقف كنيد، ‌ما در مقابل حقوق شما را به رسميت خواهيم شناخت، همين موجودات موذي در حضور رهبر اين سخن را تكرار كردند، رهبري در آن زمان فرمودند اگر اين حقوق ملت ماست چه اهميتي دارد كه آنها به رسميت بشناسند.

لاريجاني در مورد وقايع مجلس پنجم در جريان سلطنت رضاشاه گفت: در اين زمان بود كه رضاشاه برنامه خود را به مجلس ارائه كرد. در زمان حضور وي در مجلس، تدين سعي كرد نمايندگان را از جلسه خارج كند اما كسي از جاي خود حركت نكرد، در همين زمان احياالسلطنه بهرامي بعد از مشاجره با مدرس به او سيلي زد كه اين سيلي سير تاريخ ايران را عوض كرد، صداي آن در تمام تهران پيچيد و مردم قيام كردند، به سمت بهارستان آمدند كه پيشروي ديني ما مورد اهانت قرار گرفت و به تبع آن حوادث بعدي رخ داد.

وي ادامه داد: با وجود همه مشكلات خارجي و داخلي،‌ در اين دوره هم مجلس زنده است اما مجلس هفتم تا دوازدهم عملا نقطه‌ي تاريك مجلس در ايران و تابع رضاشاه است، نمايندگان همه تابع دولت بودند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سخنان يكي از نمايندگان دوره شانزدهم مجلس اظهار كرد: يكي از نمايندگان در آن زمان اظهار كرده بود كه وكلاي تهران هم منتخب دولت هستند و همين مساله باعث مي‌شود زمينه براي تثبيت لوايحي كه دولت به مجلس مي‌آورد مهيا باشد، وقتي لايحه نفت به مجلس آمد حتي يك نفر هم در مجلس مخالفت نكرد گرچه اين مجلس بعضي قوانين مفيد را هم تصويب كرده بود اما عملا مجلس ساكت و سياهي بود.

لاريجاني تصريح كرد: از 1320 دوباره شرايط عوض شد و تا كودتاي سال 32 شاه نمي‌توانست مجلس را كنترل كند، در اين زمان انتخابات در بعضي شهرها آزاد برگزار مي‌شد، احزاب و روحانيون نقش موثري در اين دوره از مجلس داشتند، از جمله اينكه آيت‌الله كاشاني به مجلس راه پيدا كرد، در مجلس سيزدهم تا هفدهم عملا شاهد يك مجلس قدرتمند هستيم و در همين دوره بود كه ملي شدن صنعت نفت تصويب شد اما چند عامل تا مجلس چهاردهم مشكل‌زا بودند.

نماينده مردم قم در تشريح موارد اشكال در مجالس گذشته اظهار كرد: اولين مشكل، ‌اشغال ايران با وجود بي‌طرفي در جنگ جهاني به دست متفقين بود كه باعث مي‌شد انتخابات نتواند بي‌طرف باشد، چرا كه عملا متفقين اشغالگر در بعضي حوزه‌ها به دخالت در انتخابات مي‌پرداختند،‌ دومين مورد اين بود كه محمدرضا شاه مدام با خارجي‌ها تماس مي‌گرفت و مرتب با سفير انگلستان و آمريكا ملاقات مي‌كرد و عملا از آنها راهكار مي‌خواست، مورد سوم حضور روحانيت در انتخابات بود هر چند كه از ابتداي مشروطه وجود داشت اما به تدريج قدرت گرفته بود، در همين جريانات بود كه رضاخان منزوي شد و كار به جايي رسيد كه آيت‌الله كاشاني در مجلس هفدهم به رياست مجلس رسيد.

حفظ استقلال مجلس، ضامن مردم‌سالاري در كشور است و بايد بهاي آن را پرداخت

رييس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: انتخابات مجلس سيزدهم در سال ۱۳۲۰ بود و به دليل همزماني اين مجلس با دوران رضاخان،‌ اميدي به آن نبود اما بعد از برداشتن سلطه رضاخان در كشور در مجلس‌هاي چهاردهم و پانزدهم مجالس به مراتب تواناتر و بهتر كار كرد.

به گزارش ايسنا، لاريجاني در ادامه سخنانش در روز پاياني مجلس هشتم خاطر نشان كرد: مجالس چهاردهم و پانزدهم مجالسي پر و سر صدا بودند و احزاب در آن فعال بود و دولت نيز زير تيغ احزاب بود و بحث‌هايي مانند امتياز نفت درياي شمال و مجادله گروه‌هاي توده بحث‌هاي جدي بود كه در اين مجلس مطرح شد.

وي افزود: در اين مجالس بود كه مصدق هنگام تقديم اعتبارنامه تقي‌زاده به او مي‌گويد كه تو قرارداد نفت دارسي را تمديد كردي و او را خائن خطاب كرد و تقي‌زاده نيز در جواب گفت من تنها آلت فعل بودم و از آن زمان به افرادي كه اين‌چنين عمل مي‌كنند آلت فعل گفته مي‌شود.

لاريجاني تصريح كرد: در مجلس شانزدهم صنعت نفت ملي شد و نكته مهم اين است كه همه‌ي فعاليت‌هاي مرتبط با ملي شدن صنعت نفت با همكاري روحانيت و رجال ملي در مجلس رقم خورد اما بعد از اين مجالس تا زمان انقلاب شكوهمند انقلاب اسلامي،‌ مجالس به كالبدي بي‌جان تبديل شده بودند و ديگر ما شاهد مجالسي اثرگذار نبوديم.

وي ادامه داد: بعد از انقلاب شكوهمند اسلامي،‌ دوران شكوفايي مجالس ايران بود و همواره حضور شخصيت‌هاي ممتاز و طراز اول را از دوره اول تا كنون در مجلس شاهد بوديم و اين مجالس با شجاعت گره‌هاي جدي را از نظام و انقلاب باز كرد و همچنين با مقابله با زياده‌خواهي غرب توانست تاثير مهمي در استقلال كشور بگذارد.

رييس مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد: عزل بني‌صدر،‌ رسيدگي به موضوع لانه جاسوسي، حمايت از رزمندگان در دوران دفاع مقدس، حمايت از حق مسلم هسته‌يي، مقابله با فتنه‌گران و پيگيري فرمايشات رهبر فقيد انقلاب اسلامي حضرت امام خامنه‌اي و صحبت‌هاي حكيمانه مقام معظم رهبري از اقدامات سنجيده‌اي بود كه در اين دوران اتفاق افتاد.

وي تصريح كرد:‌ در دوران مجلس بعد از انقلاب سه برابر دوره‌هاي ۷۵ ساله مجلس پيش از انقلاب قانون و لايحه بررسي و تصويب شده است كه به معناي شكوفايي مجلس در بعد از انقلاب شكوهمند انقلاب اسلامي است.

رييس مجلس هشتم شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به آمار لوايح و طرح‌هاي بررسي شده در مجلس هشتم،‌گفت: تاكنون ۶۷۹ فقره طرح و لايحه در مجلس ارائه شده است كه مشتمل بر ۳۲۵ طرح و ۳۵۴ لايحه بوده است و قوانين مجلس نيز كه ابلاغ شده به ۳۲۸ قانون مي‌رسيد كه ۱۱۱ طرح و ۲۱۷ لايحه اين عدد را تشكيل داده است، ‌۱۰ مصوبه در مجمع تشخيص مصلحت نظام است تا مراحل تصويب را بگذارند و ۳۳ طرح و لايحه نيز رد شده است.

لاريجاني تاكيد كرد: يكي از اقدامات مهم در مجلس هشتم، طرح تدوين و تنقيح قوانين و مقررات كشور بوده است كه به دليل انباشتگي قوانين، ‌اقدام مجلس هشتم در روشن نمودن حقوق ملت به صورت دقيق كاري اساسي بود كه ساختار اجرايي آن در معاونت قوانين ديده شد و در بخش‌هاي مهمي كار به انجام رسيد، به عنوان مثال قوانيني كه در طول ۱۰۰ سال قانونگذاري نسخ صريح شده‌اند كاملا مشخص شد و به زودي ابلاغ مي‌شود، در بخش‌هايي نظير مقررات استاندارد تمامي موارد نسخ ضمني آن آماده تصويب در مجلس نهم است.

وي افزود: يكي از اقدامات مهم ديگر مجلس هشتم، اصلاح آيين‌نامه در دو مرحله ابتدا و انتهاي مجلس هشتم بود و در اصلاحات به عمل آمده هم روال تصويب قوانين تسهيل شد و هم بعد نظارتي مجلس تقويت شد و سيستم نظارت به صورت معاونت نظارت مجلس شوراي اسلامي در نظر گرفته شد.

رييس مجلس هشتم شوراي اسلامي ادامه داد: با تغيير آيين‌نامه داخلي مجلس در موادي مانند ماده ۳۳ و ۲۳۳، كميسيون‌ها از قدرت نظارتي قوي برخوردار شدند و در ماده ۲۳۳ نيز آمده است كه تخلف از قانون در مسير قضايي قابل برخورد است و سال از رييس‌جمهور نيز در مجلس هشتم شكل جدي‌تر به خود گرفت.

وي تصريح كرد: طرح نظارت بر نمايندگان نيز روشن نويني است كه مي‌توان انضباط كاري نمايندگان را بهبود بخشد در مجلس هشتم تصويب شد و از ابتداي مجلس نهم شوراي اسلامي لازم‌الاجراست، همچنين ولايي بودن مجلس هشتم نيز بارها و بارها با بهره‌گيري از نظرات مقام معظم رهبري كه تنها عموما به عنوان نظريه ناصحانه به مجلس مي‌رسيد، مورد توجه نمايندگان بود و اين مسئله از ويژگي‌هاي مجلس هشتم است.

لاريجاني خاطر نشان كرد: حفظ استقلال مجلس هشتم نيز از نكات مهم اين مجلس بود چرا كه حفظ استقلال مجلس، ضامن مردم‌سالاري در كشور است و بايد بهاي آن را پرداخت، عده‌اي بر اين تصورند كه حفظ استقلال مجلس به معناي جدال ميان قواي كشور است كه اين تفكر اشتباهي است چرا كه استقلال به معناي مستقل بودن در تصميم‌گيري است چرا كه اگر مجلس مستقل نباشد نمي‌تواند به ساير قوا كمكي كند.

اختلافات دروني مجلس از بركات انقلاب است/ سياست ديوان محاسبات پيشگيرانه بودنه مچ‌گيري درتخلف

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ، علي لاريجاني ادامه داد: دراجراي قانون بي‌مشكل نيستيم و گاه اختلافاتي هم بروز كرده است، لكن راه روشن است كه قانون براي اجرا تصويب مي‌شود، نه براي بايگاني، و ضامن حقوق ملت و ايجاد عدالت تحقق قانون در كشور است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: بايد به اين نكته اشاره كنم كه گاه بحث‌هايي بين قوا به عنوان تقابل توصيف مي‌شود كه اين تفكر مانع رشد و غني سازي مردم سالاري ديني است و در بسياري از موارد اختلاف‌نظرها باعث كمال سياست وزي مي‌شود، مثلا لايحه‌ي هدفمند‌كردن يارانه‌ها بين دولت و مجلس محل بحث شد كه در ابتداي كار و نيز تدوين بودجه 91 مورد بررسي قرار گرفت اما نتيجه‌ي اين بحث‌ها و مجادلات كيفيت بهتر و ارتقاي شكل اوليه شد و اين بهترين كمك به دولت است كه در كار خود موفق باشد.

لاريجاني اظهار داشت: حتي بحث‌هاي جدي و اختلافات در درون مجلس هم در بسياري از موارد باعث بالندگي مردم سالاري است در واقع اختلاف نظر بين جريانهاي مختلف درون مجلس را بايد از بركات انقلاب دانست.

وي تصريح كرد: نمايندگان از پايگاه مردمي خود مي‌توانند در همه‌ي مسائل داخلي و خارجي اظهار نظر كنند و از همين رو مجلس تكيه گاه مردم محسوب مي‌شود، لذا از اختلاف‌ چه در درون پارلمان، چه بين قوا نبايد هراسيد و بايد آن را بخشي از نعمت مردم سالاري دانست.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: گاه مشاهده شده كه مجلس هشتم در چند مورد نظر خود را عوض كرد، اين هم ضعف نيست هميشه در نهادها ممكن است تصميم دقيقي نگيرند، وقتي در مجلسي 338 قانون تصويب مي‌شود، ممكن است دو يا سه مورد آن دقيق نبوده باشد، اتفاقا اين كه مجلس به محض درك اشكال آن را تغيير داد حكايت از شجاعت لازم در اصلاح امور مي‌كند، حكما آورده‌اند كه نبايد بنده‌ي سخن خود بود بلكه بايد سخن بنده‌ي ما باشد.

وي با تاكيد به اينكه در يك نگاه كلي ثقل مصوبات مجلس هشتم در بعد اقتصادي رفع مشكلات معيشتي است گفت: قانون برنامه‌ي 5 ساله، قانون هدفمند كردن يارانه‌ها ‌، حمايت از حقوق مصرف كنندگان، اصلاح الگوي مصرف انرژي، قانون گمرك، معادن، ارتقاي كيفي توليد خودرو و ساير صنايع قانون نفت نظام جامع دامپروري كشور، استخدام مهندسين ناظر، قوانين بودجه سالانه، اصلاح مربوط به اصل 44، حمايت از شركتهاي دانش بنيان، ارتقاي نظام سلامت اداري، مقابله با فساد، حمايت از مشاغل خانگي نمونه‌اي از مصوبات مجلس است.

لاريجاني با اشاره به ويژگي‌هاي مجلس هشتم خاطر نشان كرد: يكي از ويژگي‌هاي مجلس هشتم رصد به موقع حوادث بين‌المللي و منطقه‌اي و ورود به موقع در اين صحنه بوده است، چه در مساله‌ي هسته‌يي و چه در حوادث پر اهميت انقلا‌ب‌هاي منطقه‌اي مجلس فعال و پيشتاز در موضع‌گيري بوده و با شجاعت كافي در اين ميدان ظاهر گرديد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: به ويژه در ديپلماسي پارلماني چه با كشورهاي ديگر و چه در حضور در بين‌المجالس و بين‌المجالس اسلامي و آسيايي مجلس فعاليت تاثيرگذار داشته است،. به طوري كه در حمله‌ي رژيم صهيونيستي به غزه مجلس ايران با تحرك خود زمينه‌ي تشكيل اجلاس بين‌المجالس اسلامي را فراهم كرد، در واقع در مجلس هشتم دو اجلاس مهم براي فلسطين با حضور شخصيت‌ها و روسا و هياتهايي از پارلمانها تشكيل گرديد.

وي افزود: در مجلس هشتم براي امر مهم طرح‌هاي تحول اقتصادي و هدفمندي يارانه‌ها با اهتمام ويژه‌اي كميسيون خاصي درنظر گرفته شد و با دقت كار جلو رفت لذا از رياست و تمام اعضاء كميسيون تشكر مي‌كنم.

لاريجاني ياد آور شد: همچنين براي نظارت بر اجراي سياستهاي اصل 44 كميسيون خاصي تدارك ديده شد كه با جديت كار را دنبال كردند و همچنين براي جهاد اقتصادي كميسيون ويژه‌اي در نظر گرفته شد.

وي ضمن قدرداني از تلاشهاي ديوان محاسبات اظهار داشت: با توجه به فعاليتهاي ديوان محاسبات حسابرسي به روز شده ، گزارش تفريغ بودجه نيز به روز شد، با سرمايه‌گذاري لازم و قابليت فناوري رايانه‌اي نظارت بدون فوت وقت انجام شد.

وي خاطر نشان كرد:‌در واقع سياست اين سازمان پيشگيرانه بود نه مچ‌گيري در تخلف.

لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود از فعاليت‌ها و حضور مركز پژوهشهاي مجلس تشكر كرد و گفت: در اين مدت كتابخانه‌ي مجلس نيز تحول يافته و اقدامات ارزشمندي انجام پذيرفته است.

وي همچنين از تلاشهاي كميسيونهاي مجلس كه كار اصلي مصوبات را بر عهده داشتند و نيز كميسيون آيين‌نامه تشكر كرد و گفت: اينك مجلس هشتم به پايان كار خود رسيده است و از مختصات كار مجلس اين بود كه از ابتدا استراتژي مشخصي را براي نحوه‌ي اداره كار تعريف كرده بود، البته همه كميسيون‌ها در تحقق اين نقشه راه به يك ميزان موفق نبودند اما تلاش همه اين بود كه فعاليت مفيدي انجام شود.

لاريجاني خاطر نشان كرد: قطعا كار مجلس بي‌نقص نيست اما بايد خدا را شاكر بود و آنچه منت‌دار آن هستم دوستي و علقه عاطفي با همكاران است، لذا توفيقات مجلس هشتم مديون همت شما و اگر نقايصي هم وجود داشته از مديريت حقير بوده است، اميدوارم از تقصير بنده بگذريد زيرا گاه براي پيشبرد كار مجبور بوديم از بعضي تذكرات عبور كنيم كه در اين صورت حق شما عزيزان ضايع مي‌گرديد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در خاتمه با گرامي داشت ياد مرحوم آيت‌الله فاكر ، حجت‌الاسلام اسلامي، حياتي و حيدريان كه در اين دوره مجلس به رحمت ايزدي پيوستند گفت آنچه از ياد شما در من نقش بسته لطف شماست، آنچنان مهر توام در دل و جان جاي گرفت / كه اگر سر برود از دل و از جان نرود .

کلید واژه :

رييس‌مجلس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی