کد خبر : 4498
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی با تأکید بر برنامه‌ریزی دشمنان برای ایجاد اختلاف میان مسلمانان:

خانه ملت/ در پشت‌پرده ایجاد تفرقه میان سنی و شیعه مقاصد نظامی نهفته است

خانه ملت/ در پشت‌پرده ایجاد تفرقه میان سنی و شیعه مقاصد نظامی نهفته است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر برنامه‌ریزی دشمنان و کشورهای استکباری برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی، گفت: به‌طور حتم در پشت این هجمه‌ها تنها جنجال فرهنگی نیست بلکه مقاصد نظامی و اطلاعاتی نهفته است لذا باید تفکر شیعی به درستی در جهان معرفی شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در کنگره بزرگداشت عبدالجلیل رازی قزوینی که در موسسه دارالحدیث قم برگزار شد با اشاره به شرایط جامعه در زمان  عبدالجیل رازی، افزود:در زمان حیات این دانشمند پایگاه جهان اسلام سست و اندیشه‌های باطل رواج داشت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در دوران عبدالجیل رازی قزوینی اختلافات و منازعات بین شیعه و سنی وجود داشت به طوری که در مجالس دینی مباحث کلامی قوت گرفته بود و عالمانی که به تفکر توجه داشتند در این مجالس شرکت می‌کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان این که رازی قزوینی عالمی بود که متناسب با زمان اقدام به تألیف کتاب می‌کرد، افزود: در دوران وی دین گریزانی حضور داشتند که اقدام به نوشتن کتاب می‌کردند ولی این عالم متناسب با زمان اقدام به تألیف کتاب می‌کرد.

وی ادامه داد: در دوران وی مشکلاتی همچون دین‌گریزی، اختلافات بین شیعه و سنی، جریانات تندرو سنی و  برخی گروه‌های شیعی وجود داشتند ولی با این حال  وی برای خود ماموریت دینی و فرهنگی قائل بود.

لاریجانی درباره آثار عبدالجلیل رازی قزوینی، توضیح داد: در آثار این دانشمند ویژگی‌هایی همچون اعتدال و انصاف فکری مشاهد می‌شد و عالمای زمان وی به این  دو روش در برخورد با اهل تسنن پایبند بودند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم، افزود: رازی قزوینی در کتاب نقض خود از منظر و منسب مذهبی دیدگاه راه گشا و واقع بینانه‌ای را درباره مشکلات زمان خود داشت و او با گروه های دین ستیز با گرایش‌های انحرافی مبارزه می کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: از نظر تشیع اصولی عقل گرایان دینی کسانی  مانند شیخ مفید و... هستند که از آن ها به عنوان جریانات اصولی شیعه  یاد می‌شود و در کتاب نقض به این موضوع اشاره دارد .

وی ادامه داد: تفکرات فرق اسلامی مثل حنفی‌ها و مالکی ها از این جنس نیست یعنی  مانند صحبت های شیخ الازهر مصر که با  دیدگاه وهابی ها متفاوت است لذا مذاکره با وهابی‌ها غیر ممکن است چون آن ها دیدگاه متفاوتی را نسبت به اسلام و مسلمانان دارند.

نماینده مردم قم در مجلس، افزود: این شاخصه موجب می‌شود تا دیگران منطق  ما را به  درستی بفهمند، در نماز جمعه مصر وهابی ها و سلفی ها مطالبی رو عنوان کردند که  نه با منافع مصر و اسلام سازگار بود و نشان دهنده آن بود که آن ها دارای افکار تند، سست و متعصبانه هستند که چنین مطالبی را بیان می کنند.

وی بیان کرد: عبدالجیلی رازی قزوینی  برعقلانیت تکیه می کرد که یکی دیگر از ویژگی های اوست و در کتاب نقض خود به این موضوع اشاره کرده است .

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که یکی دیگر از ویژگی های عبدالجلیل رازی قزوینی مرزبندی با سایر فرق بوده است، افزود: وی بر پرهیز از خشنوت کلامی و توجه مشترکات تاکید داشت و در کتاب نقض به این موضوع اشاره کرده است و سعی کرده تا در زمان خود اختلاف شیعه و سنی را به حداقل برساند.

لاریجانی ادامه داد: من در آثار عبد الجلیل رازی قزوینی مشی اعتدالی ومنصفانه را می‌بینم و او  شخصیتی برجسته است که  می‌تواند معرفی کتاب‌ها و آثار او ، در جهان اسلام تأثیر گذار باشد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم، تصریح کرد: ائمه و معصومین  انسان‌های کاملی هستند این در حالی است که طرز تفکر برخی فرقه های اهل سنت به این شکل نیست به طور مثال آن ها امامان شیعه را با خلیفه هایی همچون ابو بکر و عثمان مقایسه می کنند.

وی یادآور شد: امروز در شرایطی هستیم که مکتب تشیع مورد هجمه دشمنان اسلام قرار گرفته و رسانه های آن ها در این زمینه نقش موثری را ایفا می کنند لذا باید مسلک عقلانی شیعه به خوبی معرفی شود .

لاریجانی با تأکید بر برنامه ریزی دشمنان وکشورهای استکباری برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی، گفت: برخی فرقه‌های انحرافی سعی دارند تا  بعضی نقاط  ضعف خود را با طرح مطالب سیاسی بپوشانند و من فکر می‌کنم جدای بحث فرهنگی، این مسئله بعد سیاسی نیز دارد چرا که غربی‌ها سعی دارند تا با ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی نکات متضاد یکدیگر این دو گروه را برجسته  کنند این در حالی است مکتب شیعه متعادل است و باید با براساس قواعد خودش مطرح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در پشت این هجمه ها تنها جنجال فرهنگی نیست بلکه مقاصد نظامی و اطلاعاتی نهفته است لذا باید  تفکر شیعی به درستی در جهان معرفی شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی