کد خبر : 4488
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/اختصاص اتاق كار جداگانه براي هر نماينده / استفاده از نظر مشاورين براي كار نمايندگي و ...

ایسنا/اختصاص اتاق كار جداگانه براي هر نماينده / استفاده از نظر مشاورين براي كار نمايندگي و ...

رييس مجلس هشتم ضمن تاكيد بر اين موضوع كه استقلال مجلس به معناي ستيز با قواي ديگر نيست، گفت: در عين حالي كه مجلس با قواي ديگر برادر هست، اما باز هم به اين موضوع اعتقاد دارد كه مجلس بايد با حفظ استقلال، عزتمندانه كارهايش را پيش ببرد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در جمع اعضاي فراكسيون رهروان ولايت (حاميان لاريجاني) در ابتدا با تاكيد به اينكه مجلس نهم بايد بر مبناي استراتژي خاصي در چهار سال عمرش فعاليت كند، گفت: با وجودي كه تحولات بين‌المللي و مسائل منطقه موضوعي بسيار حساس است، اما با توجه به شكل‌گيري مجلس نهم، چاره‌اي جز اين نداريم كه استراتژي خود را تبيين كرده و براساس آن كارها را پيش ببريم.

وي با بيان اينكه داشتن مجلسي كارآمد مهم‌ترين مساله براي كشور است، گفت: يكي از اركان كشور مجلس است از اين رو بايد بررسي كرد كه چطور مي‌توان مجلسي كارآمد داشت، مجلسي كه براي هر سال خود برنامه مدون داشته باشد و دچار روزمرگي نشود.

منتخب مردم قم در مجلس نهم ادامه داد: در اين بين هيات رييسه مي‌تواند مجلس را در مسير تعالي خود قرار دهد، در كنار هيات رييسه كميسيون‌ها به عنوان موتور محركه مجلس، وظيفه مهمي را بر دوش دارند، از شما خواهشمند است كه در كنار اهتمام براي انتخاب رييس و اعضاي هيات رييسه كميسيون‌ها را به گونه‌اي انتخاب كنيم كه بتوانند از حيثيت مجلس دفاع كنند.

لاريجاني حفظ استقلال مجلس را نكته‌اي بسيار مهم دانست و افزود: البته استقلال مجلس به معناي ستيز با قواي ديگر نيست. استقلال بدان معناست كه نمايندگان مستقلانه تصميم‌گيري كنند نه اينكه از بيرون و از طريق ابزارهايي همچون اس‌ام‌اس و... نمايندگان را به دادن راي ديگري مجاب كنند.

وي افزود: تاريخ ايران گواهي مي‌كند كه هرگاه نمايندگان و اعضاي هيات‌رييسه استقلال داشتند، كشور نيز لطمه نخورده است. مساله اين است كه ما با ديگران تعارف نداريم اين موضوع به معناي ستيز نيست، معناي آن اين است كه تعامل مجلس با ديگران عزتمندانه است.

رييس قوه مقننه در ادامه با تاكيد به اينكه با قواي ديگر برادر هستيم، ادامه داد: ما هيچ‌وقت نمي‌گوييم كه با قواي ديگر ستيز مي‌كنيم، حرف ما اين است كه بايد كارها عزتمندانه پيش برود، اگر مجلسي قوي باشد، برادر او نيز مي‌تواند دستش را بگيرد. مساله استقلال مجلس به معناي داشتن تعامل عزتمندانه با ديگران است كه همه بايد در اين راستا تلاش كنيم.

لاريجاني با تاكيد بر اينكه مجلس و نمايندگان بايد همواره عزتمندانه زندگي كنند، افزود: تلاش همه نمايندگان به خصوص اعضاي هيات رييسه بايد به سمت عزتمندي مجلس باشد.

به گزارش ايسنا، لاريجاني در ادامه با انتقاد از اينكه نمايندگان حتي دفتر كار ندارند،‌افزود: در حال حاضر چند نماينده به صورت مشترك از يك دفتر كار استفاده مي‌كنند. اين در حالي است كه حداقل هر نماينده بايد يك دفتر با يك منشي براي انجام ملاقات‌ها و كارهايش داشته باشد.

وي همچنين با بيان اينكه ساختمان كميسيون‌هاي مجلس مشكل دارد، افزود: در حال حاضر روساي و اعضاي كميسيون‌ها براي برگزاري ملاقات‌ها با مشكلاتي مواجه‌اند، از سوي ديگر هر نماينده بايد مشاوره‌اي داشته باشد تا بتواند در تمامي حوزه‌ها از دانش كافي برخوردار باشد، اما در مجلس حتي دفتري براي اين مشاوران وجود ندارد.

لاريجاني افزود: برخي اين موارد را ولخرجي مي‌دانند، بنده 33 سال كار اجرايي كرده‌ام و صد برابر اين موارد را در غالب پروژه‌هاي عمراني انجام دادم، اينكه هر نماينده در حوزه انتخابيه خود يك ساختمان داشته باشد، چيز زيادي نيست، اين ابتدايي‌ترين امكانات براي كار نمايندگي است و نبايد با فضاسازي اين كارها را به ولخرجي تعبير كرد.

رييس مجلس هشتم افزود: برهمين اساس تلاش ما اين است كه براي نمايندگان ساختماني حاضر كنيم تا آنها عزتمندانه به كارشان ادامه دهند، البته ممكن است برخي به خاطر اين كارها به ما فحش بدهند ولي من در طول انقلاب آنقدر فحش خوردم كه رويين تن شده‌ام.

به گزارش ايسنا، لاريجاني در ادامه ابراز اميدواري كرد هر نماينده‌اي در مجلس نهم بتواند از نظر نخبگان در حوزه‌هاي انتخابيه استفاده كند و با پشتوانه اين نظرات كارشناسي در مورد طرح‌ها و لوايح تصميم‌گيري نمايد. اين هزينه‌ها باعث افزايش كارآمدي مجلس مي‌شود.

لاريجاني همچنين به بيان خصوصيات فكرشي‌اش پرداخت و گفت: عنصر اصلي تفكر اسلامي كه از حوزه‌هاي علميه و مراجع شكل گرفته، همواره در جمهوري اسلامي حرف اول را مي‌زند. در اين بين گرايش‌هاي روشنفكر مابانه در دوره‌هاي مختلف قبل و بعد از انقلاب هيچ تاثيري جز افول براي كشور نداشته است، براين اساس اعتقاد بنده آن است كه فرهنگ ديني روحانيت عنصري ضروري در كشور به شمار مي‌آيد.

وي همچنين تاكيد كرد كه هيچ عنصري در جمهوري اسلامي به اندازه ولايت فقيه براي صيانت از حقوق ملت تاثيرگذار نبوده است، براين اساس همواره نظر رهبري باعث عزتمندي كشور شده است.

رييس مجلس هشتم در ادامه با بيان اينكه در چهار دوره اين مجلس، هيچ‌گاه رهبري دستوري به مجلس نداده است، افزود: البته ايشان در زمان‌هايي گفته‌اند كه تمايل به كاري دارند اما به طور مستقيم دستوري را به مجلس را ندادند حتي در مورد قانون هدفمندي نيز تاكيد كردند كه دولت با مجلس تعامل داشته باشد.

وي با اشاره به تصويب 66 هزار ميليارد تومان درآمد دولت در اجراي قانون هدفمندي در لايحه بودجه 91 و همچنين بسته حمايتي توليد، گفت: در اين زمان نيز رهبري فرمودند كه تصميم نهايي با مجلس است اين بدان معناست كه در نظامي كه طبق اصل 157 رهبري مي‌تواند دستور عدم انجام كاري را بدهد، ولي تصميم نهايي را به عهده مجلس گذاشته است.

لاريجاني همچنين تاكيد كرد: همواره نظرات مقام معظم رهبري را پيگيري مي‌كند.

به گزارش ايسنا، رييس مجلس هشتم در ادامه تاريخ مجالس ايران را به چهار دوره تقسيم كرد و توضيح داد: مجلس ايران از ابتداي مشروطه تاكنون 32 دوره قانونگذاري را تجربه كرده است كه سه دوره آزاد و جذاب و دو دوره سياه و بي روح داشته است.

وي نسل اول مجلس را از دوره اول تا ششم يعني از زمان مشروطه تا قاجار دانست و گفت: نسل بعدي مجلس از دوره هفتم تا دوازدهم است كه دوره سكوتي را پشت سر گذاشته است.

لاريجاني نسل سوم مجالس ايران را از دوره 13 تا 17 و نسل چهارم را از كودتاي 28 مرداد تا مجلس بيست‌وچهارم يعني انقلاب اسلامي عنوان و اظهار كرد: نسل پنجم تشكيل مجلس ايران از پيروزي انقلاب تاكنون است كه در اين دوره آزادي انديشه و فكر در كنار داشتن عقايد مذهبي با نگاه به تخصص‌گرايي حاكم بوده است. به طوري كه از بعد از انقلاب سه برابر 75 سال قبل از انقلاب قانون تشكيل شد كه اين نشاندهنده تحرك و پويايي مجلس است.

وي بهره از حكميت از ولايت فقيه را در مجالس بعد از انقلاب بسيار تاثيرگذار خواند و گفت: عزل بني‌صدر، دفاع از مساله هسته‌اي، مقابله با فتنه 88، ايستادگي در مقابل زياده‌خواهي‌هاي آمريكا و پيشتازي در مقابل انقلاب‌هاي منطقه از جمله موارد مهمي كه بعد از تاريخ انقلاب اسلامي رخ مي‌دهد كه نشان مي‌دهد نمايندگان در تمامي ادوار مجلس به منافع ملي توجه داشته‌اند.

وي ضمن دفاع از عملكرد مجلس هشتم گفت: در اين دوره دولت سياست‌هاي مسكن را به درستي اجرايي كرد، البته باز هم مشكلاتي در اجراي مسكن مهر داشت، ولي با وجود افزايش قيمت‌هاي اخير در مسكن و به دليل افزايش نقدينگي باز هم مي‌توان گفت سياست‌هاي دولت در مورد مسكن خوب بوده است.

لاريجاني در ادامه با تاكيد بر اينكه استراتژي مجلس نهم بايد رونق توليد و جذب نقدينگي در كنار كنترل تورم باشد، گفت: در اين بين با تجهيز صنايع كشاورزي مي‌توان زمينه اشتغال را به خوبي فراهم كرد.

وي جلوگيري از واردات بي رويه، افزايش صادرات پتروشيمي و سرمايه‌گذاري در بخش صنعت و گاز را به عنوان سياست‌هاي پيش روي مجلس نهم برشمرد.

رييس فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم در ادامه با بيان اينكه بحران سوريه علل و عوامل زيادي دارد، گفت: در مورد سوريه آتشي به راه انداختند كه فكر مي‌كردند كه به راحتي خاموش مي‌شود و مي‌توانند به اهدافشان برسند اما پروژه آنها شكست خورد، اين در حالي است كه رژيم صهيونيستي پس از انقلاب‌هاي منطقه در موضع انفعال قرار گرفته است و استراتژي ايران همواره دفاع از مسلمانان بوده است.

به گزارش ايسنا، در اين هنگام لاريجاني از جلالي به عنوان رييس جلسه پرسيد كه چقدر زمان براي ادامه صحبت‌هايش دارد كه جلالي پاسخي نداد.

لاريجاني به مزاح گفت: خوب شد كه آقاي جلالي رييس مجلس نشد ولي اگر شما خسته شده‌ايد من صحبت‌هايم را در جلسه‌هاي ديگري كه با هم خواهيم داشت ادامه مي‌دهم.

انتهاي پيام
 

کلید واژه :

لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی