کد خبر : 4487
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در جمع فراکسیون رهروان ولایت

فارس/لاریجانی:باید بدانیم در مجلس نهم چه راهبردی را دنبال کنیم

فارس/لاریجانی:باید بدانیم در مجلس نهم چه راهبردی را دنبال کنیم

رئیس قوه مقننه گفت: تحولات بین‌الملل امروز خیلی حساس است و ما باید بدانیم که در مجلس نهم چه استراتژی را باید دنبال کنیم و توجه به این مسئله حتی از انتخاب هیئت رئیسه هم مهمتر است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز طی سخنانی در جمع اعضای فراکسیون رهروان ولایت اظهار داشت: اصل بحث من راجع به وضع کشور و صحنه بین المللی است؛ تحولات بین‌الملل امروز خیلی حساس است و ما باید بدانیم که در مجلس نهم چه استراتژی را باید دنبال کنیم و توجه به این مسئله حتی از انتخاب هیئت رئیسه هم مهمتر است.

لاریجانی با بیان اینکه ما مجلس کارآمد می‌خواهیم اضافه کرد: یکی از ارکان کشور مجلس است و ما باید ببینیم که چطور مجلس کارآمد خواهد شد؛ اولین مسئله این است که مجلس نباید منفعل باشد.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: هیئت رئیسه می‌تواند مجلس را در مسیر کارآمدی قرار دهد اما کمیسیون‌ها که موتور محرک مجلس هستند خیلی باید مورد توجه قرار گیرند.

رئیس قوه مقننه گفت: ما باید روی استقلال مجلس تکیه کنیم، استقلال مجلس به معنای ستیز با سایر قوا نیست بلکه به این معنا است که مجلس مستقل تصمیم بگیرد و چیزی از بیرون به نمایندگان القاء نشود.

وی با بیان اینکه ما با قوای دیگر برادریم ، افزود:باید قدرتمندانه کار شود و اگر مجلس قوی باشد می‌تواند دست برادر خود را که سایر قوا است بگیرد و به آنها کمک کند.

لاریجانی افزود: نمایندگان مردم نمایندگان کل ملت هستند لذا هم هیئت رئیسه و هم خود نمایندگان باید قدرتمندانه کار کنند و من هم تلاشم این بود که جایگاه مجلس را به این سمت ببرم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ذکر این مسئله که نمایندگان دفتر کار ندارند ادامه داد: حداقل هر نماینده یک اتاق و یک منشی نیاز دارد که البته اینها ولخرجی نیست بلکه جزو مسائل اولیه است.

به گزارش فارس این قسمت از سخنان لاریجانی با استقبال نمایندگان همراه شد به طوری که حضار با احسنت احسنت گفتن از سخنان لاریجانی تمجید کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: کمیسیون‌های مجلس جایی برای کمیته‌های فرعی ندارد و روسای کمیسیون‌ها و سایر اعضاء نمی‌توانند با کارشناسان جلسه برگزار کنند لذا ما در اطراف مجلس در حال ساخت مکانی برای این مسائل هستیم ولی عده‌ای می‌گویند که این مسائل ولخرجی است در حالی که این طور نیست.

لاریجانی از حاضرین در جلسه پرسید که کدام یک از شما در شهرستان جایی برای ملاقات دارید که نمایندگان در پاسخ گفتند هیچ کدام.

به گزارش فارس لاریجانی در ادامه اظهار داشت: بودجه‌ایی را در نظر گرفتیم تا مجلس در هر شهرستان یک ساختمان داشته باشد و نمایندگان بتوانند به امورات برسند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه من آنقدر فحش خورده‌ام که روین تن شده‌ام افزود: هر نماینده باید بتواند در شهرش با نخبگان مشورت کند.

وی ضمن تاکید بر لزوم وجود سیستم حزبی در کشور اظهار داشت: به اعتقاد من هیچ عنصری در جمهوری اسلامی به اندازه ولایت فقیه برای دفاع از دستاوردهای کشور اثرگذار نبوده و رهبری همواره باعث عزتمندی کشور شده است.

لاریجانی ادامه داد: در طول 4 سالی که من مسئولیت مجلس را بر عهده داشتم رهبری آنقدر برای مجلس اعتبار قائل بود که حتی یک بار هم به مجلس دستور نداد، البته ممکن است گاهی ایشان اعلام کنند که تمایل به موضوعی دارند اما دستوری نداده‌اند.

وی گفت: من در مسئولیت‌هایی که داشتم اگر رهبری نظری می‌دادند نظرشان را پیگیری می‌کردم.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد که مجلس باید از یک آرامش برخوردار باشد.

به گزارش فارس علی لاریجانی در بخش پایانی جلسه امروز هم طی سخنانی نگاهی گذرا به تاریخ پارلمان در ایران انداخت و دوران مختلف مجلس و فراز و نشیب‌های آن را قبل و بعد از انقلاب تشریح کرد.

انتهای پیام/
 

کلید واژه :

لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی