کد خبر : 4485
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

ایرنا/ سپاه پاسداران امروز بزرگترین قدرت نظامی در خاورمیانه است

ایرنا/ سپاه پاسداران امروز بزرگترین قدرت نظامی در خاورمیانه است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز از نظر نظامی بزرگ ترین قدرت در خاورمیانه است كه در سخت ترین شرایط با اقتدار وارد میدان می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، \'علی لاریجانی\' روز شنبه در جمع كاركنان یگان حفاظت مجلس شورای اسلامی افزود: سپاه پاسداران نیرویی مصمم و مقتدر است و همواره برای ملت ایران افتخار آفرین بوده است.

وی تصریح كرد: فتح خرمشهر یك مدال افتخار بر سینه ملت ایران است كه با حضور جدی پاسداران و رزمندگان بسیجی محقق شد.

رییس مجلس یادآور شد: یكی از ویژگی های سپاه پاسداران این بود كه در مدت كوتاهی با كمك ارتش و بسیج حصر آبادان را شكست و خرمشهر فتح شد و با این اقدام معادلات در منطقه تغییر یافت.

لاریجانی ادامه داد: فتح خرمشهر یك فتح نظامی نبود بلكه شرایط را در منطقه تغییر داد و شوك بزرگی برای غربی ها و شوروی سابق ایجاد و آنان را دستپاچه كرد.

وی با یادآوری این مطلب كه سپاه، نهادی انقلابی است كه افرادی جان بر كف در آن فعالیت می كنند، اظهار داشت: در ابتدای انقلاب عده ای برای صیانت و مجاهدت از آرمان های انقلاب این نهاد را تشكیل دادند كه تمامی آن افراد انقلابی و پرتحرك بودند.

رییس مجلس با بیان این كه سپاه پاسداران از بدو تاسیس با دو مساله اساسی روبه رو بود، گفت: یك موضوع مربوط به شیطنت های و موذی گری های غرب در بخشی از كشور بود، اقدامات تروریستی در برخی شهرهای ایران باعث ایجاد ناامنی هایی شده بود و در این زمان سپاه برای مقابله با این جریان وارد میدان شد.

لاریجانی افزود: در این راه افراد رشیدی همانند شهید بروجردی جان خود را فدا كردند.

وی همچنین به تحركات برخی گروهك ها و ترور شخصیت ها در كشور اشاره و تصریح كرد: در آن زمان رجال سیاسی محافظ نداشتند و از این رو منافقین كوردل بسیاری از آنها را به شهادت می رساندند ولی سپاه پس از چند ترور وارد عمل شد و حفاظت رجال سیاسی را برعهده گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در زمان ریاست جمهوری بنی صدر بحران های وسیعی در كشور ایجاد شد كه منافقین كوردل اطراف بنی صدر را گرفته بودند و وی در جبهه ها به نیروهای سپاه و بسیج هیچ كمكی نمی كرد.

لاریجانی ادامه داد: در طول زمانی كه بنی صدر فرماندهی كل قوا را برعهده داشت مشكلات زیادی در جنگ ازجمله حصر آبادان و سقوط خرمشهر برای كشور ایجاد شد و او با آتش تفرقه و اختلاف می خواست مانع پیروزی ما در جنگ شود.

وی با تاكید بر این كه نیروهای سپاه در آن زمان خون جگر می خوردند، گفت: در زمانی كه لایحه قصاص مطرح شد طرفداران بنی صدر به خیابان ها ریختند و بسیاری از مردم بی گناه را كشتند، در آن زمان سپاه مامور مقابله با آنان شد.

رییس مجلس هشتم همچنین اظهار داشت: در آن زمان گشت ثار الله و واحد اطلاعات سپاه ایجاد شد كه این واحد پایه ای برای تشكیل وزارت اطلاعات شد.

لاریجانی با یادآوری این كه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابله با جریان تروریستی كاملا موفق بود، گفت: اگر می بینید امروز منافقین در اردوگاه اشرف به این فلاكت افتاده اند به دلیل ضربه های سخت سپاه به آنان بود.

لاریجانی، سپاه پاسداران را یك جریان مكتبی دانست كه براساس عقیده كار می كند. سلاح ایمان این نیرو از همه موارد قوی تر است.

وی با بیان این كه پس از عزل بنی صدر فضای جبهه ها باز شد و نیروهای سپاه توانستند به راحتی در جبهه ها حضور یابند، گفت: پس از حضور نیروهای سپاه در جبهه، در فاصله كوتاهی حصر آبادان شكسته و خرمشهر آزاد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر این كه امروز بزرگترین قدرت خاورمیانه از نظر نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، افزود: سپاه همواره مصمم و مقتدر در سخت ترین شرایط وارد میدان می شود و همواره برای ملت ایران افتخار كسب كرده است.

وی، علت توفیق سپاه پاسداران در میادین مختلف را تقوا دانست و اظهارداشت: مكتبی و مسلكی بودن این نیرو باعث موفقیت آن است.

رییس مجلس ادامه داد: معمولا جریان های نظامی در دنیا در شرایط صلح ایجاد می شوند و هیچگاه در بدو تاسیس تجربه واقعی نداشته اند ولی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در میدان عمل، جنگ و آتش و خون به وجود آمد و یك نیرویی است كه تجربه های واقعی دارد و در میدان رزم ایجاد شده است.

لاریجانی با تاكید بر این امروز سپاه و بسیج یك سرمایه ملی برای كشور هستند، خاطرنشان كرد: امروز ایران با تهدیدات زیادی روبرو است البته دشمنان گاهی فقط شعار می دهند، حضور سپاه قوت قلبی برای مردم است.

وی تصریح كرد: بخش دفاعی كشور باید همواره سرزنده و پویا باشد تا بتواند سازندگی خود را حفظ كند.

لاریجانی همچنین در سخنان خود از یگان حفاظت مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجلس قدیم تقدیر و تشكر كرد.

در ابتدای این جلسه محمدرضا باقرپناهی فرمانده یگان حفاظتی مجلس و شورای نگهبان با ارایه گزارش عملكردی از این یگان گفت: سپاه مفتخر است با توكل به خدا، حمایت همه جانبه مسوولان، هیات رییسه و معاونت اجرایی مجلس حفاظت از شخصیت ها را بدون مشكل انجام دهد.

وی، بخش های حفاظتی مجلس را شامل برادران محافظ، حفاظت از اماكن، پاسداران وظیفه و خواهران محافظ عنوان كرد و افزود: ماموریت حفاظت از شخصیت ها، شورای نگهبان، مجلس قدیم و اماكن حساس این مجموعه ها برعهده این برادران و خواهران است.

فرمانده یگان حفاظتی مجلس و شورای نگهبان با بیان این كه روزانه 3 هزار نفر شامل نمایندگان، مردم و كارمندان مجلس وارد خانه ملت می شوند، گفت: یگان حفاظت توانسته به خوبی حفاظت این مجموعه ها را با وجود مراجعه كننده زیاد انجام دهد.

همچنین علی افراشته معاون اجرایی رییس مجلس از تلاش های یگان حفاظت مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشكر كرد.

وی از لاریجانی خواست تا به عنوان تشویق 40 نفر از یگان حفاظت به مكه مكرمه مشرف شوند.

کلید واژه :

لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی