کد خبر : 4479
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: كلام نافذ رهبر معظم انقلاب راهگشای مجلس نهم خواهد بود

ایرنا/ لاریجانی: كلام نافذ رهبر معظم انقلاب راهگشای مجلس نهم خواهد بود

تهران - رییس موقت نهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: كلام نافذ رهبر معظم انقلاب اسلامی راهگشای مجلس نهم خواهد بود.
   

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، \'علی لاریجانی\' روز دوشنبه در دومین جلسه علنی مجلس نهم به عنوان رییس موقت نهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

وی پس از انجام مراسم تحلیف در سخنانی از پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به مجلس نهم سپاسگزاری كرد و اظهارداشت: كلام نافذ ایشان برای مجلس نهم كه از چه طریقی به درستی راه را طی كند راهگشا خواهد بود.

وی افزود: با توجه به انتظاری كه مردم از مجلس نهم مخصوصا حل مسایل مهم كشور دارند، بضاعت ما اندك است ولی قول می دهیم همه توان خود را به كار بگیریم تا آبروی مجلس و حیثیت كشور به نحوی حفظ شود كه نیات مردم در حفظ حقوق به خوبی رقم بخورد.

رییس موقت مجلس نهم ادامه داد: ساماندهی مجلس باید به سمتی باشد كه رضای الهی، توجهات ولی الله اعظم (عج) و اجرای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به نحوی باشد كه آراء و نظرات به خوبی در كارنامه مجلس نهم منعكس شود.

لاریجانی منتخب مردم قم در مجلس تاكید كرد كه تلاش می كنیم در مجلس نهم با همكاری نمایندگان در ابتدای كار از استراتژی مدونی برخوردار شویم.

وی یادآور شد: مجلس نهم از افراد صاحب نظر تشكیل شده است و ظرفیت خوب نخبگی را دارا هستند.

وی همچنین گفت: اولویت بعدی مجلس نهم مشخص شدن برنامه كمیسیون های تخصصی و تعیین نقشه راه مشخص برای 4 سال آینده است.

رییس موقت مجلس نهم اظهارامیدواری كرد كه منتخبان با پای فشاری از حواشی پرهیز و بر روی مسایل اصلی و متن مشكلات ملت تمركز كنند.

لاریجانی تصریح كرد كه نهادهای حكومتی وظیفه اصلی خود را به درستی بشناسند و آن را محقق كنند و به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، مجلس برای سایر قوا ریل گذاری می كند و جایگاه رفیعی در نظام دارد.

وی با بیان این كه مجلسی كه در این توصیف قرار دارد باید شان خود را بشناسد و تعاملات خود را تعریف كند، گفت: ما موضوع استقلال مجلس را با جدیت دنبال می كنیم و این به معنای ستیز با هیچ حوزه ای نیست این بدان معنا است كه شرایط كشور را تجزیه و تحلیل و با همه استعداد خود بتوانیم تصمیم مستقل بگیریم.

رییس موقت نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در طول ادوار مختلف مجلس ایران تا امروز 33 مجلس تشكیل شده است كه هم دوره های طلایی و هم دوره های بسیار سیاه وجود داشته است.

لاریجانی افزود: در دوره های سیاه اگرچه قانون خوب نوشته شد ولی علت تجزیه و تحلیل تاریك به خاطر این است كه از حقوق ملت صیانت نشد و مستبد دستور می داد و آنها آلت فكر بودند.

وی با تاكید بر این كه عزتمندی مجلس در گرو استقلال است، یادآور شد: مجلس باید از حقوق ملت صیانت كند و در تقنین و نظارت دخالت داشته باشد.

** مجلس نهاد مستقل و برادر دیگر قوا است

وی ادامه داد: مجلس خود را یك نهاد مستقل و برادر با قوای دیگر می داند ولی برادری كه قدرتمند است نه برادری كه ذلیل باشد ، بنابراین مجلس نهم این طریق را دنبال می كند و برای امروز ایران و حفظ حقوق ملت و مردم سالاری دینی كه این وظیفه ای برای مجلس نهم است.

رییس موقت مجلس نهم خاطرنشان كرد: مجموعه تحولات و شرایط بین المللی، منطقه ای و داخلی باید اولویت كار مجلس باشد چرا كه محور اصلی امروز دشمن در شرایط بین المللی و چند سال اخیر بر روی بنیه های اقتصادی كشور است و فشار آنان به سمت این است كه بنیه اقتصادی كشور را ضعیف كنند.

لاریجانی ادامه داد: در مذاكرات بغداد نیز همان روش را دنبال كردند و می كنند و این در گفته های معاون وزیر خارجه آمریكا نیز مشهود است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از اداره جلسه توسط اعضای هیات رییسه سنی مجلس تشكر كرد و گفت: خدا را سپاس می گویم كه قلوب شما را منعطف كرد كه عیوب ما را نبینید.

**مجلس نهم در صیانت از حقوق ملت ایستاده است

رییس موقت مجلس نهم در ادامه سخنان تاكید كرد: آمریكا و سایر كشورهای زورگو باید بدانند مجلس نهم در صیانت از حقوق ملت تا آخرین نفس ایستاده است.

لاریجانی اظهار داشت: غرب تصور نكند كه با این رفتارهای فریبكارانه و موذیانه می توانند خللی در امنیت ایران ایجاد كنند.

وی همچنین با یادآوری مذاكرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در بغداد اظهارداشت: غربی ها اگر به دنبال مذاكره با ایران هستند باید حسن نیت خود را نشان دهند.

رییس موقت نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: تاكنون غربی ها چیزی جز حس بی اعتمادی در ایران از خود نشان نداده اند.

لاریجانی یادآور شد: انقلاب های اخیر در منطقه یكی از سرمایه های بزرگ به شمار می رود، از ابتدای شروع این انقلاب ها رهبر معظم انقلاب اسلامی از آن به عنوان بیداری اسلامی یاد كردند همانطور كه صحت این بیانات در تحولاتی كه در مصر، تونس، بحرین رخ داد و همچنین در حال ادامه می باشد كاملا مشهود است.

وی افزود: مجلس نهم نیز همانند مجلس هشتم در عرصه بین المللی پیشتاز خواهد بود.

** تمركز مجلس نهم بهبود فضای كسب و كار در كشور است

رییس موقت مجلس نهم با تاكید بر این كه تمركز اصلی مجلس نهم بر روی بهبود فضای كسب و كار در داخل كشور است، اظهار داشت: مساله گرانی و بیكاری در این مجلس باید از نظر اقتصادی ریشه یابی شود تا همانطور كه رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال را سال تولید ملی نام نهادند، بتوانیم با ریشه یابی معضلات اقتصادی در امر تولید ملی حركت های نوینی را در این مجلس انجام دهیم.

لاریجانی با یادآوری اقدامات مجلس هشتم خاطرنشان كرد: حمایت از سرمایه گذاری داخلی و همچنین حمایت از بسته های صنایع و تولیدات كه در قانون بودجه نیز لحاظ شده از افتخارات مجلس هشتم بوده است.

وی، سرعت در مجلس نهم را لازمه فراهم كردن مقدمات كار دانست و گفت: كمیسیون های تخصصی مجلس كه به عنوان مغز متفكر مجلس به شمار می روند باید سریع تر كار خود را شروع كنند.

رییس موقت مجلس نهم همچنین با اشاره به طرح قانون هدفمند كردن یارانه ها كه در مجلس هشتم تصویب شد، تصریح كرد: این اتفاق مهم در نهایت یك خروجی بسیار نفیسی از مجلس هشتم بود، ضمن آن كه با اجرای این قانون در كارهای اجرایی دولت محدودیتی ایجاد نكرد.

لاریجانی با تاكید بر این كه ما نباید در كارهای اجرایی دخالت داشته باشیم، گفت: مجلس باید تمركز خود را بر روی قانونگذاری درست بگذارد و با نظارت صحیح كارها را دنبال كند.

وی همچنین از منتخبان مجلس نهم خواست كه از نخبگان محلی در اجرای پیشبرد طرح ها و لوایح استفاده كنند.

وی افزود: منتخبان مجلس باید در بررسی طرح ها و لوایح از نخبگان محلی حوزه های انتخابیه خود استفاده كنند تا در بهبود و پیشرفت كارها عقب نمانند.

رییس موقت مجلس نهم همچنین از غلامعلی حدادعادل و همه نامزدهای هیات رییسه تشكر كرد و گفت:این امر نشان می دهد مرام مجلس كاملا مردم سالاری است.

لاریجانی با اشاره به برخی از پیامك هایی كه قبل و بعد از انتخابات درمورد نمایندگان ارسال شد، اظهارداشت: پیامك هایی كه بعضا در جهت تخریب نمایندگان ارسال شد گرچه وجهه خوبی هم نداشت اما باید با گذشت از این مساله عبور كنیم.

لاریجانی از منتخبان مجلس نهم خواست تا از آنچه كه در گذشته اتفاق افتاده است بگذرند و با یك صلوات دل ها را به هم نزدیك تر كنند چرا كه ما در یك كشتی نشسته ایم و در مسیر یك سرنوشت قرار داریم.

وی ادامه داد: ما با رفاقت و دوستی در مجلس نهم سعی می كنیم از ظرفیت های فكری یكدیگر استفاده كنیم.

**اشكالی بر اعتبارنامه های منتخبین مجلس نهم وارد نیست

لاریجانی رییس شعبه 15 رسیدگی كننده به اعتبارنامه های منتخبان مجلس نهم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اعتبارنامه منتخبان نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تا جایی كه در جریان هستم اشكالی دیده نشده است.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی