کد خبر : 4474
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

باشگاه خبرنگاران/ امام(ره) بي قانوني را عامل بازگشت ديکتاتوري مي دانست

باشگاه خبرنگاران/ امام(ره) بي قانوني را عامل بازگشت ديکتاتوري مي دانست

به گزارش خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني امروز(چهارشنبه 10 خردادماه) \'گفت: در استانه سالگرد رحلت جانسوز پيشواي بزرگ انقلاب اسلامي قرار داريم که به روح بلند آن مرد الهي درود مي فرستيم و اين مصيبت را تسليت مي گوييم.

وي گفت: امام (ره) از منظر احياگري ديني و اصلاح گري اجتماعي در سده هاي اخير از مرتبتي بالا برخوردار است و کمتر مي توان در ميان احياگران ديني و مصلحان اجتماعي نظير او را يافت.

رئيس مجلس نهم افزود: عمق بينش ديني ، تسلط به علوم مختلف اسلامي، فقه و فلسفه و کلام و عرفان و نگاه نافذ به علل انحطاط مسلمان و شگردهاي استعمارگران مخصوصا داشتن نظريه حکومت اسلامي از امام خميني (ره) نه تنها در ايران بلکه در جهان اسلام شخصيتي استنثنايي ساخت که تاثيرات انديشه هاي بلند ايشان را امروز در ميان توده هاي مسلمان منطقه مي توان به روشني درک کرد.

وي با بيان اينکه منظومه فکري امام(ره) در ابعاد مختلف بر چند رکن استوار است، گفت: امام (ره) به عنوان انديشمندي روشن بين و منادي اسلام زنده ، هم مخالف با کج انديشي و واپس گرايي بود و با متحجران ستيز داشت و هم با روشنفکرزدگي دين ستيز که رياکارانه براي دنيا طلبي خود اسلام را التقاطي معرفي مي کردند مبارزه مي کرد.

لاريجاني گفت: انديشه اسلامي امام(ره) در عصر عسرت ايدئولوژي هاي بشري و ناتواني آنها از تامين عدالت و استقرار ازادي و معنويت، حيات جديدي براي مسلمان و جامعه بشري تعريف کرد که از آن به اسلام ناب محمدي(ص)ياد مي شود.

رئيس مجلس نهم افزود: ويژگي قرائت امام(ره) از اسلام ،اصالت فکر فقهي و ممزوج بودن آن با روح معنوي، عرفاني و عقلاني و جامعيت اجتماعي و سياسي و پر تحرک و انقلابي بودن در عرصه هاي سياسي و مبارزه با استعمار و استبداد است.

لاريجاني گفت: نگاه عدالت محور در مدرسه فکري امام (ره) تجلي و ظهور عمده دارد؛ گرچه در فلسفه سياسي امام(ره) عدالت بنياد مدينه فاضله است اما مخصوصا در قرن بيستم با روي گرداني دنياي غرب از مفهوم و تحقق عدالت عملا روشنفکران جهان اسلام نيز عمده همت خود را بر وجه آزادي قرار دادند و اگر در باب عدالت اجتماعي هم برخي  مصلحان متاخر تاکيدي داشتند ، نگاهي فراگير و معطوف به عمل ارائه نکردند.

وي گفت: امام اين توفيق را يافت که نظريه خويش را در باب عدالت در مسير اجرا قرار دهد ؛ گرچه در اين زمينه بايد تلاشي افزون از گذشته داشت تا هدف هاي آن مرد الهي جامه عمل پوشد.

لاريجاني افزود: از منظر امام (ره) مردم سالاري ديني صرفا طريق نيست بلکه هم طريق رسيدن به هدف هاي متعالي جامعه اسلامي و هم بخشي از تحقق عدالت است.

رئيس مجلس نهم ادامه داد: يکي از مضاميني که در بيانات و آثار  امام (ره) زياد تکرار شده ، مردمي بودن همه شئون حکومت است که عامل تحرک و رقابت در حوزه سياسي جامعه است و زنده بودن جامعه را محقق مي کند.

وي گفت: از طرف ديگر دموکراسي خام در نظريه ايشان حرکتي در تاريکي است لذا ايشان کمال دموکراسي را در هدايت ديني و هدف گذاري حق معرفي مي کنند؛ آنگونه که امام حسين (ع) فرمود، در پناه دين عقل به کمال مي رسد.

لاريجاني افزود: احترام امام (ره) به مجلس که فرمودند" مجلس در راس امور است" و از طرف ديگر بارها توصيه کردند که قوانين در مجلس بايد بر اساس اسلام تدوين شود ، وجهي از اين ديدگاه است که امور ملک با مشورت خردمندان سياست شود که ملک از خردمندان جمال گيرد و دين از پرهيزگاران کمال يابد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی