کد خبر : 4472
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایلنا/ لاریجانی: آمریکائیها متوجه بازی خطرناک خود باشند

ایلنا/ لاریجانی: آمریکائیها متوجه بازی خطرناک خود باشند

رییس مجلس شورای اسلامی به مقامات آمریکائی هشدار داد؛ مقامات آمریکایی باید متوجه بازی خطرناک خود باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایام رحلت امام راحل و تسلیت این ایام به ملت ایران، گفت: امام (ره) از منظر احیای‌گری دینی و اصلاح‌گری اجتماعی در سده‌های اخیر از مرتبتی بالا برخوردار است که کمتر می‌توان در بین محبان دین و مصلحان اجتماعی نظیر آن را یافت.

وی افزود: عمق بینش دینی و تسلط ایشان به علوم مختلف اسلامی، فقه، فلسفه، کلام و عرفان و نگاه نافذ ایشان به علل انحطاط مسلمانان و شگردهای استعمارگران و مخصوصا داشتن تئوری حکومت اسلامی از ایشان نه تنها در ایران، بلکه در سطح جهان اسلام شخصیتی استثنایی ساخت که تاثیرات اندیشه‌های بلند ایشان را امروز در بین توده‌های مسلمان منطقه می‌توان به روشنی درک نمود.

رییس موقت مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه منظومه فکری امام (ره) در ابعاد مختلف بر ارکانی چند استوار است، اظهار داشت: نخست امام به عنوان اندیشمندی زمان‌شناس و روشن‌بین و منادی اسلا م زنده هم مخالف با کژاندیشی و واپس‌گرایی بود و با متحجران ستیز داشت و هم با روشنفکرزدگی دین‌ستیز که ریاکارانه برای دنیاطلبی اسلام را التقاطی معرفی می‌کردند، مبارزه می‌نمود.

لاریجانی ادامه داد: اسلام امام (ره) در عصر ایدئولوژی‌های بشری و ناتوانی آن‌ها از تامین عدالت و استقرار آزادی و معنویت، حیات جدیدی را برای مسلمانان و بشریت تعریف نمود که از آن به عنوان اسلام ناب محمدی یاد می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: ویژگی قرائت امام از اسلام، اصالت فکر فقهی و ممذوج بودن با روح معنوی و عرفانی و عقلانی بودن و جامعیت اجتماعی و سیاسی و پرتحرک بودن و انقلابی بودن در عرصه‌های سیاسی و مبارزه با استعمار و استبداد است.

منتخب مردم قم در مجلس، با اشاره به دومین ویژگی منظومه فکری امام (ره)، تصریح کرد: نگاه عدالت‌محور در مدرسه فکری امام، تجلی و ظهور عمده دارد، گرچه در فلسفه سیاسی اسلام، عدالت بنیاد مدینه‌ فاضله است اما مخصوصا در قرن بیستم با روی‌گردانی دنیای غرب از مفهوم و تحقق عدالت عملا روشنفکران جهان اسلام نیز عمده همت خود را بر وجه آزادی قرار دادند و اگر در باب عدالت اجتماعی نیز برخی از مصلحان متاخر تاکید نمودند، نگاهی فراگیر و معطوف به عمل ارائه نکردند.

لاریجانی همچنین تاکید کرد: امام این توفیق را یافت که نظریه خویش در باب عدالت را در مسیر اجرا قرار دهد، گرچه در این زمینه باید تلاشی افزون از گذشته داشت تا هدف‌های آن مرد الهی جامه عمل بپوشد.

وی با اشاره به مردم‌سالاری دینی از منظر امام خمینی (ره)، با بیان اینکه آن طریق رسیدن به هدف‌های متعالی جامعه اسلامی است، تصریح کرد: این موضوع بخشی از تحقق عدالت محسوب می‌شود، لذا مردم‌سالاری صرفا طریق نیست، یکی از مضامینی که در بیانات و آثار ایشان زیاد تکرار شده، مردمی بودن همه شئون حکومت است که عامل تحرک و رقابت در حوزه سیاسی جامعه می‌باشد و زنده بودن جامعه را محقق می‌کند؛ از طرفی دموکراسی خام در نظریه ایشان حرکتی است در تاریکی، لذا کمال دموکراسی را در هدایت دینی و هدف‌گذاری حق معرفی می‌کند، آنگونه که امام حسین (ع) فرمود در پناه دین، عقل به کمال می‌رسد.

منتخب مردم قم در مجلس نهم با تاکید بر این جمله امام (ره) که مجلس در راس امور است، گفت: اینکه امام (ره) بار‌ها توصیه فرموده‌اند که قوانین در مجلس باید بر اساس اسلام تدوین گردد، وجهی از این دیدگاه است که امور ملک با مشورت خردمندان سیاست شود، که ملک از خردمندان جمال گیرد و دین از پرهیزکاران کمال یابد.
لاریجانی گفت: نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم ثبعیت جدیدی است که در یکی دو روز اخیر در بیانات مقامات آمریکایی و اقدامات آن‌ها و برخی کشورهای غربی نسبت به سوریه مشاهده می‌شود.

وی در ادامه افزود: به نظر می‌رسد امریکا و غرب به دنبال زمینه سازی بحران جدیدی هستند یکی از مقامات نظامی امریکا گفته که ممکن است ما مثل دخالت در لیبی در سوریه نیز عملیات نظامی را انجام دهیم.

رئیس موقت مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: احتمالا مقامات نظامی آمریکا دچار سوء تفاهم نسبت به خود و مسائل منطقه شده‌اند، چرا که سوریه به هیچ وجه مختصات لیبی را ندارد و بن قاضی در سوریه به داخل فلسطین کشیده می‌شود و خاکس‌تر این آتش افروزی قطعا رژیم صهیونیستی را می‌پوشاند.
لاریجانی در ادامه گفت: مقامات آمریکایی باید متوجه بازی خطرناک خود باشند. آیا نسبت به اشغال نظامی بحرین لازم نیست اقدامی کنند؟ سوال این است که چرا مجال نمی‌دهند طرح اصلاحات سیاسی در سوریه جلو رود.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: برخی مرتجعین منطقه افتخار می‌کنند که پول و سلاح برای تخریب و جنگ داخلی سوریه استفاده کرده‌اند و به نظر می‌رسد رئیس جمهور دمکرات آمریکا دچار‌‌‌ همان اشتباه محاسباتی کار‌تر شده است که عجولانه به کارهای سیاسی خود مهر باطل زد.

رئیس موقت مجلس نهم در پایان گفت: مجلس شورای اسلامی از اصلاحات دمکراتیک در سوریه که بتواند حقوق ملت را تامین کند حمایت می‌کند و رفتارهای تروریستی و دخالت‌های فرصت طلبانه برخی کشور‌ها در سوریه و همچنین پیام‌های جنگ طلبانه غیر عقلانی آمریکا را محکوم کرده و هشدار می‌دهد که شروع این ماجراجویی ممکن است سهل جلوه کند، اما پایان آن قطعا سخت خواهد بود.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی