کد خبر : 4467
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني: آمريكا و غرب بدنبال زمينه‌سازي بحران جديدي در سوريه هستند

ایسنا/ لاريجاني: آمريكا و غرب بدنبال زمينه‌سازي بحران جديدي در سوريه هستند

رييس‌ موقت مجلس شوراي اسلامي گفت كه به نظر مي‌رسد آمريكا و غرب بدنبال زمينه‌سازي بحران جديدي در سوريه هستند.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در نطق پيش از دستور خود در صحن علني امروز مجلس شوراي اسلامي افزود: سبوعيت جديدي است كه در يكي دو روز اخير در بيانات مقامات آمريكايي و اقدامات آنان و برخي كشورهاي غربي نسبت به سوريه مشاهده مي‌شود، به نظر مي‌رسد آمريكا و غرب به دنبال زمينه‌سازي بحران جديدي هستند.

منتخب مردم قم در نهمين مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد: يكي از مقامات نظامي آمريكا گفته است ممكن است ما مثل دخالت در ليبي در سوريه عمليات نظامي نماييم كه احتمالا مقامات نظامي آمريكا دچار سوء تفاهم نسبت به خود و مسائل منطقه‌ شده‌اند، چرا كه سوريه به هيچ وجه مختصات ليبي را ندارد و بنغازي سازي در سوريه به داخل فلسطين كشيده مي‌شود و خاكستر اين آتش افروزي قطعا رژيم صهيونيستي را مي‌پوشاند كه آن‌ها بايد متوجه بازي خطرناك خود باشند.

لاريجاني تاكيد كرد: آيا نسبت به اشغال نظامي بحرين لازم نيست اقدامي بكنند، سوال اين است كه چرا مجال نمي‌دهد سير اصلاحات سياسي در سوريه جلو برود، برخي از مرتجعين منطقه افتخار مي‌كنند كه پول و سلاح براي تخريب و جنگ داخلي سوريه ارسال نموده‌اند و به نظر مي رسد رييس‌جمهور دموكرات آمريكا دچار همان اشتباه محاسباتي كاتر گرديده است كه عجولانه به تاريخچه سياسي خود مهر پايان زده است.

وي در پايان با حمايت از اصلاحات دموكراتيك سوريه كه بتواند حقوق ملت را تامين نمايد اظهار داشت:‌ رفتارهاي تروريستي و دخالت‌هاي فرصت‌طلبانه برخي كشورها در سوريه وهمچنين پيام‌هاي جنگ‌طلبان و غيرعقلاني آمريكا را محكوم و مجلس هشدار مي‌دهد كه شروع اين ماجراجويي ممكن است سهل جلوه كند اما پايان آن قطعا سخت خواهد بود.

وي در بخش ديگري از سخنانش، مردمي بودن همه شئون حكومت را عامل تحرك و رقابت‌هاي سياسي دانست و با اشاره به ايام رحلت امام راحل و تسليت اين ايام به ملت ايران، گفت: امام (ره) از منظر احياي‌گري ديني و اصلاح‌گري اجتماعي در سده‌هاي اخير از مرتبتي بالا برخوردار است كه كمتر مي‌توان در بين محيان دين و مصلحان اجتماعي نظير آن را يافت.

لاريجاني افزود: عمق بينش ديني و تسلط ايشان به علوم مختلف اسلامي، فقه، فلسفه، كلام و عرفان و نگاه نافذ ايشان به علل انحطاط مسلمانان و شگفت‌هاي استعمارگران و مخصوصا داشتن تئوري حكومت اسلامي از ايشان نه تنها در ايران، بلكه در سطح جهان اسلام شخصيتي استثنايي ساخت كه تاثيرات انديشه‌هاي بلند ايشان را امروز در بين توده‌هاي مسلمان منطقه مي‌توان به روشني درك نمود.

رييس موقت مجلس نهم در ادامه با بيان اينكه منظومه فكري امام (ره) در ابعاد مختلف بر اركاني چند استوار است، اظهار داشت: نخست امام به عنوان انديشمندي زمان‌شناس و روشن‌بين و منادي اسلا م زنده هم مخالف با كژانديشي و واپس‌گرايي بود و با متحجران ستيز داشت و هم با روشنفكرزدگي دين‌ستيز كه رياكارانه براي دنياطلبي اسلام را التقاطي معرفي مي‌كردند مبارزه مي‌نمود.

لاريجاني ادامه داد: اسلام امام (ره) در عصر ايدئولوژي‌هاي بشري و ناتواني آنها از تامين عدالت و استقرار آزادي و معنويت، حيات جديدي را براي مسلمانان و بشريت تعريف نمود كه از آن به عنوان اسلام ناب محمدي ياد مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد: ويژگي قرائت امام از اسلام، اصالت فكر فقهي و ممذوج بودن با روح معنوي و عرفاني و عقلاني بودن و جامعيت اجتماعي و سياسي و پرتحرك بودن و انقلابي بودن در عرصه‌هاي سياسي و مبارزه با استعمار و استبداد است.

منتخب مردم قم در مجلس، با اشاره به دومين ويژگي منظومه فكري امام (ره)، تصريح كرد: نگاه عدالت‌محور در مدرسه فكري امام، تجلي و ظهور عمده دارد، گرچه در فلسفه سياسي اسلام، عدالت بنياد مدينه‌ فاضله است اما مخصوصا در قرن بيستم با روي‌گرداني دنياي غرب از مفهوم و تحقق عدالت عملا روشنفكران جهان اسلام نيز عمده همت خود را بر وجه آزادي قرار دادند و اگر در باب عدالت اجتماعي نيز برخي از مصلحان متاخر تاكيد نمودند، نگاهي فراگير و معطوف به عمل ارائه نكردند.

لاريجاني همچنين تاكيد كرد: امام اين توفيق را يافت كه نظريه خويش در باب عدالت را در مسير اجرا قرار دهد، گرچه در اين زمينه بايد تلاشي افزون از گذشته داشت تا هدف‌هاي آن مرد الهي جامه عمل بپوشد.

وي با اشاره به مردم‌سالاري ديني از منظر امام خميني (ره) و با بيان اينكه آن طريق رسيدن به هدف‌هاي متعالي جامعه اسلامي است، تصريح كرد: اين موضوع بخشي از تحقق عدالت محسوب مي‌شود، لذا مردم‌سالاري صرفا طريق نيست، يكي از مضاميني كه در بيانات و آثار ايشان زياد تكرار شده، مردمي بودن همه شئون حكومت است كه عامل تحرك و رقابت در حوزه سياسي جامعه مي‌باشد و زنده بودن جامعه را محقق مي‌كند؛ از طرفي دموكراسي خام در نظريه ايشان حركتي است در تاريكي، لذا كمال دموكراسي را در هدايت ديني و هدف‌گذاري حق معرفي مي‌كند، آنگونه كه امام حسين (ع) فرمود در پناه دين، عقل به كمال مي‌رسد.

منتخب مردم قم در مجلس نهم با تاكيد بر اين جمله امام (ره) كه مجلس در راس امور است، گفت: اينكه امام (ره) بارها توصيه فرموده‌اند كه قوانين در مجلس بايد بر اساس اسلام تدوين گردد، وجهي از اين ديدگاه است كه امور ملك با مشورت خردمندان سياست شود چه ملك از خردمندان جمال گيرد و دين از پرهيزكاران كمال يابد.

رييس موقت نهمين مجلس شوراي اسلامي در ادامه بيان كرد: تكيه بر استقلال سياسي، اقتصادي و فرهنگي در نظريه حكومتي امام (ره) امري كانوني است، امام زيربناي استقلال سياسي و اقتصادي را استقلال فرهنگي مي‌داند، لذا بارها جامعه را به رجوع به عالمان دين و اسلام‌شناسان واقعي توصيه فرموده‌اند تا از صراط مستقيم خارج نشوند و از طرفي وجه قالب انحطاط در جوامع اسلامي را در عدم استقلال سياسي مي‌دانستند.

لاريجاني با اشاره به مبارزه با استكبار و استعمار در نظريه سياسي امام (ره) اظهار كرد: اين موضوع امري فرعي و تاكتيكي و مقطعي نيست، بلكه امام بيماري جامعه مسلمانان امروز را در فرودستي اجباري و از دست دادن عزت نفس مسلمانان مي‌يابد و علت‌العلل آن را از دست دادن استقلال سياسي و تحميل استعماري مي‌داند.

وي با بيان اينكه واژه شيطان بزرگ در نگاه امام صرفا يك يك ابتكار در واژه‌گزيني نيست، تصريح كرد: اين جمله نقش چراغ خطر براي نسل‌هاي مختلف را دارد تا از مكر و فسون آن در امان بمانند و انصافا اين خط فكري عامل عزتمندي جمهوري اسلامي گرديد كه در اين سه دهه بارها و بارها ايالات متحده آمريكا عليرغم اشتلم‌گوي‌هاي سياسي در پي رخنه‌اي بود با ظاهري دوستانه كه گاه برخي سهل‌انديشان ميدان سياست در اين وادي دچار ترديد و سستي شدند.

منتخب مردم قم در مجلس نهم ادامه داد: در چنين شرايطي حكمت سخن امام و نقش رهبري معظم انقلاب مانع غفلت سياسي گرديد، حكيمان گفته‌اند دشمن چون از هر حيلتي فرو ماند سلسله دوستي جنباند وان‌گه به دوستي كارهايي كند كه هيچ دشمن نتواند.

وي با تاكيد بر اينكه يكي از عوامل عزتمندي امروز ايران در استقلال سياسي با قرائت انقلابي امام (قدس‌سره) است، گفت: عضوي از اعضاي شوراي روابط خارجي آمريكا گفته است ايران از موقعيت ژئواستراتژيك برخوردار است و ايفاي نقش رهبري در خاورميانه، قفقاز و آسياي مركزي مربوط به ايران است كه اين نتيجه پايداري بر صراطي است كه امام پايه‌‌گذار آن بوده است.

لاريجاني افزود: امام حكمت استقلال اقتصادي را در اين امر مي‌دانست كه اسلام نمي‌خواهند غيرمسلمان بر مسلمان تسلط و نفوذ داشته باشد و اين هدف هنگامي ميسر است كه ملت مسلمان در اقتصاد نيازمند نباشد لذا بر توليد داخلي و خودكفايي مصر بودند و عامل پيشرفت جامعه را در تكيه بر توليد داخلي مي‌دانستند.

رييس موقت مجلس نهم خاطر نشان كرد: شاگرد مكتب ايشان مرحوم شهيد مطهري نيز چنين فكري را ترغيب مي‌نمودند و در كتاب اقتصاد خود آورده‌اند كه يكي از اصول اوليه اقتصاد سالم حيات و قابليت رشد و نمو ثروت است. همان‌طور كه در شرايط اوليه يك اجتماع سالم، اقتصاد سالم است.

به گزارش ايسنا، وي در ادامه با بيان اينكه اقتصاد سالم به معناي اقتصاد قائم به ذات است، گفت: جامعه بايد بنيه‌ي اقتصادي سالمي داشته باشد، مبتلا به كم‌خوني اقتصادي نباشد كه اين نكته مهمي است كه شهيد مطهري تاكيد كردند، از نظر اسلام، هدف‌هاي اسلامي بدون اقتصاد سالم غيرقابل تامين است.

وي با اشاره به عامل ديگري در مكتب امام (ره) اظهار داشت‌: نقش آزادي فكر و انديشه پنجمين مكتب امام (ره) است، كه رشد استعداد‌ها و ترقي جامعه در ابعاد مختلف و شادابي و سرزندگي جامعه در آزادي نهفته است؛ امام تاريخ ديكتاتوري گذشته ايران را به خوبي مي دانست و درد استبداد و خفقان را حس كرده بود، لذا جز قانون منبعث از اسلام مرزي براي آزادي قائل نبود و بي‌قانوني و قانون شكني را عامل تخريب آزادي و بازگشت ديكتاتوري و استبداد مي‌دانستند.

لاريجاني اظهار اميدواري كرد: اميد است اين ايام فرصت بازانديشي مولفه‌هاي اصلي مدرسه فكري امام براي نمايندگان محترم حاصل شود كه توشه راه مجلس نهم گردد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی