کد خبر : 4463
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در همایش اخلاق و سیاست در سیره علوی؛

فارس/ استقلال کشورها در آینده به داشتن تکنولوژی‌های پیشرفته است نه نفت و گاز

فارس/ استقلال کشورها در آینده به داشتن تکنولوژی‌های پیشرفته است نه نفت و گاز

خبرگزاری فارس: رئیس موقت مجلس شورای اسلامی گفت که استقلال کشورها در آینده به داشتن تکنولوژی‌های پیشرفته است نه داشتن نفت و گاز.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس موقت مجلس شورای اسلامی عصر امروز طی سخنانی در همایش اخلاق و سیاست در سیره علوی با تکیه به نگاه امام خمینی (ره) اظهار داشت: امام دردانه‌ای بود که تحولات در ایران و منطقه تحت تاثیر شخصیت ایشان بود.

وی ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ایام ولادت حضرت علی (ع) ادامه داد: شخصیت امام کاملا با شخصیت علی (ع) گره خورده بود و سیره امام (ره) تحت تاثیر سیره علی (ع) بود.

لاریجانی گفت: همیشه وقتی حکمرانان در کسوت فرمانروایی قرار گرفتند، خود را خالی از اخلاق می‌کردند که این مصیبت‌های زیادی برای بشریت درست می‌کرد.

وی با بیان اینکه امروز دنیا طلبی با ظاهری بزک شده ارائه می‌شود، گفت: کشور گشایی که آمریکایی‌ها در عراق داشتند مثل کشور  گشایی‌های گذشته بود ولی در ظاهر گفتند که ما می‌خواستیم دموکراسی را گسترش دهیم.

رئیس موقت نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی‌ها با سرافکندگی از عراق خارج شدند،‌گفت: صدام دست ساز خود آمریکایی‌ها بود.

نماینده مردم قم با اشاره به اینکه اروپایی‌ها و برخی کشورهای مرتجع منطقه در جریان جنگ تحمیلی به عراق کمک کردند، اظهار داشت: مسئله آمریکا ایجاد دموکراسی در منطقه نبود و نیست و این تنها یک عنوان دروغین است.

لاریجانی با بیان اینکه در جریان جنگ 33 روزه هم رژیم صهیونیستی را تحریک کردند که به لبنان حمله کند، اضافه کرد: شیطنت‌هایی که امروز نسبت به مسئله هسته‌ای انجام می‌دهند به عنوان مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی است؛ رهبر معظم انقلاب فتوا داده‌اند که بر اساس آن تولید و نگهداری سلاح کشتار جمعی جایز نیست،؛ مسئله مهم دشمن این است که نمی‌خواهند ما به تکنولوژی‌های پیشرفته دست بیابیم و چون ایران از خط عبور کرده، می‌خواهند جلوی آن بایستند.

لاریجانی ادامه داد: استقلال کشورها در آینده به گاز و نفت نیست بلکه به داشتن تکنولوژی‌های پیشرفته است.

وی مسئله فلسطین را یکی از دغدغه‌های اصلی غرب و آمریکا عنوان کرد و اظهار داشت: سیاست به مجموعه‌ای از فریب‌کاری‌ها تبدیل شده است و گاهی هم می‌گویند که اعتماد در عرصه سیاست وجهی ندارد که این درست نیست.

وی افزود: چیزی که امام علی (ع) در 14 قرن گذشته آغاز گر آن بود و در عصر حاضر امام خمینی آن پرچم را بلند کرد، از جنس نصایح نبود بلکه منطق جدیدی بود که باید این منطق را درک کرد.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: اگر ما دین اسلام را دین خاتم می‌دانیم و این دین،‌ دین کاملی است پس در حوزه اجتماع نمی‌تواند بی‌نظر باشد.

لاریجانی با ذکر این مسئله که بدترین ستم در عصر امروز تئوری مارکسیسم است، اضافه کرد: دغدغه اصلی حضرت علی (ع) مسئله عدالت بود؛ اصالت هم به این نیست که حکمرانی را کسی با هر فریبی به عهده بگیرد.

وی با بیان اینکه عدالت مفهومی جز رقابت ندارد، اظهار داشت: شاه دنبال ایجاد چند شهر آباد بود و بقیه جاها را ول کرده بود ولی روش امام این نبود؛ امام در ابتدای انقلاب دستور داد که همه باید باسواد شوند چرا که کلید پیشرفت در سواد است و این خط فکری تا امروز هم ادامه پیدا کرده است.

لاریجانی ادامه داد: اگر ما سعادت فردی و اجتماعی را در طول هم ببینیم عرصه سیاسی نمی‌تواند ارزش‌هایی را که باعث تکامل یک فرد می‌شود، نادیده بگیریم.

وی گفت: دموکراسی که در کشور به وجود می‌آید باید مقوم ارزش‌هایی باشد که می‌تواند انسان را به تکامل برساند و فرمانروایانی می‌توانند این کار را انجام دهند که خودشان به آن پایبند هستند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه قدرت در ذات خود فساد آور است، افزود: البته قدرت در دست افرادی مثل امام علی (ع) فساد آور نبود.

لاریجانی ادامه داد: آزادی از شعارهای اصلی انقلاب ما بود اما هدف نبود بلکه یک وسیله بود و هدف ما هم آزادگی بود.

رئیس موقت نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با ذکر این مسئله که هدف این نیست که حکمرانان به هر نحو سلطه پیدا کنند، ادامه داد: امام آمریکا را به عنوان یک شیطان بزرگ نام برد و این یک مسئله مقطعی نبود، امام آمریکا را عنصری می‌دانست که می‌خواست با فشار مسلمانان را فرودست کند و به همین دلیل نام شیطان بزرگ را برای این موجود خلق کرد.

لاریجانی اضافه کرد: ممکن است گاهی آمریکایی‌ها یک دام دوستی هم پهن کنند اما ممکن است از این طریق کاری کنند که هیچ دشمنی نکرده است.

وی ادامه داد: امام همه مسلمانان را به وحدت توصیه کرد. بر این اساس نباید وحدت ذیل هیچ چیز دیگر باشد.

لاریجانی گفت: در دوران جنگ 33 روزه یک دفعه درگیری شیعه و سنی دامن زده شد در حالی که همه مسلمانان باید به داد مسلمانان لبنان می‌رسیدند؛ البته در قضیه غزه هم همین اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه نگاه امام این بود که از برخی اختلافات بپرهیزیم و وحدت داشته باشیم، گفت: ایران چه در جنگ 33 روزه و چه در جنگ 22 روزه از مسلمانان حمایت کرد چرا که مسئله عزت مسلمانان در میان بود.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه دشمنان جیغ‌های بنفش می‌کشند و ایران را تهدید می‌کنند، اظهار داشت: البته خودشان می‌دانند این تهدیدات کارساز نیست.

وی ادامه داد: آمریکا و غرب نمی‌توانند با پرونده سازی ملت‌های مسلمان را فرودست قرار دهند چرا که دنیای امروز، دنیای بیداری است.

رئیس موقت مجلس گفت: توجه به سرنوشت مسلمانان امروز اهمیت پیدا کرده و این خیلی ارزشمند است البته باید در این عرصه به مخاطرات هم توجه کرد؛ دشمن به دنبال این است که با جنس‌های بدلی اقدامات خود را پیش ببرد که باید به این نکته توجه داشت.

بنا بر این گزارش، لاریجانی به علت کمردرد، بصورت نشسته سخنرانی کرد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی