کد خبر : 4420
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در مراسم تجلیل از ۸ سال خدمت حجت الاسلام والمسلمین علی بنایی:

مجلس نیوز/ بی اخلاقی در اوضاع کنونی موجب سایش شخصیت های کشوری می شود

مجلس نیوز/ بی اخلاقی در اوضاع کنونی موجب سایش شخصیت های کشوری می شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "اولویت مجلس نهم آبادانی کشور به صورت عقلایی و بدون شعارزدگی است"، تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید از حواشی دوری کنند.

  به گزارش  مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی)  ، علی لاریجانی شب گذشته (چهارشنبه) در همایش تکریم خدمت در مدرسه امام خمینی(ره)، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره استان قم، اظهار کرد: این استان از گذشته دارای عقب‌اقتادگی در ابعاد مختلف بود و از طرفی باید شرایط کار و ایجاد اشتغال در قم بصورت فعال‌تری دنبال می‌شد.

وی ادامه داد: با توجه به اوضاع شهرسازی و زیربنایی در استان قم، اقتضا می‌کرد مجاهدتی در این زمینه صورت بگیرد و زمانی برای رفع مشکلات موجود و تسریع در آبادانی این شهر گذاشته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به آغاز به کار مجلس نهم گفت: مجلس هشتم به پایان رسید و مجموعه‌ای از کارهای مهم که باید سر و سامان پیدا می‌کرد، انجام شد. امسال مجلس نهم آغاز به کار کرد و ملت ایران با اراده محکم و در شرایطی که سران استکبار تمام قوای خود را برای تخریب این انتخابات به کار گرفته بودند، با انجام تکلیف سیاسی، اجتماعی، دینی و ملی و با وجود برخی رفتارهای نادرست در داخل، نمایندگان خود را انتخاب کردند و با حضور در پای صندوق‌های رای علاقه‌مندی خود را به نظام و انقلاب نشان دادند.

لاریجانی در ادامه اظهار کرد: از زمان مشروطه تاکنون شرایط مختلفی در کشور داشتیم به طوری که مجلس اول تا هفتم دوره شکوفایی بود و این در حالی بود که کشورهای اطراف ما از ظرفیت دموکراسی برخوردار نبوند، ضمن این که شخصیت‌های مهمی مانند شهید مدرس که در مجلس حضور داشتند، سرنوشت کشور ما عوض کردند.

وی با اشاره به اینکه "در کنار مقاطع خوب، دوره‌های سیاهی هم وجود داشت"، یادآور شد: در دوره‌های رضاخان و محمدرضا پهلوی، مجلس ساکت بود و فقط به دستورات گوش می‌داد ولی دوره جدید یعنی دوران پس از انقلاب، دوره شکوفایی پارلمان در ایران است، به طوری که اراده برای تحقق افکار دینی و آزاد اندیشه در مجلس جاری شد.

رییس مجلس افزود: با این وجود، ظرفیت‌های دینی و اسلامی درقانون مدون نشده و یکی از انگیزه‌های مجلس برای تحقق این امر، تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بود تا منظومه تفکر دینی اخذ و شکل قانونی بگیرد، یعنی بر اساس عرفیات قانونی را تصویب نکنیم بلکه از درون قرآن منظومه نگاه اسلامی را در قوانین جاری سازیم و این قسمت یکی از بخش‌های مهمی است که باید روی آن کار کرد.

لاریجانی تاکید کرد: مجلس نهم با گذر از گذشته، باید مقتضیات و نیاز امروز کشور را در تمام عرصه‌ها بشناسد و نمایندگان جدید مردم در مجلس شورای اسلامی از صاحب‌نظران هستند و در این چند روز حریت و فرزانگی در کارهای مختلف را در آنان دیدم. زمانی که مجلس در ایران استقلال داشت، کشور توانست روی پای خود بایستند و در نتیجه مجلس نهم نیز باید با توجه به گذشته، این استقلال را از خود نشان بدهد.

وی با بیان اینکه "ما در شرایطی هستیم که قیل‌و‌قال‌های سیاسی زیاد است"، تصریح کرد: بر این اساس باید نمایندگان مجلس از حواشی دور کنند و به نیاز‌های مردم بپردازند، چراکه مردم، نمایندگان مجلس را انتخاب کردند تا عدالت تحقق پیدا کند، پس با تدبیر درست می‌توان مسائل کشور را حل کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، پرداختن به مسایل و مشکلات اقتصادی را یکی از موضوعات مهم امروز عنوان کرد و گفت: یکی از مسائل مهم، امور اقتصادی کشور است. در شرایط فعلی گرانی و اشتغال دو موضوعی است که می‌تواند چالشی را در داخل ایجاد کند و در نتیجه مجلس نهم باید این دو موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در کنار توجه به مسائل دیگر کشور، باید به ابعاد اقتصادی توجه شود، یعنی اولویت مجلس نهم آبادانی کشور به صورت عقلایی و بدون شعارزدگی باشد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آن‌قدر مسائل مهم در کشور وجود دارد که وقت نمایندگان نباید صرف امور حاشیه‌ای شود؛ بویژه در شرایطی که فعالان در صحنه، بازی جدیدی را شروع کردند و این در حالی است که پشت پرده سخنان دشمنان، اراده نانجیب آنها دیده می‌شود. هدف آنها از این کار، ماجراجویی در ایران است و در این راستا می‌خواهند در بین مردم التهاب ایجاد کنند و در این رابطه به بخش‌های مختلف کشور نگاه می‌کنند که یکی از آنها مربوط به مسائل اقتصادی است.

وی اضافه کرد: دشمنان بعد از ضرباتی که از انقلاب منطقه‌ای خوردند، به دنبال ماجراجویی هستند به طوری که در مساله سوریه، در رفتار انگلیس و آمریکا عناد دیده می‌شود ولی آنها نمی‌دانند که دود این کار به چشم خودشان و اسرائیل می‌رود.

رییس مجلس در ادامه صحبت‌های خود بر لزوم ارتباط نخبگان سراسر کشور با یکدیگر تاکید کرد و افزود: ظرفیت‌هایی در مجلس فراهم شده است که نخبگان در حوزه‌های انتخابیه، آرا و نظرات خود را از طریق نمیاندگان شهرشان به مجلس برسانند نا نخبگان محلی و ملی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

لاریجانی همچنین، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) گفت: توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی و ارزیابی ایشان از شرایط انقلاب بسیار مهم و صحیح بود. ایشان به قوا توصیه کردند که دچار غرور، وهم و خودشیفتگی نشوند بلکه متواضع باشند و از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند.

وی در پایان، مجلس نهم باید پایه‌گذار حرکت‌هایی در راستای ابجاد فضای آرام در کشور باشد و در کنار آن از استعداد نخبگان در تمام زمینه‌ها استفاده کند"، اظهار کرد: یکی از مراکز مهم نظریه‌پردازی کشور، قم است و امیدواریم با پشتیبانی مراجع و علما در این شهر بتوانیم مسیر پیش رو را به درستی طی کنیم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی