کد خبر : 4407
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: غرب حق هیچ گونه مطالبه هسته ای از ایران را ندارد

ایرنا/ لاریجانی: غرب حق هیچ گونه مطالبه هسته ای از ایران را ندارد

تهران- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: غربی ها نباید حق هیچ گونه مطالبه هسته ای را از جمهوری اسلامی ایران داشته باشند و مجلس نیز از گروه مذاكره كننده حمایت و مطالبات جدی از حقوق هسته ای ایران را دنبال می كند.
  

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، \'علی لاریجانی\' در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس از \'سعید جلیلی\' دبیر شورای عالی امنیت ملی برای ارایه گزارش از روند مذاكرات ایران و گروه 1+5 قدردانی كرد.

وی با بیان این كه غربی ها حق هیچ گونه مداخله و مطالبه از فعالیت هسته ای ایران را ندارند، اظهارداشت: معاهده ان. پی.تی كه استفاده از فعالیت های صلح آمیز هسته ای در آن لحاظ شده كشورها را ملزم كرده است تا براساس آن به فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود ادامه دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حالی كه می بینیم رفتار غربی ها برعلیه ایران مزورانه است.

لاریجانی با اشاره به رفتارهای دوگانه و متناقض غربی ها در مذاكرات با ایران گفت: معضل اصلی غربی ها این است كه آنها دچار سوء تفاهم شده اند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران 41 سال است كه موضوع هسته ای را در دستور كار خود دارد، البته در این فرآیند 41 ساله در دو مقطع با مواضعی روبه رو بوده ایم.

رییس مجلس نهم ادامه داد: یك مقطع به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بازمی گردد، بویژه هنری كسینجر وزیر امور خارجه آمریكا در دوران ریاست جمهوری نیكسون به منظور بستن قرارداد هسته ای با ایران، رقمی بالغ بر 6 میلیارد دلار را امضا كرد.

لاریجانی تاكید كرد كه در آن زمان نیز مساله غنی سازی اورانیوم وجود داشت.

وی یادآور شد: در یكی دیگر از مقاطع حساس ایران كه موضوع هسته ای دنبال شد، پس از پیروزی جمهوری اسلامی ایران بود.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی كشورهای غربی سعی كردند با اتهام زنی ها به فعالیت های هسته ای ایران موانعی را برای كشور ایجاد كند.

لاریجانی ادامه داد: از جمله اقدامات آمریكا برعلیه ایران لغو قراردادهای هسته ای كشورهای اروپایی از جمله آمریكا و فرانسه با جمهوری اسلامی ایران بود.

وی تصریح كرد: بنابراین با این روندهایی كه غرب در دیپلماسی دروغین خود برعلیه ایران روا داشته است ما چاره ای جز این نداشتیم كه با حمایت ملی ایران روی پاهای خودمان بایستیم و از حق هسته ای خود دفاع كنیم.

نماینده مردم قم در مجلس نهم افزود: مجلس شورای اسلامی همواره همانند گذشته از حقوق هسته ای ایران حمایت می كند و مطالبات جدی خود را در مذاكرات دنبال خواهد كرد.

لاریجانی خاطرنشان كرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین مذاكرات آتی ایران و گروه 1+5 در مسكو را رصد می كند.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تضعیف ریشه‌های انقلاب خیانت است

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی